تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

آبراهام مازلو

آبراهام مازلو یک روانشناس معروف در حوزه رشد می باشد که البته علت شهرت او به دلیل زیر است:

نظریه نیازهای سلسله مراتبی مازلو

آبراهام مازلو

Abraham Maslow

بیوگرافی

 • تولد: ۱ آوریل ۱۹۰۸ بروکلین، نیویورک سیتی، نیویورک، آمریکا
 • درگذشت: 8 ژوئن ۱۹۷۰ (۶۲ سال) منلو پارک، کالیفرنیا، آمریکا
 • ملیت: آمریکا
 • محل تحصیل: دانشگاه ویسکانسین- مدیسن
 • رشته تخصصی: روانشناسی
 • علت شهرت: هرم سلسله مراتب نیازهای انسان
 • محل کار: محل کار: دانشگاه کرنل کالج بروکلین دانشگاه برندایس
 • جوایز ویژه: جایزه ادبی گوته (۱۹۳۰)
 • مشاور دکترا: هری هارلو
 • افراد تاثیر گرفته از مازلو: داگلاس مک گرگور، رابرتو آساگیولی، کالین ویلسون، ابی هافمن، وین دایر، الیوت ارونسون
 • افراد تاثیر گذار بر مازلو: آلفرد آدلر، هنری موری

در این مقاله قصد داریم تا شما را با روانشناس معروف آبراهام مازلو آشنا کنیم. مازلو به دلیل ارائه ی نظریه نیازهای سلسله مراتبی انسان مشهور است. با ما همراه باشید.

آبراهام مازلو کیست؟

آبراهام هارولد مازلو (1 آوریل 1908 - 8 ژوئن 1970) یک روانشناس آمریکایی بود که به دلیل ایجاد سلسله مراتب نیازهای انسان؛ نظریه ای از سلامت روانشناختی حاکی از برآورده ساختن نیازهای ذاتی در اولویت انسان می باشد، مشهور است. مازلو استاد روانشناسی در دانشگاه بین المللی آلیانت، دانشگاه براندیس، کالج بروکلین، مدرسه جدید تحقیقات اجتماعی و دانشگاه کلمبیا بود. وی بر اهمیت تمرکز بر ویژگی های مثبت افراد به جای درمان با آنها به عنوان "کیسه ای از علائم تأکید کرد.

برای مطالعه هرم مازلو به زبان ساده می توانید به پست هرم مازلو چیست؟ مراجعه کنید.

زندگینامه کودکی و جوانی مازلو

مزلو در سال 1908 متولد شد و در بروکلین، نیویورک بزرگ شد. او بزرگترین فرزند از هفت فرزند بود. پدر و مادر او مهاجرين نسل اول يهودی از كی يف بودند كه در آن زمان عضو امپراتوری روسيه (اوكراين فعلی) بودند و در اوايل قرن بيستم از آزار و اذيت تزارها فرار كردند. آنها تصمیم گرفته بودند که در نیویورک و یک محله طبقه کارگر چند قومی زندگی کنند. والدین او فقیر بودند و از نظر فکری تمرکز نداشتند، اما برای تحصیلات ارزش قائل بودند.

او برخوردهای مختلفی با باندهای ضد یهودی داشت كه او را مورد آزار و اذیت و سنگسار قرار می دادند و مازلو و دیگر جوانان از نژاد وی سعی در غلبه بر چنین تعصبات نژادی و قومی داشتند تا جهانی ایده آلیستی مبتنی بر آموزش و اقتصاد گسترده بر پایه عدالت ایجاد كنند. تنش داخل خانه در او نیز احساس شد، زیرا او به ندرت با مادرش کنار می آمد و سرانجام از او بیزاری شدیدی پیدا کرد. گفته می شود که وی گفت: "من نه تنها به نگاه او بلکه به ارزش ها و جهان بینی او، حرص و آز، خودخواهی مطلق، کمبود عشق او نسبت به هرکسی در دنیا حتی به شوهر و فرزندانش، خودشیفتگی، تعصب او نسبت به افراد سیاه پوست، استثمار او از همه و بی توجهی او بیزارم".

او عشق به خواندن و یادگیری را پیدا کرد و در دبیرستان پسران، یکی از دبیرستان های برتر بروکلین تحصیل کرد. او به عنوان افسر بسیاری از باشگاه های کالج و سردبیر مجله لاتین خدمت کرد، وی به مدت یک سال ویرایش Principia، مقاله فیزیک مدرسه را انجام داد. او همچنین دارایی های دیگری را توسعه داد: مازلو درجوانی اعتقاد داشت که قدرت بدنی مهمترین ویژگی یک مرد واقعی است. بنابراین، او اغلب ورزش می کرد و وزنه برداری را شروع می کرد به امید تبدیل شدن به یک مرد عضلانی و سرسخت تر، اما به دلیل داشتن چهره متواضع و پاکدامنی و همچنین مطالعه نتوانست به این هدف دست یابد.

بیشتر بدانیم

در یک بررسی روانشناسی عمومی در سال 2002، مازلو در رتبه دهم روانشناس محبوب قرن بیستم قرار گرفت.

زندگینامه تحصیلی و شغلی مازلو

مازلو پس از دبیرستان در کالج شهر نیویورک تحصیل کرد. در سال 1926 وی علاوه بر تدریس در دوران دانشجویی، وکالت شبانه را نیز آغاز کرد. اما از آن متنفر بود و تقریباً بلافاصله ترک تحصیل کرد. در سال 1927 به کرنل نقل مکان کرد، اما تنها پس از یک ترم شرکت، به دلیل نمرات ضعیف و هزینه های زیاد ترک تحصیل کرد. وی بعداً از کالج سیتی فارغ التحصیل شد و برای تحصیل در رشته روانشناسی به تحصیلات تکمیلی در دانشگاه ویسکانسین پرداخت.

در سال 1928 با دختر عموی اول خود برتا که در آن زمان هنوز در دبیرستان بود ازدواج کرد. این زوج سالها پیش در بروکلین آشنا شده بودند. آموزش روانشناسی مزلو در UW قطعاً تجربی- رفتاری بود. تجربه اولیه مازلو با رفتارگرایی او را با طرز تفکر کاملاً مثبت گرایانه روبرو می کند. به پیشنهاد پروفسور هولسی کیسون، مازلو پایان نامه کارشناسی ارشد خود را در زمینه یادگیری نوشت. مازلو تحقیقش را شرم آور دانست، اما پایان نامه خود را در تابستان 1931 به پایان رساند و مدرک فوق لیسانس خود را در روانشناسی دریافت کرد. او چنان از رساله خجالت کشید که آن را از کتابخانه روانشناسی گرفت و آن را از لیست فهرست خود پاره کرد. اما پروفسور کیسون با تحسین، تحقیق را به اندازه کافی تحریک کرد تا مازلو را وادار به ارائه آن برای انتشار کند. رساله مازلو در دو مقاله در سال 1934 منتشر شد. مازلو از سال 1951 تا 1969 استاد دانشگاه براندیس بود و به عضویت موسسه لاگلین در کالیفرنیا درآمد. 

مازلو هنگام دویدن آهسته دچار حمله قلبی شدیدی شد و در 8 ژوئن 1970 در سن 62 سالگی در منلو پارک، کالیفرنیا درگذشت. وی در قبرستان Mount Auburn به خاک سپرده شد.


08 مهر 1401 13:28

عالی بود