تست MBTI رایگان انجام بده جایزه ببر

تست MBTI رایگان انجام بده جایزه ببر

سولومون اش

سولومون اش یک شخصیت برجسته در زمینه روانشناسی است که علت شهرت او به شرح زیر است:

شکل گیری برداشت

تلقین پرستیژ (اعتبار)

آزمایش همنوایی

سولومون اش

solomon asch

بیوگرافی

  • تولد: 14 سپتامبر 1907 در ورشو، لهستان، امپراتوری روسیه
  • درگذشت: 20 فوریه 1996 در سن 88 سالگی
  • ملیت: لهستانی- آمریکایی
  • محل تحصیل: دانشگاه کلمبیا
  • علت مشهوریت: آزمایش همنوایی (روانشناسی اجتماعی)
  • رشته تخصصی :حوزه های روانشناسی گشتالت، اجتماعی، شناختی
  • محل کار: کالج نیویورک، دانشگاه کلمبیا، کالج سوارثمور، دانشگاه هاروارد
  • مشاور تحصیلی: ماکس ورتهایمر
  • دانشجویان برجسته: استنلی میلگرام

در این مقاله می خواهیم به زندگینامه سولومون اش بپردازیم. سولومون اش یک فرد برجسته در زمینه روانشناسی اجتماعی است. در مقاله زیر به زندگینامه کامل او و همچنین در بخش های بعدی به نظریه های مطرح شده توسط او خواهیم بپرداخت.

سولومون اش کیست؟

سولومون الیوت اش (14 سپتامبر 1907 - 20 فوریه 1996) یک روانشناس گشتالت لهستانی-آمریکایی و پیشگام روانشناسی اجتماعی بود. مطالعات و پژوهش های وی زیربنای اصلی برای تولید بسیاری از واژه های تخصصی از جمله "شکل گیری برداشت"، "همنوایی" و تلقین پرستیژ (اعتبار)" بوده است. کارهای او از یک موضوع مشترک در روانشناسی گشتالت پیروی می کند. اش به دلیل آزمایش همنوایی، که در آن تأثیر فشار همسالان بر عقاید را نشان می داد، مشهور است. 

کودکی سولومون اش

اش در 14 سپتامبر 1907 در یک خانواده یهودی لهستانی در ورشو لهستان به دنیا آمد. او در یک شهر کوچک از Łowicz در مرکز لهستان بزرگ شد. در سال 1920، اش در 13 سالگی به همراه خانواده اش به ایالات متحده مهاجرت کرد. آنها در ناحیه شرق نیویورک، منطقه ای متراکم از مهاجران یهودی، ایتالیایی و ایرلندی زندگی می کردند.

زندگینامه تحصیلی سولومون اش

اش وقتی به ایالات متحده رفت خجالتی بود و به دلیل زندگی در لهستان نمی توانست به انگلیسی مسلط صحبت کند. او به مدرسه دولتی PS 47 رفت ولی در درک زبان بسیار مشکل داشت، سرانجام او انگلیسی را با خواندن چارلز دیکنز آموخت. سپس اش در دبیرستان تاونسند هریس تحصیل کرد، که یک دبیرستان منتخب در نیویورک بود. بعد از دبیرستان، در رشته ادبیات و علوم در کالج سیتی نیویورک تحصیل کرد. در اواخر دوره کارشناسی خود، پس از خواندن آثار ویلیام جیمز و برخی از فلاسفه، به روانشناسی علاقه مند شد. در سال 1928، در سن 21 سالگی، مدرک کارشناسی خود را دریافت کرد.

اش ادامه تحصیلات تکمیلی خود را در دانشگاه کلمبیا ادامه داد. او در ابتدا به انسان شناسی علاقه داشت، نه به روانشناسی اجتماعی. با کمک گاردنر مورفی، لوئیس مورفی، فرانتس بواس و روت بندیکت یک بورس تحصیلی تابستانی به دست آورد و در مورد چگونگی عضویت کودکان در فرهنگشان تحقیق کرد. پایان نامه کارشناسی ارشد وی تجزیه و تحلیل آماری نمرات آزمون 200 کودک تحت نظارت وودورث بود. در پایان نامه دکترا، او بررسی کرد که آیا همه منحنی های یادگیری یک شکل دارند. H. E. Garrett موضوع را به او واگذار كرد. وی در سال 1932 دکترای خود را دریافت کرد.

اش توسط گاردنر مورفی، آن زمان عضو هیئت علمی ارشد کالمبیا، در معرض روانشناسی گشتالت قرار گرفت. وی پس از دیدار و همکاری نزدیک با مشاور خود در کلمبیا، ماکس ورتهایمر، یکی از بنیانگذاران روانشناسی گشتالت، علاقه بیشتری به روانشناسی گشتالت پیدا کرد. بعداً اش دوست صمیمی ورتهایمر شد.

سولومون اش

اکثر اعمال اجتماعی باید در محیط خود درک شوند و در صورت جدا شدن معنی خود را از دست می دهند.

زندگینامه خانوادگی سولومون اش

اش با فلورانس میلر در کتابخانه ای در شرق برادوی نیویورک ملاقات کرد. آنها در سال 1930 ازدواج کردند. گزارش شده است که رابطه آنها "راحت و شاد" است (راک، ص 5). آنها در سال 1937 اولین و تنها پسر خود، پیتر را داشتند. پیتر اش استاد اقتصاد در دانشگاه راتگرز شد، با روت زیندلر ازدواج کرد و صاحب دو پسر به نام های اریک و دیوید شد. پیتر در 52 سالگی (در مقابل والدین و همسرش) بر اثر نارسایی قلبی درگذشت.

زندگینامه شغلی سولومون اش

اش کار تدریس خود را در کالج بروکلین آغاز کرد. در سال 1947 وی به کالج Swarthmore نقل مکان کرد، جایی که 19 سال تا سال 1966 در آنجا ماند. Swarthmore در آن زمان مرکز اصلی محققان روانشناسی گشتالت در ایالات متحده بود. ولفگانگ کوهلر، مهاجر آلمانی، W. C. H. Prentice و هانس والاچ نیز در آن زمان اعضای هیئت علمی بودند. در سال 1966، اش از موسسه مطالعات شناختی در دانشگاه راتگرز خارج شد. در سال 1972 وی به دانشگاه پنسیلوانیا نقل مکان کرد، و در آنجا تا زمان بازنشستگی در سال 1979 به عنوان استاد روانشناسی تدریس کرد و تا 1996 بازنشسته شد.

پایان زندگی سولومون اش

اش در 20 فوریه 1996 در سن 88 سالگی در خانه اش در هاورفورد، پنسیلوانیا درگذشت.