تست شخصیت نئو | نسخه پیشرفته

عامل روان رنجوری (N)

روان رنجوری چیست؟


ویژگی روان رنجوری معیار و مقیاس اندازه گیری ثبات عاطفی و اعتماد به نفس فرد است. کسانی که در روان رنجوری نمره بالاتری می گیرند، خیلی زودتر و راحت تر ناراحت می شوند و با خود راحت نیستند. کسانی که در روان رنجوری نمره پایین تری دارند، از امنیت بیشتری برخوردارند و متعادل تر رفتار می کنند.

روان رنجوری (Neuroticism)

این ویژگی شخصیتی به این معنا است که چقدر از نظر احساسی متعادل هستید و تا چه حد تحت تأثیر استرس قرار دارید. مقیاس این ویژگی از "پایدار بودن" تا "روان رنجور بودن" است.

نمره بالا برای روان رنجوری نشان می دهد که شما حساس و عصبی هستید، نگران هستید، مستعد تأثیرات استرس و در معرض تغییرات خلقی هستید.

اگر نمره پایینی دارید، آرام، مطمئن، با استرس به خوبی کنار می آیید و به طور کلی از نظر احساسی پایدار هستید.

شش جنبه روان رنجوری عبارتند از:

اضطراب

خشم/ خصومت

افسردگی

خودآگاهی

تکانشگری

آسیب پذیری در برابر استرس

افراد با روان رنجوری بالا به موارد زیر تمایل دارند:

اعتماد به نفس نداشته و رفتار های خود انتقادی دارند.

با اضطراب و تفکر منفی مبارزه می کنند.

در مواقع تغییر به راحتی استرس می گیرند.

احساسات قوی تری را تجربه می کنند.

افراد با روان رنجوری پایین به موارد زیر تمایل دارند:

منطقی و درست تصمیم می گیرند.

آرام و مطمئن هستند.

دیدگاه مثبتی به زندگی دارند.

به راحتی با تغییرات و شرایط جدید سازگار می شوند.

چگونگی کار کردن با فردی که روان رنجوری بالایی دارد

وقتی شخصی در این مقیاس نمره بالاتری می گیرد، به احتمال زیاد فردی است که حساس، خجالتی و بدبین است. آن ها ذاتا عصبی هستند و ممکن است در شرایط کمتر قابل پیش بینی زمان سختی را سپری کنند. روان رنجوری معمولاً منجر به سطوح بالاتری از استرس و نگرانی می شود.

برقراری ارتباط با کسی که روان رنجوری بالایی دارد:

اگر شما تمایل به برقراری ارتباط با فردی که روتن رنجوری بالایی دارد را دارید، سعی کنید برای او حامی و دلگرم کننده باشید؛ در مواقع لزوم کمک کنید و سختی هایی را که ممکن است تجربه کنند را درک کنید.

مشاغل مناسب برای کسی که در این ویژگی نمره بالایی دارد:

افرادی که از روان رنجوری بالاتری برخوردارند، در محیط هایی که به آن ها ایمنی و امنیت می دهد، عملکرد بهتری دارند چرا که این محیط ها به آن ها اجازه می دهد تا به راحتی نفس بکشند و خود را به راحتی ابراز و بیان کنند.

ایده های بالقوه شغلی برای کسانی که در این ویژگی نمره بالاتری دارند:

نویسنده

هنرمند

حسابدار

گل فروشی

مربی یوگا

طراح فردی

تست پنج صفت بزرگ یا نئو، شامل پنج ویژگی شخصیتی بسیار متفاوت است و هر فرد ترکیبی متفاوت از هر یک را دارد. مهم است که توجه داشته باشید که اگر فرد یک ویژگی قوی دیگری داشته باشد، فرصت‌های شغلی برای افراد با این ویژگی می‌تواند متفاوت تر باشد.

چگونگی کار کردن با فردی که در روان رنجوری نمره پایینی دارد

هنگامی که شخصی در این ویژگی نمره پایینی می گیرد، آرام تر و راحت تر رفتار می کند. این افراد عموماً ماجراجو و با اعتماد به نفس هستند و به راحتی با تغییرات سازگار می شوند. پایین بودن ویژگی روان رنجورخویی به این معناست که فرد به طور طبیعی و ذاتا بیشتر به سمت مثبت اندیشی و صلح گرایش دارد.

برقراری ارتباط با کسی که روان رنجوری کمی در تجربیات دارد:

اگر شما هم مایل به برقراری ارتباط با فردی هستید که روان رنجور خویی پایینی دارد، سعی کنید پذیرا باشید و به وضوح با آن ها ارتباط برقرار کنید؛ مثبت و خوش بین باقی بمانید و آن ها را تشویق به گسترش تفکر مثبت خود کنید.

مشاغل مناسب برای کسی که در این ویژگی نمره پایینی دارد:

کسانی که استرس و نگرانی کمتری را تجربه می کنند، در بحران ها به خوبی عمل می کنند. محیط هایی که تجربیات جدیدی را به آن ها ارائه می دهند باعث رشد آن ها می شود و به آن ها اجازه می دهد از یک خلق و خوی ثابت و پایدار استفاده کنند.

ایده های بالقوه شغلی برای کسانی که در این ویژگی نمره پایین تری دارند:

مامور پلیس

جراح

آتش نشان

وکیل

دیپلمات

کارگر اجتماعی

روانپزشک

هر فرد ترکیبی متفاوت از پنج ویژگی اصلی و بزرگ را دارد، بنابراین مشاغل بالقوه برای آن ها متفاوت خواهد بود، زیرا افراد ممکن است شغل هایی را انتخاب کنند که از ویژگی های شخصیتی متفاوت در آن ها استفاده می شود.


در زیر می توانید اسلایدر مربوط به بعد روانرنجوری تست نئو را مشاهده کنید. با استفاده از پیکان ( < ) می توانید به صفحات بعدی تصاویر بروید.

 

 

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید