تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

لارنس کلبرگ

لارنس کلبرگ یک روانشناس مشهور آمریکایی در حوزه روانشناسی رشد است. علت شهرت او به دلیل مورد زیر است:

نظریه رشد اخلاقی

لارنس کلبرگ

Lawrence Kohlberg

بیوگرافی

  • تولد: ۲۵ اکتبر ۱۹۲۷ برانکس ویل، نیویورک
  • درگذشت: ۱۹ ژانویهٔ ۱۹۸۷ وینتروپ، ماساچوست در 59 سالگی
  • ملیت: آمریکایی
  • علت مرگ: خودکشی
  • محل تحصیل: دانشگاه شیکاگو (مدرک کارشناسی را در یکسال گرفت.
  • علت مشهوریت: مراحل رشد اخلاقی

در این مقاله قصد داریم تا راجع به لارنس کلبرگ، زندگی شخصی او و نظریه ی معروفی که ارائه داده است صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

لارنس کلبرگ کیست؟

لارنس کلبرگ ( 25 اکتبر 1927 - 19 ژانویه 1987) یک روانشناس آمریکایی بود که بیشتر بخاطر نظریه مراحل رشد اخلاقی شهرت داشت. وی استاد گروه روانشناسی دانشگاه شیکاگو و دانشکده تحصیلات تکمیلی آموزش دانشگاه هاروارد بود.

اگرچه این امر در زمان وی غیرعادی تلقی می شد، اما او تصمیم گرفت موضوع قضاوت اخلاقی را مطالعه كند و گزارش ژان پیاژه راجع به رشد اخلاقی كودكان 25 سال پیش را گسترش دهد. در حقیقت، كلبرگ پنج سال طول كشید تا مقاله ای را بر اساس نظرات خود منتشر كند. کارهای کلبرگ نه تنها بینش پیاژه، بلکه نظریه های فیلسوفان جورج هربرت مید و جیمز مارک بالدوین را منعکس و گسترش داد. در همان زمان او زمینه جدیدی را در روانشناسی ایجاد کرد به نام: "رشد اخلاقی".

زندگینامه لارنس کلبرگ

لارنس کلبرگ در برانکسویل، نیویورک متولد شد. وی کوچکترین فرزند از چهار فرزند کارآفرین آلمانی- یهودی آلفرد کلبرگ و همسر دومش شارلوت آلبرشت، شیمی دان آلمانی مسیحی بود. والدین وی در چهار سالگی از هم جدا شدند و سرانجام در چهارده سالگی طلاق گرفتند. از سال 1933 تا 1938، لارنس و سه خواهر و برادر دیگرش هر کدام به مدت شش ماه بین مادر و پدر خود جابه جا شدند. در سال 1938 این حضانت چرخشی فرزندان کلبرگ به پایان رسید و به فرزندان اجازه داد والدینی را که می خواستند با آنها زندگی کنند انتخاب کنند.

کلبرگ در دبیرستان آکادمی فیلیپس در آندور، ماساچوست تحصیل کرد که یک مدرسه مقدماتی نخبه بود. کلبرگ در پایان جنگ جهانی دوم در نیروی دریایی خدمت کرد. او مدتی با هاگانا در کشتی ای کار می کرد که پناهندگان یهودی را از طریق محاصره انگلیس به فلسطین از رومانی حمل می کرد. کلبرگ به دست انگلیس اسیر شد و در اردوگاهی برای تربیت در قبرس نگهداری شد. او با دیگر اعضای خدمه فرار کرد. کلبرگ در طول مبارزات برای تأسیس کشور اسرائیل در سال 1948 در فلسطین بود اما از شرکت در این کار امتناع ورزید و تمرکز خود را بر اشکال بی خشونت فعالانه گذاشت.

در این مدت وی همچنین در یک کیبوتس اسرائیلی زندگی می کرد تا اینکه توانست در سال 1948 به آمریکا بازگردد. در همان سال در دانشگاه شیکاگو ثبت نام کرد. در آن زمان، در شیکاگو می توانست برای دوره ها از طریق امتحانات اعتبار کسب کند و کلبرگ در سال 1948 با مدرک لیسانس فارغ التحصیل شد و سپس با دکترای روانشناسی شروع به کار کرد و آن را در سال 1958 در شیکاگو به پایان رساند. سال ها او آثار پیاژه را می خواند. کلبرگ رویکردی علمی یافت که تفکر فردی را در مرکز تصمیم گیری اخلاقی قرار می داد. در آن زمان این امر با رویکردهای روانشناختی کنونی رفتارگرایی و روانکاوی که اخلاق را به عنوان درونی سازی ساده قوانین فرهنگی یا والدین، ​​از طریق آموزش استفاده از تقویت و تنبیه یا شناسایی با اقتدار والدین ​​تبیین می کرد، در تضاد بود.

آیا می دانستید

در یک مطالعه تجربی با استفاده از شش معیار مانند استناد و شناسایی، کلبرگ به عنوان 30 امین روانشناس برجسته قرن بیستم شناخته شد.

زندگینامه شغلی لارنس کلبرگ

اولین انتصاب علمی کلبرگ در 1951-1961 در دانشگاه ییل به عنوان استادیار روانشناسی بود. در ابتدای پایان نامه خود، در سال 1955 با لوسیل استیبرگ ازدواج کرده بود و این زوج دارای دو پسر به نام های دیوید و استیون بودند. کلبرگ از سال 1961 تا 1962 یک سال را در مرکز مطالعات پیشرفته علوم رفتاری در پالو آلتو، کالیفرنیا گذراند. سپس به عنوان دستیار گروه روانشناسی در دانشگاه شیکاگو نقل مکان کرد، سپس به عنوان دانشیار روانشناسی و توسعه انسانی، منصوب شد (1962-1967). وی از مدرسه تحصیلات تکمیلی هاروارد بازدید کرد و از سال 1968 در آنجا به عنوان استاد آموزش و پرورش و روانشناسی اجتماعی منصوب شد و تا زمان مرگ در آنجا ماند.

مرگ لارنس کلبرگ

کلبرگ در طی تحقیقات بین فرهنگی خود در بلیز در سال 1971، به یک عفونت انگلی مبتلا شد. به همین دلیل، او از درد شدید شکم رنج می برد. اثرات طولانی مدت عفونت و مواد مخدر تأثیرات زیادی به بار آورد و سلامتی کلبرگ را رو به وخامت گذاشت. کلبرگ از افسردگی نیز رنج می برد.

در 19 ژانویه 1987، کلبرگ در انتهای یک خیابان بن بست در وینتروپ، ماساچوست، روبه روی فرودگاه لوگان بوستون پارک کرد. او کیف پول خود را با شناسنامه در صندلی جلوی ماشین گذاشته و ظاهراً به بندر یخی بوستون راه افتاد. ظرف چند هفته ماشین و کیف پول وی پیدا شد و بدن او مدتی بعد در اواخر زمستان در یک باتلاقی در آن سوی بندر نزدیک انتهای باند فرودگاه لوگان پیدا شد. پس از کشف جسد کلبرگ و تأیید مرگ وی، دانشجویان و همکاران سابق نسخه های ویژه ای از مجلات را برای بزرگداشت سهم وی در روانشناسی رشد منتشر کردند.


02 اسفند 1400 00:01

عالی بود لذت بردم. واقعا

18 تیر 1401 23:31

عالی بود