تست MBTI رایگان انجام بده جایزه ببر

تست MBTI رایگان انجام بده جایزه ببر

استنلی میلگرام

استنلی میلگرام یک روانشناس در زمینه روانشناسی اجتماعی است که علت شهرت وی را می توان به دلیل موارد زیر دانست:
آزمایش میلگرام

غریبه آشنا

آزمایشی جهانی کوچک

استنلی میلگرام

Stanley Milgram

بیوگرافی

  • تولد: 15 آگوست 1933 در برانکس، شهر نیویورک، ایالات متحده آمریکا
  • درگذشت: 20 دسامبر 1984 در 51 سالگی در منهتن، شهر نیویورک، ایالات متحده آمریکا درگذشت
  • ملیت: آمریکایی
  • محل تحصیل: کالج کوئینز، نیویورک (لیسانس، علوم سیاسی، 1954). دانشگاه هاروارد (دکترای روانشناسی اجتماعی، 1960)
  • علت شهرت: آزمایش میلگرام، غریبه آشنا، آزمایشی جهانی کوچک
  • همسر او: الکساندرا منکلین

در این مقاله می خواهیم به طور کامل به زندگینامه استنلی میلگرام و فعالیت های در زمینه های مختلف روانشناسی به خصوص روانشناسی اجتماعی بپردازیم. با ما همراه باشید.

میلگرام کیست؟

استنلی میلگرام (15 آگوست 1933- 20 دسامبر 1984) یک روانشناس اجتماعی آمریکایی بود که بیشتر به خاطر آزمایش های بحث بر انگیزش به ویژه آزمایش اطاعت به عنوان رئیس ییل در دهه 1960 شناخته شد. میلگرام در ایجاد این تجربه تحت تأثیر حوادث هولوکاست، به ویژه محاکمه آدولف آیشمن قرار گرفت. وی پس از دریافت دکترای روانشناسی اجتماعی از دانشگاه هاروارد، در ییل هاروارد تدریس کرد و سپس بیشتر حرفه خود را به عنوان استاد در مرکز تحصیلات تکمیلی دانشگاه سیتی نیویورک گذراند تا زمان مرگش در سال 1984.

تجربه او در آزمایش دنیای کوچک در هاروارد محققان را بر آن داشت تا درجه اتصال، از جمله شش درجه مفهومی جدایی را تجزیه و تحلیل کنند. بعداً در کار خود، میلگرام تکنیکی را برای ایجاد عوامل اجتماعی ترکیبی تعاملی (به نام سیروئیدها) ایجاد کرد که از آن زمان برای مطالعه جنبه های اجتماعی و درک خود استفاده شد. وی به طور گسترده یکی از مهمترین چهره های تاریخ روانشناسی اجتماعی قلمداد می شود.

زندگینامه کودکی استنلی میلگرام

میلگرام در سال 1933 در نیویورک (برانکس) از پدر و مادری یهودی متولد شد. پدر و مادر او آدل (اسرائیلی) و ساموئل میلگرام (1953-1898) بودند که در جنگ جهانی اول به ترتیب از رومانی و مجارستان به ایالات متحده مهاجرت كردند. وی دومین فرزند از سه فرزند بود. خانواده نزدیک و بزرگ میلگرام تحت تأثیر هولوکاست قرار گرفتند. پس از جنگ، نزدیکان وی که از اردوگاه های کار اجباری نازی ها جان سالم به در برده بودند و در اردوگاه کار خالکوبی انجام داده بودند، مدتی در کنار خانواده میلگرام در نیویورک ماندند.

وی در سخنرانی اش درباره میتزاوه به اوضاع اسفناک یهودیان اروپا و تأثیر حوادث جنگ جهانی دوم بر یهودیان در سراسر جهان پرداخت. هنگامی که او تحت قوانین یهود به یک مرد تبدیل شد، وی گفت: من سعی خواهم کرد مردمم را درک کنم و تمام تلاشم را می کنم تا مسئولیتی را که تاریخ بر دوش ما گذاشته است تقسیم کنم. میلگرام در 10 دسامبر 1961 در مراسمی در کنیسه اخوان در گرینویچ ویج، منهتن، با همسرش الکساندرا ازدواج کرد و صاحب دو فرزند به نام های میشل و مارک شدند. هنگام مرگ، میلگرام در نیو روشل، نیویورک زندگی می کرد.

پدر میلگرام به عنوان نانوا کار می کرد و درآمد ناچیزی را برای خانواده اش تأمین می کرد تا زمان مرگ در سال 1953. میلگرام در دبیرستان PS 77 و دبیرستان جیمز مونرو در برانکس (که در مدت سه سال فارغ التحصیل شد) تحصیل کرد، از نظر علمی برجسته و رهبر بزرگی در بین همسالان خود بود. یکی از همکلاسی های میلگرام در دبیرستان جیمز مونرو فیلیپ زیمباردو، معمار آزمایش زندان استنفورد بود. میلگرام و زیمباردو همچنین در یک برنامه محبوب تلویزیونی Candid Camera و تحسین تهیه کننده آن آلن فونت، اشتیاق داشتند.

در سال 1954 میلگرام لیسانس خود را در رشته علوم سیاسی از کالج کوئینز در نیویورک دریافت کرد و فارغ التحصیل شد. وی همچنین در کالج بروکلین تحصیل کرد و در آنجا نمرات A روانشناسی شخصیت و رویکرد همه جانبه روانشناسی اجتماعی را دریافت کرد. او برای یک دوره دکترای روانشناسی اجتماعی در دانشگاه هاروارد اقدام کرد و در ابتدا به دلیل عدم آموزش در روانشناسی رد شد (او کلاس های روانشناسی دانشجویان کالج کوئینز را نگذرانده بود). وی سرانجام پس از ثبت نام دانشجویی در دفتر دانشجویان ویژه هاروارد، در سال 1954 در هاروارد پذیرفته شد.

بیشتر بدانیم

در یک نظرسنجی در سال 2002 در مورد روانشناسی عمومی، میلگرام، در رتبه چهل و ششم روانشناس محبوب قرن 20 قرار گرفت.

زندگی شغلی استنلی میلگرام

در سال 1961 میلگرام دکترای روانشناسی اجتماعی خود را از هاروارد دریافت کرد. در پاییز سال 1960 استادیار ییل شد. وی از سال 1963 تا 1966 با عقد قراردادی سه ساله استادیار گروه روابط کار در هاروارد بود. سپس قرارداد برای یک سال دیگر تمدید شد، اما با رتبه ای پایین تر از استاد. به احتمال زیاد، میلگرام به دلیل تجربه بحث برانگیز او از داشتن پست در هاروارد منع شد. در سال 1967 وی پیشنهادی برای استادی کامل در دانشگاه نیویورک را پذیرفت و تا زمان مرگش در سال 1984 در دانشگاه سیتی تدریس می کرد.

میلگرام در 20 دسامبر 1984 در 51 سالگی بر اثر سکته قلبی درگذشت. این پنجمین حمله قلبی وی بود.

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید