تست هوش هیجانی (EQ)  شات

تست هوش هیجانی (EQ) شات

با تست هوش هیجانی شات می توانید هوش هیجانی (EQ)  خود را بسنجید امروزه یکی از مهمترین عوامل برای موفقیت و افزایش عملکرد تحصیلی و شغلی می باشد.

با تست هوش هیجانی شات می توانید هوش هیجانی (EQ)  خود را بسنجید امروزه یکی از مهمترین عوامل برای موفقیت و افزایش عملکرد تحصیلی و شغلی می باشد.


تعداد انجام 239826
تعداد سوالات 33 سوال
رده سنی بزرگسالان - نوجوانان
زمان تقریبی 5 دقیقه
تعداد نظرات 621
امتیاز 5 / 5.0

تست هوش هیجانی شات، تنها یک جنبه از هوش هیجانی را می سنجد، برای سنجش کامل هوش هیجانی در 15 بعد به همراه اراه راهکارهای افزایش آن از تست هوش هیجانی بارآن (کلیک کنید) استفاده نمایید.

تست هوش هیجانی شات یکی از ابزارهای رایج برای سنجش میزان هوش هیجانی EQ در افراد می باشد. هوش هیجانی (EI)، رهبری هیجانی (EL)، بهره هیجانی (EQ) و بهره هوش هیجانی (EIQ) همگی اشاره به توانایی افراد در تشخیص هیجانات خود و دیگران دارد.

اطلاعات هیجانی برای هدایت تفکر و رفتار و همچنین برای مدیریت و یا تنظیم هیجانات در راستای سازگاری با محیط یا دستیابی به هدف های شخصی است. نگاهی به متون علمی و شواهد تجربی نشان می دهد که قوانین موفقیت نسبت به گذشته تغییر کرده است است.

تست EQ چیست؟

امروزه مردم از نظر توانایی به طور متفاوتی مورد قضاوت قرار می گیرند. قبلا توانایی هوش فرد مهمترین ملاک برای موفقیت بود اما اکنون این ملاک صرفا کفایت ننموده و چگونگی شناخت خود و دیگران و تسلط کافی بر هیجان ها امری مهم در نظر گرفته می شود. این نوع هوش با آنچه که در مدارس و دانشگاه ها فرا می گیریم متفاوت است. 

هوش هیجانی (EQ) بر خصوصیات فردی یا شایستگی های هیجانی متمرکز است. بنابراین هوش هیجانی عامل مهمی است که می تواند باعث کنترل بر خود و محیط و در نتیجه هدایت مناسب خود در مسیر زندگی است. هوش هیجانی با مولفه های زیر ارتباط زیادی دارد.

  • سلامت

مطالعات به طور گسترده نشان می دهد که هوش هیجانی با سلامت روانی و سلامت جسمانی ارتباط تنگاتنگی دارد. شواهد تجربی از سال 2007 تا سال 2019 نشان می دهد که افراد با هوش هیجانی بالا میزان سلامت روانی و سلامت جسمانی بالاتری نسبت به کسانی دارند که این هوش در آن ها پایین تر است.

  • عملکرد

بسیاری از مطالعات انجام شده به ویژه در خلال سال های 2010 تا 2019 نشان دهنده این مهم است که هوش هیجانی با انواع عملکرد در ارتباط است. به طوریکه افزایش هوش هیجانی باعث افزایش عملکرد تحصیلی و عملکرد شغلی شود.

  • روابط زناشویی

نگاهی به پژوهش ها و مطالعات در خلال سال های 2002 تا 2019 نشان می دهد که هوش هیجانی یکی از مهمترین عوامل در روابط زناشویی است. به طوریکه با افزایش هوش هیجانی میزان رضایت زناشویی، سازگاری زناشویی و صمیمیت زناشویی افزایش می یابد.

  • عزت نفس

شواهد و مطالعات صورت گرفته از سال های 2012 تا 2019 نشان دهنده این است که در اکثر این پژوهش ها افزایش هوش هیجانی با بالا بودن عزت نفس فردی در ارتباط است.

تست هوش هیجانی شات

تست هوش هیجانی شات و همکاران(1998) بر پایه الگوی سه مقوله ای و بر اساس مدل هوش هیجانی سالووی و مایر(1990) ساخته شده و مشتمل بر 33 عبارت می باشد. این تست دارای 62 عبارت بود که سه مولفه ارزیابی و ابراز هیجان خود و دیگران، و بهره جویی از هیجان در حل مسائل را پوشش می داد.

در این مقیاس تنظیم هیجان به معنای توانایی مواجهه سازگارانه با هیجانات مخالف یا منفی با استفاده از شیوه های خودتنظیمی است. ارزیابی بیان هیجان به معنی توانایی تشخیص و فهم هیجانات خویش و سایر افراد می باشد. بهره برداری از هیجان نیز شامل استفاده از اطلاعات هیجانی در تفکر، عمل و مساله گشایی است.

 

- مقالات مرتبط با هوش هیجانی  EQ

 هوش هیجانی (EQ) چیست؟ | از سیر تا پیاز

 هوش هیجانی(EQ) چیست؟ | اینفوگرافی

 8 نشانه هوش هیجانی پایین

- ویدیوهای مرتبط با هوش هیجانی

 5 راه افزایش هوش هیجانی (EQ)

 
 

 

 

نظرات کاربران

آقا 3 روز پیش

عالی

خانم 3 روز پیش

عالی و درست

خانم 6 روز پیش

خوب بود

خانم 7 روز پیش

عالی بود

خانم 7 روز پیش

عالی بود

7 روز پیش

عالی

9 روز پیش

, سلام ممنونم

خانم 9 روز پیش

پشمام منی که هرو از بر تشخیص نمیدم جواب تستم هوش هیجانی زیاد در اومد

10 روز پیش

عالیییی

خانم 10 روز پیش

من 90شدم

تست هوش هیجانی شات آزمونی معتبر است که بر اساس «مدل هوش هیجانی سالووی و مایر» طراحی شده است. این آزمون 33 سوال دارد و هوش هیجانی کلی شما را ارزیابی می کند.

تست هوش هیجانی شات در مطالعات زیادی مورد استفاده قرار گرفته است. این آزمون بر اساس مدل نظری معروف هوش هیجانی یعنی «سالووی و مایر» طراحی شده است. بنابراین هم از پشتوانه نظری قوی و هم از پیشینه پژوهشی قابل قبولی برخوردار است. اعتبار این تست هم در مطالعات ایرانی و هم پژوهش های خارجی بررسی شده است.

خیر، تست هوش هیجانی شات فقط هوش هیجانی کلی شما را ارزیابی می کند. برای بررسی 15 مولفه اصلی هوش هیجانی و اطلاعات دقیق تر در مورد هوش هیجانی خود بهتر است به تست «هوش هیجانی بار-آن» مراجعه کنید.

تحقیقات و مطالعات زیادی نشان داده اند که هوش هیجانی یکی از مهمترین عوامل برای موفقیت افراد در کار، تحصیل و بسیاری از موقعیت های زندگی است. شما با استفاده از این ابزار می توانید اطلاعات خوب و مناسبی در مورد هوش هیجانی تان کسب کنید.

تست هوش هیجانی شات می تواند برای ارزیابی کلی و سریع هوش هیجانی در موقعیت های شغلی و تحصیلی مورد استفاده قرار گیرد. همچنین افراد می توانند برای خودشناسی و آگاهی از نمره کلی هوش هیجانی خود به این تست مراجعه کنند.

سلام، جز کدوم دسته از کاربران ای سنج هستید؟
قدیمی جدید