تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

پست وبلاگی
تفاوت سوگیری شناختی با سوگیری هیجانی مدت مطالعه: 4 دقیقه
ای سنج 27 فروردین 1400 مدت مطالعه: 4 دقیقه

تفاوت سوگیری شناختی با سوگیری هیجانی

در این مقاله می خواهیم در مورد تفاوت سوگیری شناختی (Cognitive bias) با سوگیری هیجانی (Emotional bias) صحبت کنیم. نکته ای که در این رابطه باید به آن اشاره کرد این است که اکثریت انسان ها سوگيري دارند، یعنی افراد جامعه در زندگی خود در حال قضاوت های روزمره هستند. حال سوالی که مطرح می شود این است که چه تفاوتی بین سوگیری شناختی و هیجانی وجود دارد؟ در ادامه براساس فهرست مطالب زیر به این سوال می پردازیم:

سوگيري شناختي در بر ابر سوءگيري هيجاني: يك مرور اجمالي

 ما درباره افراد، شانس ها، سیاست های دولت و البته بازارها قضاوت می کنیم. وقتی ما با سوگيري خود دنیای خود را تحلیل می کنیم، مشاهدات خود را از طریق تعداد گوناگونی از فیلترها (توسط تجربیات خود) محدود مي سازيم. ما در مورد فیلترهایی صحبت می کنیم که تصمیم گرفته ایم راجبشان صحبت كنيم. افراد ممکن است با استدلال عقلي توجيه كنند كه تصمیماتشان بر اساس سوگيري هايي كه دارند گرفته شده است.

توجه

 انواع فعالیت های روزمره اساساً توسط الگوهای رفتاری هدایت می شوند. اين الگوهای رفتاری همچنین می توانند بر رفتارهاي سوگيري تأثیر بگذارند.

برای بسياري از افراد، غیرممکن است که در تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری بی طرف باشند. با این حال، سرمایه گذاران می توانند با درک و شناسایی آنها، سوگیری ها را کاهش دهند، سپس قوانین تجارت و سرمایه گذاری ایجاد می کنند که در صورت لزوم آنها را کاهش می دهد.

روش های کلیدی

شناسایی و درک سوگیری های شناختی و هيجاني بي ثمر می تواند به یک بازرگان کمک کند تا بازده کلی خود را بهبود بخشد.

سوگیری هاي شناختی شامل تصمیم گیری مبتنی بر مفاهیم ثابت شده هستند که ممکن است درست یا غلط باشد.

سوگيري هاي هيجاني معمولا خود به خودي هستند. آنها شامل تصمیم گیری بر اساس احساسات فردی هستند.

سوگيري شناختی چیست؟

سوگيري شناختی معمولاً شامل تصمیم گیری براساس مفاهیم ثابت شده است که ممکن است دقیق باشد یا نباشد. مي توانيد یک سوگیری شناختی را به عنوان یک حساب سر انگشتي در نظر بگیرید که ممکن است درست یا اشتباه باشند. 

مثال کاربردی

همه ما فیلم هایی دیده ایم که یک دزد برای عبور از یک ایست بازرسی امنیتی لباس پلیس می پوشد. افسران پلیس واقعی تصور می کنند که چون فرد مانند آنها لباس فرم پوشیده است، بنابراین باید یک افسر پلیس واقعی باشد. این نمونه ای از سوگیری شناختی است.

سوگيري تأیید

آیا تا به حال متوجه اين نكته شده ايد که بیشتر بر عقاید كساني كه با شما موافق هستند تأکید می کنید؟ سرمایه گذاران نیز این کار را انجام می دهند. چند بار پيش آمده است كه يك سهام را تجزيه و تحليل كنيد و سپس تحقيقات خبر داده اند كه به جاي آنكه در تحليل شما نقصي پيدا كنند، از نظر شما حمايت مي كنند؟

مغالطه ي غمارباز

بیایید فرض کنیم که S&P پنج جلسه معاملات متوالی را پشت سر بگذارد. شما یک معامله کوتاه در(SPY) SPDR S&P 500 ( نوعي صندوق معاملات بورس كه شامل شركت هاي بزرگ آمريكايي در يازده صنعت) انجام می دهید زیرا فکر می کنید احتمال افت بازار در روز ششم زیاد است. اگرچه ممکن است اين اتفاق بیفتد، اما کاملاً آماری است و وقایع گذشته به رویدادهای آینده متصل نمی شوند. ممکن است دلایل دیگری وجود داشته باشد که چرا روز ششم بازار رو به پایین تولید می کند، اما به اینکه پنج روز متوالی بازار صعود داشته باشد بی ربط است.

سوگيري وضعیت موجود

انسان موجودی است كه عادت مي كند و در برابر تغيير مقاوم است. سرمايه گذار به جاي تحقیق در مورد ایده های جدید، از طریق عمل بازگشت مکرر به همان سهام و صندوق معاملات بورس، اوراق بهادار سرمایه گذاری مي كند. اگرچه سرمایه گذاری در شرکت هایی که می دانید یک استراتژی مناسب برای سرمایه گذاری است، اما داشتن یک لیست کوتاهی از محصولات برتر، ممکن است پتانسیل سود شما را محدود کند.

سوگيري نسبت به ریسک پذیری

 سوگیری ریسک پذیری اغلب باعث می شود که سرمایه گذاران بیشتر از اخبار خوب، بر اخبار بد متمركز شوند. این نوع سرمایه گذاران معمولاً بیشتر بر سرمایه های ایمن و محافظه کارانه تمركز مي كنند و در مواقع دشوار، بازارها به دنبال این سرمایه گذاری ها هستند. این سوگيري می تواند به طور بالقوه باعث شود که اثرات خطر بیش از احتمال پاداش ارزش داشته باشد.

اثر باند واگن(Bandwagon Effect)

وارِن بافِت (Warren Buffett) با مقاومت در برابر اين اثر به یکی از موفق ترین سرمایه گذاران در جهان تبدیل شد. توصیه معروف وی مبنی بر حریص بودن در هنگام ترس دیگران و ترس در هنگام حریص بودن دیگران، در راستاي رد این نوع از سوگیری است. با بازگشت به سوگيري تأیید، سرمایه گذاران وقتی در کنار مردم سرمایه گذاری می کنند احساس بهتری دارند. اما همانطور که بافت ثابت کرده است، یک ذهنیت مخالف، پس از تحقیقات جامع، ممکن است سودآورتر باشد.

سوگيري هيجاني چيست؟

سوگيري هيجاني معمولاً خود به خود و بر اساس احساسات شخصی فرد در زمان تصمیم گیری رخ می دهد. همچنین ممکن است ریشه در تجربیات شخصی داشته باشند که در تصمیم گیری نیز تأثیرگذار است. سوگيري هيجاني معمولاً در روانشناسی سرمایه گذاران نهفته است و غلبه بر آنها به طور کلی دشوارتر از سوگيري شناختی است. سوگيري هاي هيجاني لزوماً همیشه اشتباه نیست. در برخی موارد، سوگيري هيجاني یک سرمایه گذار ممکن است به آنها کمک کند تا تصمیم محافظت کننده و مناسب تری برای خود بگیرند.

سوگيري در برابر ضرر و زیان

آیا سهمی در سهام خود دارید که آنقدر افت کرده است که نمی توانید فکر فروش را بکنید؟ در حقیقت، اگر سهام را می فروختید، مي توانستيد پول باقیمانده را در يك سهام با كيفيت تر سرمايه گذاري كنيد. اما از آنجا که نمی خواهید اعتراف کنید که ضرر از صفحه رایانه به پول واقعی رسیده است، امیدوار هستید که روزی پول از دست رفته را جبران كنيد.

سوگيري اعتماد به نفس بیش از حد

"من یک شور و اشتياق دارم که شما (و دیگران) از آن استفاده نمی کنید." فردی با سوگيري بیش از حد در اعتماد به نفس معتقد است مهارت او به عنوان یک سرمایه گذار از مهارت دیگران بهتر است. به عنوان مثال شخصی را که در صنعت داروسازی کار می کند، در نظر بگیرید. آنها ممکن است معتقد باشند که سطح بالاتری در توانایی تجارت در يك بخش را در از سایر بازرگانان دارند. 

سوگيري وقف

در اين سوگیری مبنا بر این است، آنچه که مالک آن هستیم از آنچه که مالکش نیستیم ارزشمندتر است. 

تفاوت های کلیدی

به طور کلی، سوگيري معمولاً نتیجه پيش داوري هنگام انتخاب یک چیز نسبت به چیز دیگر است. سوگيري ها می توانند تحت تأثیر موارد زیر قرار گیرد:
تجربه
قضاوت
هنجارهای اجتماعی
مفروضات
تحصیلات
و موارد دیگر

سوگيري شناختی معمولاً شامل تصمیم گیری براساس مفاهیم ثابت شده است که ممکن است دقیق باشد یا نباشد. سوگيري هيجاني معمولاً خود به خود و بر اساس احساسات شخصی فرد در زمان تصمیم گیری رخ می دهد. سوگيري هيجاني اغلب مبتنی بر استدلال مفهومی گسترده نیستند. سوگيري شناختی و هيجاني هر دو هنگام تأثیرگذاری بر تصمیم ممکن است موفقیت آمیز باشند و يا موفقيتي را به دنيال نداشته باشند.

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد تفاوت سوگیری شناختی با سوگیری هیجانی بحث کردیم. همانطور که گفته شد وقتی ما با سوگيري خود دنیای خود را تحلیل می کنیم، مشاهدات خود را از طریق تعدادی فیلتر، توسط تجربیات خود مي سازيم و این می تواند خیلی خطرناک باشد.سوگيري شناختی معمولاً شامل تصمیم گیری براساس مفاهیم ثابت شده است که ممکن است دقیق باشد یا نباشد. سوگيري هيجاني معمولاً خود به خود و بر اساس احساسات شخصی فرد در زمان تصمیم گیری رخ می دهد.
آیا شما هم در زندگی دچار سوگیری شده اید؟ برای کاهش سوگیری خود از چه راهکارهایی استفاده نموده اید؟ لطفا دیدگاه و نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید

30 فروردین 1400 17:00

چرا ایمیلتونو جواب نمیدید؟ تلفن هم جواب نمیدید باهاتون کار داریم چیکار کنیم جواب بدید؟

مهدی کلهر
02 اردیبهشت 1400 10:23

با سلام، لطفا با خط زیر تماس بگیرید:

09192321795