تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

ادوارد ثورندایک

ادوارد ثورندایک یک روانشناس معروف آمریکایی در زمینه روانشناسی تربیتی و روانشناسی تطبیقی بود. علت اصلی مشهوریت وی به دلیل زیر است:

قانون اثر

ادوارد ثورندایک

Edward Thorndike

بیوگرافی

  • تولد: 31 آگوست 1874 ویلیامزبورگ، ماساچوست، ایالات متحده آمریکت
  • درگذشت: 9 آگوست 1949 (در 74 سالگی)
  • ملیت: آمریکایی
  • محل تحصیل: دانشگاه وسلیان آموزش (B.S) دانشگاه هاروارد (کارشناسی ارشد) دانشگاه کلمبیا (دکتری)
  • علت مشهوریت: قانون اثر، تغییر رفتار (به پدر روانشناسی تربیتی معروف است)
  • رشته تخصصی: روانشناسی
  • محل کار: کالج معلمان، دانشگاه کلمبیا
  • همسر او: الیزابت مولتون

ادوارد ثورندایک یک روانشناس معروف آمریکایی در حوزه روانشناسی تربیتی و روانشناسی تطبیقی است که در این بخش قصد داریم شما را با زندگینامه کامل او و فعالیت های مهمش آشنا سازیم. با ما همراه شوید.

ادوارد ثورندایک کیست؟

ادوارد لی ثورندایک یک روانشناس آمریکایی بود که بیشتر کار خود را در کالج معلمان دانشگاه کلمبیا گذراند. کار وی در زمینه روانشناسی تطبیقی ​​و روند یادگیری منجر به نظریه پیوندگرایی و کمک به ایجاد پایه های علمی برای روانشناسی تربیتی شد. وی همچنین در زمینه حل مشکلات صنعتی مانند امتحانات و تست های کارمندان کار کرد. او هیئت مدیره شرکت روانشناسی  بود و در سال 1912 رئیس انجمن روانشناسی آمریکا خدمت کرد. ادوارد ثورندایک تأثیر زیادی در نظریه تقویت و تجزیه و تحلیل رفتار داشت و با قانون اثر خود، چارچوب اساسی قوانین تجربی در روانشناسی رفتاری را فراهم کرد. از طریق مشارکت وی در زمینه روانشناسی رفتاری، تأثیرات عمده وی بر آموزش، جایی که قانون اثر در کلاس تأثیر زیادی دارد، به وجود آمد.

زندگینامه کودکی و تحصیلی ادوارد ثورندایک

ثورندایک، متولد ویلیامزبورگ، ماساچوست، فرزند ادوارد آر و ابی بی ثورندایک، وزیر متدیست در لاول، ماساچوست بود. او فارغ التحصیل مدرسه راکسبری لاتین (1891)، وست راکسبری، ماساچوست و دانشگاه وسلیان است (B.S. 1895) است. وی در سال 1897 از دانشگاه هاروارد فارغ التحصیل شد. دو برادر وی (لین و اشلی) نیز از علمای برجسته شدند. لین کوچیک ترین برادرش قرون وسطایی بود که در تاریخ علم و جادو تخصص داشت، در حالی که اشلی که بزرگتر بود معلم انگلیسی و فردی دارای اعتبار در زمان شکسپیر بود.
ثورندایک در هاروارد به چگونگی یادگیری حیوانات (اخلاق شناسی) علاقه مند شد و با ویلیام جیمز کار کرد. سپس به  "انسان" علاقه مند شد، و پس از آن زندگی خود را وقف مطالعه کرد. نظریه ادوارد ثورندایک به عنوان سند اساسی روانشناسی تطبیقی ​​مدرن تلقی می شود. پس از فارغ التحصیلی، ثورندایک به علاقه اصلی خود، روانشناسی تربیتی بازگشت. در سال 1898 وی دکترای خود را از دانشگاه کلمبیا زیر نظر جیمز مک کین کتل، یکی از بنیانگذاران روان سنجی دریافت کرد.

بیشتر بدانیم

در یک نظرسنجی در سال 2002 در مورد روانشناسی عمومی، ادوارد ثورندایک در رتبه نهم روانشناس محبوب قرن 20 قرار گرفت.

زندگینامه شغلی ادوارد ثورندایک

پس از اولین سال کاری ناموفق که در واقع بخاطر اشتغال در کالج زنان Western Case Reserve در کلیولند، اوهایو بود؛ وی در سال 1899 به عنوان مدرس روانشناسی در کالج معلمان دانشگاه کلمبیا مشغول به کار شد و در آنجا بقیه کار خود را در زمینه یادگیری انسان، آموزش و آزمایش های ذهنی ادامه داد. در سال 1937، ثورندایک دومین رئیس انجمن روان سنجی شد و سپس به دنبال لوئی لئون تورستون رفت، كه سال گذشته این انجمن و مجله سایكومتریكا را تأسیس كرده بود.
در 29 آگوست 1900 با الیزابت مولتون ازدواج کرد. آنها چهار فرزند داشتند از جمله فرانسیس که ریاضیدان شد. در اوایل کار خود، او یک قطعه زمین بزرگ در هادسون خریداری کرد و سایر کاوشگران را تشویق کرد که در اطراف او مستقر شوند. خیلی زود در آنجا پایگاهی تشکیل شد که وی به عنوان رئیس قبیله ای آن بود.

افتخارات ادوارد ثورندایک

در سال 1912 ثورندایک به عنوان رئیس انجمن روانشناسی آمریکا انتخاب شد.

 در سال 1917 به عضویت عنوان عضو انجمن آماری آمریکا انتخاب شد.

 وی در سال 1917 در آکادمی ملی علوم پذیرفته شد. او یکی از اولین روانشناسانی بود که در این انجمن پذیرفته شد.

 ثورندایک به خاطر آزمایش های خود بر روی حیواناتی که از قانون اثر حمایت می کنند بسیار مشهور است.

 در سال 1934، ثورندایک به عنوان رئیس انجمن آمریکایی پیشرفت علم انتخاب شد.

مخالفان ثورندایک

هیئت امنای کالج معلمان نیویورک به دلیل "آرمان های نژادپرستانه، جنس پرستانه و یهودستیزانه" وی در زمان اعتراضات جورج فلوید در سال 2020 به اتفاق آرا رأی به حذف نام وی از سالن ثورندایک دادند. 

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید