تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

مایرز و بریگز

کاترین بریگز و ایزابل مایر مادر و دختری هستند که آزمون شخصیت 16 عاملی MBTI را ساختند و علت شهرتشان را می توان به دلیل موارد زیر دانست:

توسعه نظریه 16 عامل شخصیت

طراحی تست شخصیت MBTI

توسعه و پژوهش های کاربردی شخصیت

مایرز و بریگز

Isabel Myers and Katharine Briggs-Myers

آزمون شخصیت MBTI

  • آزمون MBTI با تکیه بر 4 عاملی اصلی که کارل یونگ بیان کرده بود، ساخته شد.
  • آزمون شخصیت MBTI دارای 16 تیپ شخصیتی متفاوت است.
  • این آزمون دارای نواقصی نیز می باشد.

در این قسمت به شرح کامل آزمون شخصیت 16 عاملی MBTI و همچنین توضیح مختصر راجع به هریک از عامل ها خواهیم پرداخت.

آزمون شخصیت MBTI چیست؟

شاخص نوع مایرز-بریگز (MBTI) یک پرسشنامه خوداظهاری درون نگرانه است که نشانگر ترجیحات روانشناختی مختلف در نحوه درک و تصمیم گیری افراد است. این آزمون مبتنی بر نظریه مفهومی ارائه شده توسط روانپزشک سوئیسی کارل یونگ است، وی حدس زده بود که مردم دنیا را با استفاده از چهار عملکرد اصلی روانشناختی، می توان شناخت. این آزمون سعی دارد چهار دسته زیر را تعیین کند:

درون گرایی یا برون گرایی

احساس یا شهود

تفکر یا احساس

قضاوت یا ادراک

برای تولید یک نتیجه آزمون چهار حرفی، مانند "INFJ" یا "ENFP"، از هر دسته یک حرف گرفته می شود. گفته می شود هر فرد از هر دسته دارای یک ویژگی شخصیتی است و 16 نوع منحصر به فرد تولید می کند.

16 عامل MBTI شامل چه مواردی است؟

این 16 نوع معمولاً با اختصار چهار حرف که از حروف اولیه هر چهار نوع گرفته شده است، البته جز در مورد شهود، که با استفاده از مخفف "N" آن را از درون گرایی متمایز می کند، ساخته شده است.

برای مثال: ESTJ= برونگرایی (E)، حس کردن (S)، تفکر (T)، قضاوت (J)

INFP= درونگرایی (I)، شهود (N)، احساس (F)، درک (P)

آشنایی با ویژگی های تیپ های شخصیتی MBTI

INFJ

درونگرا- شهودی- احساسی- قضاوتی

 این تیپ، افرادی وظیفه شناس و اخلاق مدار هستند. آنها برای درک بهتر خود و دیگران به دنبال معنا در روابط می گردند. آنها از مهارت های شهودی خود برای ایجاد یک دید واضح و مطمئن استفاده می کنند و سپس می خواهند این دید را برای بهبود زندگی دیگران به کار گیرند. این تیپ شخصیتی مانند تیپ شخصیتی INTJ، مشکلات را به عنوان فرصت هایی برای طراحی و اجرای راه حل های خلاقانه توصیف می کنند.

INFP

درونگرا- شهودی- احساسی- ادراکی

 افراد این تیپ شخصیتی، بیشتر انرژی خود را معطوف به احساسات شدید و اخلاق و ارزش های درونی می کنند. آن ها به دنبال یک زندگی اجتماعی و معاشرتی هستند که این ارزش ها را حفظ کند. INFP ها به مردم بسیار اهمیت می دهند و به دنبال فرصتی برای شناخت آنان هستند. آنها کنجکاو هستند که محیط اطراف خود را درک کنند و افرادی انعطاف پذیر هستند و زود می پذیرند، مگر اینکه کسی یا چیزی ارزش های آنها را تهدید کند.

ISTJ

درونگرا- حسی- منطقی- قضاوتی

آرام، جدی، و با سخت کوشی و دقت به اهدافش می رسد. عملگرا، واقع بین و مسئول است. افراد این تیپ شخصیتی به بهترین نحو یاد می گیرند و روی موضوعاتی تمرکز می کنند که از نظر آنها عملی و مفید است و آنها در کار خود دقیق و جزئی نگر هستند و تا زمانی که مفهومی کاملا آموخته نشود یا به سرانجام نرسد، استراحت نمی کنند.

ISFJ

 درونگرا- حسی- احساسی- قضاوتی

آرام، صمیم ، مسئولیت پذیر و وظیفه شناس. متعهد و مصمم به انجام تعهدات خود. کامل، دقیق، وفادار، با ملاحظه، توجه و یادآوری جزئیات افراد مهم برای آنها و توجه به احساس دیگران. در محیط کار و خانه برای یک محیط منظم و هماهنگ تلاش می کنند.

INTJ

درونگرا- شهودی- منطقی- قضاوتی

ذهن های بزرگ و انگیزه بالایی برای اجرای ایده های خود و رسیدن به اهداف خود دارند. به سرعت روند رویدادهای خارجی را مشاهده کرده و می توانند آن را تحلیل کنند و توسعه دهند. در صورت تعهد، کاری را سازماندهی می کنند و آن را ادامه می دهند. کمی بدبین و مستقل،  دارای استانداردهای بالایی از صلاحیت و عملکرد- برای خود و دیگران هستند.

ISTP

درونگرا- حسی- منطقی- ادراکی

ناظران بردبار و انعطاف پذیر هستند که تا زمانی که مشکلی بوجود نیاید سکوت می کنند و سپس در صورت بروز مشکل سریعاً برای یافتن راه حل های عملی اقدام می کنند و نحوه کارکردها را تجزیه و تحلیل می کنند و به سادگی هسته ی اصلی مشکل را یافت می کنند. علاقه مند به علت و معلول ها، واقعیت ها را طبق اصول منطقی سازماندهی می کنند و کارایی را افزایش می دهند.

ISFP

درونگرا- حسی- احساسی- ادراکی

افرادی ساکت، مهربان، حساس و دوستانه. از لحظه حال و آنچه در اطراف آنها می گذرد لذت می برند. آنها می خواهند فضای خودشان را داشته باشند و طبق برنامه خودشان کار کنند. وفادار و پایبند به ارزش های خود و افرادی که برای آنها مهم است، هستند. اختلافات را دوست ندارند، عقاید یا ارزش های خود را به دیگران تحمیل نمی کنند.

INTP

درونگرا- شهودی- منطقی- ادراکی

برای هر آنچه که به آن علاقه دارند توضیحات منطقی ارائه می دهند. نظری و انتزاعی هستند، بیشتر به اندیشه علاقه دارند تا به تعامل اجتماعی. ساکت، راضی، انعطاف پذیر و سازگار هستند. از توانایی تمرکز عمیق بی نظیری در حل مشکلاتی که موضوع مورد علاقه آنها است، دارند. گاهی شکاک و انتقادی و همیشه تحلیل گرا هستند.

ENTJ

برونگرا- شهودی- منطقی- قضاوتی

 افراد این نوع تیپ شخصیتی، به طور معمول به خود متکی، با انگیزه، پرانرژی، قاطع، دارای اعتماد به نفس و اهل رقابت هستند. آنها معمولاً یک استراتژی بلند مدت را تدوین می کنند. این افراد اکثرا می دانند که چه می خواهند و می توانند دیگران را برای کمک به آنها در رسیدن به اهدافشان بسیج کنند. این نوع تیپ شخصیتی اغلب به دلیل توانایی ذاتی در هدایت گروه و به دلیل تأثیرگذاری و توانایی سازمان دهی می توانند رهبران خوبی باشند. همچنین این افراد گاهی اوقات دیگران را با توجه به استانداردهای سخت خود و بدون در نظر گرفتن نیازهای شخصی، قضاوت می کنند.

ESTP

برونگرا- حسی- منطقی- ادراکی

آنها انعطاف پذیر و بردبار هستند. رویکردی عملگرا دارند که بر نتایج فوری متمرکز است. تئوری ها و توضیحات مفهومی آنها را خسته می کند، آنها می خواهند برای حل مسئله با انرژی عمل کنند. تمرکز آنها بر زمان حال است و از هر لحظه ای که می توانند با دیگران فعالیت داشته باشند لذت می برند. از راحتی خوششان می آیند. این افراد معتقدند از طریق انجام کار، بهتر یاد می گیرید.

ESFP

برونگرا- حسی- احساسی- ادراکی

دوستانه و پذیرنده و ذهن باز هستند. عاشقان پرشور زندگی، مردم و آسایش مادی هستند. دوست دارند با دیگران کار کنند تا تغییر ایجاد کنند. عقل سلیم و رویکرد واقع گرایانه ای در کار دارند و حضورشان در کاری باعث می شود تا آن کار به صورت سرگرم کننده بگذرد. انعطاف پذیر و خودجوش هستند، به راحتی با افراد و محیط های جدید سازگار می شوند. آنها معتقدند بهترین راه برای یادگیری ، تجربه مهارت جدید با افراد دیگر است.

ENFP

برونگرا- شهودی- احساسی- ادراکی

به شدت مشتاق و دارای قدرت تخیل قوی. زندگی را مملو از چیزهای ممکن می بیند. خیلی سریع بین رویدادها و اطلاعات ارتباط برقرار می کند و براساس الگوهایی که می بیند با اطمینان پیش می رود. دوست دارد تایید دیگران را بدست آورد و مورد قدردانی و حمایت واقع شود. خودجوش و انعطاف پذیر، اغلب به توانایی و تسلط کلامی خود اعتماد دارند.

ENTP

برونگرا- شهودی- منطقی- ادراکی

سریع، مبتکر، تحریک کننده، هشیار و صریح. در حل مشکلات جدید و دشوار توانمند است. توانایی تولید امکانات مفهومی و سپس تحلیل استراتژیک آنها را دارد. در خواندن فکر دیگران ماهر است. کارهای روتین او را کسل میکند و از انجام کارها به روش همیشگی خسته می شود زیرا او به دنبال یک علاقه و کار جدید است.

ESTJ

برونگرا- حسی- منطقی- قضاوتی

عملی، واقع بین و قاطع است. آنها سریع به سراغ تصمیمات اجرایی می روند. برای انجام کارها، پروژه ها و افراد را سازماندهی می کنند و بر کسب بیشترین کارآیی نتایج تمرکز می کنند. به جزئیات معمول توجه می کنند. استانداردهای منطقی واضحی دارند که دوست دارند دیگران به طور سیستماتیک آن ها را دنبالشان کنند و از آنها پیروی کنند. قدرت فوق العاده ای در اجرای برنامه ها نیز دارند.

ESFJ

برونگرا- حسی- احساسی- قضاوتی

خونگرم، با وجدان و اهل همکاری. این افراد معتقدند اگر هماهنگی را در محیط خود می خواهید، برای ایجاد آن با عزم راسخ کار کنید. دوست دارند با دیگران کار کنند تا کارها را به طور دقیق و به موقع انجام دهند. بسیار وفادار، حتی در کارهای کوچک نیز اهل پیگیری هستند. به آنچه دیگران در زندگی روزمره نیاز دارند توجه می کنند و سعی می کنند آن را تأمین کنند. این افراد می خواهند برای چیزی که هستند و آنچه که به ارمغان می آورند از آنها قدردانی شود.

ENJF

برونگرا- شهودی- احساسی- قضاوتی

گرم، همدل، پاسخگو و مسئولیت پذیر. بسیار مراقب احساسات، نیازها و انگیزه های دیگران است. مایل به کمک به دیگران برای رسیدن به توانایی بالقوه خود هستند. می توانند به عنوان یک کاتالیزور برای رشد فردی و جمعی عمل کنند. وفادار، حساس به تشویق و انتقاد و افرادی اجتماعی هستند. در یک گروه، پشتیبانی از اعضا را به عهده می گیرد و رهبری الهام بخش است.

 

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید