تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

پست وبلاگی
7 نشانه افسردگی در کودکان مدت مطالعه: 3 دقیقه
ای سنج 25 اسفند 1398 مدت مطالعه: 3 دقیقه

7 نشانه افسردگی در کودکان

ابتلای به افسردگی در هر سنی ممکن است. کودکان و نوجوانان هم مانند بزرگسالان ممکن است افسردگی را تجربه کنند. ابتلای به افسردگی در دوره کودکی با پیامد های منفی همچون، مشکلات تحصیلی، عدم برقراری ارتباط و تعامل با دیگران و.. همراه است.

آیا می دانید نشانه های افسردگی در کودکان چیست؟ در این مقاله می خواهیم در مورد این نشانه ها صحبت کنیم. آنچه در ادامه خواهید خواند، بر اساس فهرست مطالب به شرح زیر است:

افسردگی در کودکان

همه ی افراد با هر سنی در شرایطی غم و ناراحتی را تجربه می کنند و کودکان و نوجوانان هم از این قاعده مستثنی نیستند. اما نکته ای که نباید به آن بی توجه باشیم تفاوت افسردگی با غم است.

برای سنجش میزان افسردگی در کودکان می توان از تست افسردگی ماریاکواس استفاده نمود.

در این مقاله در مورد  نشانه هایی صحبت می کنیم که به تشخیص غم از افسردگی به شما کمک می کنند. 

مدت زمان

مدت زمان ناراحتی چقدر است؟

غم و ناراحتی معمولا طی چند ساعت یا نهایتا چند روز از بین می رود اما اگر فرزند شما بیشتر از ۲ هفته غمگین بود احتمال افسردگی وجود دارد . پس شرایط را بررسی کنید و در صورت لزوم به متخصص مراجعه کنید.

نشانه های افسردگی در کودکان

توجه به مکالمات کودک

به مکالمات کودک توجه کنید!
کودکان دارای افسردگی خود را دوست نداشتنی می دانند که این نشان از کمبود عزت نفس دارد. مثلا خود را با صفتی چون زشت، خنگ، چاق و یا دیگر صفات منفی که از محیط می گیرند یاد می کنند.هم چنین گاهی تغییر زیادی در نوع صحبت و رفتار آن ها میبینیم مثل پرخاشگری و داد و بیداد که این نشانه ها حتما باید بررسی شوند.

نشانه های افسردگی در کودکان

تاثیر سلامت روان والدین بر کودک

حال روحی والدین بی تاثیر نیست! 
کودکان یا نوجوانانی که والدین افسرده دارند بیشتر در معرض افسردگی هستند و علت آن می تواند ژنتیک باشد و یا محیط خانه که در اثر رفتارپدر یا مادر افسرده به محیطی غمگین برای کودک تبدیل شده است. تشخیص افسردگی در والدین تا حدود زیادی می تواند بر حال روحی کودکان تاثیر بگذارد که برای این منظور می توانید از تست افسردگی بک استفاده کنید.

نشانه های افسردگی در کودکان

توجه به رژیم غذایی و الگوی خواب کودک

خواب و خوراک حرفهای زیادی برای گفتن دارند…
کودکان ونوجوانان افسرده دچار کم خوابی یا خواب زیاد می شوند البته توجه کنید که این علائم باید استمرار داشته باشد. همچنین تغییرات در رژیم غذایی می تواند به علت افسردگی باشد.

نشانه های افسردگی در کودکان
 

بیشتر بدانید

طبق تحقیقاتی که در آمریکا روی دختران نوجوان دچار اضافه وزن انجام شد، ۸۰% آن ها دچار افسردگی بودند که البته این رابطه می تواند دو سویه باشد یعنی چاقی سبب افسردگی شده باشد.

افکار خودکشی یا نا امیدانه

چنانچه کودک یا نوجوان شما از مرگ یا خودکشی صحبت می کند، به آینده امیدی ندارد و یا به خودش آسیب وارد می کند(زخمی کردن خود) حتما او را به متخصص سلامت روان ارجاع دهید و بیشتر از او مراقبت کنید.

نشانه های افسردگی در کودکان

لذت نبردن از زندگی

کودکان معمولا از چیزهای زیادی خوشحال می شوند و یا برای آن ذوق نشان می دهند اما کودک افسرده این گونه نیست و خوشحالی خیلی سطحی دارد مثلا در حد یک لبخند.
همچنین در نوجوانان افسرده شادی به چشم نمی خورد ومواردی که قبلا آن ها را خوشحال می کرد دیگر خوشحالشان نمی کند و این نشانه افسردگی است.

نشانه های افسردگی در کودکان

بیشتر بخوانید

برای مطالعه و آشنایی با افسردگی به مقاله "افسردگی چیست" مراجعه کنید.

منزوی شدن و دوری گزینی

کودکان و نوجوانان دارای نشانه های افسردگی از دیگران فاصله می گیرند و بیشتر اوقات در خودشان هستند. البته به این مساله دقت کنید که گاهی این تنهایی طلبی بخشی از شخصیت فرد هست اما وقتی کودک به یکباره اینگونه می شود، ممکن است حاصل از افسردگی باشد.

نشانه های افسردگی در کودکان

دردها و مشکلات جسمی

اگر فرزند شما در قسمتی از بدن احساس درد می کنه و بعد از ویزیت دکتر و معاینات مشکل خاصی وجود نداشت، بهتر است فرضیه افسردگی را بررسی کنید. بسیاری از اوقات این درد های بدون علت پزشکی علتی روانی دارد برای مثال احساس درد در قلب بدون وجود مشکل پزشکی می تواند ناشی از غم و دل شکستگی عمیق کودک باشد.

نشانه های افسردگی در کودکان

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد نشانه های افسردگی در کودکان صحبت کردیم. در صورت تشخیص هرگونه نشانه و علائم افسردگی در کودک خود، در اسرع وقت به یک متخصص سلامت روان مراجعه کنید. افسردگی در دوره کودکی اثرات نامطلوبی بر کودک دارد و آینده او را تحت تاثیر قرار می دهد.

فرزند پروری تنها رسیدگی به وضعیت جسمی و تامین رفاه کودک نیست و بدون داشتن سلامت روان نمی توان مسیر خوشبختی و سعادت کودک را هموار کرد. از پدران و مادران انتظار می رود که به فکر کودکان و نوجوانان باشند و دنیا را به جای بهتری برای آن ها تبدیل کنند.

آیا مطلب فوق برای شما مفید واقع شد؟ لطفا نظرات و دیدگاه ارزشمندتان را با ما در میان بگذارید. 

 
 

 

 

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید

02 مرداد 1402 01:32

سلام ممنون از شما خیلی خوب بود چون من دو کودک دارم واستفاده کردم

15 دی 1399 15:30

ممنونم از این مقاله خوبتون! سپاس