تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

پست وبلاگی
روش یادداشت برداری کرنل چیست؟ مدت مطالعه: 4 دقیقه
ای سنج 28 اردیبهشت 1402 مدت مطالعه: 4 دقیقه

روش یادداشت برداری کرنل چیست؟

اگر دانش آموز یا دانشجو هستید یا قرار است کنکور بدهید، باید یک روش یادداشت برداری اثربخش همچون کرنل بلد باشید! یادداشت برداری تاثیر به سزایی بر تقویت حافظه و مرور بهتر مطالب دارد.

اگر می خواهید یک یادداشت برداری هوشمندانه، سازماندهی شده که مرور اطلاعات در آن ساده و آسان باشد داشته باشید، چه روشی بهتر از یادداشت برداری کرنل (Cornell Notes) ؟!

در ادامه با ما همراه باشید تا یک مرور کلی در مورد این روش داشته باشیم.

روش یادداشت برداری کرنل چیست؟

کرنل (Cornell Notes) یک نوع روش یادداشت برداری دستی است؛ در این روش شما به یک تکه کاغذ نیاز دارید و صفحه کاغذ خود را باید به دو ستون و 2 ردیف کوچک در پایین صفحه، درست مانند شکل زیر تقسیم کنید.

عکس باید بیاید. 

شاید آماده سازی ساختار این روش یادداشت برداری در ابتدا کمی سخت و زمان بر باشد اما به مرور راحت تر می شود و تاثیر مثبت آن بر مرور آسان تر مطالب، یادداشت برداری راحت تر غیر قابل انکار است.

مهم ترین هدف یادداشت برداری به سبک کرنل، جدا کردن و سازماندهی اطلاعات و انتقال آن به حافظه بلند مدت است ( وقتی اطلاعات وارد حافظه بلند مدت می شود، فراموش کردن آن سخت می شود!).

یادتان باشد بخش هایی که روی این تکه کاغذ می کشید به شما در جداسازی موضوعات درسی، خلاصه ها، کلمات و اصطلاحات کلیدی کمک می کند و در نهایت بر کیفیت یادگیری تاثیر می گذارد.

تاریخچه روش یادداشت برداری کرنل

روش یادداشت برداری کرنل نخستین بار توسط والتر پاوک در دانشگاه کرنل طراحی و معرفی شد؛ او با ابداع این روش کمک ویژه ای به دانشجویان در جهت یادگیری کرد؛ مهم ترین هدفی که پاوک از ابداع این روش داشت، ترغیب افراد به یادداشت برداری بود؛ این روش افرادی که هیچ علاقه ای به یادداشت برداری ندارند یا از نقشه کشی ذهنی دوری می کنند را تشویق به یادداشت برداری می کند.

این روش یادداشت برداری مناسب افراد در حال تحصیل در مدارس و دانشگاه ها است و به خلاصه کردن و کم کردن حجم مطالب درسی سنگین کمک می کند.

روش یادداشت برداری کرنل

موارد استفاده از روش یادداشت برداری کرنل

شما می توانید از این روش یادداشت برداری به طرق مختلف استفاده کنید؛ برخی موارد استفاده از این روش شامل موارد زیر است:

 • نوشتن اطلاعات، سوالات یا محتوای متنی
 • ثبت اطلاعات سخنرانی ها و متن ها
 • خلاصه کردن ایده های مختلف
 • ترکیب و یکپارچه کردن یادداشت ها
 • مطالعه و مرور یادداشت ها

نحوه انجام روش یادداشت برداری کرنل

مهم ترین مزیت این روش، صفحه آرایی آن است؛ در شروع کار، صفحه کاغذ را به 4 قسمت تقسیم کنید. از سمت بالا، 4 سانت فاصله ایجاد کنید و سپس یک خط افقی بکشید؛ در این بخش باید موضوع را بنویسید.

بسته به اهمیتی که به هر بخش می دهید و سبک یادگیری که دارید برای هر بخش جای کافی بگذارید؛ مثلا اگر قسمت خلاصه که در پایین صفحه قرار دارد، برای شما مهم تر است، جای بیشتری برای آن در نظر بگیرید.

خطوطی که در صفحه کاغذ ترسیم می کنید باید به صورت زیر باشد:

 • بخش یک مربوط به موضوع است؛ نوشتن موضوع کلی یا خلاصه ای در آن به انتخاب شما بستگی دارد؛ موضوع کلی را در این قسمت بنویسید تا بتوانید اطلاعات را از یکدیگر جدا کنید.

نحوه انجام یادداشت برداری کرنل

 • بخش دوم مربوط به عبارات و سوالات کلیدی است؛ عباراتی را اینجا بنویسید که به شما در یادآوری نصف بیشتر مطالب کمک می کند( عبارات مهم و خلاصه که سرعت مطالعه را افزایش می دهد).
  نوشتن این بخش باعث یادآوری بهتر مطالب، متوجه شدن عبارات کلیدی در بحث می شود؛ بهترین زمان برای نوشتن این بخش پس از پایان مطالعه، سخنرانی یا کلاس درس است. سرنخ هایی از دروس را در این بخش بنویسید تا شب امتحان کل مطالب را به راحتی به یاد آورید.

نحوه انجام یادداشت برداری کرنل

 • در بخش سوم، مربوط به یادداشت ها است؛ این بخش باید در کلاس درس نوشته یا مطالعه شود. سرعت نوشتن را در نظر بگیرید و این بخش را خوش خط بنویسید و سبک نوشتاری که با آن راحتید (رسمی /غیر رسمی) را انتخاب کنید. نوشتن جملاتی که طول آن ها بین 5 تا 10 کلمه است، برای این بخش مناسب است.
  فراموش نکنید در این روش نباید از جملات طولانی استفاده کنید. می توانید بخشی از این مطالب را در کلاس درس بنویسید و مابقی را در خانه تکمیل کنید. در این بخش به سوالاتی که در بخش دوم نوشتید پاسخ می دهید و توضیحات بیشتری در مورد کلمات کلیدی ارائه می دهید.

نحوه انجام یادداشت برداری کرنل

 • بخش چهارم مربوط به خلاصه نویسی است؛ در این بخش باید مطالب مطالعه شده را خلاصه کرده و سپس نتیجه گیری کنید. خلاصه سازی به شما در درک بهتر و عمیق تر مطالب کمک می کند. این بخش را بعد از کلاس تکمیل کنید و اگر فکر کردید نیاز به مطالعه بیشتر دارید، پس از مطالعه، مطالب بعدی را اضافه کنید.

نحوه انجام یادداشت برداری کرنل

مزایای استفاده از روش یادداشت برداری کرنل

اگر برایتان سوال است که این روش یادداشت برداری چه مزایایی دارد، باید بگوییم:

 • از فراموش کردن مطالب جلوگیری می کند.
 • فرد را ترغیب و تشویق به تمرکز می کند.
 • باعث ثبت ساختاریافته اطلاعات می شود.
 • امکان تفکر عمیق در مورد نکات کلیدی و جزئیات مطالب درسی را فراهم می کند.
 • منجر به تقویت مهارت یادداشت برداری می شود.
 • آمادگی برای امتحانات را بالا می برد. در زمان و انرژی صرفه جویی می شود.
 • موضوعات و مفاهیم سریع تر تفکیک شده و باعث تشخیص راحت تر می شود.
 • منجر به یادگیری فعال می شود.
 • باعث دسترسی راحت تر به مطالب در زمان امتحانات می شود.

اصول و قواعد یادداشت برداری کرنل چگونه است؟

این روش یادداشت برداری و خلاصه نویسی ساده و قابل فهم هم برای دانش آموزان و هم برای دانشجویان مناسب است. اصول روش یادداشت برداری کرنل ساده است. اگر می خواهید بیشترین بازدهی را داشته باشید و کمترین هزینه را صرف یادگیری کنید، بهتر است از این روش استفاده کنید.

اصول و قواعد یادداشت برداری کرنل، دو مرحله ای است:

در مرحله اول، باید کاغذ مورد نظر خود را آماده و آن را به 4 قسمت تقسیم کنید؛ 4 قسمت کاغذ شامل دو بخش عمودی و دو بخش افقی می شود.

در گام نخست سمت راست کاغذ یک خط بکشید تا کاغذ به دو ستون عمودی تقسیم شود؛ لازم نیست که اندازه ستون ها یکسان باشد. قطر ستون سمت راست باید از قطر ستون سمت چپ کمتر باشد؛ یعنی ستون سمت راست باریک تر است.

خط ستون ها را تا پایین صفحه نکشید چون در بالای صفحه باید دو خط افقی باریک بکشید؛ ستون افقی پایین مربوط به خلاصه مطالب و ستون افقی بالا مربوط به عنوان و موضوع است.

مرحله دوم مربوط به نامگذاری هر کدام از بخش ها است. اگر ستون ها را کشیدید، وقت آن رسیده است که هر بخش را نامگذاری کنید.
قسمت افقی بالایی برای نوشتن عنوان، تاریخ و موضوعات کاربرد دارد؛ موضوع کلی که قرار است نوشته شود در این قسمت قرار می گیرد.

قسمت عمودی باریک مخصوص نوشتن نکات کلیدی و ایده های اصلی و سرنخ ها است؛ این بخش به یادگیری بهتر مطالب کمک می کند.
قسمت عمودی پهن تر مخصوص مطالب اصلی است؛ مهم ترین مطالبی که می خواهید یاد بگیرید را در این بخش بنویسید.
قسمت افقی پایین تر هم مربوط به خلاصه مطالب است که باید خلاصه ای از آنچه که خواندید را در این بخش بنویسید.

مرور یادداشت های کرنل به چه صورت است؟

چندین روش برای مرور یادداشت های کرنل وجود دارد؛ اگر وقت آن فرا رسیده است که مطالب نوشته شده خود را مطالعه کنید می توانید از چند راهکار مختلف استفاده کنید.

در راهکار اول، دست خود را روی مطالب ستون چپ بگذارید و سپس مطالب سمت راست را مرور کنید تا مطالب نوشته شده در سمت چپ را بهتر به یاد آورید. این روش به تقویت حافظه ی کوتاه مدت و انتقال اطلاعات به حافظه بلند مدت کمک می کند.
در راهکار دوم می توانید از مطالب نوشته شده سوال طرح کنید و از خودتان بپرسید و مطالب را مرور کنید. در راهکار سوم پس از پایان هر هفته، مطالب نوشته را مرور کنید و هر هفته این مطالب را بخوانید تا در نهایت روی آن ها تسلط پیدا کنید.

تحقیقات انجام شده درباره روش یادداشت برداری کرنل

در سال 2010 در دانشگاه ویچیتا مطالعه ای در زمینه یادداشت برداری کرنل انجام شد؛ بر اساس نتایج به دست آمده از این پژوهش، دانش آموزانی که در کلاس زبان از این شیوه یادداشت برداری استفاده کردند، در به یادآوری مطالب و به کار بردن آن ها در محیط های مختلف زندگی عادی، عملکرد بهتری نسبت به دانش آموزانی که از روش های یادداشت برداری سنتی استفاده کرده اند، داشته اند.

روش یادداشت برداری کرنل مانند یک نقشه کشی ذهنی باعث یادگیری آسان تر مطالب و درگیری مخاطب با مطالب و عبارات کلیدی می شود؛ این روش به افراد کمک می کند با یکبار مطالعه کردن بیشتری بازدهی را داشته باشد.

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد روش یادداشت برداری کرنل صحبت کردیم. این روش به یادگیری بهتر و سازمان یافته تر کمک می کند و باعث مرور آسان تر اطلاعات می شود. این روش به شما در تقویت مهارت های گوش دادن و نوشتن پویا کمک می کند و روند ثبت اطلاعات را تسریع می کند.

آیا تا به حال از روش یادداشت برداری کرنل استفاده کرده اید؟ این روش چه پیامدهای مثبتی برای شما داشته است؟

جوجه تیغی در استراتژی چیست؟
توسعه فردی چیست | اهمیت و مزایای آن
ضریب هوشی نرمال چقدر است؟
عادت چیست و چگونه می‌توانیم عادات بد را تغییر دهیم؟
جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید

سوالات متداول

 • روش یادداشت برداری کرنل چیست؟

  • کرنل (Cornell Notes) یک نوع روش یادداشت برداری دستی است که به سازماندهی و ثبت بهتر اطلاعات و مرور آسان تر مطالب کمک می کند.
 • روش یادداشت برداری کرنل چند بخش دارد؟

  • از 4 بخش تشکیل شده است و شامل بخش موضوع، سوالات کلیدی، یادداشت نویسی و خلاصه نویسی است.
 • مزایای استفاده از روش یادداشت برداری کرنل چیست؟

  • از فراموش کردن مطالب جلوگیری می کند. فرد را ترغیب و تشویق به تمرکز می کند. باعث ثبت ساختاریافته اطلاعات می شود. و...
 • در چه مواردی می توان از این روش یادداشت برداری استفاده کرد؟

  • خلاصه کردن ایده های مختلف ترکیب و یکپارچه کردن یادداشت ها مطالعه و مرور یادداشت ها و...
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید