تست شخصیت شناسی MBTI ⚡ رایگان

تست شخصیت شناسی MBTI ⚡ رایگان

تست شخصیت شناسی MBTI ⚡ رایگان تست شخصیت شناسی MBTI ⚡ رایگان
پست وبلاگی
تاثیرات قدرت در روابط جنسی مدت مطالعه: 2 دقیقه
ای سنج 30 اردیبهشت 1399 مدت مطالعه: 2 دقیقه

تاثیرات قدرت در روابط جنسی

قدرت اغلب به عنوان کنترل بر منابع و شرایط  تعریف می‌شود، که به افراد توانایی  نفوذ و دستکاری کردن شرایط و حتی رفتار های  دیگران را می‌دهد (کاستمن و منر، ۲۰۱۰). به طور شگفت‌انگیز، قدرت در هر زمینه ای  مانند قدرت مالی، قدرت در رابطه با همکاران در محیط کار، حتی قدرت موقت بر همسالان، با افزایش انگیزه جنسی همراه است.

انگیزه ی افراد از داشتن قدرت، دنبال کردن اهداف خود به ویژه اهداف مربوط به رابطه ی جنسی و تولید مثل شان بوده و بسیاری از اشخاص، قدرت مند بودن را با تمایل به رابطه ی جنسی مرتبط می دانند. از برخی جهات، داشتن قدرت بیشتر ممکن است به بهبود زندگی جنسی ما کمک کند، اما باید توجه داشته باشید که  افزایش قدرت همچنین ممکن است عواقب منفی داشته باشد.

قدرت در <strong class='view_keyword' data-description='هر نوع ارتباط معنی دار بین دو یا چند رویداد یا موجودیت.' onclick='view_tooltip(this)' >رابطه</strong> جنسی

چگونه قدرت روابط جنسی ما را بهبود می بخشد؟

افزایش قدرت با تقویت نیروی جنسی همراه است. به عنوان مثال، در یک مطالعه، کارمندانی در محل کار خود از موقعیت های بالاتری برخوردار بوده و اختیار عمل بیشتری داشتند، در روابط خود، از خود ابرازی جنسی بیشتری نیز برخوردار بودند(لامرس و استوکر، ۲۰۱۹).

چنین افرادی  آسان تر شروع به برقراری رابطه جنسی و بیان  نیازها و خواسته های جنسی خود می کنند. بنابراین نباید تعجب کرد که افرادی که از نظر جنسی بیشتر  خود را ابراز می کنند، سطح بالاتری از  رضایت جنسی را تجربه کنند (افمن و منرد، ۲۰۰۹) آنچه در مورد ارتباط بین قدرت و خود ابرازی جنسی جالب می باشد این است که اگرچه فرض بر این است که مردان بیشتر از زنان نیاز های خود را بیان می کنند، اما رابطه بین قدرت و قاطعیت جنسی در هر دو یکسان می باشد.

افزایش قدرت همچنین با افزایش عزت نفس جنسی همراه است. افراد دارای اعتماد به نفس جنسی بالا به توانایی های جنسی و استعداد خود برای تجربه های مثبت جنسی اعتماد دارند. آنها همچنین خود را جذاب تر می بینند(لمرس و استوکر، ۲۰۱۹) عزت نفس بالاتر جنسی نیز به  کاهش اضطراب جنسی کمک می کند(براسارد و همکاران، ۲۰۱۵)

در تحقیقی دیگر زن  ها و مرد ها در جایگاه های دارای قدرت در محیط  کار خود، نیز عزت نفس جنسی خود را بالاتر از کسانی که فاقد قدرت بودند، ارزیابی کردند. در حقیقت، قدرت تأثیر بیشتری در تأثیرپذیری جنسی و عزت نفس جنسی نسبت به جنسیت داشت(لامرس و استوکر).

خیانت جنسی

چگونه قدرت روابط جنسی ما را بدتر می کند؟

اگر امیدوار هستید که بتوانید  رابطه جنسی یکپارچه ای برقرار کنید، قدرت ممکن است برای این هدف مضر باشد. هم زنان و هم مردانی  که در سلسله مراتب قدرت در جایگاه بالایی در محیط کار خود قرار داشتند، انگیزه های بیشتری از خیانت و همچنین خیانت های بیشتری را گزارش کرده اند(لامرس و همکاران، ۲۰۱۱). نویسندگان پیشنهاد می کنند که قدرت باعث افزایش اعتماد به نفس در توانایی جذب شرکای جنسی جدید شده و اینگونه شرایط برای خیانت برقرار می شود.

درست همانطور که قدرت علاقه شخصی خود را به رابطه جنسی را فعال می کند، قدرت همچنین می تواند باعث ادراک مغرضانه از علاقه جنسی دیگران شود .

اینطور به نظر می رسد که کسانی که دارای موقعیت های قدرتمندی می باشند، نه تنها علاقه جنسی شریک زندگی خود  متوجه شده بلکه نسبت به پارتنر خود (با لمس کردن، لبخند زدن و نگاه کردن به آنها) رفتارهای جنسی تری انجام  می دهند . محققان خاطرنشان می کنند که قدرت، همراه با سوء برداشت از علاقه جنسی، ممکن است به آزار و اذیت جنسی منجر شود. قدرت مندی قاطعانه و رابطه جنسی دارای تاثیراتی بر روی یکدیگر هستند،  و قدرت می تواند اثرات مفید  و مضری  بر روابط جنسی ما داشته باشد.

[kkstarratings]

درباره نویسنده:
دکتر مادلین فوگر(Madeleine A. Fugère, Ph.D) استاد روانشناسی اجتماعی در دانشگاه ایالتی کانکتیکات شرقی می باشد. او نویسنده کتاب روانشناسی اجتماعی جذابیت و روابط عاشقانه است ؛ وی همچنین تاکنون مقالات متعددی در مجله های مرتبط با جذابیت و روابط عاشقانه منتشر کرده است.

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید