تست MBTI رایگان انجام بده جایزه ببر

تست MBTI رایگان انجام بده جایزه ببر

جروم برونر

جروم برنر یک روانشناس مشهور در حوزه های مختلف روانشناسی به ویژه روانشناسی شناختی و آموزشی است. علت شهرت او به دلیل موارد زیر است:

روانشناسی شناختی در حوزه یادگیری

روانشناسی رشد

روانشناسی آموزشی در حوزه زبان

روانشناسی حقوقی

جروم برونر

Jerome Bruner

بیوگرافی

  • تولد: 1 اکتبر 1915
  • درگذشت: 5 ژوئن 2016 در سن 100 سالگی در منهتن نیویورک
  • ملیت: آمریکایی
  • محل تحصیل: دانشگاه دوک، دانشگاه هاروارد
  • علت مشهوریت: مشارکت در روانشناسی شناختی و روانشناسی تربیتی و ساخت اصطلاح "داربست"
  • رشته تخصصی: زمینه های روانشناسی
  • محل کار: دانشگاه هاروارد، دانشگاه نیویورک، دانشگاه آکسفورد
  • جوایز ویژه: جایزه بالزان (1987)، مدال طلای CIBA برای تحقیقات برجسته جایزه علمی برجسته انجمن روانشناسی آمریکا
  • مشاوره دکترا: گوردون آلپورت
  • دانشجویان برونر: سوزان کری، هوارد گاردنر، ادوارد ای. جونز، آلن ام. لزلی، دن اسلوبین، روی نخود، مولی پاتر، آلیسون گوپنیک

در این مقاله می خواهیم به طور کامل به زندگینامه جروم برونر و فعالیت های در زمینه های مختلف روانشناسی به خصوص روانشناسی تربیتی و شناختی بپردازیم. با ما همراه باشید.

جروم برونر کیست؟

جروم سیمور برونر (1 اکتبر 1915 - 5 ژوئن 2016) یک روانشناس آمریکایی بود که در روانشناسی شناختی انسان و نظریه یادگیری شناختی در روانشناسی تربیتی سهم بسزایی داشت. برونر یک محقق ارشد در دانشکده حقوق دانشگاه نیویورک بود. او در دانشگاه هاروارد، دانشگاه آکسفورد و دانشگاه نیویورک تدریس و تحقیق کرده است.

زندگینامه برونر

برونر در اول اکتبر 1915 در شهر نیویورک از هرمان و رز برونر که مهاجر یهودی لهستانی بودند، به صورت نابینا (به دلیل آب مروارید) متولد شد. یک عمل جراحی بعد از 2 سال، بینایی او را بازیابی کرد. وی در سال 1937 لیسانس روانشناسی را از دانشگاه دوک و در سال 1939 کارشناسی ارشد روانشناسی دریافت کرد و در سال 1941 از دانشگاه هاروارد دکترای روانشناسی گرفت. در سال 1939 برونر اولین مقاله روانشناختی خود را در مورد تأثیر عصاره تیموس بر رفتار جنسی موش ماده منتشر کرد. در طول جنگ جهانی دوم، برونر در بخش روانشناسی جنگ کمیته نیروهای اعزامی متفقین در ستاد عالی تحت فرماندهی ژنرال دویت دی آیزنهاور خدمت می کرد و در مورد پدیده های اجتماعی- روانی تحقیق می کرد.

زندگینامه شغلی برونر

در سال 1945 برونر به عنوان استاد روانشناسی به هاروارد بازگشت و به شدت درگیر تحقیقات در زمینه های روانشناسی شناختی و روانشناسی تربیتی بود. در سال 1972 برونر هاروارد را ترک کرد و در دانشگاه آکسفورد در بریتانیا تدریس کرد. در سال 1980 وی برای ادامه تحقیقات خود در روانشناسی رشد به ایالات متحده بازگشت. در سال 1991 برونر به دانشکده دانشگاه نیویورک (NYU) نقل مکان کرد، و در آنجا در دانشکده حقوق تدریس می کرد.

برونر به عنوان استادیار دانشکده حقوق NYU، مطالعه کرد که چگونه روانشناسی روی عمل حقوقی تأثیر می گذارد. در طول کار خود، برونر دکترای افتخاری را از دانشگاه ییل، ​​دانشگاه کلمبیا، مدرسه جدید سوربن، ISPA Instituto Universitário و کالج ها و دانشگاه ها در مکان هایی مانند برلین و رم دریافت کرد و عضو آکادمی آمریکایی بود. برونر یکی از اعضای برجسته PSI CHI انجمن افتخار بین المللی روانشناسی است. او در اکتبر 2015، 100 ساله شد و در 5 ژوئن 2016 درگذشت.

بیشتر بدانیم

در یک بررسی روانشناسی عمومی در سال 2002، برونر در رتبه 28 ام روانشناس قرن بیستم قرار گرفت.

ساخت روایی واقعیت

در سال 1980 برونر به ایالات متحده بازگشت و در سال 1981 استاد مدرسه جدید تحقیقات اجتماعی در نیویورک شد. در طول دهه بعد، وی در تلاش بود تا نظریه ای درباره ساخت روایی واقعیت بسازد، که در چندین انتشار مهم که به پیشرفت روانشناسی کمک کردند، به اوج خود رسید. کتاب او اعمال معنا بیش از 20،000 بار نقل قول شده است و پس از آن کتاب Actual Minds، Possible Worlds که بیش از 18000 نشریه علمی به آن استناد کرده اند، باعث شده است که این دو از تأثیرگذارترین آثار قرن 20 باشند.

در این کتاب ها، برونر استدلال کرده است که تفکر به دو شکل وجود دارد: پارادایمی و روایی.

تفکر پارادایمی، روش علمی است و بر اساس رده بندی و طبقه بندی است.

رویکرد روایی جایگزین، تفسیرهای روزمره از جهان را به صورت داستان طبقه بندی می کند. چالش روانشناسی معاصر درک این شکل از تفکر روزمره است.

روانشناسی حقوقی

در سال 1991، برونر به عنوان استاد میهمان برای انجام تحقیقات به نیویورک رفت و تئوری عمل حقوقی را تأسیس کرد.

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید

04 خرداد 1400 14:24

مطالب بسیار جامع ومفید بود سپاس