تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

پست وبلاگی
سلیقه شما در موسیقی چه چیزی را در مورد شما نشان می دهد؟ مدت مطالعه: 4 دقیقه
ای سنج 19 اسفند 1399 مدت مطالعه: 4 دقیقه

سلیقه شما در موسیقی چه چیزی را در مورد شما نشان می دهد؟

در این مقاله در مورد موسیقی و نقشی که در سلیقه و شناخت افراد دارد صحبت می کنیم. موسیقی نقش مهمی در زندگی مردم در سراسر جهان دارد، به همین دلیل بسیاری از مردم تعجب می کنند که چه عواملی ممکن است در سلیقه موسیقی تأثیر بگذارد.
مردم برای تنظیم خلق و خو، ایجاد انگیزه،  کار کردن  یا حتی برای الهام گرفتن به موسیقی گوش می دهند. چقدر این انتخاب ها تحت تأثیر صفات شخصیتی قرار دارند؟ به هر حال در ادامه براساس فهرست مطالب زیر به این نوع سوالات می پردازیم:

صفات شخصیتی مرتبط با سبک های موسیقی

مطالعه ای گسترده توسط محققان دانشگاه هریوت وات انجام شد و بیش از 36000 شرکت کننده از سراسر جهان را مورد بررسی قرار داد. از شرکت کنندگان خواسته شد علاوه بر ارائه اطلاعات در مورد ابعاد شخصیت خود ، بیش از 104 سبک موسیقی مختلف را ارزیابی کنند.
به گفته  آدریان نورث، اینکه مردم گاهی اوقات نسبت به سبک مورد علاقه خود در موسیقی تدافعی، عمل می کنند، نشانه ی ارتباط موسیقی با نگرش و شخصیت افراد می باشد.  نورث پیشنهاد می کند که مردم خودشان را از طریق موسیقی تعریف کنند و از آن به عنوان ابزاری برای ارتباط با افراد دیگر استفاده کنند.
بخاطر داشته باشید که این نتایج به جای تکرار و تأیید توسط پژوهشگران و طرح های مختلف مطالعه، فقط در یک مطالعه منتشر شده است.

سبک های موسیقی 

در زیر برخی ازصفات  شخصیتی  مرتبط با برخی از سبک های موسیقی، ذکر شده است.

 موسیقی پاپ

علاقه مندان به بازدید برتر پاپ برونگرا ، صادقانه و متعارف هستند. در حالی که دوستداران موسیقی پاپ سخت کوش هستند و از عزت نفس بالایی برخوردارند، محققان معتقدند که تمایل آنها به خلاقیت کمتر است.

موسیقی و ویژگی های شخصیتی: موسیقی پاپ

موسیقی رپ و هیپ/هاپ

علی رغم کلیشه ای که نشان می دهد عاشقان رپ پرخاشگری یا خشونت بیشتری دارند، محققان در حقیقت چنین رابطه ای را پیدا نکرده اند. طرفداران رپ، عزت نفس بالایی دارند و معمولاً افرادی برون گرا هستند.

موسیقی و ویژگی های شخصیتی: موسیقی رپ و هیپ پاپ

موسیقی کانتری

طرفداران موسیقی کانتری معمولاً سخت کوش، متعارف و برون ریز هستند. در حالی که آهنگ های کانتری غالباً مملو از غم و اندوه است، افرادی که به این سبک گرایش پیدا می کنند از نظر عاطفی بسیار پایدار هستند. آنها همچنین محافظه کارتر هستند و از نظر صفت گشودگی به تجربه در مرتبه پایین تری قرار دارند.

موسیقی و ویژگی های شخصیتی: موسیقی کانتری

موسیقی راک / هوی متال

علیرغم تصویری تهاجمی از موسیقی راک و هوی متال، محققان دریافتند که طرفداران این سبک موسیقی معمولاً ملایم هستند. آنها تمایل به خلاقیت دارند، اما اغلب درون گرا هستند و ممکن است از اعتماد به نفس پایین رنج ببرند.

موسیقی و ویژگی های شخصیتی: موسیقی راک و هوی متال

موسیقی ایندی

طرفداران ژانر ایندی نوعاً درون گرا، روشنفکر و خلاق هستند. به گفته محققان، آن ها همچنین کمتر سخت کوش و ملایم هستند. انفعال، اضطراب و عزت نفس پایین از دیگر ویژگی های متداول شخصیتی است.

موسیقی و ویژگی های شخصیتی: موسیقی ایندی

موسیقی رقص

به گفته محققان، افرادی که موسیقی رقص را ترجیح می دهند، معمولاً اهل بحث و گفتگو هستند. آنها همچنین تمایل دارند در صفت گشودگی به تجربه ، یکی از پنج ویژگی اصلی شخصیت، در رتبه های بالا قرار بگیرند . 

موسیقی و ویژگی های شخصیتی: موسیقی رقص

موسیقی کلاسیک

دوستداران موسیقی کلاسیک معمولاً درون گرا ترهستند اما با خود و دنیای اطرافشان نیز راحت هستند. آنها خلاق هستند و عزت نفس خوبی دارند.

موسیقی و ویژگی های شخصیتی: موسیقی کلاسیک

موسیقی جاز، بلوز و سول

 افرادی که از موسیقی جاز، بلوز یا سول لذت می برند عزت نفس بالایی دارند و  برونگرا هستند. آنها همچنین بسیار خلاق، باهوش و راحت هستند.

موسیقی و ویژگی های شخصیتی: موسیقی جاز، بلوز و سول

عملکرد موسیقی و سه بُعد اصلی آن

یکی از راه هایی که به وسیله آن می توان هویت را ابراز کرد، موسیقی است؛ علاوه بر آن موسیقی دارای کارکردهای مهمی همچون بهبود کارایی و عملکرد، تحریک و برانگیختن تخیل و حس کنجکاوی و تقویت حالات و احساسات خاص می باشد.

سلیقه یک فرد را با توجه به نوع موسیقی که انتخاب می کند، می توان شناخت، بر اساس یک مدل روان شناختی، موسیقی دارای سه بعد، برانگیختگی، ظرفیت و عمق می باشد.

گوش دادن به سبک هایی مانند پانک و هوی متال بعث برانگیختگی زیاد می شود؛ ظرفیت به معنای تجربه طیفی از احساسات مثبت و منفی است و می توان سبک راک یا پاپ را برای آن مثال زد و عمق حکایت گر سطحی از پیچیدگی های عاطفی و عقلانی می باشد؛ مثلا سبک کلاسیک یک سبک پرعمق است.

نتایج پژوهش ها در مورد موسیقی و ویژگی های شخصیتی

 

تعدادی از مطالعات دریافته اند که سلیقه موسیقی می تواند  پیش بین خوبی از ویژگی های شخصیتی باشد، اما همه تحقیقات موافق نیستند.

پیش بینی ویژگی های شخصیت

تحقیقات انجام شده توسط روانشناسان جیسون رنتفرو و سام گاسلینگ نشان داد که دانستن نوع موسیقی که گوش می کنید در واقع می تواند منجر به پیش بینی های دقیقی در مورد شخصیت شما شود

گزارش آماری

محققان دریافتند که افراد پس از گوش دادن به 10 آهنگ مورد علاقه خود، می توانند قضاوت دقیقی در مورد میزان برونگرایی، خلاقیت و ذهن باز فرد داشته باشند. برون گراها تمایل دارند به دنبال آهنگ هایی با خطوط باس سنگین بروند؛
در حالی که افرادی که از سبک های پیچیده تری مانند موسیقی جاز و کلاسیک لذت می برند خلاقیت بیشتری دارند و نمرهIQ بالاتری دارند. رنت فرو و گوسلینگ مطالعات خود را گسترش داده اند و وجوه مختلف موسیقی را که با سلیقه موسیقایی در ارتبط است را بررسی کردند.

موسیقی و سبک های شناختی

مطالعه دیگری نشان داد که موسیقی مورد علاقه شما می تواند با روش پردازش اطلاعات در مغز شما مرتبط باشد. محققان بر این باورند که دو روش برای پاسخ به جهان وجود دارد: همدلی شامل توانایی پاسخ به دنیا بر اساس نشانه های اجتماعی است در حالی که سیستم سازی شامل تعامل مبنی بر برداشت های از پیش تعیین شده در مورد نحوه فکر کردن مردم برای پاسخ دادن، است. 

در این مطالعه، محققان دریافتند افرادی که همدل بودند، بیشتر از موسیقی معاصر ملایم اما غنی از احساسات، لذت می بردند که از ایندی راک تا کانتری و فولکلور متفاوت بود. سیستم سازها به احتمال زیاد ترجیح می دهند، موسیقی پیچیده، شدید، پرانرژی و خوش نشاط و مثبت باشد.
سیستم گرایان، که به گفته محققان تمایل دارند مسیرهای شغلی خود را در ریاضیات و علوم دنبال کنند، بیشتر به پیچیدگی ساختاری موسیقی گرایش دارند، که اغلب موسیقی کلاسیک و جاز را دوست دارند.
همدلان، که بیشتر به سمت مشاغل خلاق یا کسانی که درگیر کار با مردم هستند، می شوند، به احتمال زیاد موسیقی ملایم تر را ترجیح می دهند که پاسخ های احساسی شدید را برانگیزد.

گزارش آماری

یک فراتحلیل در سال 2017 نشان داد که ویژگیهای شخصیتی نقش بسیار کمی در تفاوتهای فردی دارند.

سایر عوامل تاثیر گذار بر سلیقه موسیقیایی 

کارشناسان خاطرنشان می کنند که ویژگی های شخصیتی نمی توانند به تنهایی ترجیحات موسیقی را نشان نمی دهند. در حالی که موسیقی اغلب یک روش مهم برای بیان هویت شخصی است، تحقیقات نشان داده است که مردم برای اهداف مختلف به موسیقی گوش می دهند.
یک مطالعه نشان داد که برخی از عملکردهای اساسی روانشناختی موسیقی مانند بهبود عملکرد، با تحریک کنجکاوی و تخیل و تقویت برخی از حالات و احساسات رابطه دارد. عوامل دیگر از جمله موارد زیر نیز در سلیقه موسیقی نقش مهمی دارند:

 •  جنسیت
 •  سن
 •  طبقه اجتماعی
 •  زمینه فرهنگی

 جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد ارتباط بین سلیقه انتخاب در موسیقی و شخصیت بحث کردیم. در واقع نشان داده شد که افرادی که سبک موسیقی خاصی را انتخاب می کنند اغلب دارای ویژگی های مشترکی می باشند. بعضی از تحقیقات نشان می دهند که گوش دادن به موسیقی خاص به طور دائم، در واقع تأثیر پایداری بر روی مغز و شکل گیری شخصیت و رفتار دارد.

 شما چه سبکی از موسیقی را علاقمند هستید؟ آیا این سبک موسیقی با ویژگی های رفتاری که در این مقاله به آن اشاره شد مرتبط می باشد یا خیر؟ لطقا دیگاه و نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید

سوالات متداول

 • سه بعد موسیقی کدام است؟

  • برانگیختگی، ظرفیت و عمق سه بعد موسیقی می باشد.
 • چه عواملی بر سلیقه موسیقی تاثیر می گذارد؟

  • سن، جنسیت، فرهنگ و اجتماع و...
 • علاقه مندان به موسیقی کانتری، چه ویژگی های شخصیتی دارند؟

  • طرفداران موسیقی کانتری معمولاً سخت کوش، متعارف و برون ریز هستند. در حالی که آهنگ های کانتری غالباً مملو از غم و اندوه است، افرادی که به این سبک گرایش پیدا می کنند از نظر عاطفی بسیار پایدار هستند. آنها همچنین محافظه کارتر هستند و از نظر صفت گشودگی به تجربه در مرتبه پایین تری قرار دارند.
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید
15 اردیبهشت 1402 12:38

منم با نظر پایین موافقم خیلی از نوجوانان و جوانان ما به کیپاپ علاقه دارند

14 آذر 1400 18:04

کیپاپ بهترین نوع موسیقی برای جوانان و نوجوانان که خیلی در ایران طرفدار داره .پیشنهاد میکنم چندتا آهنگ از این سبک هم بشنوید .