تست هوش هیجانی (EQ) بار-آن

تست هوش هیجانی (EQ) بار-آن

تست هوش هیجانی (EQ) بار-آن معروف ترین تست هوش هیجانی است که کامل ترین تفسیر را می توانید با انجام این تست در سایت ای سنج مشاهده نمایید.

تست هوش هیجانی (EQ) بار-آن معروف ترین تست هوش هیجانی است که کامل ترین تفسیر را می توانید با انجام این تست در سایت ای سنج مشاهده نمایید.


تعداد انجام 111424
تعداد سوالات 90 سوال
رده سنی بزرگسالان - نوجوانان
زمان تقریبی 15 دقیقه
تعداد نظرات 361
امتیاز 5 / 4.8

تست هوش هیجانی EQ

تست هوش هیجانی یا تست EQ یکی از رایج ترین تست های حوزه روانشناسی است که توسط مشاوران و مدیران منابع انسانی مورد استفاده قرار می گیرد. این تست دارای 90 سوال است که 15 مولفه هوش هیجانی را می سنجد. این تست اولین بار توسط بارآن به منظور نشان دادن اهمیت بیشتر آن نسبت به تست هوش IQ کتل گردید.

 کاربردهای تست هوش هیجانی

تست هوش هیجانی (تست EQ) که در مطالعات بسیاری مورد استفاده قرار گرفته است می تواند ابزاری مفیدی برای ارزیابی توانایی درک هیجانی افراد در روابط و تعاملات اجتماعی باشد. از این تست می توان برای موارد زیر استفاده نمود:

  •  خودشناسی و بهبود مهارت های ارتباطی
  •  غربال گری منابع انسانی 
  •  مشاوره تحصیلی و شغلی
  •  پژوهش ها و مطالعات علمی

 

تفسیر کامل مولفه های 15 گانه تست هوش هیجانی بارآن در سایت ای سنج:

 مولفه های هوش هیجانی

توجه- پس از انجام این تست با مشخص شدن اینکه کدام بخش باعث کاهش هوش هیجانی شما شده است می توانید با استفاده از راهکارهای ارائه شده میزان هوش هیجانی خود را تقویت نمایید.

چرا هوش هیجانی (EQ) از هوش شناختی (IQ) مهمتر است؟

گلمن در کتاب خود با عنوان"چرا هوش هیجانی از هوش شناختی (IQ)  مهمتر است" ذهن همگان را به این مفهوم جدید یعنی هوش هیجانی معطوف می کند. چه بسا دانش آموزان بسیاری در دوران تحصیلی خود بهترین عملکرد را داشته و یا نمرات بالایی در آزمون های هوش کسب می کردند. اما گذر زمان به همه نشان داد که ان ها صرفا به خاطر هوش شان (IQ) زندگی موفقی را تجربه نکردند. این باعث شد که تست هوش هیجانی در برابر تست های سنتی هوش کاربرد فراوانی در سراسر جهان پیدا کند.

" آیا می دانید که تنها ضریب هوشی ملاک موفقیت افراد نیست؟ "

هوش هیجانی توانایی افراد در درک احساسات خود و استفاده از آن ها در جهت تصمیم گیری به نحو احسن می باشد. در واقع هوش هیجانی راهی است برای زیرک بودن به منظور رسیدن به اهداف.  آیا تا به حال شده است که با خود بگویید که چرا برخی از افراد درک بهتری از احساسات دیگران دارند؟  یا اینکه در ترغیب کردن و رهبری کردن دیگرن توانایی های مطلوبی دارند؟ بله این ها تنها بخشی از ویژگی های  افراد با هوش هیجانی بالا می باشد. با تست EQ می توانیم اطلاعات مناسبی در رابطه با نقاط ضعف و قوت مان در این حوزه کسب نماییم.

هوش هیجانی

ابعاد هوش هیجانی بارآن

پرسشنامه هوش هیجانی بار-آن شامل توانایی‌هایی مثل انگیزه دادن به خود، پشتکار در شرایط دشواری و سرخوردگی، کنترل رفتارهای تکانشی، به تأخیر انداختن خواسته‌ها، تنظیم هیجانات، جلوگیری از غلبه‌ی استرس بر قدرت فکر کردن، همدلی با دیگران و امیدواری است. 

تست بار-آن برای بزرگسالان است، جهت سنجش هوش هیجانی برای کودکان 3 تا 8 سال می توانید از تست هوش هیجانی کودکان استفاده نمایید.

هوش هیجانی منجر به عملکرد اجتماعی مفیدتری می شود؛ چرا که افرادی با هوش هیجانی بالا راحت‌تر می‌توانند با احساسات دیگران درگیر شوند و نقطه نظرات آنها را درک کنند. این افراد در ارتباط برقرار کردن و مدیریت رفتارشان قوی‌تر هستند. هوش هیجانی در این آزمون در 5 مولفه کلی قرار گرفته است ،شما با پاسخ دادن به سوالات این آزمون می توانید وضعیت هوش هیجانی خود را در ابعاد زیر آشنا شوید:

 بعد درون فردی

نشان دهنده مهارت ها ، ظرفیت ها و توانایی های درونی شماست

 بین فردی

 نشانگر عملکرد و مهارت های بین فردی شماست

 انطباق پذیری 

نشانگر توانایی پاسخگویی موثر به ویژگی ها و نیازهای محیطی با موقعیت های مساله زا در شماست

 هوش و مدیریت هیجان

نشانگر توانایی مدیریت و مقابله موثر با تنش و تنیدگی است

 خلق عمومی 

نشانگر توانایی لذت بردن از زندگی و تداوم نگرش و خلق مثبت است) مشاهده کنید. با انجام این آزمون می توانید با تفسیر منحصر به فرد خود از امکانات زیر بهره مند شوید:

پس از انجام این تست در تفسیر خود خواهیم دید:

الف- نمودار  تخصصی؛ ما به شما خلاصه وضعیتتان از هوش هیجانی را در ابعاد مختلف خواهیم داد:

نمودار هوش هیجانی

ب- توضیحات کامل؛ اطلاعات کامل از ابعاد چندگانه هوش هیجانی مختص شما به صورت مجزا؛ برای شما قابل دسترس خواهد بود.

ج- معرفی کتاب؛ پیشنهاد کتاب علمی و کاربردی به منظور توسعه و افزایش توانایی های خودتان در هوش هیجانی

د- معرفی فیلم؛ پیشنهاد کتاب علمی و کاربردی به منظور توسعه و افزایش توانایی های خودتان در هوش هیجانی

ه- راهکارها و پیشنهادها؛ ارائه راهکارهای عملیاتی متناسب با ویژگی های شما

همانطور که مشخص است در سایت ای سنج این تست با تفسیر کامل ارائه شده است تا بتوانید متناسب با ویژگی های خود راهکارها و پیشنهاداتی برای تغییر نیز دریافت کنید. تست EQ به شما کمک می کند تا بتوانید تغییرات عمده ای را در زندگی اجتماعی تان ایجاد نمایید. تنها توصیه ما به شما این است که حتما تفسیر آزمون خود را با دقت مطالعه نموده و سعی کنید تمرین ها و راهکارهای ارائه شده را مورد استفاده قرار دهید.

توجه- تیم تخصصی و روانشناسی ای سنج از شما می خواهد که پس از انجام تست حتما تفسیر نتایج خود را با دقت مطالعه کنید. همچنین متناسب با نمراتی که کسب کرده اید راهکارهایی ارائه شده است که لازم است آن ها را انجام دهید.

 

- مقالات مرتبط با هوش هیجانی

 هوش هیجانی چیست؟ | از سیر تا پیاز

 انواع تست های هوش هیجانی

 هوش هیجانی چیست؟ | اینفوگرافی

 8 نشانه هوش هیجانی پایین

 

- ویدیوهای مرتبط با هوش هیجانی

 5 راه افزایش هوش هیجانی

 

- پادکست های مرتبط با هوش هیجانی 

 روش های خوب صحبت کردن

نظرات کاربران

آقا 1 روز پیش

بسیارعالی

خانم 2 روز پیش

عالی بود متشکرم

خانم 3 روز پیش

عالیییی بود فقط یه جاهای خیلی کوچیک برای من درست نبود

خانم 10 روز پیش

خوب بود

آقا 15 روز پیش

خوب

15 روز پیش

عالی بود

16 روز پیش

خوب بود

خانم 17 روز پیش

Ok

آقا 17 روز پیش

خوب بود

خانم 18 روز پیش

عالی ☺️

هوش یعنی توانایی ذهنی و هیجان یعنی احساسات و ویژگی های عاطفی بنابراین هوش هیجانی یعنی توانایی ذهنی فرد برای درک بهتر احساسات و ویژگی های عاطفی. در نوشته ها و مقالات این واژه با نام های هوش هیجانی (EI)، رهبری عاطفی (EL)، ضریب هیجانی (EQ) و ضریب هوش هیجانی (EQI) به کار می رود. در هر صورت این واژه در یک کلام به معنای توانایی افراد در تشخیص احساسات خود و دیگران است. برای اطلاعات بیشتر بهتر است به مقاله کامل هوش هیجانی چیست مراجعه کنید.

تست هوش هیجانی در ای سنج 15 فاکتور یعنی خودآگاهی هیجانی، ابراز وجود، احترام به خود، خودشکوفایی، استقلال، همدلی، روابط بین فردی، مسئولیت پذیری، حل مساله، واقعیت سنجی، انعطاف پذیری، تحمل فشار روانی، کنترل تکانش، خوشبینی و شادکامی را می سنجد.

تست هوش هیجانی ای سنج 15 مولفه را می سنجد که هریک با تفسیر کامل و جامع ارائه شده است. در واقع متخصصان و روانشناسان ای سنج سعی کرده اند با در نظرگرفتن فاکتورهای تخصصی به طور همه جانبه تحلیل جامعی از این تست برای شما آماده نمایند. همچنین در این تست معرفی کتاب، فیلم و راهکارهای پیشنهادی برای افزایش هوش هیجانی تان ارائه خواهد شد.

امروزه بسیاری از متخصصان معتقدند که هوش هیجانی بیشتر از هوش عقلی یا همان IQ می تواند به ما در پیشرفت و موفقیت کمک کند. بنابراین بسیاری از سازمان ها به دنبال آن هستند که افرادی را در سیستم خود جذب نمایند که از هوش هیجانی بالایی برخوردارند. شما نیز می توانید با سنجش هوش هیجانی به نقاط ضعف خود پی ببرید و در نتیجه برای بهبود آن اقدام کنید. پس از رشد و ارتقاء هوش هیجانی خود می توانید گام بزرگی برای رسیدن به موفقیت بردارید.

پس از انجام تست هوش هیجانی خود می توانید از نقاط ضعفتان آگاه شوید. مثلا از بین 15 ویژگی مطرح شده کدام یک از آن ها نیاز به توجه بیشتری دارد. ما سعی کرده ایم علاوه بر راهکارهای ارائه شده در تست متناسب با نمراتی که کسب می کنید، در مجله ای سنج مجموعه ای از مقالات کاربردی را برای ارتقاء هوش هیجانی تان ارائه نماییم.

سلام، جز کدوم دسته از کاربران ای سنج هستید؟
قدیمی جدید