تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

سو استفاده عاطفی و نشانه های آن را بهتر بشناسیم مدت مطالعه: 2 دقیقه
ای سنج 20 تیر 1399 مدت مطالعه: 2 دقیقه

سو استفاده عاطفی و نشانه های آن را بهتر بشناسیم

سوء استفاده ی عاطفی اغلب به صورت پنهان و به طرز غیر منتظره ای رخ می دهد. بسیاری از افرادی که مورد سوء استفاده ی عاطفی قرار می گیرند، خود متوجه نیستند که در یک رابطه ی عاطفی سمی قرار گرفته و در حال اذیت شدن هستند.

جالب است بدانید که از انواع سوء استفاده هایی که وجود دارد، مثل مالی، جسمی، جنسی و ...، سوء استفاده ی عاطفی رایج ترین نوع سوء استفاده است.

به دلیل آن که مفهوم سوء استفاده ی عاطفی بسیار ناشناخته اشت، حتی گفتن اینکه فرد چه زمانی مورد سوء استفاده قرار گرفته است، دشوار می باشد. خیلی از اوقات افراد  بعد از گفتگو با یکدیگر  دائماً در ذهن خود مرور می کنند که "این چیزی که گفت، تعریف بود یا توهین؟"، "الان با این جمله به من صدمه زد؟" و.... . قربانیان این نوع سوء استفاده اغلب دچار سردرگمی هستند. در واقع یکی از راه هایی که می توانید متوجه شوید که مورد آزار و اذیت  قرار گرفته اید، داشتن همین احساس سردرگمی است.

سوء استفاده کنندگان عاطفی، دارای مرز های ضعیفی هستند. آن ها اغلب به همسر خود احترام نمی گذازند. همچنین فردیت را قبول ندارند؛ مدام در کارهای او دخالت کرده و به جای وی تصمیم می گیرند.

فردی که پارتنر خود را از لحاظ عاطفی آزار می دهد، نسبت به نیاز ها و خواسته های فرد مقابل خود بی اطلاع است. چنین شخصی بسیار خودخواه و کنترل گر بوده و خود را برتر از همسر خود تصور می کند. به همین دلیل باور دارد که تصمیم نهایی را در همه ی مسائل باید او بگیرد. رفتار این افراد بیشتر از آن که مدیریت کردن به نظر برسد، نوعی توهین و تحقیر کردن به چشم می آید.

در این قسمت مصداق هایی از سوء استفاده ی عاطفی را برای شما بیان می کنیم؛ اگر خود یا همسرتان تعداد زیادی از این رفتارها را در رابطه ی عاطفی تان انجام می دهید، لازم است واکنش های خود را اصلاح کنید:

-سرزنش کردن

-متهم کردن

-عدم عذر خواهی پس از اشتباه کردن

-نگاه صفر یا صدی

-فریاد زدن

-خشمگین شدن

-بی تفاوتی

-بی احترامی کردن

-دست گذاشتن روی نقاط ضعف دیگری

-تمسخر

-انتقام جویی

-تحریک فرزندان بر علیه دیگری

 

-کنترل رفتار های شخص دیگر

 

افرادی که مورد سوء استفاده عاطفی قرار می گیرند، پس از مدتی احساس می کنند که بینش خود را نسبت به مسائل گوناگون از دست داده اند و دیگر نمی تواند برای خود تصمیم گیری کنند. این افراد اظهار می کنند که دیگر نمی دانند چطور باید به خود اعتماد کنند؛ گویی یک منتقد درونی دائماً در حال ایراد گرفتن از آن ها بوده و اعتماد به نفس آن ها را تا حد بسیار زیادی تحت تاثیر قرار می دهد.

سو استفاده عاطفی 

از آن جایی که به سختی می توان تشخیص داد که یک فرد مورد سوء استفاده ی عاطفی قرار گرفته است یا خیر، در اینجا لیستی از تجربیات مراجعانم در این مورد را با شما درمیان می گذارم:

-وفتی نزدیک فرد سوء استفاده گر قرار دارید، اضطراب فراوانی را تجربه می کنید.

-برای نزدیکان خود بهانه می گیرید.

-تمایل دارید سوء استفاده های عاطفی فرد را مدام فراموش کرده و از نو آن ها را تجربه  کنید.

-احساس بی ارزشی فراوانی را تجربه می کنید.

-شما اغلب با ترس زندگی می کنید.

-اضطراب فراوانی را در طول روز تجربه می کنید.

 

-تصور می کنید هویت و فردیت خود را از دست داده اید.

مشکل اصلی که با آن روبرو هستیم این است که افراد تصور می کنند، صدماتِ سوء استفاده ی عاطفی چندان زیاد نیست؛ بنابر این آن را جدی نمی گیرند؛ اما باید توجه کنید که صدمات این سوء استفاده بسیار سنگین تر از انواع سوء استفاده ها بوده و آسیب جبران ناپذیری را روی روان فرد می گذارد. به دلیل آن که اغلب افراد، چنین مسئله را جدی نمی گیرند، صدمات ناشی از آن تشدید شده و عملکرد فرد را مختل می سازد.

سو استفاده

تشخیص سوء استفاده ی عاطفی احتیاط زیادی را می طلبد با این حال اگر شما هم تجربیات بالا را داشته اید، زمان آن رسیده که قدمی در جهت بهبود وضعیت خود بردارید. ما راهکار های زیر را به شما توصیه می کنیم:

1-پس گرفتن هویت خود

2-مرز گذاری در روابط خود با دیگران

3-اعتماد به شهود خود

4-محافظت از خود در برابر افراد سوء استفاده گر

 

توجه داشته باشید که اگر صدمات ناشی از این موضوع در زندگی شما بسیار زیاد بوده است، مراجعه به روانشناس کمک فراوانی به شما خواهد کرد. 

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید