تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

پست وبلاگی
مرگ؛ پروژه نهایی مدت مطالعه: 2 دقیقه
ای سنج 13 اردیبهشت 1398 مدت مطالعه: 2 دقیقه

مرگ؛ پروژه نهایی

نگرش شما در مورد مرگ چیست؟ آیا از آن واهمه دارید یا نسبت به وقوع آن بی تفاوت هستید؟ به نظر شما چرا افراد از مرگ می ترسند؟ یکی از دلایل ترس افراد از مرگ، ناشناخته بودن است؛ عدم آگاهی از مرگ و اتفاقات پس از آن باعث ترس از مرگ می شود. در این مقاله یک بررسی کلی از مرگ خواهیم داشت. این مقاله به مرگ؛ پروژه نهایی اختصاص دارد. آنچه در ادامه خواهید خواند، بر اساس فهرست مطالب به شرح زیر است:

مرگ پایان زندگی!

به قول نوربرت الیاس در میان همه موجودات روی زمین، تنها انسان است که از مرگ می‌ترسد و مرگ برایش اهمیت دارد. زیرا تنها آدمی است که به مرگ می‌اندیشد و در واقع می‌تواند به مرگ بیندیشد.

همه ی ما آدم ها با تکمیل یک پروژه به پایان می رسیم و در واقع می توان گفت پروژه مرگ آخرین پروژه ی هر فرد می باشد. اکثرا ً مرگ را به عنوان یک واقعیت و اتفاق تلخ می پندارند و از آن هراس دارند. اما باید از آن به عنوان یک پروژه نهایی نام برد.
زمانی که فرد مرگ را به عنوان پروژه نهایی می پندارند نگاه و چهان بینی اش به طور کامل تغییر می کند.

مراحل پذیرش مرگ

درست است که زمان این پروژه را نمی توانیم پیش بینی کنیم اما  می توان یک برنامه ریزی خوبی داشته باشیم. الیزابت کوبلر ادعا می کند که هر آدمی وقتی خبر مرگ قریب‌الوقوع خودش را می‌شنود از ۵ مرحله روان‌شناختی عبور می‌کند.

این مراحل عبارتند از مرحله شوک و انکار، مرحله خشم، مرحله چانه زدن، مرحله افسردگی، مرحله پذیرش. البته لازم به ذکر است که امکان دارد افراد این مراحل را به طور کامل طی نکنند مثلا در مرحله خشم فوت کند(اگر فرد در این مرحله یا مرگ مواجه شود مطمعناً در ذهن اطرافیانش برای همیشه خاطره ای از یک بیمار خشن به جا می گذارد)  یا از مرحله سوم یعنی چانه زنی مجددا به مرحله اول یعنی پاک کردن صورت مساله بپردازد.

عده ای بر این باورند که اگر زمان مرگ را بدانیم می توانیم بهتر زندگی کنیم ولی عده ای دیگر می گویند دانستن زمان مرگ سبب می گردد که فرد دیگر تلاشی برای زندگی کردن نکند چرا دنیا را با اطمینان خاطر دنیای مردن می پندارد.

به هر حال زمانی که فرد در صحت سلامت به سر می برد و یک مرتبه به مرگ می رسد این نوع مرگ، به عنوان مرگ آسان تعبیر می شود ولی زمانی که فرد بعد از دست و پنچه نرم کردن سالهای متمادی با بیماری چون سرطان به مرگ می رسد به عنوان مرگ سخت می باشد.
طبیعی که مراحل روان شناختی کوبلر در مرگ سخت بیشتر خود را نشان دهد. چرا فرد فرصتی برای طی کردن این مراحل دارد.


جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد مرگ به عنوان یک پروژه نهایی صحبت کردیم. در آخر باید گفت ما باید مرگ را به عنوان یک پروژه نهایی به پذیریم تا بنوانیم هم زندگی کنیم و هم بدون هیچ ترسی نظاره گره تمام شدن پروژه مرگ اطرافیان و خودمان باشیم.

درباره نویسنده: 

دکتر مارتی نمکو (Marty Nemko) دکترای خود را از دانشگاه برکلی کالیفرنیا گرفته است. او با بارباراممکو، سرپرست کانتی ناپا ازدواج کرده است.مارتی نمکو نویسنده کتاب “چگونه زندگی را انجام دهیم” می باشد.

 

سوالات متداول

 • چه کسانی از مرگ می ترسند؟

  • در میان موجودات زمین تنها انسان است که از مرگ می ترسد.
 • مراحل پذیرش مرگ کدام است؟

  • شوک و انکار، مرحله خشم، مرحله چانه زدن، مرحله افسردگی، مرحله پذیرش.
 • آیا دانستن زمان مرگ خوب است؟

  • خیر دانستن زمان مرگ باعث ناراحتی شده و باعث می شود فرد دست از تلاش برای ادامه زندگی بردارد.
 • آیا پذیرش مرگ خوب است؟

  • بله اگر دیدگاه واقع بینانه داشته باشیم و مرگ را بپذیریم در نهایت زندگی راحت تری خواهیم داشت.
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید