تست MBTI رایگان انجام بده جایزه ببر

تست MBTI رایگان انجام بده جایزه ببر

شروع تست نئو

عامل برونگرایی (E)

برون گرایی چیست؟


ویژگی برون گرایی معیار و مقیاسی است برای نشان دادن میزان انرژی، دوستانه و اجتماعی بودن یک فرد. کسانی که بیشتر برون گرا هستند تمایل دارند که از بودن در کنار دیگران انرژی بگیرند. کسانی که در برون گرایی رتبه پایین تری دارند و درونگرا تر هستند، ترجیح می دهند تنها و با خودشان باشند.

برونگرایی (extroversion)

این ویژگی شخصیتی با نحوه تعامل شما با دیگران و میزان تحریک دیگران در ارتباط است. به این فکر کنید که آیا موقعیت های شلوغ اجتماعی به شما نیرو می بخشد یا شما را خسته می کند و آیا به تنهایی با زمان کنار می آیید یا خیر. این ویژگی در طیفی از "درون گرایی" تا "برون گرایی" اندازه گیری می شود.

اگر در برونگرایی نمره بالایی کسب کنید، شما فردی برون گرا، پرانرژی، قاطع و اجتماعی هستید، اما ممکن است هیجان انگیز و توجه طلب نیز باشید.

نمره پایین نشان می دهد که شما از شرکت خود راضی هستید و محفوظ و منعکس کننده هستید اما ممکن است گوشه گیر به نظر برسید و برای بهبودی از موقعیت های اجتماعی به زمان نیاز دارید.

شش جنبه برون گرایی عبارتند از:

گرما

تجمل گرایی

اذعان

فعالیت

هیجان طلب

احساسات مثبت

افراد با برون گرایی بالا به موارد زیر تمایل دارند:

پر انرژی و با اعتماد به نفس هستند.

به دنبال زمانی برای معاشرت با دیگران هستند.

دوستان مختلفی در هر سن و سال دارند خواه هم سن آن ها باشند یا خیر.

پردازش افکار آن‌ها به صورت خارجی می باشد.

افراد با برون گرایی پایین به موارد زیر تمایل دارند:

از جمعیت و گروه های بزرگ مردم اجتناب می کنند.

از توجه و در مرکز توجه بودن بیزار می باشند.

از نظر احساسی محافظه کار تر می باشند.

با فکر کردن در تنهایی و تنها بودن انرژی دوباره می گیرند.

چگونگی کار کردن با فردی که برون گرایی بالایی دارد

وقتی کسی در این مقیاس نمره بالاتری می گیرد، به احتمال زیاد راحت تر می تواند با گروه های بزرگتری از مردم صحبت کند و روابط پویا و جسورانه تری هم داشته باشد. برون گرایان با اعتماد به نفس هستند و در موقعیت هایی پیشرفت می کنند که به آن ها امکان معاشرت صمیمی می دهد. داشتن صفت برون گرایی به طور کلی در افراد باعث می شود که آن ها پرحرف تر و با در مرکز توجه بودن احساس راحتی بیشتری داشته باشند.

برقراری ارتباط با کسی که برون گرایی بالایی دارد:

اگر مایل به برقراری ارتباط با یک فرد برون گرا هستید می توانید با پرسیدن سوالات جذاب با آن ها در سطح شخصی ارتباط برقرار کنید و به آن ها اجازه دهید افکار خود را با صدای بلند پردازش کنند. شما می توانید با تکرار نکات اصلی افکار و صحبت های آن ها به نوعی به آن ها بگویید که به حرف هایشان گوش کرده و به آن ها اهمیت می دهید.

مشاغل مناسب برای کسی که در این ویژگی نمره بالایی دارد:

افرادی که نمره بالایی در برون گرایی می گیرند به راحتی با دیگران ارتباط برقرار می کنند و می توانند رهبران خوب و بزرگی باشند. محیط هایی که به برون گرایان فرصت ایجاد و برقراری ارتباط با دیگران را می دهد، می تواند به رشد و پیشرفت این افراد کمک کنند.  

ایده های بالقوه شغلی برای کسانی که در این ویژگی نمره بالاتری دارند:

مشاور

برنامه ریز رویداد

متصدی بار

بازیگر

سخنران انگیزشی

عکاس

روزنامه نگار

تست پنج صفت بزرگ یا نئو، شامل پنج ویژگی شخصیتی بسیار متفاوت است و هر فرد ترکیبی متفاوت از هر یک را دارد. مهم است که توجه داشته باشید که اگر فرد یک ویژگی قوی دیگری داشته باشد، فرصت‌های شغلی برای افراد با این ویژگی می‌تواند متفاوت تر باشد.

چگونگی کار کردن با فردی که در برون گرایی نمره پایینی دارد

وقتی فردی در این ویژگی نمره  پایین تری دارد یا به نوعی درون گرا است، از بودن در گروه های بزرگ مردم و مکان های شلوغ لذت نمی برد و تمایلی هم به بودن در این محیط ها ندارد. آن ها عموماً از تنهایی انرژی می گیرند و ترجیح می دهند افکارشان را بر زبان نیاورند و به صورت درونی آن ها را پردازش کنند. افراد درون گرا از توجه و بودن در مرکز توجهات لذت نمی برند و معمولاً بیشتر محتاط و محافظه کار هستند.

برقراری ارتباط با کسی که وظیفه شناسی کمی در تجربیات دارد:

اگر مایل به برقراری ارتباط با یک فرد درون گرا هستید، به هنگام خستگی فضا و حریم خصوصی ای برای این افراد قائل شوید. از صحبت های کوچک و گاه و به گاه خودداری کرده و سبک ارتباطی دقیق و مدبرانه آن ها را تشویق کنید.

مشاغل مناسب برای کسی که در این ویژگی نمره پایینی دارد:

محیط هایی که به درون گرایان فضای شخصی می دهد موجب رشد آن ها می شود. مشاغلی که به آن ها امکان می دهد اشتیاق خود را دنبال کنند، در حالی که به آن ها اجازه می دهد وقت خود را به تنهایی بگذرانند، به شکوفایی و رشد آن ها کمک می کند.

ایده های بالقوه شغلی برای کسانی که در این ویژگی نمره پایین تری دارند:

نویسنده آزاد

مهندس

مکانیک

هنرمند

خلبان

کتابدار

برنامه نویس

هر فرد ترکیبی متفاوت از پنج ویژگی اصلی و بزرگ را دارد، بنابراین مشاغل بالقوه برای آن ها متفاوت خواهد بود، زیرا افراد ممکن است شغل هایی را انتخاب کنند که از ویژگی های شخصیتی متفاوت در آن ها استفاده می شود.


در زیر می توانید اسلایدر مربوط به بعد برونگرایی تست نئو را مشاهده کنید. با استفاده از پیکان ( < ) می توانید به صفحات بعدی تصاویر بروید.

 

 

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید