تست MBTI رایگان انجام بده جایزه ببر

تست MBTI رایگان انجام بده جایزه ببر

علائم شایع در والدین سمی کدام ها هستند؟ مدت مطالعه: 3 دقیقه
ای سنج 21 مرداد 1399 مدت مطالعه: 3 دقیقه

علائم شایع در والدین سمی کدام ها هستند؟

بسیاری از افراد شانس این را دارند که از پدر و مادر حمایت کننده ای بهره مند باشند و رابطه ی موثری با آن ها داشته باشند؛ اما برخی از افراد نیز در ارتباط با والدین خود دچار مشکل می شوند و هر چقدر تلاش می کنند تا رابطه ی رضایت بخش و سرشار از احترام با آن ها داشته باشند، نمی توانند؛ چرا که والدین آن ها به لحاظ عاطفی دارای مشکل می باشند. 

والدین سمی
به چه والدینی، پدر و مادر سمی گفته می شود؟


غالباً پدر و مادر های خودشیفته، دارای اختلال شخصیت و انواع بیماری های روانی، سوء استفاده کنندگان عاطفی و همچنین معتاد به مواد و الکل، والدین سمی نامیده می شوند. 
همه ی کودکان حتی آن هایی که دارای والدین سمی هستند، تصور می کنند که پدر و مادر نمونه و بی نقصی دارند. پدر و مادری که از سلامت کافی برخوردار هستند، سعی می کنند از کنترل بیش از اندازه ی فرزند خود دوری کنند. همچنین او را از تجربه ی اتفاقات تازه نترسانند و در این مسیر از وی حمایت خواهند کرد. هنگامی که فرزندشان مرتکب اشتباهی می شود، به جای سرزنش کردن او، سعی می کنند به فرزندشان کمک کنند تا تجربیات لازم را کسب کند. 
والدین سمی می تواند فرزند خود را دچار مشکلات روحی پایداری کنند. خبر خوب آن است که هر فردی می تواند با تلاش شخصی خود، این اثرات منفی را شناخته و بر آن ها غلبه کند. ابتدا لازم است که تشخیص دهید آیا پدر و مادرتان جزء والدین سمی هستند یا خیر؛ سپس باید تلاش کنید تا دریابید آن ها از طریق چه حیطه هایی (عاطفی، عملکردی و یا هر دو) به شما صدمه می زنند. 
در زیر برخی از علائم شایع پدر و مادر سمی ذکر شده است؛ 
⦁ خودمحور بوده و ظرفیت محدود برای همدلی کردن با شما دارند؛ آن ها همیشه نیاز های خود را در اولویت قرار می دهند. به احساسات دیگران توجه چندانی نداشته و اطرافیان خود را به سختی درک می کنند. 
⦁ خشم و عصبانیت؛ ممکن است آن ها در مخالفت با شما پرخاشگراانه برخورد کنند. همچنین احتمال دارد شیوه ی منفعلانه ای را در پیش گرفته و با سکوت کردن و نگاه معنادار خود شما را تحت فشار قرار دهند.
⦁ زیر سوال بردن رفتار و عملکرد شما؛ آن ها تمایل دارند همیشه و بر سر کوچک ترین مسائل نیز ایراد گرفته و شما را مقصر جلوه دهند. 
⦁ حیله گری؛ آن ها واقعیت را به نفع خود تحریف می کنند. همچنین اغلب سعی می کنند برای دستیابی به اهداف خود برخی از مسائل را بی اهمیت جلوه دهند، همچنین  برخی را انکار کنند و گاهی نیز برای رسیدن به مقصود خود در شما احساس گناه و عذاب وجدان ایجاد می کنند. 
⦁ بی احترامی؛ آن ها در برخورد با شما و افراد دیگر ادب و احترام لازم را رعایت نمی کنند.
⦁ عدم ثبات عاطفی؛ آن ها در بروز احساسات خود تعادل چندانی نداشته و اغلب واکنش های مثبت و منفی غیرقابل پیش بینی نشان می دهند. 
⦁ تمایل به کنترل و اعمال قدرت؛ آن ها همیشه می خواهند به شما بگویند چه کاری انجام دهید و یا از چه کاری اجتناب کنید. ایجاد احساس گناه و همچنین تحت فشار گذاشتن شما از طریق مسائل مالی از شیوه های آن ها در انجام این کار است. 
⦁ سرزنش کردن؛ آن ها مسئولیت اشتباهات خود را برعهده نگرفته و همه ی تقصیر ها را به گردن شما می اندازند؛ همچنین شناختی مناسبی پیرامون وظایف خود ندارند. 
⦁ بی توجهی به حریم شخصی شما؛ آن ها به گونه ای برخورد می کنند که انگار شما توانایی انجام کارهای مربوط به خود را ندارید؛ همچنین به خود این اجازه را می دهند که در شخصی ترین موضوعاتتان دخالت کرده و نظر دهند. 
⦁ استفاده از شما به عنوان منبع حمایت کننده ی خود؛ آن ها خصوصی ترین مسائل زندگی شان را با شما درمیان گذاشته و توقع حمایت عاطفی از جانب شما دارند.
⦁ شما را رقیب خود می بینند؛ آن ها به گونه ای برخورد می کنند که گویی رقیبشان هستید؛ اشتباهات شما را بیش از اندازه برزگ کرده و دستاوردهایتان را بی ارزش جلوه می دهند. 
⦁ در تعامل با آن ها احساس بدی دارید؛ هنگامی که آن ها را می بینید یا با آن ها گفتگو می کنید، مضطرب شده و احساس ناخوشایندی را تجربه می کنید. حتی ممکن است دچار واکنش های فیزیولوژی عصبی مانند معده درد شوید. اگر با والدین سمی بزرگ شده باشید، احتمالاً به این احساسات عادت کرده و متوجه دلیل آن ها نمی شوید؛ پیشنهاد می کنیم از این به بعد سعی کنید شناخت کامل تری از احساسات خود به خصوص هنگامی که در تعامل با پدر و مادرتان قرار دارید، کسب کنید. 
⦁ پرتوقع؛ آن ها تمایل دارند تا شما دست از علائق و اهداف خود بکشید؛ رفتار خود را با چارچوب های آن ها تنظیم کنید و طبق خواسته های آن ها برخورد کنید. 

کتک زدن
⦁ رفتارهای شرم آور؛ آن ها رفتارهایی را انجام می دهند که ممکن است شما را خجالت زده کند؛ برای مثال شوخی های نابه جا، بی احترامی کردن و...
⦁ سنگدل و بی رحم بودن؛ ممکن است آن ها شما را مسخره کنند. همچنین امکان دارد دست روی نقاط ضعفتان گذاشته و شما را بابت آن ها تحقیر کنند.
در انتها لازم است توضیح دهیم که نباید به خاطر اینکه والدین سمی دارید، احساس گناه و عذاب وجدان داشته باشید؛ ابتدا به عنوان اولین قدم لازم است آگاهی خود را از این شرایط افزایش دهید. قدم دوم آن است که بپذیرید تغییر والدینتان کار سخت و یا حتی غیر ممکنی است به همین دلیل لازم آن ها را همان گونه که هستند، بپذیرید! در چنین حالتی خود را از تلاش برای تغییر آن ها رها ساخته و تا حدی آرام می شوید. در قدم سوم باید با استفاده از نکاتی که توضیح دادیم، رفتار های آسیب زای آن ها را بشناسید و در دام آن ها گرفتار نشوید.  

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید

16 مهر 1401 14:29

از ۱۵ نشونه هر ۱۵ نشونه رو دارن😕

21 شهریور 1401 00:13

ههیی باور کن پدر مادر خیلیامون اینطورین هیچی هم نمیشه بشون گفت دارن عذابمون میدن یا با هم دعوا میکنن یا با ما بچه هاشون ما چه گناهی کردیم به دنیا اومدیم اخه😢😢

21 شهریور 1401 00:13

ههیی باور کن پدر مادر خیلیامون اینطورین هیچی هم نمیشه بشون گفت دارن عذابمون میدن یا با هم دعوا میکنن یا با ما بچه هاشون ما چه گناهی کردیم به دنیا اومدیم اخه😢😢😎

29 آبان 1400 23:24

پدر و مادر من دقیقا تمام این موردهایی که بیان کردین رو دارن و ما رو نابود کردن، واقعا چرااا؟؟؟