پست وبلاگی
چگونه انواع سوء استفاده و غفلت از سالخوردگان را شناسایی کنیم؟ مدت مطالعه: 3 دقیقه
ای سنج 08 آذر 1399 مدت مطالعه: 3 دقیقه

چگونه انواع سوء استفاده و غفلت از سالخوردگان را شناسایی کنیم؟

سوء استفاده از سالخوردگان به هر رفتاری گفته می شود که به یک فرد مسن آسیب برساند. برخی از این نوع رفتارهای سو استفاده شامل اقدامات آگاهانه ای مانند تهیه طرحی برای سرقت از منزل آنان می باشد. در هر صورت اگرچه صحبت در مورد اذیت و آزار سالمندان شرم آور است، اما از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا می تواند تأثیر بسزایی در ایمنی و کیفیت زندگی افراد مسن داشته باشد. با یادگیری بیشتر در مورد این نوع رفتارها علیه سالمندان، می توانید انواع سوءاستفاده و علائم آن را بهتر بشناسید و درک کنید.

انواع سوء استفاده

انواع مختلف سوء استفاده وجود دارد که می تواند افراد مسن را تحت تأثیر قرار دهد. در ادامه اشاره ایی کوتاه به هر یک می اندازیم:

سوء استفاده جسمی: ​​این نوع رفتار شامل مشت، لگد، هل دادن، مشت زدن، گاز گرفتن و سایر آزارهای جسمی می شود.

خشونت خانگی: نوعی خشونت فیزیکی است که در آن همسر یا شریک زندگی برای کنترل فرد از خشونت استفاده می کنند.

سوء استفاده کلامی، عاطفی یا روانی: این نوع رفتار شامل آزار و اذیت، تحقیر کردن، داد زدن یا تهدید می باشد.

سوء استفاده مالی: این نوع سوء استفاده بعضاً «سوء استفاده از اموال» نیز نامیده می شود و شامل تصاحب یا سوء استفاده از پول یا اموال شخصی بدون اجازه وی می باشد. همچنین این نوع رفتار می تواند شامل مجبور کردن فرد سالخورده برای پول دادن به کسی و یا حتی امضاء و یا اثرانگشت گرفتن از وی می شود.

خشونت جنسی: خشونت جنسی طیف گسترده ای از رفتارها را شامل می شود، از جمله اظهار نظرهای جنسی نامناسب و لمس جنسی ناسازگار از هر نوع می باشد.

انزوای اجباری: این نوع سوء استفاده شامل محدود کردن آزادی شخص در تعامل با دیگران بر خلاف میل وی برای مدت زمان طولانی است. گاهی می تواند برای اهداف درمانی استفاده شود و سوء استفاده محسوب نمی شود. به عنوان مثال، اگر فرد در حالی که سعی در مراقبت از او دارید بسیار پرخاشگر است (یعنی با مشت یا لگد به شما ضربه می زند)، ممکن است برای وی مفید باشد که چند دقیقه را تنها در اتاق خود بگذرانند.( اتاقی برای آرام شدن و محافظت از خود در برابر دیگران).

غفلت: غفلت از شخص همچنین می تواند خشونت محسوب شود. سهل انگاری ممکن است عمدی باشد یا نباشد. هنگامی که فردی درمورد بیماری به کمک نیاز دارد و مراقب وی این نیاز را برآورده نمی کند، می تواند غفلت باشد. به عنوان مثال، در خانه سالمندان، اگر یک پرستار فراموش کند که دارو را به موقع به بیمار دهد و این منجر به نوعی آسیب می شود، از سوی دیگر سهل انگاری نیز می تواند عمدی باشد مثلاً پرستار از ارائه غذا یا درمان وی عمداً امتناع کند.

حقایق و آمارها

داده های اخیر نشان می دهد که حدود 10 درصد از بزرگسالان بالای 60 سال نوعی سوء استفاده را تجربه کرده اند، و در نتیجه هر ساله 5 میلیون مورد سوء استفاده قرار می گیرند.

طبق کمیته ملی پیشگیری از آزار سالمندان ، 84٪ از سوء استفاده ها به مقامات گزارش نمی شود.

مرکز ملی سوء استفاده از سالمندان گزارش می دهد که حدود 86٪ از متجاوزان از نزدیکان سالمند می باشند، که اغلب اوقات همسر یا فرزند بزرگسال آنان می باشد.

اگرچه سوء استفاده توسط خانه های سالمندان و مراقبان می تواند انجام شود، محققان دریافته اند که بیشتر آزارهای سالمندان به جای افراد مراکز توسط اغلب اعضای خانواده انجام می شود.

با ابتلا به آلزایمر و انواع دیگر زوال عقل، فرد به دلیل اختلال در حافظه، قضاوت نامناسب، عدم توانایی در استقلال و ترس از عواقب، بیشتر در معرض سوء استفاده قرار می گیرد. افراد مبتلا به زوال عقل می توانند آسیب پذیر باشند و نیاز به کمک دارند و آنها می توانند به راحتی به شخص نامعتمد، اعتماد کنند. تعاملات اجتماعی آنها اغلب محدود است، که احتمال سوء استفاده را افزایش می دهد.

علائم و نشانه ها

کبودی مکرر: به عنوان مثال، کبودی ها در بازوها ممکن است نشان دهد که فردی تقریباً آن ها را محکم و یا با تندی گرفته است. به خاطر داشته باشید که پوست افراد مسن اغلب شکننده است و به راحتی کبود می شود. (لازم به ذکر است که کبودی همیشه به معنای خشونت نیست. برخی از داروها مانند داروهای رقیق کننده خون یا استروئیدها نیز می توانند به راحتی کبودی ایجاد کنند.)

صدمات غیر قابل توضیح: فرد ممکن است آنچه اتفاق افتاده را توضیح دهد یا ندهد، یا اعضای خانواده توضیحات مختلفی داشته باشند که به نظر نمی رسد متناسب با سناریو باشد.

درد نشستن: فرد هنگام نشستن درد غیرمعمول یا جدیدی را تجربه می کند.

صورت حساب های پرداخت نشده: صورتحساب های معوقه به وی اطلاع داده می شود یا چک ها به دلیل کمبود بودجه برگشت داده می شوند.

دوست صمیمی جدید: ممکن است شخصی نزد یک فرد مسن نقل مکان کند یا بدون هیچ دلیل رفت و آمدهای زیادی با سالمند برقرار کند البته ناگفته نماند گاهی بعضی از افراد دوست دارند که با سالمند ارتباط دوستانه برقرار کنند ولی به هر حال باید مراقب سایر افراد سود جو بود.

سوالات نامناسب مراقب: به عنوان مثال، اگر فرد مراقب سوالات دیگری در مورد امور مالی شخص بپرسد، این می تواند نشان دهنده پرچم قرمز باشد.

کمبود غذا یا دارو: فرد به طور منظم غذا یا دارو کافی دریافت نمی کند.

عدم درمان مناسب: اگر فرد مسن دارای زخم های فشاری (زخم بستر) باشد که درمان نشده باشد، این می تواند نشانه بی توجهی باشد.

انزوا: یک مراقب می تواند یک فرد مسن را منزوی کند تا علائم سوء استفاده را پنهان یا کنترل کند.

اختلال عاطفی: فرد ممکن است گریه کند و اغلب اضطراب یا نگرانی از خود نشان دهد.

لفظ کلامی: یک قربانی مسن ممکن است تجارب سوء استفاده خود را با شما در میان بگذارد. این را جدی بگیرید و آن را به خدمات محلی برای حمایت از بزرگسالان اطلاع دهید.

هنگام مشاهده سوءاستفاده از سالمند چه باید کرد؟

اگر فرد مسن در خانه خود زندگی می کند، باید با خدمات محلی برای حمایت از بزرگسالان تماس بگیرد. در ایران این خدمات توسط اورژانس اجتماعی صورت می گیرد.

می توانید با مددکاران اجتماعی، کارمندان پزشکی یا پلیس محلی تماس بگیرید.

اگر این سالمند در موسسه ای مانند خانه سالمندان یا خوابگاه مددکاری زندگی می کند، باید نگرانی های خود را به مدیر مرکز گزارش دهید.

می توانید سوء استفاده مشکوک را به سازمان دولتی خود که خانه های سالمندان را اداره می کند گزارش دهید.

جمع بندی ای سنج

همانطور ه مشخص است سالمندان نیز مانند کودکان ممکن است نتوانند از خود دفاع کنند. بنابراین در معرض آسیب و سوء استفاده دیگران قرار می گیرند. این افراد نیاز به توجه، همدلی و مهربانی بیشتری داشته ونباید فراموش کنیم که روزی همه این دوره از زندگی را تجربه خواهیم کرد.

بیایید به سالمندان احترام گذاشته و از ان ها مراقبت کنیم. نظرات ارزشمند خود در این باره را با ما به اشتراک بگذراید.

 

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید