تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

فشار خون بالا و بیماری های قلبی عروقی در افراد مسن مدت مطالعه: 4 دقیقه
ای سنج 09 آذر 1399 مدت مطالعه: 4 دقیقه

فشار خون بالا و بیماری های قلبی عروقی در افراد مسن

فشار خون بالا در افراد مسن بیشتر از جمعیت جوان است، اما نکته ای که در اینجا باید به آن اشاره شود این است که  نباید آن را جز نرم طبیعی پیری دانست. در این مقاله سعی داریم تا روش های مهم برای تغییر سبک زندگی به منظور کاهش فشار خون را بررسی کنیم.

فشار خون بالا در افراد مسن

با افزایش سن، عروق سفت شده و از ثبات کمتری برخوردار می شوند. این منجر به افزایش فشار خون سیستولیک می شود، اگرچه فشار خون دیاستولیک معمولاً در افراد بین 50 تا 60 سال تثبیت می شود. "فشار نبض" تفاوت فشار خون سیستولیک و دیاستولیک است. با افزایش افت فشار، خطر بیماری قلبی عروقی افزایش می یابد.

فشار خون سیستولیک در افراد مسن "فشار خون سیستولیک ایزوله" نامیده می شود که با فشار خون سیستولیک بالاتر از 160 میلی متر جیوه مشخص می شود. فشار خون بالای سیستولیک علت اصلی فشار خون بالا در بیماران بالای 50 سال است که مهم است زیرا در مقایسه با سایر اشکال فشار خون اولیه یک عامل بسیار خطر برای بیماری های قلبی و سکته مغزی به حساب می آید. همچنین با افزایش خطر مرگ ناشی از حوادث قلبی همراه است.

اهمیت درمان در سنین پیری

چندین عامل خاص برای افراد مسن یا پیر وجود دارد که کنترل فشار خون را مهم می کند:

افزایش خطر حوادث قلبی عروقی در مقایسه با بیماران جوانتر با عوامل خطر مشابه.

فشار خون سیستولیک احتمالاً بیشتر خواهد بود، در حالی که فشار خون سیستولیک جدا شده در این جمعیت شیوع بیشتری دارد.

بیماران مسن احتمالاً هنگام انتخاب داروی فشار خون مناسب شرایط دیگری را نیز باید در نظر بگیرند.

فشار خون بالا همچنین بر شناخت در بزرگسالان میانسال تأثیر منفی می گذارد.

همچنین به نظر می رسد ارتباطی بین فشار خون بالا و زوال عقل وجود دارد. مطالعات متعدد نشان داده است که بیمارانی که از داروهای ضد فشار خون استفاده می کنند کمتر در معرض نقص شناختی وزوال عقل قرار دارند.

درمان طولانی مدت فشار خون به میزان قابل توجهی خطر ابتلا به زوال عقل آلزایمر و زوال عقل عروقی را کاهش می دهد.

در هر صورت فشار خون بالا مهمترین عامل خطر برای انواع بیماری های عروقی و مرگ است. مطالعات متعدد نشان داده است که بیماران تحت فشار خون بالا به طور قابل توجهی درگیر بیماری هایی چون سکته مغزی، حملات قلبی، سایر حوادث قلبی عروقی می باشند.  تعداد افرادی که برای درمان یک فرد باید تحت درمان قرار بگیرند نشان می دهد که کمتر از 100 فرد مسن نیاز به درمان دارند.

تغیر سبک زندگی برای کاهش فشار خون

تغییر شیوه زندگی فشار خون را کاهش می دهد، اما مشخص نیست که آیا این اثرات را کاهش می دهد یا خیر.

رویکردهای مدیریت فشار خون در رژیم غذایی در کاهش فشار خون سیستولیک در بزرگسالان مسن موثر است.

ورزش های مستمر روزانه

کنترل نمک

تغذیه مناسب

ترک سیگار

ترک مصرف ​​الکل

شادی

هدف فشار خون متناسب

هدف فشار خون برای افراد مسن کمتر از 140 میلی متر جیوه بوده است. فشار خون سیستولیک و دیاستولیک زیر 90 میلی متر جیوه است. با این حال، بر اساس نتایج مطالعات بالینی اخیر، بیشتر متخصصان اکنون فشار خون را بین 125 تا 135 میلی متر جیوه  توصیه می کنند. برای رسیدن به این هدف ، اغلب نیاز به تنظیمات دقیق و تدریجی در دارو است.

هدف از درمان فشار خون تنها در حدود 70٪ افراد مسن که از داروهای فشار خون بالا استفاده می کنند، حاصل می شود. با این حال، مطالعات حتی در صورت عدم دستیابی به فشار خون مطلوب، فواید قابل توجهی از درمان را نشان داده اند. این مزایا شامل کاهش خطر سکته مغزی خونریزی دهنده و ایسکمیک و کاهش 4.4 درصدی نارسایی قلبی است.

آیا همه افراد مسن باید با دارو درمان شوند؟

در حالی که تغییر شیوه زندگی مانند کاهش وزن، کاهش مصرف نمک و ورزش مفید است، اما در زندگی واقعی به نظر می رسد که تغییر سبک زندگی همیشه به طور مداوم انجام نمی شود، بنابراین بیماران مسن ممکن است مزایایی را ببینند. تغییر شیوه زندگی برای افراد مسن همیشه آسان نیست و همچنین می تواند هزینه بر باشد.

مهم است که همه بیماران فشار خون بالا سبک زندگی سالمی داشته باشند. با این حال، هیچ شواهد واقعی وجود ندارد که این اقدامات تأثیر قابل توجهی در کاهش خطر عوارض جدی پزشکی ناشی از فشار خون بالا در افراد مسن داشته باشد. تحقیقات نشان می دهد که داروهای ضد فشار خون در کاهش حوادث قلبی عروقی بسیار موثرتر هستند.

به طور کلی، افرادی که فاکتورهای خطر قابل توجهی برای بیماری های قلبی عروقی دارند، صرف نظر از سن آنها، باید داروها را برای رسیدن به هدف فشار خون خود دریافت کنند. در برهه ای از زمان، ایده قطع درمان در بیماران بالای 79 سال پذیرفته شد، اما شواهد زیادی وجود دارد که نتایج، از جمله سکته مغزی، بیماری های قلبی عروقی و نارسایی قلبی در بیماران درمان نشده، حتی در دهه نهم زندگی بسیار بدتر است.

بهترین داروی ضد فشار خون

به طور کلی، افراد مسن با همان داروهایی که برای عموم افراد توصیه می شود، درمان می شوند. مطالعه ALLHAT (درمان ضد فشار خون و کاهش چربی برای جلوگیری از حملات قلبی) نشان داد که آلفا بلاکرها در مقایسه با سایر گروه های دارویی با خطر بیشتری از حوادث قلبی عروقی مانند نارسایی قلبی در ارتباط هستند. با این حال، به نظر می رسد برای اکثر بیماران مسن با شرایط پزشکی متفاوت، متخصصان موافقند که درمان باید متناسب با نیازهای بیمار باشد.

مشکلات پزشکی مانند بیماری های کلیوی، نقرس، دیابت، پوکی استخوان و نارسایی قلبی مستقیماً در انتخاب دارو برای کنترل فشار خون تأثیر می گذارد، به خصوص اگر بیماری دیگری با همان دارو قابل درمان باشد. برخی شرایط در بیماران مسن تر نیاز به مشاوره با یک پزشک کلینیک متخصص دارد تا مشخص کند کدام داروی ضد فشار خون بیشتر با نیاز بیمار مطابقت دارد.

کنترل فشار خون بالا در افراد مسن دشوارتر است، بنابراین اغلب بیش از یک دارو تجویز می شود. این می تواند باعث "افت فشار خون ارتواستاتیک" یا افت فشار خون هنگام حرکت از حالت خوابیده یا نشسته به حالت ایستاده شود. اندازه گیری فشار خون در فرد مسن هنگام ایستادن از اهمیت ویژه ای برخوردار است تا اطمینان حاصل کنید که خیلی پایین نمی آید یا باعث غش یا سرگیجه نمی شود. افت فشار خون ارتواستاتیک خطر قابل توجهی در زمین خوردن در افراد مسن دارد. از آنجا که بیماران مسن اغلب انواع مختلفی از داروها را مصرف می کنند، می توانند با یکدیگر تداخل کرده و این نوع اثر را تقویت کنند.

توجه

سالمند هر چه پیرتر می شود، مقدار حساسیت به مزه را از دست می دهد، بنابراین افراد مسن ممکن است غذای خود را بیش از حد نمک بزنند بدون اینکه بدانند خطر آن را افزایش می دهد.

جمع بندی ای سنج

درمان فشار خون بالا می تواند عمر شما را طولانی کرده و خطر وقوع حوادث جدی مانند سکته مغزی یا حمله قلبی را کاهش دهد. بیماران مسن بیشتر از بیماران فشار خون از درمان فشار خون بالا سود می برند. آنها همچنین می توانند از سایر مشکلات سلامتی رنج ببرند و در معرض خطر افزایش واکنش های جانبی دارو قرار دارند. اگر فرد مسنی هستید که فشار خون بالا دارید، باید به پزشکی که با این روش درمان آشنا است مراجعه کنید. پزشک ایده آل همچنین درک عمیقی از مشکلات عملکردی مرتبط با افزایش سن و بسیاری از بیماری های همزمانی که در افراد مسن رخ می دهد، خواهد داشت. و درآخر این که یکی از مهم ترین عامل هایی که می تواند در کاهش فشار خون سالمند تاثیر گذار باشد نوع سبک زندگی سالمند می باشد. که با تغییر آن و  بهتر شدن سبک زندگی و به دنباله ی آن بهبود کیفیت زندگی می توان از سلامت جسم برخوردار شد.

نظر شما در رابطه با خطرات ناشی از فشار خون چیست؟ چقدر سبک زندگی کنونی باعث تشدید این مسئله می شود؟ نظرات ارزشمند خود در این حیطه را با ما به اشتراک بگذارید.

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید