تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

پست وبلاگی
برای یک زندگی سالم به چه مهارت هایی نیاز دارم؟ مدت مطالعه: 4 دقیقه
ای سنج 20 مرداد 1398 مدت مطالعه: 4 دقیقه

برای یک زندگی سالم به چه مهارت هایی نیاز دارم؟

داشتن زندگی سالم اهمیت به سزایی دارد و در این خصوص کسب برخی مهارت ها لازم است؛ هرچه زندگی سالم تری داشته باشیم، عملکرد بهتری در زندگی خواهیم داشت و تصمیمات بهتر و آگاهانه تری در زندگی می گیریم.
در ادامه به سوال "برای یک زندگی سالم به چه مهارت هایی نیاز دارم؟" از نظر سازمان بهداشت جهانی پاسخ می دهیم.

زندگی سالم چه ویژگی هایی دارد؟

اگر می خواهیم یک زندگی سالم داشته باشیم باید از خودمان مراقبت کنیم و حواسمان به سلامت جسم، سلامت روان، و سلامت ذهنمان باشد.
داشتن زندگی سالم کار سختی نیست. برای داشتن یک زندگی سالم فقط کافی است، متعهد باشید و قدردانی کردن را بلد باشید. مهارت های اجتماعی خودتان را تقویت کنید و مهارت های زندگی را یاد بگیرید و بتوانید میان کار و زندگی تعادل برقرار کنید.

همچنین از ورزش روزانه، تغذیه سلامت و نوشیدن آب، خواب کافی و دوری از دخانیات غافل نشوید و مدیتیشن را در برنامه روزانه خود بگنجانید.

مهارت های زندگی چیست؟

اجتناب از چالش ها در زندگی غیر ممکن است و زندگی پر از تغییر و تحولات می باشد؛ به منظور مقابله بهتر با شرایط سخت و پیش بینی نشده و کنترل هرچه بهتر زندگی بهتر است مهارت های زندگی را بیاموزیم و خوب زندگی کردن را یاد بگیریم.
به عقیده سازمان بهداشت جهانی، مهارت زندگی از مجموعه رفتارها و توانایی های سازنده تشکیل شده است که فرد را قادر می سازد تا با چالش ها و سختی های زندگی روزمره مقابله بهتر و موثرتر داشته باشد.

دلیل نیاز ما به مهارت های زندگی چیست؟

مهم است که مهارت های زندگی را بیاموزیم و برای داشتن زندگی سالم تلاش کنیم. از جمله مهم ترین دلایل نیاز ما به مهارت های زندگی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داشتن سلامت روان و سلامت جسم
 • رسیدن به اهداف بلند مدت
 • مقابله بهتر با چالش ها و فشارهای زندگی
 • کم شدن نشانه های استرس و اضطراب
 • افزایش خلاقیت و یافتن راهکارهای خلاقانه
 • مسئولیت پذیری
 • اعتماد سازی و ایجاد روابط سازنده
 • تصمیم گیری بهتر
 • افزایش خودآگاهی

برای داشتن یک زندگی سالم به چه مهارت هایی نیاز دارم؟

سازمان بهداشت جهانی به عنوان بزرگترین متولی سلامت جامعه در دنیا همواره دغدغه خود را برای این گذاشته که بتواند الگوهای مشخصی را جهت زندگی سالم معرفی نماید. این سازمان مهارت های را به عنوان مهارت های اصلی زندگی معرفی نموده است که می تواند به فرد کمک نماید تا زندگی سالم و مثمر ثمری داشته باشد. جالب اینکه یونیسف و یونسکو نیز این مهارت ها را به عنوان مهمترین مهارت های اصلی مطرح نموده اند. در ادامه به شرح این مهارت ها خواهیم پرداخت:

 مهارت خودآگاهی

این مهارت به معنای توانایی و ظرفیتی است که در آن فرد خود و خواسته ها و نیازهای خود را بشناسد و از خصوصیات ، ترس و انزجار آگاه باشد. توسعه خودآگاهی به فرد کمک می کند تا بتواند وجود استرس را تشخیص دهد و این معمولاً یک پیش شرط لازم برای روابط اجتماعی و بین فردی مؤثر و همدلانه و همچنین آگاهی از نقاط قوت و ضعف یک شخص است.

مهارت همدلی

این مهارت به توانایی درک احساسات دیگران اشاره داد. همدلی به این معنی است که حتی اگر فرد در آن شرایط نباشد ، می توان زندگی دیگران را درک کرد. همدلی به فرد کمک می کند حتی در هنگام متفاوت بودن افراد، آن ها را بپذیرد و به ایشان احترام بگذارد. همدلی روابط اجتماعی را بهبود می بخشد و منجر به رفتارهای حمایتی و پذیرش نسبت به افراد دیگر می شود.

مهارت تفکر خلاق

یک مهارت خلاق مربوط به سبک های مختلف و خاص تفکر می شود. این نوع تفکر هم به مسئله کمک می کند و هم به تصمیم گیری درست منجر می شود. با استفاده از این نوع تفکر ، راه حل های مختلفی برای مسئله و پیامدهای آن بررسی می شود.
این مهارت فرد را قادر می سازد تا موضوعات فراتر از تجربیات مستقیم خود را کشف کند و حتی اگر مشکلی وجود نداشته باشد و تصمیم گیری خاصی نداشته باشد ، می تواند با انعطاف پذیری و سازگاری بیشتر با زندگی روزمره سازگار شود.

مهارت حل مساله برای داشتن زندگی سالم

 مهارت های حل مسئله

این مهارت باعث می شود فرد مسئله را به طور دقیق تعریف کرده و راه حل های مناسب را مشخص کند. این امر به فرد امکان می دهد تا به طور مؤثر مشکلات زندگی را حل کنند. مسائل مهم زندگی در صورت عدم فشار ، باعث استرس روانی می شوند که منجر به مشکلات جسمی نیز خواهد شد.

مهارت های ارتباطی

این مهارت های به مجموعه ای از روش ها اطلاق می شود که توانایی برقراری ارتباط موثر را افزایش می دهد. این توانایی به فرد کمک می کند تا با فرهنگ ، اجتماع و موقعیت خود به صورت کلامی و غیر کلامی و متناسب با خودش رفتار کند ، به این معنی که فرد می تواند نظرات، عقاید، خواسته ها، نیازها و احساسات خود را بیان نموده و در صورت لزوم بتواند از دیگران سؤال کند. راهنمایی و کمک به دیگران در صورت لزوم عامل مهمی در ایجاد یک رابطه سالم است.

 مهارت های بین فردی

این مهارت به توانایی تعامل مثبت با افراد به ویژه اعضای خانواده اشاره داد. این توانایی به ایجاد یک رابطه بین فردی مثبت و مؤثر با سایر افراد کمک می کند. یکی از اینها توانایی ایجاد دوستی است، که نقش مهمی در سلامت روان، سلامت اجتماعی و روابط گرم خانواده به عنوان منبع مهمی از روابط بین فردی ایفا می کند.

مهارت های مدیریت عاطفی

این مهارت ها به توانایی شناخت احساسات و تأثیر آنها بر رفتار دارد. این مهارت ها این امکان را به فرد می دهد تا احساسات را در خود و دیگران بشناسند ، بداند که چگونه احساسات بر رفتار تأثیر می گذارند و به احساسات مختلف پاسخ مناسب دهد. عدم مواجهه با حالات عاطفی مانند غم ، عصبانیت یا اضطراب ، تأثیر منفی بر سلامت جسمی و روانی خواهد گذاشت و پیامدهای منفی برای سلامتی به همراه خواهد داشت.

 مهارت های مقابله با استرس

این مهارت های نیز به یادگیری برای کنار آمدن با استرس و فشارهای زندگی اشاره دارد. این توانایی شامل شناخت فشارهای مختلف زندگی و تأثیر آنها بر فرد است. شناسایی منابع استرس و چگونگی تأثیر آن بر انسان ، فرد را قادر می سازد تا با اعمال و رفتارهای خود، فشار و استرس را کاهش دهد.

مهارت تصمیم گیری برای داشتن زندگی سالم

 مهارت های تصمیم گیری

این مهارت ها به یادگیری تصمیم گیری و اهمیت آن در زندگی اشاره دارد. این توانایی به فرد کمک می کند تا به طور مؤثر تصمیم گیری کند. اگر کودکان و نوجوانان بتوانند به طور جدی در مورد اقدامات خود تصمیم بگیرند ، جنبه های مختلف انتخاب را بررسی کنند و عواقب هر انتخاب را ارزیابی کنند ، مطمئناً در سطح بالاتری از سلامت روان قرار می گیرند.

 مهارت های تفکر انتقادی

این مهارت ها به توانایی تجزیه و تحلیل عینی اطلاعات با توجه به تجربیات شخصی اشاره دارد. تفکر انتقادی توانایی تجزیه و تحلیل اطلاعات و تجربیات است. آموزش این مهارت ها، نوجوانان را قادر می سازد در برابر فشارها ارزش ها، فشارهای گروهی و رسانه های جمعی مقاومت کنند و از آسیب های ناشی از آن خودداری کنند.

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در خصوص 10 مورد از بهترین مهارت هایی که به ما در داشتن زندگی سالم کمک می کنند، از نظر سازمان بهداشت جهانی اشاره کردیم. یادگیری مهارت های ذکر شده، کار چندان سختی نیست و نیاز به تمرین و کمی پشتکار دارد.

آیا مطالعه مطلب فوق برای شما مفید واقع شد؟ لطفا نظرات و دیدگاه های ارزشمندتان را با ما در میان بگذارید. 

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید

سوالات متداول

 • لازمه داشتن یک زندگی سالم داشتن چه مهارت هایی است؟

  • لازمه یک زندگی سالم داشتن چنین مهارتهایی است: مهارت به خودآگاهی، همدلی، تفکر خلاق، حل مسئله، ارتباطی، مدیریت عاطفی، مقابله با استرس، تصمیم گیری و تفکر انتقادی
 • مهارت زندگی به چه معناست؟

  • اجتناب از چالش ها در زندگی غیر ممکن است و زندگی پر از تغییر و تحولات می باشد؛ به منظور مقابله بهتر با شرایط سخت و پیش بینی نشده و کنترل هرچه بهتر زندگی بهتر است مهارت های زندگی را بیاموزیم و خوب زندگی کردن را یاد بگیریم.
 • چرا به یادگیری مهارت های زندگی نیاز داریم؟

  • به دلایلی همچون: داشتن سلامت روان و سلامت جسم رسیدن به اهداف بلند مدت مقابله بهتر با چالش ها و فشارهای زندگی و...
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید

29 آبان 1400 16:23

عالی بود