تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

پست وبلاگی
چگونه به دوران پیری نگاهی مثبت داشته باشیم؟ مدت مطالعه: 3 دقیقه
ای سنج 21 اسفند 1399 مدت مطالعه: 3 دقیقه

چگونه به دوران پیری نگاهی مثبت داشته باشیم؟

در این مقاله می خواهیم در مورد تغییر نگاه به دوران پیری بحث داشته باشیم. از فواید مثبت این تغییر نگاه می توان به کاهش استرس، بهبود ایمنی و کاهش بیماری های قلبی اشاره کرد. به هر حالی سوالی که مطرح می شود این است که آیا داشتن یک چشم انداز مثبت می تواند به فرد کمک کند تا زندگی طولانی تری داشته باشد؟ درادامه براساس فهرست مطالب زیر به این موضوع می پردازیم:

دوران پیری

نگرش‌های متفاوت در مورد روند پیری وجود دارد. مطالعات جدید توسط WHO (سازمان جهانی بهداشت) نشان می‌دهد که نگرش و تفکرات منفی در رابطه با پیری در میان سالمندان گسترده است و همچنین بر سلامت جسمی و روانی آنها تأثیرات منفی بسیاری می‌گذارد. دیدگاه‌های مثبت و منفی در رابطه با دوران سالمندی وجود دارند. بعضی از سالمندان دوران پیری خود را با سلامت، روحیه خوب و هدفمندی می‌گذرانند. اما تعداد افرادی که دارای نگرش منفی هستند نیز کم نیست. نگرش منفی درباره سالخوردگان و افراد مسن عواقب قابل توجهی برای سلامت جسمی و روانی افراد مسن به همراه دارد. به هر حال، برای برخی افراد دوران پیری  یک زمان ترسناک و پر از تغییر و تنهایی است. نحوه انتخاب شیوه زندگی صحیح و ایجاد تغییر بر توانایی ما در "رسیدن به دوران سالمندی سالم" بسیار مهم و تأثیر گذار است. در دوران پیری بسیاری از افراد سالمند خواستار استقلال می باشند تا حدی که بتوانند کار‌های شخصیشان را خودشان به تنهایی انجام دهند. اما متاسفانه قوای جسمانی ضعیف اجازه این استقلال را نمی دهد. بنابراین این مسئله می‌تواند برای ما بسیار نگران کننده باشد.

راهکارهای نگرش مثبت به پیری

مثبت فکر کردن به دوران پیری

تحقیقات در مورد این موضوع نشان داده است افرادی که نسبت به پیری در سن جوانی مثبت فکر می کنند و از آن نمی ترسند، شانس بیشتری برای زندگی طولانی تر دارند. دلیل این امر این است که دیدگاه مثبت شما درباره پیری، می تواند سبب افزایش امید به زندگی شود.

گزارش آماری

مطالعات نشان می دهد که نحوه درک شما از پیری و زندگی شما به طور کلی بر طول عمر تأثیر می گذارد. یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که تفکر مثبت می تواند منجر به طول عمر 15-15٪ و احتمال زندگی در سن 85 سالگی یا بالاتر شود. این اثر پس از کنترل سایر عوامل مانند سن، جنس، درآمد، افسردگی و وضعیت سلامتی باقی ماند.

چشم انداز مثبت

یافته ها حاکی از آن است که تفکر مثبت در مورد پیری می تواند اراده فرد را برای زندگی کردن افزایش دهد و او را در برابر بیماری ها مقاوم تر سازد و در مورد سلامتی نیز پیش قدم تر کند. بنابراین کسانی که چشم انداز مثبتی دارند احتمالاً استرس کمتری را تجربه می کنند و احتمالا کمتر به بیماری های مزمن یا اختلالات مبتلا می شوند.

تغییر بینش

جامعه ما گرایش به این دارد که جوانی را زیبایی و پیری را افسردگی و خستگی و بی رمقی تعریف کند. باید به این امر آگاه باشید که فرد هر چقدر که سنش افزایش می یابد از تجربه و نگاه متفاوتی برخوردار می شود. به هر حال افرد سالمند در سن پیری به خاطر رسیدن به یک بلوغ فکری، زندگی را از دریچه ایی دیگر نگاه می کنند که این نگاه سبب می شود فرد به عمق زندگی برود و اولویت های زندگی اش را تغییر دهد. بنابراین فرد در این دوران از یک سری مسائل  و موضوعاتی لذت می برد که برای فرد دیگری که در این دوران سنی نیست شاید چندان لذت بخش و خوشایند نباشد. بنابراین افراد باید بدانند در دوران سالمندی با پیروی از یک سبک زندگی ساده و سالم می توانند سلامتی و انرژی خود را در طول زندگی حفظ کنند.

سایر نشانگرهای پیری سالم

علاوه بر موارد بالا، عوامل مربوط به سبک زندگی وجود دارد که می تواند سالها به عمر باکیفیت شما اضافه کند:

ورزش منظم 
حفظ وزن سالم 
داشتن رژیم غذایی غنی از مواد مغذی 
فقط مصرف مقادیر متوسط ​​الکل (در صورت وجود) 
عدم استعمال دخانیات

چگونه می توان تفکر مثبت را در آغوش گرفت

در اینجا چند روش برای پرورش آگاهانه تفکر مثبت در زندگی روزمره وجود دارد:

یک ژورنال سپاسگزاری داشته باشید

یک ژورنال سپاس می تواند راهی قدرتمند برای اتصال به احساسات و تسکین استرس باشد. موضوع می تواند متفاوت باشد، اما نکته اصلی قوام است. حفظ یک تمرین منظم به ایجاد روش جدیدی برای تفکر کمک می کند تا بتوانید به راحتی افکار منفی را هنگام بروز آن، شناسایی و متوقف کنید.

اظهارات مثبت را تکرار کنید

اگر چیزی را چندین بار بگویید، احتمال اینکه آن را باور کنید بیشتر است. جملاتی از قبیل: "من هر روز احساس آرامش بیشتری می کنم" یا "من می توانم هر آنچه را که سر راه من قرار گیرد اداره کنم".

مراقبه مهربانی را تمرین کنید

مطالعات نشان داده است که مراقبه مهربانی می تواند به طور قابل توجهی نگرش مثبت را افزایش دهد. اگرچه در عمل تنوع وجود دارد، اما موضوع اصلی تمرکز بر عبارات مثبتی است که باعث ایجاد دلسوزی و همچنین همدلی با دیگران می شود .

وقت تان را با سایر افرد مثبت نگر سپری کنید

وقتی با افراد خوش بین دیگر ارتباط برقرار می کنید، تمایل به احساس نشاط ، شادی و حمایت دارید. وقتی در کنار دوستان و خانواده خود هستید احساسات خود را یادداشت کنید. شاید لازم باشد با کسانی که انرژی مثبت شما را پایین می آورند مرزهایی را تعیین کنید.

بیشتر بخوانید

با توجه به مطالب فوق، پیشنهاد می گردد مقاله ای تحت عنوان «انواع پیری، عل و پیشگیری» را حتما مطالعه نمایید.

جمع بندی ای سنج

به خاطر داشته باشید که مثبت بودن و مثبت نگاه کردن یک انتخاب است و این انتخاب خیلی هم آسان نیست. چرا که همواره مشکلات پی در پی زندگی، نگه داشتن یک دیدگاه مثبت را دشوار می کند اما مطمئن باشید با تمرین مداوم می توانید استراتژی هایی را ایجاد کنید که به شما کمک کند افکار منفی را تغییر دهید و متوجه مزایای آن برای سلامت جسمی، روحی و عاطفی خود شوید.
چقدر از دوران سالمندی هراس دارید؟ آیا تا به حال برای تغییر نگاه خود تلاش کرده اید؟ لطفاً دیدگاه و نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید