تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

پست وبلاگی
11 روش برای بهبود حافظه تان مدت مطالعه: 4 دقیقه
ای سنج 23 آبان 1399 مدت مطالعه: 4 دقیقه

11 روش برای بهبود حافظه تان

آیا واقعاً می توان حافظه خود را بهبود بخشید؟ اگر تا به حال فراموش کرده اید که کلیدهای خود را کجا گذاشته اید یا اطلاعات مهم را پاک کرده اید، احتمالاً دوست دارید که حافظه شما کمی بهتر شود. خوشبختانه کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای بهبود حافظه خود انجام دهید.

بدیهی است که نوعی سیستم یادآوری می تواند به شما کمک کند. تنظیم یک تقویم آنلاین که یادآوری ها را به تلفن شما ارسال می کند، به شما کمک می کند همه قرارها را سروقت انجام دهید. ایجاد لیست کارهای روزانه به شما کمک می کند کارهای مهمی را که باید انجام شوند به خاطر بسپارید.

اما در مورد تمام اطلاعات مهمی که برای تقویت حافظه طولانی مدت خود نیاز دارید، چه می کنید؟ حتما تلاش خواهید کرد و حتی ممکن است در برنامه درسی خود تغییر ایجاد کنید.اما تعدادی از استراتژی ها وجود دارد که می توانید برای استفاده بیشتر از حافظه خود استفاده کنید.

قبل از یکی از امتحانات خود، حتما برخی از این روش های اثبات شده برای بهبود حافظه را بررسی کنید. این 11 استراتژی اثبات شده توسط تحقیقات می تواند به طور موثری حافظه را بهبود بخشد و باعث افزایش زمان ماندگاری اطلاعات در ذهن شما شود:

توجه تان را متمرکز نمایید

توجه یکی از اجزای اصلی حافظه است. برای اینکه اطلاعات از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت منتقل شوند، باید به این اطلاعات توجه جدی داشته باشید. سعی کنید در مکانی باشید که حواستان توسط مواردی مانند تلوزیون، موسیقی یا سرگرمی دیگر پرت نشود. از هم اتاقی های خود بخواهید در یک مدت زمان مشخص شرایط را برای شما فراهم کنند یا از شریک زندگی خود بخواهید بچه ها را یک ساعت بیرون ببرد تا بتوانید روی کار تمرکز کنید.

از خواندن شتابزده خودداری کنید

مطالعه مطالب در چندین جلسه به شما زمان لازم برای پردازش صحیح اطلاعات را می دهد. تحقیقات بسیاری نشان می دهد دانش آموزانی که به طور منظم مطالعه می کنند، مطالب را خیلی بهتر از کسانی که در یک جلسه مطالعه می کنند، در ذهن خود حفظ می کنند.

برای بهبود حافظه اطلاعات را سازماندهی کنید

محققان دریافته اند که اطلاعات در حافظه در گروه های مرتبط دسته بندی می شوند. با ساختاردهی و سازماندهی مطالبی که مطالعه می کنید می توانید از این مزیت استفاده کنید. سعی کنید مفاهیم و اصطلاحات مشابه را گروه بندی کنید یا یادداشت های خود و آنچه را که می خوانید برای جمع بندی مفاهیم مرتبط ترسیم کنید.

از ترفندهای وابسته به حافظه (Mnemonic) استفاده کنید

ترفندهای وابسته به حافظه تکنیکی است که دانش آموزان اغلب از آنها برای یادآوری استفاده می کنند. این ترفندها روش هایی ساده برای به خاطر سپردن اطلاعات است. به عنوان مثال، شما می توانید اصطلاحی را که باید به خاطر بسپارید با یک عنصر مشترک که با آن آشنا هستید مرتبط کنید. بهترین یادداشت ها مواردی هستند که از تصاویر مثبت، شوخ طبعی یا تازگی استفاده می کنند. همراه شدن مطالب با یک قافیه، آهنگ یا شوخی کمک می کند تا اطلاعات خاصی را به خاطر بسپارید.

ممارست داشته و تمرین کنید

برای به خاطر سپردن اطلاعات، باید آنچه را که یاد می گیرید در حافظه طولانی مدت رمزگذاری کنید. یکی از موثرترین تکنیک ها،  کدگذاری مطالب است. نمونه ای از این روش می تواند خواندن تعریف یک اصطلاح کلیدی، مطالعه تعریف این اصطلاح و سپس خواندن توضیحات دقیق تری از معنای این اصطلاح باشد. پس از چندین بار تکرار این فرآیند، به احتمال زیاد متوجه خواهید شد که به خاطر سپردن اطلاعات بسیار راحت تر است.

مفاهیم را تجسم کنید

تجسم اطلاعات در حال مطالعه برای بسیاری از افراد مفید است. به عکس ها، نمودارها و سایر گرافیک های کتاب های درسی خود توجه کنید. اگر نشانه های تصویری برای کمک به شما ندارند، سعی کنید آن را ایجاد کنید. در حاشیه یادداشت های خود نمودار یا تصویر بکشید، یا از مارکرها یا قلم های رنگی برای گروه بندی ایده های مرتبط در مطالب آموزشی مکتوب خود استفاده کنید.

اطلاعات جدید را به آنچه قبلاً می دانید پیوند دهید

وقتی مطالب ناآشنایی را مطالعه می کنید، به نحوه ارتباط این اطلاعات با آنچه که می دانید توجه کنید. با ایجاد ارتباط بین ایده های جدید و خاطرات قبلی، می توانید احتمال به خاطر آوردن اطلاعات آموخته شده را بسیار افزایش دهید.

مطالب را بلند بخوانید

تحقیقات منتشر شده در سال 2017 نشان می دهد که بلند خواندن مطالب به طور قابل توجهی حفظ مطالب را بهبود می بخشد. مربیان و روانشناسان همچنین دریافتند که آموزش مفاهیم جدید، دانش، درک و حافظه را بهبود می بخشد.

برای بهبود حافظه روی اطلاعات پیچیده تمرکز کنید

آیا تا به حال توجه کرده اید که به یاد آوردن اطلاعات در ابتدا یا انتهای یک فصل گاهی آسان تر است؟ محققان دریافتند که ترتیب اطلاعات می تواند در یادآوری نقش داشته باشد، که به عنوان اثر موقعیت پی در پی شناخته می شود.

اگرچه به خاطر سپردن اطلاعات متوسط ​​می تواند مشکل باشد، اما با صرف زمان بیشتر برای تمرین این اطلاعات می توانید این مشکل را برطرف کنید. استراتژی دیگر این است که سعی کنید آنچه را آموخته اید از نو تنظیم کنید تا به راحتی به خاطر سپرده شود. هنگامی که با یک مفهوم به خصوص دشوار روبرو می شوید، زمان بیشتری را برای حفظ اطلاعات اختصاص دهید.

برای بهبود حافظه برنامه روزانه خود را تغییر دهید

یک راه عالی دیگر برای بهبود حافظه این است که هر از گاهی روال مطالعه خود را تغییر دهید. اگر عادت به مطالعه در یک مکان دارید، سعی کنید در جلسه بعدی مطالعه خود به مکان دیگری بروید. اگر شب مشغول مطالعه هستید، سعی کنید هر روز صبح چند دقیقه اطلاعاتی را که شب قبل آموخته اید، تجزیه و تحلیل کنید.

با افزودن عنصری از تازگی به فعالیت های مطالعه خود، می توانید اثر بخشی تلاش خود را افزایش داده و حافظه بلند مدت خود را به میزان قابل توجهی بهبود بخشید.

خواب می تواند حافظه شما را بهبود بخشد

مدت هاست که محققان می دانند خواب برای حافظه و یادگیری مهم است. تحقیقات نشان داده است که خوابیدن پس از یادگیری چیزهای جدید می تواند به شما کمک کند سریعتر یاد بگیرید و بهتر به یاد بیاورید. در حقیقت ، یک مطالعه منتشر شده در سال 2014 نشان داد که خوابیدن پس از یادگیری چیز جدید در واقع منجر به تغییرات جسمی در مغز می شود. موش های کم خواب پس از انجام تمرین، رشد دندریت کمتری را نسبت به موش های دارای استراحت داشتند.

جمع بندی ای سنج

در این مقاله با هم 11 مورد مهم برای افزایش عملکرد حافظه را مرور کردیم. باور داشته باشید که حافظه می تواند با تمرین و ممارست رشد و توسعه یابد. تنهای چیزی که لازم است این می باشد که به خودمان اعتماد داشته باشیم و البته برای افزایش عملکرد خود زمان بیشتری را در نظر بگیریم. مطمئنا با گذر زمان و استفاده از روش های موثر می توانید حافظه خود را تقویت نمایید.

به نظر شما چه راهکارهای دیگری وجود دارد که باعث می شود، بتوانید حافظه خود را تقویت نمایید؟ آیا شما نیز از این روش ها استفاده کرده اید؟ نتیجه داشته اند؟ با کامنت ها و نظرات خود به ما و خوانندگان کمک نمایید تا بتوانند روش های موثر تقویت حافظه را به کار گیرند.

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید
04 خرداد 1400 14:32

بلند خواندن که در مقاله روی آن تاکید شده بود واقعا برای افزایش یادگیری موثر است.