تست MBTI رایگان انجام بده جایزه ببر

تست MBTI رایگان انجام بده جایزه ببر

پست وبلاگی
چه کار کنیم که شاد باشیم! مدت مطالعه: 3 دقیقه
مینا آقا شاهی 07 مهر 1399 مدت مطالعه: 3 دقیقه

چه کار کنیم که شاد باشیم!

«امروز خودمو دعوت کردم بیرون تا هرکاری که خوشحالم میکنه رو انجام بدم، اول از همه وارد مغازه ای شدم و هرچی دوست داشتم خرید کردم و بعد از اون خودمو یه ناهاری که دوست داشتم دعوت کردم خلاصه کلی خوش گذروندم و بعد برگشتم خونه،وارد خونه که شدم کلی با خودم کلنجار رفتم که :

چرا با وجود این کارهایی که دوست داشتی انجام بدی هنوزم خوشحال نیستی؟ آخه مگه میشه با وجود این همه اتفاقای خوب توی زندگیم بازم احساس ناراحتی کنم؟ یعنی من هیچوقت تو زندگیم نمی تونم احساس خوشحالی کنم؟ چی باعث شده که من نتونم شاد باشم؟ نکنه دچار افسردگی شدم؟ و...
شاید برای شماهم این اتفاق افتاده باشه که با وجود انجام کارهای دلخواهت باز هم احساس کنی شاد نیستی. در این مقاله مروری کوتاه بر احساس شادی و راهکارهای شاد بودن و اینکه چه کارهایی برای شاد بودن باید انجام دهیم، خواهیم داشت. آنچه در ادامه خواهید خواند، بر اساس فهرست مطالب به شرح زیر است:

چرا احساس شادی نداریم؟

برای همه ی ما پیش می آید که احساس شادی نداشته باشیم؛ زیرا ما از سنین جوانی به روشی اشتباه می آموزیم که خوشبختی وقتی حاصل می شود که اهداف بیرونی دلخواهت به دست می آید؛ به عنوان مثال: آن آپارتمانی که خیلی به دنبالش بودی، اتومبیلی که دوستش داری، حلقه زندگیت، ساعت مچی، برنده شدن در قرعه کشی، آخرین موبایلی که به تازگی در بازار آمده است و خیلی چیزهای دیگر...

ما بزرگ می شویم وهرچه دستاوردهای بیشتری داشته باشیم احساس خوشبختی بیشتری خواهیم کرد؛ اما این دیدگاه اشتباه است.

چه موقع احساس شادی می کنیم؟

خوشبختی به چیزهایی که داریم بستگی ندارد بلکه به آنچه که هستیم بستگی دارد. شادی را باید در درون خود جستجو کرد زیرا در آنجا است که شما به آن خواهید رسید. واین چنین است که خوشبختی به چیزهایی که دیده نمی شود بستگی دارد به احساسات ما، به ذهن ما ، به رویاهای ما ،به اهداف ما،  به وجدان ما، به رضایت شخصی برای آنچه انجام شده است و... .خلاصه خوشبختی به نگرش ما به زندگی بستگی خواهد داشت.

همان طور که اریش میگوید: اگر با همه چیزهایی که دارید خوشحال نیستید ، با هر آنچه در شما کم است شما نیز خوشحال نخواهید شد.

آیا هرکسی که لبخند میزند شاد است؟

ما همیشه اینگونه فکر میکنیم که لبخند زدن نشانه ای از خوشبختی است اما افرادی هستند که با وجود لبخند زدن و زندگی کردن در لحظات شاد هنوز به خودکشی فکر میکنند؛ آن ها افرادی هستند که تحت تاثیر افسردگی خندان(افسردگی آتیپیک) شده اند. 

همانطور که الیویا ریمز، متخصص اضطراب و افسردگی در گفتگویی گفت:

اینگونه بود که  فهمیدم مادرم در حالی که من را در آغوش داشت با پریدن از روی پل خودکشی کرد.توضیح می دهد که شناسایی دقیق افرادی که ممکن است از این بیماری رنج ببرند دشوار است زیرا آنها می دانند چگونه بعد از نمایش های دروغین خوشبختی روحیه ی واقعی خود را پنهان کنند در حالی که آن ها هیچ دلیل واضحی برای ناراحتی ندارند آنها کار، خانه، دوستان و حتی شریک زندگی و فرزند هم دارند.

چگونه متوجه شوم که افسرده شدم یا نه؟

علائمی وجود دارد که به ما کمک می کند تشخیص دهیم که فرد یا خودمان دچار افسردگی شده ایم یا نه، این علائم در افراد مختلف متفاوت است ، اما سرنخ هایی برای فهمیدن وجود دارد:

افزایش اشتها
افزایش وزن
ساعت های زیادی به خوابمی روید ولی هنوز در طول روز احساس خواب آلودگی می کنید (با انواع دیگر افسردگی ، معمولاً کمتر می خوابید)
در طول روز در فواصل زمانی مختلف در بازوها و پاها احساس سوزش وسنگینی می کنید
حساسیت ویژه به انتقاد و طرد که می تواند در نهایت در روابط شخصی و کاری تأثیر بگذارد
احساس بهبود موقتی در خلق و خوی در پاسخ به خبرهای خوب یا لحظات مثبتی مانند دریافت پیام از دوست یا دریافت تبریک از یک رئیس ، اما دوباره احساس آرامش می کنید.

راهکارهای افزایش احساس شادی

در اینجا ما به7 روش از هزاران روش برای  شاد شدن می پردازیم:

از تکنیک تمرکز در برابر افکار بد استفاده کنید

 افراد شاد یک چیز مشترک دارند:آنها بیشتر روی چیزهای مثبت در زندگی خود تمرکز می کنند.

از روش قورباغه استفاده کنید

پریدن شما را خوشحال میکند زیرا اولا با پریدن گردش خون بهتر به جریان می افتد ثانیا بدن بیشتر هورمون شادی(سروتونین)آزاد می کند.

برقصید

 درست مانند پریدن ، هورمون های شادی هنگام رقص آزاد می شوند.همچنین هنگام گوش دادن به آهنگ مورد علاقه ی خود، حال و هوای خوبی را به شما القا می کند.

از افراد منفی دوری کنید

ما بیشتر شبیه افرادی می شویم که با آن ها در ارتباط هستیم اگر این افراد منفی باشند ما نیز این رفتار را از آنها تقلید می کنیم و مانند آنها می شویم. بنابراین در هر زمان شما باید از افراد منفی دوری کنید زیرا فقط انرژی شما را تخلیه می کنند.

جادوی قدردانی را دست کم نگیرید

از آنچه که دارید قدردان خدا باشید، فرق نمی کند از کدام آیین وفرهنگ باشی با قدردانی کردن و سپاسگزاری می توانید نسبت به خود و زندگی احساس بسیار مثبت و آرامش بخشی داشته باشید و این حس روی وضع عمومی و سلامت شما تاثیر خوبی می گذارد. هرگاه احساس فرد به زندگی مثبت تر باشد در نتیجه روحیه اش تقویت می شود و به همان اندازه احساس شادی می کند.

با افراد بالای 70 سال و زیر 6 سال هم صحبت شوید

ازآنجا که این افراد کمتر از بقیه نسبت به مسائل نگران هستند شما از هم صحبتی با آن ها خوشحال تر می شوید.

به روانشناس مراجعه کنید

اگر علیرغم تمام تلاش های شما ، همچنان از همان مشکل رنج می برید ، پس باید در اولین فرصت به یک متخصص مراجعه کنید زیرا به نظر می رسد مشکل شما بزرگ تر از این است که بتوانید به تنهایی آن را حل کنید! 

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد شادی و راهکارهای آن صحبت کردیم. ما نمی توانیم همه ی شرایط را کنترل کنیم، اما می توانیم از عادت هایی خلاص شویم که هیچ هدفی جز بد کردن حال ما ندارند.خوشحالی یک انتخاب است که شما در دشوارترین روز ها نیز می توانید انتخاب کنید و شاد باشید.

آیا مطلب فوق برای شما مفید واقع شد؟ لطفا نظرات و دیدگاه های ارزشمندتان را با ما در میان بگذارید.

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید

08 فروردین 1402 23:11

عالی