تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

پست وبلاگی
مشکلات کار در ایران مدت مطالعه: 3 دقیقه
محسن گلکار 20 مرداد 1398 مدت مطالعه: 3 دقیقه

مشکلات کار در ایران

یکی از مباحثی که این روزها تبدیل به دغدغه ایی بزرگ برای اکثریت افراد جامعه در سنین مختلف در بین زنان و مردان شده است مساله ی کار می باشد. در این مقاله نگاهی مختصر به مسائل و مشکلات مرتبط با کار در کشور ایران خواهیم داشت.

مهم ترین موارد مشکلات کار در ایران 

در واقع این روزها به دلیل مقایسه اجتماعی که وجود دارد افرادی که دارای کار و شغل در جامعه می باشند مدام احساس نارضایتی می کنند چرا که این افراد با مقایسه کار خود با دیگر دوستانشان احساس می کنند در حق شان ظلم واقع شده است و می توانند شغل بهتری را کسب کنند.
از طرفی هم عده ای زیادی از جوانان هنوز نتوانسته اند کسب و کاری برای خود ایجاد کنند و سالهاس که همچنان تحت پوشش حمایت خانواده خود می باشند و این می تواند تاثیر خیلی بدی بر روح و روان این افراد داشته باشد .

برخی از مهم ترین موارد مشکلات مرتبط با کار در کشور ایران عبارت اند از:

 • تورم
 • بی ثباتی اقتصادی
 • بی ثباتی سیاسی
 • دسترسی به منابع مالی محدود
 • فساد اقتصادی
 • نداشتن زیر ساخت مناسب
 • تغییر کردن قوانین مرتبط با کار
 • پیچیده بودن قوانین مالیاتی و مالیات های سنگین 
 • و...

میزان بیکاری در کشور ایران چقدر است؟ 

همچنان که آمارها نشان می دهد میزان بیکاری در ایران نزدیک به یک چهارم است. حدود ۷۰ درصد جمعیت ایران زیر ۳۵ سال سن دارند. مرکز آمار ایران میزان بیکاری جوانان را ۲۱٫۸ درصد اعلام کرده که تقریباً دو برابر نرخ متوسط بیکاری در ایران است.

نکات مهم در خصوص داشتن کار چیست؟

به هر حال با توجه به مباحث مطرح شده دو مساله وجود دارد یکی داشتن کار، دوم داشتن کار مورد علاقه.
اکثر افراد در جامعه در ابتدا به دنبال کار هستند خواه این کار هر چه باشد مهم نیست اما زمانی که وارد کار مورد نظر می شوند دغدغه ای که با آن رو برو می شوند کار مورد علاقه می باشد.
کار مورد علاقه کاری می باشد که با روحیات و ویژگی های روحی و روانی و جسمانی فرد همسانی داشته باشد؛ البته لازم است که گفته شود بیشتر افراد در جامعه از تناسب بین کار و ویژگی های شخصیتی بی خبر می باشند؛ به همین خاطر تنها به نارضایتی از کار خود می پردازند و نمی دانند در صورت رفتن در نزد مشاوران در حوزه کسب کار می توانند با دادن انواع تست های شغلی از قبیل تست شغل مناسب من، تست استعداد شغلی، تست انتخاب شغل من و تست رضایت شغلی به شغل و کار مورد نظر خود دست بیابند و رضایت شغلی خود را بالا ببرند.
بنابراین مشاوره شغلی یکی از تخصص های ویژه در دوران مدرنیته و عصر جدید می باشد و کسانی که به این امر واقف هستن می توانند استفاده مفیدی از این متخصصین بکنند تا هم بتوانند برای سازمان مفید واقع شوند و هم دارای رضایت درونی باشند و هم بتوانند به بهترین نحو ممکن نقش خود را انجام دهند.

مشکلات کار در ایران

موانع کسب و کار در کشور ایران 

در ادامه در رابطه با مشکلات و موانع کسب و کار باید اذعان نمود که این موانع اصطلاحاً به مجموعه عواملی اطلاق می شود که در راه ایجاد یا استمرار موفق یک فعالیت اقتصادی، مانع ایجاد کرده و مانع از سهولت انجام آن می شود.
این مجموعه عوامل ، باعث طولانی شدن روند یک فعالیت اقتصادی شده و همچنین موجب پرهزینه شدن آن برای فعال اقتصادی می شود و چه بسا مواردی که باعث ورشکستگی و وارد آمدن زیان هنگفت به صاحب آن کسب و کار شود.
در بعد خارجی فضای کسب و کار می توان به عواملی از قبیل، وضع تعرفه های سنگین دوجانبه با برخی کشورها یا بعضی کالاها، مشکلات بانکی و نقل و انتقال پول، تحریم ها، عدم حضور مؤثر در پیمان های اقتصادی منطقه ای و جهانی نام برد که البته بعد از توافق هسته ای گام هایی در جهت کاهش این مشکلات برداشته شده است، به هر حال هنوز به آن وضعیت مناسبی که مورد هدف می باشد نرسیده ایم و در این زمینه از بسیاری کشورهای منطقه عقب تر هستیم، به طوری که در شرایط برابر از نظر کیفیت و قیمت یک کالا، کشورهای رقیب ما در منطقه، راحت تر و با هزینه کمتری می توانند کالای خود را به بازارهای جهانی صادر کنند.
مخصوصا که برخی از این کشورها از تخفیفات تعرفه ای هم برای صدور کالای خود بهره مند هستند.

مشکلات کار در کشور ایران

جمع بندی ای سنج 

و در آخر همچنین باید اشاره نمود که برخی از نیروی کار کشور نیز نگران این امر هستند که به دلیل شرایط اقتصادی، محل کار آنها ممکن است در آستانه تعطیلی و یا کاهش نیروی کار قرار گیرند که نتیجه این شرایط، بیکاری بیشتر و اسباب نگرانی برای کارگران یا کارمندان و خانواده آنها خواهد بود.
در این میان مسائلی نیز در ارتباط با حداقل دستمزدی که دولت هر سال تعیین می‌کند، مطرح می‌شود و برخی ادعا می‌کنند که این مبلغ کمتر از خط فقر است و برخی از نیروی کار کشور برای تأمین معاش اولیه خود در تنگنا هستند.
نیروی کار سرمایه با ارزش هر کشور است و مشکلات آن مشکل همه جامعه تلقی می شود. به همین منظور به نظر نگارنده لازم است که مسئولین وزارت کار در این رابطه همت و توجهی بیشتری داشته باشند تا بتوانند مشکلات فراوان در زمینه کار در جامعه ایران کاهش یابد.

آیا مطالعه مقاله فوق برای شما مفید واقع شد؟ لطفا نظرات و دیدگاه ارزشمندتان را با ما در میان بگذارید. 

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید

سوالات متداول

 • دو نکته مهم در خصوص کار چیست؟

  • یافتن و داشتن کار و پیدا کردن کار مورد علاقه.
 • برخی از اصلی ترین مشکلات مرتبط با کار در کشور ایران کدام است؟

  • تورم، بی ثباتی اقتصادی، فساد اقتصادی و...
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید

20 تیر 1401 18:54

عالی بود ممنون