پست وبلاگی
10 چالش مهم سالمندی که باید با آن مقابله کنیم مدت مطالعه: 3 دقیقه
ای سنج 08 دی 1399 مدت مطالعه: 3 دقیقه

10 چالش مهم سالمندی که باید با آن مقابله کنیم

سالمندی نیازمند این است که استراتژی های هوشمندی برای مقابله با مشکلات داشته باشیم. منظور ما داشتن یک استراتژی هوشمند برای مقابله با هر مشکلی است که پیش روی شما قرار می گیرد. در اینجا چند نکته در مورد چگونگی پیشگیری یا به حداقل رساندن خطر هر یک از این 10 مشکل سالمندی ارائه شده است:

از دست دادن عملکرد

تغییرات مرتبط با افزایش سن در بدن می تواند منجر به از دست رفتن عضلانی، تغییر تعادل و سایر عواملی شود که زندگی روزمره را تحت تأثیر قرار می دهد. کنار آمدن با این تغییرات مستلزم استراتژی محکم  اقدامات پیشگیرانه است. باید فعالیت ها را متناسب با تغییراتی که رخ داده است هماهنگ نمود. همچنین از کارهایی که باعث آسیب رساندن یا فشار آوردن روی جسم می شود، خودداری کرد.

افسردگی

افراد مسن ممکن است گروه سنی مستعد ابتلا به افسردگی باشند. انزوا، تغییرات بدن و سایر عوامل باعث می شود افراد مسن احساس غم و افسردگی کنند. خبر خوب این است که انواع مختلفی از افسردگی قابل درمان است. علائم هشدار دهنده افسردگی را بشناسید و به افراد مسن کمک کنید تا در مورد آن ها اگاهی پیدا کنند. مطالعه و ایجاد سرگرمی و روابط با سایر سالمندان و مرور خاطرات می تواند به سالمندان کمک کند. هچنین صحبت کردن یکی از نیازهای مهم سالمندی است که می تواند باعث کاهش افسردگی شود.

بیماری

بیماری ها می توانند به مرور زمان جمع شوند. بسیاری از افراد مسن از انواع بیماری ها رنج می برند (و انواع داروها را مصرف می کنند). علائم این بیماری می تواند زندگی روزمره را تحت تأثیر قرار دهد و کیفیت زندگی را مختل نماید. برای پیشگیری از بیماری سخت تلاش کنید و به خوبی آن را درمان کنید تا تأثیر آن بر زندگی شما به حداقل برسد. در واقع بعضی از بیمارهای را می توان در سنین پایین تر درمان نمود. همچنین چکاپ مرتب باعث می شود تا به روش منظمی از وضعیت فیزیکی آگاهی یافته و در نتیجه اقدامات لازم را به موقع انجام داد.

سوء استفاده و غفلت

سوء استفاده و غفلت از سالمندان بسیار رایج است. افراد مسن اغلب به مراقبت و پشتیبانی دیگران اعتماد می کنند. افراد مسن حتی ممکن است از خود غافل شوند (گاهی اوقات به دلیل افسردگی). علائم سوء استفاده و غفلت از سالمندان را بیاموزید و برای کمک به افراد مسن در زندگی خود اقدام کنید.

توجه

فراموش نکنیم که سالمندان نیاز به توجه و حمایت بیشتری دارند و گاهی اوقات بی توجهی می تواند مصداق سالمند آزاری باشد.

سوء استفاده مالی

افراد مسن نیازمند حمایت مالی بیشتری هستند. برخی از این افراد با اینکه اموال کافی برای مراقبت از خودشان را دارند اما توسط دیگران یا فرزندان نادیده گرفته شده و هزینه هایشان صرف رفاه آن ها نمی شود. بنابراین باید توجه داشت که هر پرداخت هزینه ای برای آن ها جهت افزایش و حفظ سطح سلامتی و آسایش ضروری است و بی توجهی نسبت به آن می تواند غفلت یا آزار رساندن به این افراد باشد.

فرسودگی شغلی مراقبان

مراقبان برای کمک به افراد در استقلال سالمندی و اطمینان از برآورده شدن نیازهای پزشکی و سایر موارد مورد نیاز هستند. مسئله این است که مراقبت کار سختی است. یکی از چالش های سالمندی، اطمینان از سالم بودن مراقبان و جلوگیری از فرسودگی شغلی است. خوشبختانه، روش های ساده ای وجود دارد که می تواند به پرستاران کمک کند تا قوی، سالم و خوش بین باقی بمانند. اما فراموش نکنیم این وظیفه نزدیکان و به ویژه فرزندان است تا با حساسیت و دقت مراقبان را انتخاب نمایند. در این بخش نیز بی توجهی و سهل انگاری را می توان مصداق عفلت و سالمند آزاری دانست.

به خاطر بسپاریم

فراموش نکنید که سپردن مراقبت از سالمندان به افراد دیگر شرایطی دارد که حتما باید آن را به  دقت بررسی کنید. بی توجهی برای انتخاب مراقب به نوعی مشارکت در آزار رساندن به سالمندان است.

آمادگی برای مردن

مرگ و مردن تنها بخشی از سالمندی است. با افزایش سن، همه ما نه تنها باید با مرگ خودمان، بلکه با مرگ دوستان و عزیزان نیز کنار بیاییم. سالمندی سالم نیاز به نتیجه گیری در رابطه با نگاه به مرگ دارد. باید این مساله را در ذهن خود بررسی نموده و سعی کنیم آن را به عنوان بخشی از زندگی بپذیریم. داشتن معنا در زندگی و جهان بینی می تواند پذیرش این واقعه را برایمان تسهیل نماید.

چند داروئی

پلی فارمیسی یا چنددارویی شدن اصطلاح "داشتن داروهای متعدد" است، که به این واقعیت اشاره دارد که بسیاری از افراد مسن به دلیل مشکلات مختلف سلامتی به بیش از یک پزشک مراجعه می کنند. غالباً این پزشکان بدون اطلاع کامل از داروها و سایر مکمل های غذایی بیمار خود، داروهایی را تجویز می کنند. داروها می توانند تقابل یا با یکدیگر تعامل داشته باشند و باعث عوارض جانبی ناخواسته و حتی خطرناک شوند. هر بیمار باید از خود محافظت کند و پزشک را در مورد داروها آگاه کند. بنابراین کلیه داروهای مصرفی توسط بیمار و تاریخچه پزشکی هنگام مراجعه به متخصص مربوطه می تواند از بروز چنین مشکلاتی بکاهد.

زمین خوردن

مشکلات بینایی، ضعف و از دست دادن تعادل را ترکیب کنید (هر اتفاقی که با افزایش سن می افتد). بله این مشکلات مهمترین دلایل سقوط یا افتادن سالمندان می باشد. علاوه بر این، از دست دادن تراکم استخوان باعث می شود که این افتادن ها اهمیت دوچندانی پیدا کند. هر فرد مسنی (و هر کسی که از آنها مراقبت می کند) باید به دنبال راه هایی برای جلوگیری از سقوط در خانه و مکان های دیگر باشد. نصب دستگیره ها در بخش های مختلف منزل به ویزه راهروها، پله ها، دستشویی و حمام می تواند احتمال بروز این مشکلات را کاهش دهد.

زوال عقل

آلزایمر و زوال عقل می تواند غم انگیز باشد. افراد مبتلا توانایی عملکرد خود را در جهان از دست می دهند و حتی ممکن است هویت خود را فراموش کنند. علائم این شرایط را بدانید و برای اصلاح بسیاری از مشکلاتی که می توانند باعث زوال عقل یا آلزایمر شوند، اقدام کنید. در واقع هنگام بروز فراموشی وظیفه مراقبان است تا آگاهی و اطلاع خود را از بیماری آلزایمر افزایش داده و سعی کنند روش هایی را برای افزایش سطح مراقبت خود به کار گیرند.

جمع بندی ای سنج

با توجه به آنچه گفته شد سالمندی دارای ویژگی هایی است که می تواند زندگی را سخت و دشوار کنند. لازمه مقابله با این شرایط این است که نسبت به چالش های سالمندی اگاهی داشته و سعی کنیم روش های مقابله با آن را یاد بگیریم.

نظر شما در رابطه سالمندی چیست؟ چه چالش های دیگری در این دوران وجود دارد؟ تجارب ارزشمند خود را با ما به اشتراک بگذارید.

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید
14 اسفند 1400 14:03

عالی دقیقا من هر جا که فال میگیرم دقیقا میاد که من در آینده رهبر مدیر گروه خوب و شغلی خوب و دلسوز هستم