تست MBTI رایگان انجام بده جایزه ببر

تست MBTI رایگان انجام بده جایزه ببر

ریون بارآن

ریون بارآن یک روانشناس بسیار معروف است بود. علت اصلی مشهوریت وی به دلیل زیر است:

تست هوش هیجانی

ریون بارآن

Reuven Bar-On

بیوگرافی

  • تولد: 15 مه 1944 (76 ساله) سن دیگو، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا
  • رشته تخصصی: روانشناسی بالینی
  • علت مشهوریت: هوش هیجانی

در این مقاله میخواهیم راجع به زندگینامه روانشناس مشهور، بارآن صحبت کنیم. او کسی است که هوش هیجانی بارآن را ارائه داد. با ما همراه باشید. همچنین می توانید فهرست مطالب را از باکس زیر مشاهده فرمایید:

ریون بارآن کیست؟

ریون بارآن یک روانشناس اسرائیلی و از پیشگامان، نظریه پردازان و محققان برجسته هوش هیجانی است. اعتقاد بر این است که بارآن اولین کسی است که مفهوم "EQ" ("عاطفی") را برای اندازه گیری "مهارت های عاطفی و بین فردی" معرفی می کند، اگرچه این حرف اختصاری قبلا برای توصیف ایده هایی که با هوش هیجانی ارتباط نداشت استفاده می شد. بارآن در اولین نسخه از تز دکترای خود، که در سال 1985 ارائه شد، روش کمی را برای ایجاد "EQ مشابه نمره ضریب هوشی" ارائه داد.

مشارکت در زمینه هوش هیجانی

بارآن یک مدل مفهومی و روان سنجی از هوش هیجانی (یا "صلاحیت عاطفی و اجتماعی" همانطور که در ابتدا در تز دکترای خود ذکر کرد) ایجاد کرد. او از سال 1982 توانایی این مدل در پیش بینی جنبه های مختلف رفتار و عملکرد انسان را مطالعه کرده است. مدل بارآن به عنوان یکی از سه مدل اصلی هوش هیجانی در دایره المعارف روانشناسی کاربردی توصیف شده است، گرچه تغییرات دیگری از این مدل ها در طول سال ها ظاهر شده است.

مفهوم بارآن از هوش هیجانی و اجتماعی

بارآن مدل هوش هیجانی و اجتماعی خود را گسترش داد تا ارزیابی روانشناختی را گسترش دهد. هدف پایان نامه دکترای وی بهزیستی روانشناختی بود. او می خواست طیف وسیعی از عوامل رفتاری و عملکردی را در بر گیرد. وی در حالی که به عنوان روانشناس بالینی کار می کرد، تحت تأثیر زمینه نوظهور روانشناسی مثبت قرار گرفت و شروع به تغییر علاقه خود از آسیب شناسی روانی به ارزیابی و رشد هوش هیجانی کرد، که به اعتقاد او بخشی جدایی ناپذیر از روانشناسی مثبت است. (در سال 2010)

مدل مفهومی بارآن مجموعه ای از مهارت های عاطفی و اجتماعی بهم پیوسته را توصیف می کند که میزان اثربخشی فرد را در درک و ابراز وجود و تعامل با دیگران و همچنین کنار آمدن با خواسته ها و چالش های روزمره تعیین می کند. این مهارت ها در زیر پنج عامل  زیر خلاصه می شوند:
توانایی آگاهی از احساسات و درک و ابراز احساسات.
توانایی درک و تعامل با دیگران.
توانایی مدیریت و کنترل احساسات.
 توانایی کنار آمدن با تغییرات، سازگاری و حل مشکلات از ماهیت شخصی و بین فردی
توانایی ایجاد تأثیر مثبت برای بهبود انگیزه از خود برای ارتقا رفتار عاطفی و اجتماعی.

این پنج عامل در مجموع 15 عامل را شامل می شوند.

معیار اندازه گیری هوش هیجانی و اجتماعی بارآن

در سال 1982 بارآن شروع به توسعه بار احساسی (EQ-i) کرد، که برای بررسی و ارزیابی مهارت های عاطفی و اجتماعی مورد شناسایی قرار گرفت. روند خاص درگیر در توسعه این اندازه گیری، چگونگی هنجارسازی و اعتبارسنجی آن و خصوصیات روان سنجی آن با جزئیات بیشتر در جاهای دیگر و در بسیاری از انتشارات دیگر توسط نویسنده شرح داده شده است. نسخه 1997 این ابزار ارزیابی روان سنجی، شامل 133 مورد است که در 15 مقیاس دسته بندی شده اند و برای ارزیابی پنج فاکتور که در بالاتر توضیح داده شده است، بارگذاری شد.

EQ-i اولین معیار سنجش هوش هیجانی بود که توسط ناشری از آزمون روانشناسی منتشر شد و اولین سنجشی که در سالنامه اندازه گیری های ذهنی مورد بررسی قرار گرفت، آن را به عنوان مفهوم معتبر و قابل اعتمادی از هوش هیجانی توصیف می کند. طبق اطلاعات موجود در وب سایت ناشر (www.mhs.com)، EQ-i به بیش از 30 زبان ترجمه شده است و به طور گسترده در سراسر جهان توزیع می شود.

نسخه جوانان برای کودکان و نوجوانان The Bar-On EQ-i:YV™ در سال 2000 ساخته شد و همچنین بر اساس مدل بارآن ساخته شده است. The Bar-On EQ-i:YV™ اولین ابزار روان سنجی منتشر شد که به طور خاص برای ارزیابی رفتار هوشمندانه عاطفی در کودکان و نوجوانان طراحی شده است. علاوه بر بررسی در سالنامه اندازه گیری ذهنی، توسط تیمی از روان سنجان در دانشگاه آکسفورد به عنوان آزمون هوش هیجانی کودکان انتخاب شد و برای استفاده در مدارس سراسر ایالات متحده به وزارت آموزش انگلیس توصیه شد.

نسخه اصلی Bar-On 1997 از EQ-i in در سال 2011 توسط سیستم های بهداشتی تجدید نظر شد و حاصل آن EQ-i 2.0 in در سال 2012 منتشر شد. همانطور که در مورد سایر ابزارهای ارزیابی نیز مشاهده می شود، این تجدید نظر در تلاش بود تا از تاریخ نرفتن زبان جلوگیری کند. طبق کتابچه راهنمای فنی ناشر، EQ-i 2.0 به عنوان یک ابزار روان سنجی اصلاح شده بر اساس مدل اصلی بارآن توصیف شده است. این کتابچه راهنما نشان می دهد که همبستگی کلی بین EQ-i 2.0 ™ و EQ-i original اصلی 0.90 است و همبستگی بین مقیاس های دو نسخه از 49/90 تا 90/0 است. و بر اساس یک سری تحلیل عاملی که انجام شد، یافته ها در بیشتر موارد از ساختار اصلی 15 عاملی و ساختار 5 عاملی مدل مفهومی Bar-On بارآن پشتیبانی می کنند.

توانایی پیش بینی مدل بارآن

اگرچه برخی از محققان اعتبار ساختاری مدل بارآن را زیر سوال برده اند، اما نتایج نشان می دهد که مدل هوش هیجانی بارآن به طور قابل توجهی تاثیر مفید بر موارد زیر می گذارد:

سلامت جسمی

عملکردهای شناختی، اثر بخشی آموزشی، عملکرد تحصیلی و تصمیم شغلی

عملکرد و رهبری حرفه ای، رضایت شغلی و اثربخشی سازمانی

خلاقیت و تفکر ابتکاری

سلامت روان و بهزیستی

سابقه علمی، شغلی، موقعیت ها و جوایز

بارآن به دلیل مشارکت های خود در زمینه هوش هیجانی در سال 2006 از طرف دانشگاه پرتوریا کاندیدای درجه دکترای افتخاری شد.

در سال 2008 در انجمن سلطنتی هنر انگلیس بورسیه دریافت کرد و برای ارائه سخنرانی اصلی در سی امین کنگره بین المللی روانشناسی دعوت شد.

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید