تست رغبت سنج تحصیلی و شغلی استرانگ

تست رغبت سنج تحصیلی و شغلی استرانگ

دسته بندی :

تست های تحصیلی

تست استرانگ پرکاربردترین آزمون برای «مشاوره شغلی»، «انتخاب رشته مدارس» و «انتخاب رشته دانشگاهی» در سراسر جهان است. سالانه میلیون ها نفر  از تست استرانگ برای «برنامه ریزی تحصیلی و شغلی» استفاده می کنند.

تست استرانگ پرکاربردترین آزمون برای «مشاوره شغلی»، «انتخاب رشته مدارس» و «انتخاب رشته دانشگاهی» در سراسر جهان است. سالانه میلیون ها نفر  از تست استرانگ برای «برنامه ریزی تحصیلی و شغلی» استفاده می کنند.


تعداد انجام 30861
تعداد سوالات 290 سوال
رده سنی بزرگسالان - نوجوانان
زمان تقریبی 25 دقیقه
تعداد نظرات 131
امتیاز 5 / 4.7

کنکوری ها، دانش آموزان و دانشجویان می توانند با استفاده از تست استرانگ قبل از هرگونه برنامه ریزی مسیر هدف مندی برای موفقیت خود ترسیم نمایند.

کاربردهای تست رغبت سنج استرانگ

این تست به منظور مشاوره تحصیلی و شغلی در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد. پژوهش های زیادی کاربردپذیری تست استرانگ را برای انتخاب بهتر رشته و شغل مناسب در بلند مدت نشان داده است.  از تست استرانگ می توان برای موارد زیر استفاده نمود:

 •  انتخاب رشته
 •  انتخاب شغل
 •  مشاوره تحصیلی به دانش آموزان
 •  مشاوره شغلی به کارکنان

شش مولفه اصلی در تست رغبت سنج استرانگ

با استفاده از تست رغبت سنج استرانگ می توان از میان صدها رشته و شغل مواردی را انتخاب نمود که می توانیم در آن ها موفق تر عمل کنیم. این مشاغل در 6 دسته بندی اصلی که هرکدام زیرگروه هایی دارند ارزیابی و بررسی می شوند. می توان از نتایج به دست آمده برای تصمیم بهتر و انتخاب مسیر بهتر استفاده نمود. در شکل زیر 6 مولفه اصلی این تست آمده است:

 

تست استرانگ

مهمترین ویژگی های تست استرانگ

 پشتوانه بیش از 80 سال مطالعه و تحقیق در مورد استفاده این تست برای مشاوره شغلی و تحصیلی

 توانایی اولیت بندی در 30 زمینه حرفه ای

 پیدا کردن رشته ها و شغل های پیشنهادی مناسب

 پیدا کردن سبک کاری، محیط مناسب یادگیری، سبک رهبری، ریسک پذیری و جهت گیری گروهی برای انتخاب بهتر

 استاندارد سازی شده با هنجارهای بزرگ

 تعیین دقیق حوزه های مختلف علاقه مندی متناسب با شاخص های بانک جهانی مشاغل O*NET

رغبت سنج تحصیلی - شغلی استرانگ

یکی از برزگترین مشکلات ما در زندگی این است که در مسیری پا می گذاریم که می تواند ما را از اهداف و علائق مان دور کند. کار کردن در جایی که دوستش نداریم و یا با ما تطابق ندارد دغدغه امروزی ما و فرزندانمان می باشد که می تواند پیامدهای ناگواری داشته باشد.

بارها و بارها شنیده ایم که افراد به رشته و فعالیت هایی روی آورده اند که از آن ابراز پشیمانی می کنند. مسئله نگران کننده این است که این پشیمانی گاهی بازگشت ناپذیر شده و باعث می شود برای رفع آن هزینه های زیادی را پرداخت نماییم. گاهی این تصمیم ها به دلیل انتخاب غلط خانواده ها و یا انتخاب ناصحیح سیستم آموزشی ماست.

برای کسانی که در مرحله انتخاب رشته و یا انتخاب شغل مناسب شان هستند لازم است تا قبل از هرچیزی به صورت اصولی و بر اساس استانداردهای لازم این کار را انجام دهند.  همچنین کسانی هم که حرفه و تحصیل خود را انتخاب نموده و اینک سردرگم می باشند لازم است تا با بازنگری های لازم تغییری استراتژیک در روند تحصیلی و حرفه ای خود دهند.

یکی از بهترین آزمون ها در سراسر جهان برای درک توانایی های خودمان و دسته بندی علائق تحصیلی و شغلی مان با توجه به ویژگی های منحصربه فردی که داریم آزمون رغبت سنج استرانگ است.

این آزمون به منظور مشاوره شغلی و مشاوره تحصیلی در سراسر جهان کاربرد دارد. انتخاب رشته و انتخاب شغل بر اساس علائق شغلی و علائق تحصیلی این امکان را می دهد تا بتوانیم آینده روشنی را برای خود بسازیم. مشاوره تحصیلی-شغلی با کمک آزمون رغبت سنج استرانگ به شما این امکان را خواهد داد تا با دقت بیشتر و آشفتگی کمتر دست به انتخاب بزنید.

تست انتخاب رشته

از تست رغبت سنج استرانگ می توان به منظور انتخاب رشته استفاده نمود. انتخاب رشته پیش از ورود به مقاطع بالاتر تحصیلی باعث می شود تا بتوانیم مسیر زندگی خود را هدف مند نماییم.

بسیاری از افراد به دلیل انتخاب رشته نامناسب در آینده دچار تردید می شوند و باعث می شود زمان زیادی از طول عمر خود را برای سپری کردن مسیر اشتباه صرف کنند. هرچه زودتر بتوانیم مسیر تحصیلی خود را متناسب با علائق و توانایی های خود هدایت کنیم، با احتمال بیشتری در آینده در زندگی به موفقیت دست می یابیم.

تست انتخاب شغل

تست رغبت سنج استرانگ برای انتخاب شغل نیز کاربرد دارد. با استفاده از مشاغل پیشنهادی این تست می توان متناسب با تمایل و انگیزه هایی که داریم مشاغلی را برگزینیم که همخوانی بیشتری با ما دارد.

با استفاده از این تست در کنار آزمونهای شخصیت مانند تست MBTI و آزمون های هوش و استعداد مانند تست هوش چندگانه گاردنر می توانیم تصمیم بهتری در رابطه با آینده حرفه ای خود بگیریم. همخوان بودن شغل با ویژگی های ما باعث می شود تا بتوانی بهترین عملکرد را در زندگی شغلی مان داشته بایشم.

مشاوره شغلی

 

توجه: این آزمون رغبت سنج است و علائق و نیاز شما برای شغل را به خوبی مشخص می نماید. شما برای انتخاب یک حرفه نیاز دارید تا هم علائق و هم ویژگی های شخصیتی تان را در نظر بگیرید. بنابراین  این تست در کنار تست شخصیت شناسی مایرز بریگز می تواند بسیار کاربردی و سودمند باشد.

در این آزمون به دو نوع از دغدغه ها یعنی انتخاب رشته تحصیلی و در نهایت  انتخاب شغل می توان کمک نمود. در هر دو مورد میزان رغبت فرد مهم و در موفقیت بسیار تاثیر گذار است. اگر از خود شناخت کافی داشته باشید  می توانید رشته ی تحصیلی و شغل متناسب با خودتان را انتخاب و در آن موفق شوید.  با پاسخ دادن به سوالات این آزمون شما می توانید رغبت  خود را درزمینه های زیر دریابید: 

 1.  قطب کاری (قطب ترجیح کار با افراد در برابر قطب ترجیح  کار با اشیا و داده)
 2. مقیاس محیط یادگیری ( قطب آکادمیک در برابر قطب عملی) 
 3. مقیاس سبک رهبری (قطب هدایت دیگران دربرابرقطب هدایت شدن توسط افراد بالاتر) 
 4. مقیاس ریسک پذیری ( قطب شانس دربرابر قطب امنیت) 
 5. مقیاس جهت گیری گروهی  (قطب کارکردن به عنوان عضوی از یک گروه در برابر قطب کار کردن به صورت انفرادی).
ای سنج تفسیر کاملی از تست رغبت سنج استرانگ را فراهم کرده است.

ویژگی های تست استرانگ

این پرسشنامه در سال 1927 توسط استرانگ ساخته شد. هدف از ساخت این پرسشنامه کمک به افراد  در فهم رغبت های شغلی وهمچنین انتخاب انواع مشاغلی که احتمالاً در آنها احساس راحتی می کنند است. ج

دیدترین نسخه آن دارای 291 ماده است در 6 بخش مشاغل(معلم ،جراح ، خلبان و...) دارای  107 ماده،  زمینه های موضوعی (ریاضی ، زیست شناسی، قانون و...) دارای 45 آیتم، فعالیت ها(آشپزی، تعمیر وسایل ، پرورش گل و گیاه و...) دارای 84 ماده، فعالیت های تفریحی (اردو رفتن، بسکتبال بازی کردن و...) دارای 29 ماده، افراد (افسران نظامی، ورزشکاران ، دانشمندان و...) دارای 16 ماده و در نهایت ویژگی های شما (کار انفرادی را به گروهی ترجیح می دهم، دوست دارم به عنوان عضوی از یک مجموعه کارم را انجام دهم و...) دارای 9 ماده است.

در این تست پاسخ ها در طیف 5 درجه ای لیکرت(بسیار علاقه مندم، علاقه مندم، بی تفاوت، علاقه مند نیستم، اصلا علاقه مند نیستم) تدوین شده اند. مقیاس های سبک فردی این پرسشنامه شامل 5 سبک است که به شکل دوقطبی بودن تبیین شده است. 

ویژگی های تفسیر تست استرانگ ای سنج

در تست استرانگ ای سنج سعی کرده ایم با افزایش دقت و تحلیل آزمون تفسیرهای اختصاصی و کاملی را به شما ارائه دهیم. برخی از این موارد را در زیر توضیح داده ایم. برای اطلاع بیشتر می توانید به نمونه خروجی این تست مراجعه کنید.

 نمودار موضوعات کلی

این بخش در شش حالت اطلاعات لازم را به شما خواهد داد. این شش بخش شامل اجتماعی، هنری، جستجوگری، قراردادی، متهور و واقع گرا می باشد. 

مشاوره شغلی

 نمودار مجزا برای هر موضوع

همچنین برای هر بعد شش گانه گفته شده مشاغل و حرفه های متناسب با شما به طور مجزا ارائه می گردد.

تست استرانگ

 تشریح موضوعات متناسب با شما

در بخش بعدی به شرح موضوعات کلی متناسب با شما بر اساس سه اولویت اول تان خواهیم پرداخت. در این بخش برای هر اولویت متناسب شما، به این موارد خواهیم پرداخت:

 • فعالیت های مورد علاقه
 • نقاط قوت کاری
 • ویژگی های شخصیی
 • محیط های کاری مناسب
 • اوقات فراغت و سرگرمی

بالاترین مقیاس های رغبت شغلی شما

در این بخش از میان 30 مقیاس رغبت اصلی پنج مقیاسی که در آن بیشترین نمره را کسب نموده اید را مورد بحث قرار می دهیم. 

تست استرانگ

همچنین در این بخش علاوه بر اطلاعات کلی در هر یکی از قسمت های پنجگانه شغل و حرفه مورد نظر را به شما خواهیم گفت. مثلا اینکه مدیر فروش ، بازیگر و یا وکیل دادگستری می تواند اولویت شما باشد:

مشاوره شغلی

 مقیاسهای سبک فردی

در این بخش به طور کلی سبک های زندگی شغلی شما را مورد بررسی قرار می دهیم. سبک کاری، محیط یادگیری، سبک رهبری، ریسک پذیری و مشارکت گروهی از جمله مواردی است که در این بخش به آن خواهیم پرداخت. این مقیاس ها به شما کمک می کند که به شناسایی عواملی بپردازید که در شغل شما تاثیرگذار خواهد بود:

 رشته ها و شغل های پیشنهادی

در انتهای این آزمون به تفکیک رشته ها و شغل های پیشنهادی را به شما ارائه خواهیم  کرد.

بنابراین همانطور که ملاحظه شد در نهایت ما به شما کمک خواهیم نمود تا اطلاعات منسجم و دسته بندی دقیقی از خودتان در ذهن تان برای انتخاب بهتر رشته تحصیلی و یا شغل مناسب شکل گیرد. این اطلاعات بسیار مفید خواهد بود چرا که ممکن است با سرنوشت شما گره خورده باشد.

تیم روانشناسی ای سنج با استفاده از متخصصان خود این تست را با تفسیر کامل و جامع ارائه داده است.  حتما سوالات را با دقت بررسی نموده و پاسخی را که به شما نزدیک تر است انتخاب کنید.

توجه داشته باشید که  برای استفاده بهتر لازم است تا تفسیر خود را به طور کامل مطالعه و نکاتی که در رابطه با شما ارائه شده است را انجام دهید.

تست استرانگ یکی از معتبرترین آزمون های رغبت سنج است که علایق افراد را در حوزه های مختلف تحصیلی و شغلی مورد بررسی قرار می دهد. این تست با بررسی ترجیحات شما زمنیه های مختلف را دسته بندی نموده و سعی می کند شما را برای انتخاب رشته یا شغل بهتر هدایت کند.

تست استرانگ شامل 291 سوال است که تکمیل آن بین 30 تا 40 دقیقه طول می کشد. در این تست شما باید به سوالات متنوع در مورد ترجیحات خود در مورد زمینه های مختلف شغلی، تحصیلی و فعالیت های اوقات فراغت پاسخ دهید. تست استرانگ طبقه بندی استاندارد و دقیقی را برای انتخاب رشته یا شغل مناسب به شما خواهد داد.

تست استرانگ با بررسی و تحلیل فهرست علائق شما در شش حوزه گسترده اولویت بندی نموده و شما را متناسب با آن هدایت می کند. شش مولفه اصلی استرانگ عبارتند از اجتماعی، هنری، جستجوگری، قراردادی، متهور، واقع گرا.

مطالعات بین المللی زیادی نشان داده اند که تست استرانگ بسیار دقیق و قابل اعتماد است. همچنین روانشناسان زیادی در سراسر دنیا از تست استرانگ برای مشاوره تحصیلی و شغلی استفاده کرده اند. در ایران نیز تست استرانگ توسط بسیاری از مدارس و مراکز مشاوره برای انتخاب رشته و شغل مورد استفاده قرار می گیرد.

نظرات کاربران

6 روز پیش

عالی

آقا 8 روز پیش

ممنون

خانم 9 روز پیش

باحال بود ، ولی من نمی‌دونم چی میخوام ! فقط اینو میدونم که از مشتق و ریاضی و درصد یونش شیمی بدم میاد🤌🏿🚶🏻‍♀️ به چه مرضی مبتلام ، بازم نمدونم شت

13 روز پیش

خوب بود ولی حوصله میخواد

خانم 15 روز پیش

عالی بود ممنونم🙃

18 روز پیش

عالی بود

24 روز پیش

خوب بود

1 ماه پیش

خیلی عالی بود

1 ماه پیش

عاشق هنرمند بودن هستم

1 ماه پیش

عالی