تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

پست وبلاگی
چگونه گشودگی به تجارب بر رفتار شما تأثیر می گذارد؟ مدت مطالعه: 5 دقیقه
ای سنج 25 بهمن 1399 مدت مطالعه: 5 دقیقه

چگونه گشودگی به تجارب بر رفتار شما تأثیر می گذارد؟

در این مقاله می خواهیم در مورد یکی از پنج عامل بزرگ شخصیت یعنی "گشودگی نسبت به پذیرش تجربه" صحبت کنیم. این ویژگی شخصیتی می تواند رفتار افراد جامعه را تحت تاثیرقرار دهد. به هر حال در ادامه می خواهیم به طور مفصل براساس فهرست مطالب زیر به جنیه های مختلف این عامل شخصیتی بپردازیم:  

پنج عامل بزرگ شخصیت

گشودگی، که اغلب به عنوان گشاده رویی، خردورزی یا تجربه گرایی نیز شناخته می شود، یکی از پنج عامل بزرگ شخصیت است. نظریه پنج عامل بزرگ نشان می دهد که شخصیت از پنج بعد اصلی تشکیل شده است. هر بعد یک پیوستار را نشان می دهد، بنابراین شما می توانید با توجه به هر ویژگی در قسمت بالا، پایین یا تقریباً در وسط  طیف باشید. در هر صورت پنج عامل بزرگ شخصیت شامل موارد زیر است:

وظیفه شناسی
برون گرایی
تطابق پذیری
روان رنجوری
گشودگی نسبت به پذیرش تجربه

افرادی که از نظر صفت گشودگی بالا هستند، تمایل بیشتری به پذیرفتن چیزهای جدید، ایده های تازه و تجربیات بدیع را دارند. این دسته از افراد به خاطر کنجکاوی و ذهنِِ بازی که دارند به راحتی به چیزهای جدید و بدیع نزدیک می شوند. همچنین این دسته از افراد تمایل دارند اتفاقات جدید، تجربیات و تلاش های خلاقانه خود را دنبال کنند. آنها همچنین در تفکر و ایجاد ارتباط بین مفاهیم و ایده های مختلف بسیار خوب عمل می کنند.
از سوی دیگر، افرادی که  گشودگی کمتری دارند، بیشتر تمایل به کارهای روزمره دارند. آنها با احتیاط  فراوان به چیزهای جدید نزدیک می شوند. در هر صورت افرادي كه از نظر صفت گشودگی بسيار پايين هستند، اغلب اوقات در قبال تغییرات از خودشان مقاومت به خرج می دهند. همچنین ممکن است فرصت هایی را برای امتحان چیزهای جدید، از جمله تغییراتی که منجر به پیشرفت تحصیلی یا شغلی می شود، از دست بدهند. بنابراین آنها ممکن است شغل معمولی خود را که سال ها با آن آشنایی دارند ادامه دهند و حاضر نباشند آن را تغییر دهند چرا که تمایلی به تغییر ندارند و این سبب می شود که کارهای بارارزش دیگر را از دست بدهند. در واقع این دسته از افراد سعی می کنند از مسیر ردپای همیشگی خود حرکت کنند به جای آن که رد پای جدیدی خلق کنند.

خصوصیات مشترک گشودگی

افرادی که دارای این ویژگی گشودگی هستند، بیشتر به دنبال تجربیات جدید هستند. آنها از چیزهای جدید، متفاوت و شگفت آور لذت می برند. همچنین به احتمال زیاد به احساسات و تجربیات درونی خود توجه می کنند. افرادی که از نظر گشودگی بالا هستند دارای ویژگی های زیر می باشند:

خلاق

باهوش و آگاه

توچه به تصویر سازی ذهنی 

علاقمند به ایده و چیزهای جدید 

فکر کردن درباره مفاهیم انتزاعی 

علاقمند به کارهای هنری 

پرماجرا

علل

گرایش گشودگی فرد به تجارب احتمالاً تحت تأثیر ژنتیک و تجربه است. در روانشناسی، این موضوع اغلب به عنوان بحث ژنتیک یا محیط شناخته می شود. جنبه ذاتی بحث استدلال می کند که برخی از گرایش های روانشناختی عمدتا توسط عوامل وراثتی ایجاد می شود، در حالی که سوی دیگر نشان می دهد که تجربه و عوامل محیطی مهمترین نقش را دارند.

گزارش آماری

مطالعات در مورد پنج ویژگی بزرگ شخصیتی نشان می دهد که وراثت پذیری بین 40 تا 60 درصد از واریانس فردی صفات را تشکیل می دهد. یک مطالعه دیگر نشان داد که 21٪ تفاوت در میزان گشودگی بین افراد به دلیل وراثت است.

گشودگی چگونه اندازه گیری می شود؟

گشودگی به تجارب، مانند چهار عامل دیگر شخصیت، معمولاً با استفاده از ابزارهای موجود سنجیده می شود. این ابزارها معمولاً حاوی تعداد سوالاتی می باشند و افراد پاسخ های متناسب با خودشان را انتخاب می کنند. در ادامه یک مثال عینی در رابطه با این نوع سوالات و سنجش گشودگی افراد آورده شده است.

چقدر ویژگی گشودگی دارید؟

اگر کنجکاو هستید که چگونه این ویژگی شخصیتی را در خودتان شناسایی کنید، بهتر است اظهاراتی که در مورد گشودگی آورده شده است را مطالعه نمایید:

من در ارائه ایده های جدید مهارت دارم. 

من اغلب به معنای عمیق چیزها فکر می کنم.

من در مورد چگونگی کار کنجکاو هستم. 

من از تفکر در مورد ایده های نظری لذت می برم. 

من سرگرمی های هنری زیادی دارم. 

من برای زیبایی و هنر بسیار ارزش قائل هستم. 

من تخیل فعالی دارم.

من از بودن در کنار گروه های مختلف مردم قدردانی می کنم.

من از داشتن مباحث فلسفی لذت می برم.

من تمایل به خیال پردازی دارم. 

دوست دارم به برنامه های فرهنگی، موزه های هنری و شعرخوانی بروم.

من به جای یک بحث سطحی و کوچک، ترجیح می دهم یک بحث نظری و عمیق داشته باشم.

اگر با اکثر ین گفته ها موافق هستید، پس احتمالاً از گشودگی بالایی نسبت به تجارب برخوردار هستید. همچنین اگر به طور متوسط ​​با برخی از این گفته ها موافق باشید، احتمالاً مانند اکثر مردم در وسط طیف گشودگی هستید و اما اگر با همه یا اکثر این گفته ها مخالف باشید، ممکن است از گشودگی پایینی برخوردار باشید. در هر صورت مزیت این نوع اندازه گیری ها این است که خیلی سریع می توانید خودتان را ارزیابی کنید. با این حال، نقطه ضعف این نوع سنجش ها، گرایش محافظه کارانه بعضی از پاسخ دهندگان در حین پاسخگویی به سوالات می باشد، که این می تواند نتیجه ارزیابی را متفاوت نشان دهد.

چگونه گشودگی بر رفتار تأثیر می گذارد؟

گشودگی اغلب به عنوان یک ویژگی مثبت در نظر گرفته می شود. این افراد در مورد دنیا کنجکاو هستند و می خواهند درباره نحوه کار آن بیشتر بدانند. آنها همچنین سعی دارند مشتاقانه چیزهای جدیدی را امتحان کنند، بنابراین ممکن است در صورت تغییرمحیط وموقعیت بهتر بتوانند خود را سازگار کنند. از آنجا که افرادی که از این ویژگی برخوردارند به دنبال تازگی هستند، ممکن است تمایل بیشتری به انجام رفتارهای پرخطر داشته باشند. در ادامه جنبه های مختلف رفتار آورده شده است:

خلاقیت

از بین پنج ویژگی توصیف شده در نظریه پنج بزرگ، گشودگی به تجربه تنها عامل شخصیتی است که تحقیقات به طور مداوم به خلاقیت پیوند می دهد. افرادی که از نظر گشودگی بالا هستند و به طور کلی خلاق ترند، بیشتر به دنبال دستاوردهای خلاقانه، تفکر واگرا و مشارکت در سرگرمی های خلاق هستند. 

گزارش آماری

نتایج یکی از مطالعات انجام شده حاکی از این بود  گشودگی میزان خلاقیت در هنر را پیش بینی می کند. بنابراین هنرمندان و دانشمندان معمولاً در آزمون های این ویژگی نمره بالاتری نسبت به افرادی که در مشاغل دیگر کار می کنند دارند.

یادگیری و دانش

از آنجا که افرادی که سطح بالایی از گشودگی دارند به چیزهای جدید علاقه مند هستند، غالباً انگیزه یادگیری ایده های جدید و کسب دانش جدید را دارند. تحقیقات نشان داده است که گشودگی تجربه با هوش ارتباط دارد. این نوع هوش شامل توانایی استفاده از همه حقایق و دانشی است که فرد در طول زندگی به دست می آورد.

گشودگی به تجربه همچنین با آنچه که به عنوان نیاز به شناخت شناخته می شود پیوند خورده است. افرادی که نیاز بالایی به شناخت دارند از انجام کارهایی مانند حل معماها، طوفان مغزی برای حل مشکلات و تحلیل ایده ها لذت می برند. هنگام گوش دادن به یک استدلال، افرادی که مهارت بالایی در شناخت دارند تمرکز خود را روی جنبه هایی از ایده ها متمرکز می کنند.

نگرش های سیاسی

گزارش آماری

مطالعات نشان داده است که گشودگی با نگرش های اجتماعی و سیاسی مرتبط است. افرادی که از دید بالایی برخوردارند نیز از نظر سیاسی لیبرال ترند. آنها نسبت به افراد با پیشینه های مختلف اجتماعی، فرهنگی و مذهبی بازتر و پذیراتر هستند. مطالعات همچنین نشان داده است که گشودگی با استبداد راست گرایانه و دیدگاه های سیاسی محافظه کارانه رابطه منفی دارد.

با این حال ، گرچه گشودگی با برخی نگرشهای اجتماعی و سیاسی مرتبط است، اما باید به خاطر داشت که توسعه چنین اعتقاداتی بسیار پیچیده تر از یک ویژگی منحصر به فرد شخصیتی است. در حالی که مدت هاست که این دیدگاه سنتی وجود دارد که ویژگی های شخصیتی در شکل گیری نگرش های سیاسی بعدی نقش دارند، برخی تحقیقات نشان می دهد که همبستگی بین این دو ممکن است در نتیجه عوامل زمینه ای ژنتیکی باشد. چنین تحقیقی حاکی از آن است که صفات زیرنیز نقش مهمی در شکل گیری دیدگاه های کلی سیاسی دارند:
وظیفه شناسی
نیاز به نظم
عدم تحمل ابهام 
ترس از تهدیدها 

روابط جنسی

در حالی که به نظر می رسد گشودگی در مقایسه با برخی دیگر از عوامل شخصیتی نقش محوری کمتری دارد، اما نشان داده شده  که نقش مهمی در روابط جنسی دارد. افرادی که از صراحت بالایی برخوردار هستند تمایل دارند که در مورد روابط جنسی اطلاعات بیشتری کسب کنند ، نگرش بازتری نسبت به رابطه جنسی دارند و تجربیات جنسی بیشتری دارند.

گزارش آماری

نتایج تحقیقات حاکی از آن است که بین سطح بالای گشودگی زنان و رضایت جنسی آنها از ازدواج ارتباط معناداری وجود دارد. مطالعه دیگری حاکی از آن است که گشودگی در تعیین فراوانی رابطه جنسی در زوج های متاهل نقش دارد. 

 

گشودگی چقدر رایج است؟

مانند سایر صفات، میزان گشودگی نسبت به تجربه و دانش در یک پیوستاریا طیف است. برخی از افراد دراین ویژگی در بالای پیوستارهستند و برخی از افراد دیگر در پایین و عده ایی دیگر در اواسط این پیوستار هستند. لازم به ذکر است که اطلاعات کمی در مورد اینکه چند درصد افراد در این ویژگی بالا، پایین یا متوسط ​​هستند در دسترس است. مک کری و همکارانش همچنین دریافتند که این پنج عامل با توجه به سن متفاوت هستند. همچنین تحقیقات او نشان می دهد که آزاد بودن برای تجربه در حدود 19 سالگی به اوج خود می رسد. چنین یافته هایی حاکی از آن است که اگرچه افراد جوان تر تمایل بیشتری به پذیرش تغییرات دارند، اما این باز بودن نسبت به ایده ها و تجربیات جدید ممکن است با افزایش سن به تدریج کاهش یابد .

گزارش آماری

یک مطالعه با بررسی تفاوت های فرهنگی بین ویژگی های شخصیتی نشان داد که مردم شیلی و بلژیک از نظر باز بودن بالاترین امتیاز را دارند، در حالی که پاسخ دهندگان از ژاپن و هنگ کنگ پایین ترین رتبه را دارند. تجزیه و تحلیل منطقه ای نشان داد که امتیاز باز بودن آسیای شرقی از سایر مناطق جهان کمتر است، همچنین  آمریکای جنوبی امتیاز بالاتری نسبت به سایر مناطق جهان دارد.

جمع بندی ای اسنج

در این مقاله در مورد یکی از عامل های شخصیت یعنی گشودگی صحبت کردیم. همچنان که در این مقاله خواندیم گشودگی می تواند در زمینه های مختلف زندگی از جمله فعالیت های خلاقانه، ایدئولوژی سیاسی و نگرش شما به رابطه جنسی و از جمله موارد دیگر نقش داشته باشد. در هر صورت به یاد داشته باشید که ویژگی های شخصیتی مانند گشودگی فقط یکی از عوامل است که زندگی شما را شکل می دهد.
 بعد شخصیتی شما به لحاظ گشودگی به تجارب چگونه است؟ لطفا دیدگاه و نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید