تست MBTI رایگان انجام بده جایزه ببر

تست MBTI رایگان انجام بده جایزه ببر

پست وبلاگی
آیا قهرمانی برای شما هم اتفاق میفتد؟ مدت مطالعه: 2 دقیقه
ای سنج 10 شهریور 1398 مدت مطالعه: 2 دقیقه

آیا قهرمانی برای شما هم اتفاق میفتد؟

 جهان آشفته ی امروز ما به شدت به قهرمانان بیشتری نیاز دارد. این منجر به این سوال می‌شود که آیا ما می‌توانیم انتخاب کنیم که تبدیل به یک قهرمان شویم؟ و یا اینکه به چه اندازه شرایط فراتر از کنترل ما مانند شانس در این اتفاق نقش دارند؟
درباره ی این مسئله هم در شاخه های رشته روانشناسی و هم در رشته ی فلسفه بحث شده است.آیا ما می توانیم و یا اینکه شجاعت آن را داریم تا آموزش های لازم برای قهرمان شدن را دریافت کرده و خود تبدیل به قهرمان شویم؟
در سال ۱۹۹۶ روانشناسی به نام لسی فاربر ادعا کرده بود که بسیاری از بهترین حالات روانی که برای آن تلاش می کنیم  به اراده ی ما انجام نمی شوند. این ها چیز هایی مانند خوشبختی، خرد، شجاعت، تاب آوری و حتی خواب خوب شبانه هستند. به عنوان مثال، من می توانم تصمیم بگیرم که کتاب بخوانم اما نمی توانم تصمیم بگیرم که عاقل باشم. من می توانم فعالیت های سرگرم کننده ای انجام دهم اما نمی توانم خوشبختی بخواهم. می توانم ساعت ۱۱ بعد از ظهر به رختخواب بروم. اما خودم نمی توانم خواهم که بخوابم.
 
قهرمانی
من می گویم برای تبدیل خودمان به فردی قهرمان نیز این مسئله صادق است. ما می توانیم کارهایی انجام دهیم که سبب تحولات قهرمانانه شده یا احتمال آن را بیشتر کند، مانند شرکت در کنفرانس های مناسب یا گذراندن دوره های سودمند، مراقبه و ذهن آگاهی و … . اما مانند خوابیدن ما نمی توانیم قهرمانی را بدون هیچ تلاش و تمهیداتی، صرفا بخواهیم.
سال گذشته، سربازان نیروی دریایی تایلند برای نجات گروهی از پسران که در یک غار به دام افتاده بودند، جان خود را به خطر انداختند. این مأمورهای نیروی دریایی تبدیل به قهرمانان نجات دهنده زندگی نبودند  تا اینکه واکنشی را ارائه کردند که اجازه می داد تا قهرمانی برایشان  رخ دهد. این سربازان تمرین داشته و مطمئناً آماده بودند. اما بسیاری از سربازان نیز این قابلیت را ندارند(و ما باید سپاسگزار باشیم که بیشتر آموزش ها به هدر می رود؛ تصور خسارت خونین دنیایی که در آن هر قهرمان آموزش دیده از آموزش های خود استفاده می کند!)
به طور خلاصه، برخی از حالت های نهایی وجود دارد که ما نمی توانیم بخواهیم که اتفاق بیفتد؛ آنها باید به عنوان محصول جانبی رفتارها، تجربیات و فرآیندهای مختلف اتفاق میفتند  که برخی از آنها می توانیم کنترل کنیم و بعضی از آنها تحت کنترل ما نیستند.
 
موفقیت

قهرمانی

یکی از نقل قول های مورد علاقه من توسط ژرژ باتایل نوشته شده است: کلمات مانند شن هایی روان هستند؛ این تجربه است که مانند طنابی مستحکم به سمت ما پرتاپ می شود.
این کافی نیست  که تنها دلمان بخواهد که شجاع و انعطاف پذیر باشیم؛ ما باید برای رسیدن به شجاعت و مقاومت، اوقات سختی را پشت سر بگذاریم؛ تجربه طنابی است که به سمت ما پرتاب شده است و ما باید آن طناب را حتی اگر به قیمت آن باشد که سختی هایی را تجربه کرده  یا اوقات دردناکی را تحمل کنیم، محکم در دست گرفته و رها نکنیم.
این داستانی است که برای هر کدام از ما اتفاق میفتد و ما  مسئول برنامه ریزی آن نیستیم؛ ممکن است انتهای این مسیر قهرمانی باشید یا نه. پس باید سعی کنیم که به جای آن که بخواهیم فرار کنیم، به آن اندیشیده و توانایی های لازم را در خود ایجاد کنیم و مهم تر از همه، باید سعی کنیم در پیمودن این مسیر و کسب تجربیات خود صبور باشیم.
 
شاید عنوان این مقاله کاملاً صحیح نباشد و  باید به جای “آیا می توانید سعی کنید قهرمان شوید یا این برای شما فقط اتفاق می افتد؟” چیزی نزدیک تر به حقیقت را انتخاب می کردیم مانند “شما می توانید سعی کنید قهرمان شوید” شما نمی توانید برای آن برنامه ریزی کنید، اما می توانید برای آن آماده شوید.
 
با دانستن همه اینها، من تمام تلاش خود را می کنم تا برای قهرمانی آماده باشم، خواه اتفاق بیفتد یا نه. شما هم باید چنین اندیشیده و اقدام کنید.
 
[kkstarratings]
جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید