تست MBTI رایگان انجام بده جایزه ببر

تست MBTI رایگان انجام بده جایزه ببر

هنری مورای

هنری مورای یک روانشناس آمریکایی است که به دلیل ارائه نظریه شخصیت بسیار مشهور شده است.

هنری مورای

Henry Murray

بیوگرافی


هنری مورای یکی از روانشناسان و روانکاوان آمریکایی است که به دلیل ارائه نظریه شخصیت بسیار مشهور گردیده است. در ادامه به زندگینامه او خواهیم پرداخت. همچنین فهرست مطالب را نیز می توانید از باکس زیر مشاهده نمایید.

هنری مورای کیست؟

هنری الكساندر موری (13 مه 1893- 23 ژوئن 1988) روانشناس آمریكایی در دانشگاه هاروارد بود، جایی كه وی از سال 1959 تا 1962 یك سری آزمایشات آسیب رسان روانشناختی بر روی دانشجویان انجام داد، از جمله تد كاچینسكی، كه بعداً با نام Unabomber شناخته شد. وی پس از سال 1930 مدیر کلینیک روانشناسی هاروارد در دانشکده هنر و علوم بود. مورای یک نظریه شخصیت را به نام (personology) ایجاد کرد. موری همچنین با استفاده از کریستینا مورگان، آزمون تصویر موضوعی (TAT) را تهیه کرد که از آن به عنوان "دومین کتاب پرفروش منتشر شده توسط هاروارد، درست بعد از کتاب موسیقی هاروارد" یاد کرد.

زندگینامه کودکی و تحصیلی هنری مورای

مورای در شهر نیویورک در خانواده ای متمول از هنری الكساندر موری پدر و فانی موریس بابكوك، دختر سرمایه دار ساموئل دنیسون بابكوك به دنیا آمد. موری یک خواهر بزرگتر و یک برادر کوچکتر داشت. کارور و شایر خاطرنشان می کنند که "او با پدرش خوب کنار می آمد اما با مادرش رابطه بدی برقرار می کرد" که منجر به افسردگی عمیقی شد. آنها فرض کردند که به هم خوردن این رابطه باعث شد مورای به ویژه از نیازهای مردم و اهمیت آنها به عنوان عوامل اصلی تعیین کننده رفتار آگاه شود.

در هاروارد، او با عملکرد ضعیف در رشته تاریخ تحصیل کرد اما آن را با فوتبال، قایقرانی و بوکس جبران کرد. وی در پزشکی در دانشگاه کلمبیا بسیار بهتر عمل کرد، دکترای خود را گرفت و در سال 1919 فوق لیسانس زیست شناسی دریافت کرد. برای دو سال بعدی وی مدرس فیزیولوژی در هاروارد بود. وی دکترای خود را در رشته بیوشیمی از دانشگاه کمبریج در سال 1928 در سن 35 سالگی دریافت کرد.
مورای در سال 1916 در 23 سالگی ازدواج کرد و پس از هفت سال ازدواج در سال 1923 با کریستینا مورگان آشنا شد و عاشق او شد. او درگیری جدی ای را تجربه کرد زیرا نمی خواست همسرش ژوزفین را ترک کند. این یک نقطه عطف در زندگی مورای بود زیرا او متوجه نیازهای متضاد، فشارهای ناشی از آن و ارتباط با انگیزه شد. کارور و شایر اظهار داشتند که این مورگان بود که "شیفته روانشناسی کارل یونگ" بود و با اصرار، او کارل یونگ را در سوئیس ملاقات کرد.

زندگینامه شغلی هنری مورای

هنگامی که در هاروارد بود، مورای در سخنرانی های آلفرد نورث وایتهد حضور داشت، که فلسفه روند او تفکر فلسفی و متافیزیکی وی را در طول زندگی حرفه ای خود شکل داد. در سال 1927، در سن 33 سالگی، مورای دستیار مدیر کلینیک روانشناسی هاروارد شد. او مفاهیم نیازهای نهفته (به طور آشکار به نمایش در نمی آید)، نیازهای آشکار (در اعمال افراد مشاهده می شود)، "واکنش" (تأثیرات بیرونی بر انگیزش) و "کنش"- "مدلی از نیازها که براساس تعاملات خاص" ایجاد شده است.

مورای با استنلی كاب، استاد آسیب شناسی عصبی در دانشكده پزشكی بولارد، برای وارد كردن روانكاوی در برنامه درسی هاروارد كار كرد، اما افرادی كه آن را تدریس كردند، از دستگاه تصمیم گیری وین دور نگه داشت. او و كاب پس از سال 1931 بنیانگذار انجمن روانكاوی بوستون بودند، اما به دلایل سیاسی عضویت هر دو ممنوع شد. در سال 1935، مورای و مورگان مفهوم تصور را تصور کردند و این فرض را که تفکر همه توسط فرایندهای ذهنی شکل می گیرد، منطقی برای آزمون تصور مضمونی بود. آنها از اصطلاح "تصور" برای اشاره به روند طرح تصاویر خارق العاده بر روی محرک عینی استفاده کردند.

در سال 1937 موری مدیر کلینیک روانشناسی هاروارد شد. در سال 1938 او كتاب های اكتشافات در شخصیت را منتشر كرد، یك كتاب كلاسیك در روانشناسی كه حاوی توصیفی از آزمون تصور موضوعی بود. در سال 1938 موری به عنوان مشاور دولت انگلیس عمل کرد و کمیته انتخاب افسران را تأسیس کرد. کار مورای در کلینیک روانشناسی هاروارد او را قادر ساخت تا از تئوری های خود در طراحی فرایندهای انتخاب با "آزمون وضعیت"، ارزیابی بر اساس تکالیف عملی و فعالیت ها، تجزیه و تحلیل معیارهای خاص (به عنوان مثال در مجموعه ای از فعالیت ها استفاده کند.

جنگ جهانی دوم

در طول جنگ جهانی دوم او هاروارد را ترک کرد و به عنوان سرهنگ دوم در دفتر خدمات استراتژیک (OSS) کار کرد. جیمز میلر، مسئول انتخاب عامل مخفی در OSS در طول جنگ جهانی دوم، گفت که آزمون وضعیت توسط هیئت انتخاب افسران جنگ انگلیس و OSS برای ارزیابی عوامل بالقوه استفاده شده است.

آزمایشات انسانی در هاروارد

در سال 1947 وی به عنوان یک محقق ارشد به دانشگاه هاروارد بازگشت و پیوست کلینیک روانشناسی را با دیگران تاسیس کرد. از اواخر سال 1959 تا اوایل 1962 مورای مسئول آزمایش های غیراخلاقی بود که در آن از 22 دانشجوی هاروارد به عنوان اشیا تحقیقاتی استفاده کرد. هدف این آزمایشات، از جمله: اندازه گیری واکنش افراد در برابر استرس شدید بود. دانش آموزان غیر ارادی مورد حمله هایی قرار گرفتند که مورای آنها را "شدید و شخصاً توهین آمیز" خواند. برای ایجاد فشارهای عصبی و استرس از حملاتی که متناسب با منیت، عقاید و اعتقادات ارزشمند آنها است، استفاده شده است. سپس آزمودنی ها بارها و بارها تصاویری از عکس العمل های خود را در برابر این سو استفاده کلامی ضبط کردند. در سال 1960، تیموتی لیری تحقیق در مورد داروهای روانگردان در هاروارد را آغاز كرد، كه ادعا می شد مورای را نظارت می كرد.

بازنشستگی و مرگ

در سال 1962، مورای استاد برجسته شد و برنده جایزه علمی برجسته انجمن روانشناسی آمریکا و جایزه مدال طلای بنیاد روانشناسی آمریکا برای یک عمر موفقیت شد. مورای در سن 95 سالگی بر اثر ذات الریه درگذشت. مورای مرجع اصلی آثار نویسنده آمریکایی هرمان ملویل بود و مجموعه ای از کتابها، دست نوشته ها و مصنوعات مربوط به ملویل را که به آتن در پیتسفیلد، ماساچوست اهدا کرد، جمع آوری کرد.

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید