تست MBTI رایگان انجام بده جایزه ببر

تست MBTI رایگان انجام بده جایزه ببر

مشاوره تحصیلی مدت مطالعه: 2 دقیقه
محسن گلکار 09 تیر 1398 مدت مطالعه: 2 دقیقه

مشاوره تحصیلی

همه ما در طول زندگی در معرض مشکلات گسترده ای قرار می‌گیریم که به دلیل محدود بودن دانش و تجربیاتمان به مشورت و همصحبتی با دیگران نیاز پیدا می‌کنیم.  شکی در این نیست که حتی با ثبات‌ترین افراد نیز گاهی از بحران های متفاوت در زندگی مصون نیستند.

تحولات و تغییرات وسیعی که در زندگی آدمی اتفاق می افتد. مانند عاشق شدن، ایام سخت سربازی، قبولی در دانشگاه، ازدواج، دور شدن از خانواده و دوستان، بیماری و از دست دادن آنهایی که دوستشان داریم. گاهی ما را دچار استرس، نگرانی، تعارض و حتی بحران می‌سازد. بنابراین برای حل این معضل های ناخوانده شدیداً به مشاوره نیاز پیدا می کنیم.

مشاوره رابطه ای می باشد که بین دو فرد(مشاور و مراجع) برقرار می شود. در این رابطه، فرد مراجع مشکلات و هدف از مراجعه کردنش را در نزد مشاور بازگو می کند و مشاور نیز می کوشد تا فرد مراجع را درک و در حل مسائل کمک کند و همچنین در آخر راهکارهای لازم را بگوید. همچنین لازم است که گفته شود که زمینه مشاوره ها گوناگون می باشد که در ادامه بعضی از آن ها نام برده می شود: مشاوره شغلی و تحصیلی، مشاوره حرفه ای، مشاوره ازدواج، مشاوره اجتماعی، مشاوره توانبخشی و نظایر آنها.

هر کدام از مشاوره ها که در بالا از آن ها نام برده شد در هر دوره زمانی برای فرد اهمیت والای پیدا می کند. مثلاً دانش آموزی که در حال تحصیل می باشد برای موفقیت و هدفمند کردن مطالعات خود شدیداً به مشاوره تحصیلی نیاز پیدا می کند.

در گذشته خیلی از دانش آموزان و خانواده های آنان اعتقاد و اعتمادی به این گونه مشاوره ها نداشتند ولی امروزه به جهت رقابتی شدن تحصیلات و بوجود آمدن چشم هم چشمی های گسترده و از طرفی با دیدن موفقیت های دیگران و نتیجه مشاوره دانش آموزانی که از متخصصین امر تحصیل استفاده کرده اند سبب می شود که مشاوره تحصیلی یک امر ضروری به حساب بیاید.

بطور کلی وظیفه ی مشاور تحصیلی عبارت است از: هدایت تحصیلی ، آموزش مهارت های مطالعه و یادگیری ، حل مشکل افت تحصیلی ، غلبه بر استرس، اضطراب وافسردگی امتحانات ، رفع رفتارهای نابهنجار، ارائه راهکار برای حل مشکلات روحی و روانی و در نهایت هموار کردن مسیر دانش آموزان برای موفقیت در تحصیلات بویژه قبولی در رشته ی مورد علاقه در دانشگاههای خوب کشور.

به هر حال نکته ای که در اخر باید اذعان کرد این است که متخصصین و مشاوران تحصیلی می توانند با استفاده از آزمون ها و تست های مختلف از قبیل تست رغبت سنجی تحصیلی – شغلی استرانگ به ارائه راهکارهای لازم به دانش آموزان بپردازند.

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید