تست MBTI رایگان انجام بده جایزه ببر

تست MBTI رایگان انجام بده جایزه ببر

اریک برن

اریک برن یک روانشناس معروف کانادایی است که علت معروفیت او به دلیل بنیان گذاری نظریه زیر می باشد:

نظریه تحلیل رفتار متقابل (TA)

اریک برن

eric berne

بیوگرافی


کسی که نظریه تحلیل رفتار متقابل (TA) را بنیان گذاری کرد، اریک برن، روانشناس و روانپزشک کانادایی بود. این نظریه تحول عظیمی در حوزه درمان ایجاد کرد. در این قسمت قصد داریم تا زندگینامه او را برایتان شرح دهیم. از باکس زیر نیز می توانید فهرست مطالب این بخش را مشاهده کنید.

اریک برن کیست؟

اریک برن، یک روانپزشک کانادایی بود که نظریه تحلیل رفتار مقابل را به عنوان وسیله ای برای توضیح رفتار انسان توسعه داد. نظریه تحلیل رفتار مقابل برن بر اساس ایده های فروید بود، اما تفاوت قابل توجهی داشت. روان درمانگران فرویدی برای درک بهتر شخصیت بیماران خود بر گفتگو درمانی تمرکز کردند. برن معتقد بود که با تجزیه و تحلیل رفتار متقابل اجتماعی بیماران، می توان بینش ها را بهتر کشف کرد. برن اولین روانپزشکی بود که نظریه بازی را در زمینه روانپزشکی به کار گرفت.

زندگینامه کودکی و تحصیلی اریک برن

اریک برن در 10 مه 1910 در مونترال کبک، کانادا با نام اریک لنارد برنشتاین متولد شد. او پسر دیوید هیلل برنشتاین، پزشک عمومی و سارا گوردون برنشتاین، نویسنده و ویراستار حرفه ای بود. خواهرش گریس، پنج سال بعد به دنیا آمد. این خانواده از لهستان و روسیه به کانادا مهاجرت کردند. هر دو والد فارغ التحصیل از دانشگاه مک گیل در مونترال هستند. اریک به پدرش نزدیک بود و با عشق همراه پدرش در تورها و سورتمه هایی که برای ملاقات بیماران در زمستان های سرد مونترال بود، می رفت. پدر برن در سن 11 سالگی بر اثر بیماری سل درگذشت. او پسرش را تشویق کرد تا راه پدر را دنبال کند و پزشکی بخواند. برن در سال 1931 لیسانس خود را دریافت کرد و مدرک کارشناسی ارشد و C.M. (فوق لیسانس جراحی) از دانشکده پزشکی دانشگاه مک گیل در سال 1935 اخذ کرد.

زندگینامه شغلی اریک برن

برن در سال 1935 هنگامی که کارآموزی خود را در بیمارستان انگلوود نیوجرسی آغاز کرد به ایالات متحده آمد. پس از کارآموزی یک ساله در سال 1936، وی کارآموزی خود را در زمینه روانپزشکی در کلینیک روانپزشکی دانشکده پزشکی دانشگاه ییل آغاز کرد، جایی که دو سال در آنجا کار کرد. در سال 1939، برن شهروند ایالات متحده شد و نام خود را از اریک لنارد برنشتاین به اریک برن کوتاه کرد. در سال 1949 او به عنوان عضو انجمن روانپزشکان آمریکا پذیرفته شد. از سال 1938 تا 1940، برن کارآموز در آسایشگاه رینگ، آرلینگتون هیتز، ماساچوست بود. از سال 1940 تا 1943 او به عنوان روانپزشک در آسایشگاه کانکتیکات و همزمان به عنوان دستیار روانپزشکی بالینی در بیمارستان کوه سینا در نیویورک مشغول به کار شد. او همچنین یک مطب خصوصی داشت.

در سال 1943، در طول جنگ جهانی دوم، برن به نیروهای پزشکی ارتش ایالات متحده پیوست و به عنوان روانپزشک خدمت کرد. او از ستوانی ترفیع یافت و سپس درجه سرگرد رفت. وظایف وی در اسپوکن، واشنگتن، فورت، ارد، کالیفرنیا و بریگهام سیتی، یوتا بود. پس از آزادی در سال 1946، او به کارمل، کالیفرنیا نقل مکان کرد و آموزش روانکاوی پیش از جنگ خود را در نیویورک در انجمن و موسسه روانکاوی سانفرانسیسکو از سر گرفت. برن از سال 1947 تا 1949 نزد اریک اریکسون تحصیل کرد. از سال 1949 تا 1964، برن تمرینات خود را در کارمل و سان فرانسیسکو انجام داد و سرعت تحقیق و تدریس را ادامه داد.

در سال 1950 او به عنوان دستیار روانپزشک در بیمارستان کوه صهیون سان فرانسیسکو مشغول به کار شد و به عنوان مشاور جراح عمومی ارتش ایالات متحده مشغول به کار شد. در سال 1951 وی به عنوان یک روانپزشک کمکی و دستیار در کلینیک مدیریت جانبازان و بهداشت روانی در سانفرانسیسکو قبول شد. سال های 1964 تا 1970 برای برن آشفتگی زیادی به همراه داشت چرا که  زندگی شخصی او آشفته شد و او روی نوشتن خود تمرکز کرد. در سال 1943 او نام قانونی خود را از اریک لنارد برنشتاین به اریک برن تغییر داد. برن شوخ طبعی غیرقابل وصفی داشت، که به ویژه در نوشته های او مشهود بود.

برن سه بار ازدواج کرد. همسر اول وی روت هاروی بود (در زندگی نامه یورگنسن از نام مستعار "Elinor" و "McRae" برای محافظت از حریم خصوصی همسر اول برن استفاده می شد). آنها در سال 1942 ازدواج کردند، صاحب دو فرزند شدند و در سال 1945 به طرز تلخی طلاق گرفتند. در سال 1949 او با دوروتی دی ماس وای ازدواج کرد، همچنین قبل از طلاق در سال 1964 با او صاحب دو فرزند شد. پس از موفقیت محبوب او، اریک برای بار سوم در سال 1967 در توره پترسون ازدواج کرد. این زوج در کارمل، کالیفرنیا مستقر شدند. این ازدواج همچنین در اوایل دهه 1970 با طلاق پایان یافت. هچنین اریک برن در 15 جولای 1970 بر اثر حمله قلبی در کارمل درگذشت.

تجزیه و تحلیل رفتار متقابل

برن نظریه تحلیل رفتار متقابل را برای توضیح رفتار انسان ایجاد کرد. نظریه برن بر اساس ایده های فروید بود، اما تفاوت قابل توجهی داشت. روان درمانگران فرویدی بر شخصیت بیمار تمرکز کردند. برن معتقد بود که با تجزیه و تحلیل رفتار متقابل بیماران می توان بینش را بدست آورد.

برن روابط بین فردی را به سه حالت نفسانی افراد درگیر اختصاص داد:

والدین

بزرگسالان

کودک

سپس ارتباط بین افراد را بر اساس وضعیت فعلی آنها مورد بررسی قرار داد. وی این تعاملات بین فردی را رفتار متقابل نامید و از مجموعه علائم برای اشاره به الگوهای تعاملی خاصی استفاده کرد که در زندگی روزمره ادامه داشت. منشا تحلیل رفتار متقابل را می توان در پنج مقاله اول از شش مقاله برن در مورد شهود، که نوشتن آنها در سال 1949 آغاز شد، جستجو کرد. نوشته های برن مفاهیم فرویدی ناخودآگاه را به چالش کشید. در سال 1956، پس از 15 سال آموزش روانکاوی، برن از پذیرش به عنوان یک روانکاو کامل در موسسه روانکاوی سانفرانسیسکو خودداری کرد. وی درخواست چندین سال آموزش دیگر را رد کرد و تصمیم گرفت از روانکاوی فاصله بگیرد. در پایان سال او دو مقاله برجسته نوشت که هر دو در سال 1957 منتشر شد.

در مقاله اول، Intuition V: The Ego Image، برن به P. Federn، E. Kahn و H. Silberer اشاره کرد و نشان داد که چگونه او به مفهوم حالت های نفسانی، از جمله ایده جداسازی "بزرگسال" از "کودک" رسیده است."

مقاله دوم، Ego States in Psychotherapy، بر اساس مقاله هایی بود که در اوایل سال جاری در کلینیک روانپزشکی، بیمارستان کوه صهیون، سانفرانسیسکو و کلینیک عصبی و روان پزشکی لانگلی پورتر، ایالات متحده ارائه شد. در این مقاله او طرح سه جانبه (والدین، ​​بزرگسالان و کودکان) را که امروزه استفاده می شود، توسعه داد و رویکرد روان درمانی جدید خود را معرفی کرد.

چند ماه بعد، وی مقاله سوم را با عنوان "تجزیه و تحلیل رفتار متقابل: روش جدید و موثر گروه درمانی را  نوشت که باعث شد در نشست منطقه ای غربی 1957 انجمن روان درمانی گروه آمریکایی لس آنجلس دعوت شود. با انتشار این مقاله در شماره 1958 مجله روان درمانی آمریکا، روش جدید تشخیص و درمان برن، تجزیه و تحلیل رفتار متقابل را بخشی دائمی از ادبیات روان درمانی کردند. مقاله 1958 علاوه بر بازتعریف مفاهیم خود در مورد حالات نفسانی و تجزیه و تحلیل ساختاری، ویژگی های مهم جدیدی را به تجزیه و تحلیل رفتار متقابل واقعی، بازیها و اسکریپتها افزود.

گروه سمینار او در دهه 1950، واژه تجزیه و تحلیل متقابل (TA) را برای توصیف درمان ها بر اساس کار او توسعه داد. در سال 1964 این به انجمن بین المللی تجزیه و تحلیل رفتار متقابل گسترش یافت. اگرچه او هنوز تا حد زیادی توسط جامعه روانکاوی نادیده گرفته می شود، اما بسیاری از درمانگران ایده های او را عملی کرده اند. برن نحوه تعامل افراد با یکدیگر و نحوه تأثیر حالت های نفسانی بر تعداد زیادی از رفتارهای مقابل را مورد مطالعه قرار داد.

در اوایل دهه 1960، او گزارشات مهم درباره یافته های خود را منتشر کرد. اولین کتاب جامع او در مورد TA در سال 1961 با عنوان تجزیه و تحلیل رفتار متقابل در روان درمانی منتشر شد. ساختارها و پویایی سازمان ها و گروه ها (1963)، همان تجزیه و تحلیل یکسانی را در زمینه ای وسیعتر از تعامل فردی مورد بررسی قرار دادند.

کتاب بازی هایی که مردم بازی می کنند

روانشناسی روابط انسانی یک کتاب پرفروش از دکتر اریک برن از سال 1964 است که بیش از پنج میلیون بار فروخته شده است. این کتاب تعاملات اجتماعی عملکردی و ناکارآمد را توصیف می کند. اگرچه این کتاب برای درمانگران حرفه ای نوشته شده است، اما پرفروش ترین کتاب نیویورک تایمز شد و شهرت برن را به دست آورد. این کتاب به وضوح نمونه های روزمره ای را نشان می دهد که چگونه مردم در بازی هایی که انجام می دهند گرفتار می شوند. برن اظهار داشت که "هر ارتباط اجتماعی (...) دارای مزیت بیولوژیکی نسبت به عدم داشتن رابطه جنسی است"، بنابراین مردم برای زندگی به هر نوع "نوازش" (تماس فیزیکی، به عنوان مثال مبادله) نیاز دارند.

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید