تست شخصیت نئو | نسخه پیشرفته

عامل وظیفه شناسی (C)

وظیفه شناسی چیست؟


مقیاس و ویژگی وظیفه شناسی نشان می دهد که شخص چقدر متفکر، هدف گرا و کنترل شده است. کسانی که وظیفه شناسی بیشتری دارند تمایل بیشتری برای نظم و انضباط خود دارند. کسانی که از نظر وظیفه شناسی رتبه پایین تری دارند، خودانگیختگی و تعلل را ترجیح می دهند.

وظیفه شناسی (Conscientiousness)

وظیفه شناسی به معنای این است که چقدر قابل اعتماد، سازمان یافته و خوددار هستید. همچنین بررسی می شود که تا چه اندازه می توانید تکانه ها و تمایلات خود را به خوبی کنترل کنید. این ویژگی در یک طیف از "خودجوشی" تا "وظیفه شناسی" اندازه گیری می شود.

اگر نمره بالایی در این ویژگی دارید، یعنی منظم، با کفایت، دارای جزئیات دقیق و سخت کوش هستید، اما ممکن است سرسخت و انعطاف ناپذیر به نظر برسید.

نمره پایین وظیفه شناسی نشان می دهد که شما ساده لوح و انعطاف پذیر هستید، اما همچنین تکانشی، بی خیال و بی نظم هستید.

شش جنبه وظیفه شناسی عبارتند از:

صلاحیت و یا شایستگی

نظم و ترتیب

وظیفه شناسی

تلاش برای دستیابی به موفقیت

نظم و انضباط شخصی

ژرف اندیشی

افراد با وظیفه شناسی بالا به موارد زیر تمایل دارند:

از برنامه ریزی و داشتن جدول زمانی لذت می برند.

محیط شان را تمیز و مرتب نگه می دارند.

تکالیف و پروژه های شان را قبل از زمان مقرر به پایان می رسانند.

به جزئیات و چیز های خاص دقت می کنند.

افراد با وظیفه شناسی پایین به موارد زیر تمایل دارند:

تعلل کردن و پشت گوش انداختن کار ها و تکالیف.

از برنامه ربزی داشتن روتین بیزار است.

سازماندهی نشده و بی نظم عمل می کنند.

انرژی و انگیزه درونی کمتری دارند.

چگونگی کار کردن با فردی که وظیفه شناسی  بالایی دارد

وقتی کسی در این مقیاس نمره بالایی می گیرد، بیشتر آماده، قابل اعتماد و بلندپرواز است. وطیفه شناس ها متفکر و ملاحظه کار هستند، با دقت در نظر می گیرند که اقداماتشان چگونه بر اطرافیانشان تأثیر می گذارد. وظیفه شناسی باعث نظم و انظباط در این افراد می شوند و این ویژگی به این افراد در رسیدن به اهداف شان کمک شایانی می کند.

برقراری ارتباط با کسی که وظیفه شناسی بالایی دارد:

به برنامه ریزی و زمان بندی آن ها احترام بگذارید. نظرات و افکارتان را به صورت صحیح و واضح به آن ها بیان کنید. و بهتر است از نگرش و دیدگاه مودبانه و سخت کوشی آن ها قدردانی کرده و احترام بگذارید.

مشاغل مناسب برای کسی که در این ویژگی نمره بالایی دارد:

افراد وظیفه شناس حواس جمع هستند و به راحتی بر روی مسائل تمرکز می کنند. آن ها قابلیت این را دارند که کارگردانان بزرگ و رهبرانی موفق شوند و هم چنین محیط هایی که دارای استاندارد بالا هستند برای آن ها رشد و موفقیت را به همراه می آورد.

ایده های بالقوه شغلی برای کسانی که در این ویژگی نمره بالاتری دارند:

نویسنده آزاد

مشاور بازاریابی

دکتر

بازیگر

صاحب مشاغل آزاد

مجری تبلیغات

سیاستمدار

تست پنج صفت بزرگ یا نئو، شامل پنج ویژگی شخصیتی بسیار متفاوت است و هر فرد ترکیبی متفاوت از هر یک را دارد. مهم است که توجه داشته باشید که اگر فرد یک ویژگی قوی دیگری داشته باشد، فرصت‌های شغلی برای افراد با این ویژگی می‌تواند متفاوت تر باشد.

چگونگی کار کردن با فردی که در وظیفه شناسی نمره پایینی دارد

فردی که وظیفه شناسی کمی دارد از برنامه ریزی و ساختار و چارچوب بیزار است. آن ها در انجام دادن کار ها تعلل می کنند و تاجایی که امکان داشته باشد کارها را به بعد موکول می کنند و تمایل دارند در انجام کار های شان توسط دیگران تشویق شوند. این افراد گاها تکانشی و بی فکر عمل می کنند که همین رفتار آن ها می تواند بر دیگران اثر منفی بگذارد.

برقراری ارتباط با کسی که وظیفه شناسی کمی در تجربیات دارد:

بهتر است در ارتباط برقرار کردن با این افراد، از آن ها حمایت کنید و آن ها را در قبال مسئولیت های خود پاسخگو بدانید. به نیاز آن ها به خودجوش بودن احترام بگذارید، اما آن ها را تشویق کنید تا عواقب تصمیمات خود را در نظر بگیرند.

مشاغل مناسب برای کسی که در این ویژگی نمره پایینی دارد:

محیط هایی که کمتر قابل پیش بینی هستند و به کارهای دستی بیشتری نیاز دارند، ممکن است برای افرادی که وظیفه شناسی کمتری دارد مفید تر باشد، زیرا این محیط ها به آن ها  اجازه می دهد هم بداهه پردازی و هم رشد کنند. آن ها عموماً وقتی رهبری قوی هستند، به خوبی کار می کنند.

ایده های بالقوه شغلی برای کسانی که در این ویژگی نمره پایین تری دارند:

آتش نشان

نماینده فروش

پشتیبانی فنی

مکانیک

سرایدار

راننده

هر فرد ترکیبی متفاوت از پنج ویژگی اصلی و بزرگ را دارد، بنابراین مشاغل بالقوه برای آن ها متفاوت خواهد بود، زیرا افراد ممکن است شغل هایی را انتخاب کنند که از ویژگی های شخصیتی متفاوت در آن ها استفاده می شود.


در زیر می توانید اسلایدر مربوط به بعد وظیفه شناسی تست نئو را مشاهده کنید. با استفاده از پیکان ( < ) می توانید به صفحات بعدی تصاویر بروید.

 

 

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید