تست شخصیت نئو | نسخه پیشرفته

عامل توافق پذیری (A)

توافق پذیری چیست؟


ویژگی موافقت یا همان توافق پذیری معیاری است برای ارزیابی اینکه چگونه یک فرد می تواند به راحتی با افراد دیگر کنار بیاید. کسانی که ویژگی توافق پذیری بیشتری دارند نسبت به دیگران صبورتر و همدل ترند. کسانی که از نظر میزان موافقت نمره پایین تری دارند، نظرات خود را صریح تر و مستقیم بیان می کنند و به دیگران نشان می دهند.

توافق پذیری (Agreeableness)

موافقت به این معناست که چگونه در روابط با دیگران رفتار می کنید، چگونه با آنها بحث می کنید و آیا دلسوز و قابل اعتماد هستید یا کناره گیر و مشکوک. این ویژگی در طیفی از "خصمانه" تا "موافق" اندازه گیری می شود.

اگر نمره بالایی در این ویژگی دارید، یعنی شما کاری، دوستانه، دلسوز و واقعاً به دیگران علاقه دارید، اما ممکن است به گونه ای مطیع عمل کنید تا از تخلف جلوگیری کنید و به دیگران اجازه دهید از اعتماد شما استفاده کنند.

اگر از نظر میزان رضایتمندی پایین هستید، تحلیل گر و رقابتی هستید، اما به راحتی به دیگران اعتماد نمی کنید و ممکن است فریبکار به نظر برسید.

شش جنبه موافق عبارتند از:

اعتماد کردن

راستگویی و سادگی

نوع دوستی و همدردی

انطباق و تبعیت

فروتنی

لطافت یا درک دیگران

افراد با توافق پذیری بالا به موارد زیر تمایل دارند:

ذاتا نوع دوست هستند.

به راحتی با هر جریانی همراه می شوند.

با دیگران به خوبی همراهی و همکاری می کنند.

نسبت به جامعه خود و اتفاقات رخ داده در آن ابراز نگرانی می کنند.

افراد با توافق پذیری پایین به موارد زیر تمایل دارند:

به صورت ذاتی اهل رقابت می باشند و بسیار صادق هستند.

به زندگی دیگران توجه کمی دارند.

از زبان طعنه و کنایه استفاده نمی کنند.

ترجیح شان مستقل کار کردن است.

چگونگی کار کردن با فردی که توافق پذیری بالایی دارد

وقتی کسی در این مقیاس نمره بالاتری می گیرد، این فرد به احتمال زیاد حساس، مودب و شاد می باشد. کسانی که میزان موافقت بالایی دارند، وفادار هستند و به احساسات دیگران توجه می کنند و تمایل به حمایت و همدردی با نیازمندان و  کمک به آن ها دارند. داشتن ویژگی موافقت باعث می شود که این افراد به طور کلی مورد پسند و مورد استقبال دیگران قرار بگیرند.

برقراری ارتباط با کسی که توافق پذیری بالایی دارد:

اگر شما مایل به برقراری ارتباط با فردی هستید که موافقت بالایی دارد، بهتر است گشودگی داشته و آسیب پذیر باشید و برای ایجاد ارتباط صادقانه با ان ها تلاش کنید. آن ها را تشویق کنید تا نیازهای خود را نیز در نظر بگیرند. نظر صادقانه آن ها را در موارد مختلف جویا شوید.

مشاغل مناسب برای کسی که در این ویژگی نمره بالایی دارد:

افرادی که موافقت پذیری بیشتری دارند به راحتی با دیگران همدلی می کنند. محیط هایی که به آن ها اجازه رشد می دهد و آن ها را تشویق می کند تا روابط خود را ایجاد کرده و سهم مثبتی در جامعه خود داشته باشند، باعث رشد و پیشرفت آن ها می شود.

ایده های بالقوه شغلی برای کسانی که در این ویژگی نمره بالاتری دارند:

مشاور

پرستار

معلم

رهبر مذهبی

دامپزشک

سازمان دهنده غیر انتفاعی

قاضی

تست پنج صفت بزرگ یا نئو، شامل پنج ویژگی شخصیتی بسیار متفاوت است و هر فرد ترکیبی متفاوت از هر یک را دارد. مهم است که توجه داشته باشید که اگر فرد یک ویژگی قوی دیگری داشته باشد، فرصت‌های شغلی برای افراد با این ویژگی می‌تواند متفاوت تر باشد.

چگونگی کار کردن با فردی که در توافق پذیری نمره پایینی دارد

وقتی شخصی در این ویژگی نمره پایینی می گیرد، در برقراری ارتباط و درک احساسات دیگران دچار مشکلاتی می شود. عموما این افراد نظرات خود را صریح و پیش از آنکه از آنان خواسته شود بیان می دارند و همین ممکن است نشانه بی ادبی در آن ها تلقی شود. اصولا نمره پایین در توافق پذیری می تواند به تمایل کمتر این افراد برای همدلی با دیگران تلقی و معنی شود.

برقراری ارتباط با کسی که توافق پذیری کمی در تجربیات دارد:

اگر شما هم مایل به برقراری ارتباط یا فردی هستید که توافق پذیری پایینی دارد، هنگام به اشتراک گذاشتن دیدگاه خود، صبور باشید و بهتر است آن ها را تشویق کنید تا با ملایمت بیشتری ابراز نظر کنند،  با آن ها صریح و مستقیم و شفاف باشید. در صورت لزوم به آن ها فضایی برای ابراز وجود بدهید.

مشاغل مناسب برای کسی که در این ویژگی نمره پایینی دارد:

افراد کمتر موافق در محیط هایی که انتظار ارتباط احساسی با دیگران را ندارند، بهتر کار انجام دهند. آن ها در مشاغل عینی و منطقی رشد می کنند، زیرا به آنها اجازه می دهد مستقیم و رک و صریح باشند.

ایده های بالقوه شغلی برای کسانی که در این ویژگی نمره پایین تری دارند:

حسابدار

مهندس

دانشمند

جراح

برنامه نویس کامپیوتر

نویسنده

سرمایه گذار ریسک پذیر

هر فرد ترکیبی متفاوت از پنج ویژگی اصلی و بزرگ را دارد، بنابراین مشاغل بالقوه برای آن ها متفاوت خواهد بود، زیرا افراد ممکن است شغل هایی را انتخاب کنند که از ویژگی های شخصیتی متفاوت در آن ها استفاده می شود.

در زیر می توانید اسلایدر مربوط به بعد توافق پذیری تست نئو را مشاهده کنید. با استفاده از پیکان ( < ) می توانید به صفحات بعدی تصاویر بروید.

 

 

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید