تست MBTI رایگان انجام بده جایزه ببر

تست MBTI رایگان انجام بده جایزه ببر

شروع تست نئو

عامل تجربه پذیری (O)

تجربه پذیری چیست؟


صفت گشودگی در برابر تجربه، میزان روشن فکر بودن، تخیل، خلاقیت و بصیرت فرد را ارزیابی می کند. کسانی که در برابر تجربیات گشودگی دارند، در مقابل امتحان راه های جدید و گوش دادن به رویکرد های متفاوت، انعطاف پذیر تر هستند. کسانی که گشودگی کمی دارند، نسبت به تغییرات مقاوم و به ایده های جدید اندکی بدبین هستند. 

 

تجربه پذیری (Openness)

این ویژگی شخصیتی به این معناست که چقدر نسبت به تجربه جهان اطراف خود گشوده هستید. باز بودن در یک طیف اندازه گیری می‌شود که در یک سر "بسته بودن یا خودکفا بودن" است  و در یک سر "باز بودن و یا گشودگی" است.

نمره بالا در این ویژگی، نشان می دهد که شما خلاق، مبتکر، خوشحال از سر و کار داشتن با مفاهیم انتزاعی و ماجراجو هستید، اما ممکن است برایتان حفظ تمرکز سخت باشد و آماده  رفتارهای غیرقابل پیش بینی خود باشید.

اگر نمره گشودگی پایینی دارید، ممکن است قابل اعتماد باشید، مدام تلاش کنید که محتاط باشید و یا تغییرات را دوست نداشته باشید.

شش جنبه باز بودن عبارتند از:

تخیل

زیبایی شناسی

احساسات

اقدامات

ایده ها

ارزش‌ ها

افراد با گشودگی بالا به موارد زیر تمایل دارند:

تنوع را ترجیح می دهند.
به دنبال تجربه ها و ماجراهای جدید هستند.
متفکر هستند و خودشان را خلاقانه توضیح می دهند.
نسبت به محیط اطراف حساس و کنجکاو هستند.

افراد با گشودگی پایین به موارد زیر تمایل دارند:

از تغییر و رویداد جدید خودداری می کنند.
از تفکر مفهومی و انتزاعی بیزار است.
از عقاید و باور های سنتی حمایت می کند.
روی چندین مورد کم از علایق خاص تمرکز می کند. 

چگونگی کار کردن با فردی که گشودگی تجربه بالایی دارد

وقتی کسی در این گروه از ویژگی نمره بالاتری می گیرد، به احتمال زیاد سازگار است، تغییر را می پذیرد و از فناوری های نوآورانه حمایت می کند. آن ها  افرادی بصری و مبتکر هستند و هر روز ایده های جدیدی ارائه می دهند. گشودگی به مردم اجازه می دهد آسیب پذیر و صادق باشند، که همچنین این ویژگی می تواند موجب درک عاطفی و دوستی عمیق در آن ها شود. 

برقراری ارتباط با کسی که گشودگی زیادی در تجربیات دارد:

در مواقع لزوم، صریح و ملاحظه گر و آسیب پذیر می باشد. ایده‌ها یا مشاهدات خردمندانه را پیشنهاد دهید و به آن‌ها اجازه دهید صادقانه دیدگاه خود را بیان کنند. 

مشاغل مناسب برای کسی که در این ویژگی نمره بالایی دارد:

از آنجا که افراد با گشودگی بیشتر تمایل دارند در برابر تغییر و تنوع انعطاف پذیرتر باشند، در محیط هایی که به آن ها امکان می دهد هر روز چیزهای جدیدی را تجربه کنند، بهتر کار می کنند. 

ایده های بالقوه شغلی برای کسانی که در این ویژگی نمره بالاتری دارند:

هنرمند
سفرنامه نویس
خلبان
وکیل
روزنامه نگار
کارآفرین
طراح گرافیک
فیلسوف

تست پنج صفت بزرگ یا نئو، شامل پنج ویژگی شخصیتی بسیار متفاوت است و هر فرد ترکیبی متفاوت از هر یک را دارد. مهم است که توجه داشته باشید که اگر فرد یک ویژگی قوی دیگری داشته باشد، فرصت‌های شغلی برای افراد با این ویژگی می‌تواند متفاوت تر باشد. 

چگونگی کار کردن با فردی که گشودگی تجربه پایینی دارد

وقتی شخصی نمره کمتری در این ویژگی می گیرد، تمایل کمتری به تغییر دارد و از تغییر می ترسد و از آن دوری می کند. آن ها معمولاً روال و سنت را ترجیح می دهند و معمولاً منطقی تر و ملموس تر می اندیشند. آن ها در مورد بیان صادقانه احساساتشان مشکلاتی دارند و ممکن است گاهی احساس تنهایی و انزوا کنند. 

برقراری ارتباط با کسی که گشودگی کمی در تجربیات دارد:

 به ارزش ها و سنت های آن ها احترام بگذارید و به آن ها اجازه دهید در روتین و روال راحت زندگی کنند. از آن ها حمایت كنید و آن ها را تشویق كنید تا در صورت لزوم احساس راحتی خود را ابراز كنند. 

مشاغل مناسب برای کسی که در این ویژگی نمره پایینی دارد:

محیط های ثابت و پایدار برای افرادی که دراین ویژگی نمره کمتری دارند، بهترین است؛ اجازه دادن به آن ها برای تمرکز دقیق در یک یا چند زمینه به آن ها کمک می کند تا تعادل خود را حفظ کنند. 

ایده های بالقوه شغلی برای کسانی که در این ویژگی نمره پایین تری دارند:

 بانکدار
 استاد
 تحلیلگر مالی
 نماینده املاک و مستغلات
 محقق
 ناظر، مامور رسیدگی
 حسابدار
 پیمانکار

هر فرد ترکیبی متفاوت از پنج ویژگی اصلی و بزرگ را دارد، بنابراین مشاغل بالقوه برای آن ها متفاوت خواهد بود، زیرا افراد ممکن است شغل هایی را انتخاب کنند که از ویژگی های شخصیتی متفاوت در آن ها استفاده می شود. 


در زیر می توانید اسلایدر مربوط به بعد تجربه پذیری تست نئو را مشاهده کنید. با استفاده از پیکان ( < ) می توانید به صفحات بعدی تصاویر بروید.

 

 

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید