تست هوش IQ ریون

تست هوش IQ ریون

تست هوش IQ ریون را  هم اکنون می توانید بصورت کاملا رایگان  با کامل ترین  تفسیر انجام دهید. تست هوش ریون یکی از شناخته ترین تست های هوش در سراسر دنیاست.

تست هوش IQ ریون را  هم اکنون می توانید بصورت کاملا رایگان  با کامل ترین  تفسیر انجام دهید. تست هوش ریون یکی از شناخته ترین تست های هوش در سراسر دنیاست.


تعداد انجام 1404608
تعداد سوالات 60 سوال
رده سنی بزرگسالان - نوجوانان
زمان تقریبی 45 دقیقه
تعداد نظرات 3057
امتیاز 5 / 4.9

تست هوش IQ ریون

تست هوش ریون یا همان ماتریس های پیشرونده توسط جان سی ریون برای سنجش هوش طراحی شده است. در این تست مجموعه ای از تصاویر به فرد ارائه می شود که باید جای خالی را با تصاویر پیشنهادی درست پر نماید.

این تست که در جنگ جهانی برای غربالگری افراد نیز مورد استفاده شده است، آزمون بسیار مشهوری برای سنجش هوش کلی (عامل g) فرد می باشد. در ادامه علاوه بر کاربردهای این آزمون به انواع این تست خواهیم پرداخت:

کاربرد کاربردهای تست هوش ریون

تست هوش ریون جهت سنجش هوش بصری یا فضایی مورد استفاده قرار می گیرد. از این تست می توان برای موارد زیر استفاده نمود:

 •  بررسی هوش منطقی
 •  بررسی هوش تجسمی
 •  گزینش افراد در مشاغل مرتبط با هوش غیرکلامی
 •  انتخاب رشته های مرتبط با هوش غیرکلامی
 •  پژوهش ها و مطالعات علمی

با استفاده از آزمون ریون شما می توانید بهره هوشی تصویری و ریاضی-منطقی خود را در جنبه های زیر بسنجید:

تست هوش ریون

تست هوش IQ ریون بزرگسال

هوش مقوله ای قابل رویت یا احساس شدنی نیست، بلکه یک صفت فرضی و یک مفهوم انتزاعی و ذهنی است و آثار آن مورد مطالعه و بررسی قرار می گیرد. در تعریف هوش سه جنبه مد نظر قرار می گیرد:

 • توانایی و استعداد کافی برای یادگیری و درک امور
 • هماهنگی و سازش با محیط
 • بهره برداری از تجربیات گذشته با به کار بردن قضاوت و استدلال صحیح و پیدا کردن راه حل منطقی 

به عقیده کتل هوش دارای دو جنبه سیال و متبلور است ؛ هوش سیال وابسته به زمینه ژنتیکی زیستی فرد است و هوش متبلور تحت تاثیر آموزش و فرهنگ است. این آزمون هوش سیال شما را اندازه گیری می کند.

تئوری های جدید هوش، هوش انسانی را به جای دیدن هوش به عنوان یک توانایی کلی واحد ، آن را در ابعاد مختلف متمایز می کند. هوارد گاردنر این مدل را در کتاب خود در سال 1983 تحت عنوان نظریه هوش چندگانه ارائه داد. طبق دیدگاه او یک جنبه هوشمندی باید هشت معیرا زیر را داشته باشد:

 •  پتانسیل برای جداسازی مغز در اثر آسیب مغزی
 •  مکان در تاریخچه تکاملی
 •  حضور در عملیات اصلی
 •  حساسیت به رمزگذاری (بیان نمادین)
 •  پیشرفت توسعه مشخص
 •  داشتن اعجوبه ها و افراد فاخر در آن حوزه
 •  حمایت روانشناسی تجربی
 •  حمایت یافته های روان سنجی
سپس گاردرنر مطابق نظریه خود و بر اساس هشت معیاری که پیش از این به آن اشاره نمودیم هشت توانایی را که برای برآورده کردن این معیارها را در نظر گرفت. این هشت نوع هوش بر اساس معیارهای یاد شده عبارتند از:

1- موسیقی-ریتمیک 

2-  بصری-مکانی 

3-  کلامی-زبانی 

4-  ریاضی منطقی

5-  بدنی-جنبشی 

6-  درون فردی

7-  فرافردی 

8- طبیعت گرایانه

وی در سال 2009 اظهار داشت كه هوشهای وجودی و اخلاقی نیز ممكن است شایسته گنجاندن باشند در این مولفه ها را داشته باشند. اگرچه تمایز بین هوش به تفصیل بیان شده است، اما گاردنر با ایده برچسب زدن دانش آموزان به یک هوش خاص مخالف است. گاردنر معتقد است که تئوری وی باید "یادگیرندگان را توانمند سازد"، نه آنها را به یک روش یادگیری محدود کند.

به گفته گاردنر، یک هوش "یک پتانسیل بیوسایکولوژی برای پردازش اطلاعاتی است که می تواند در یک محیط فرهنگی برای حل مشکلات یا ایجاد محصولاتی با ارزش در یک فرهنگ فعال شود. طبق مطالعه 2006 ، هریک از حوزه ها ارائه شده توسط گاردنر شامل ترکیبی از فاکتور g عمومی ، توانایی های شناختی غیر از g و در برخی موارد توانایی های غیر شناختی یا ویژگی های شخصیتی است.

آزمون هوش ریون می تواند تقریبا دو جنبه از هوش را مدنظر قرار داهد. یکی هوش تصویری و دیگری هوش ریاضی منطقی. در ادامه به توضیح آزمون هوش ریون خواهیم پرداخت:

آزمون ماتریس های پیش رونده ریون

 ماتریس های پیشرونده ریون (Raven) (که به نام ماتریس ریون یا RPM نیز شناخته می شود) یک ارزیابی غیر کلامی است که معمولاً در مدارس و سایر فضاهای آموزشی مورد استفاده قرار می گیرد. این تست شامل 60 ماده یا سوال است که برای اندازه گیری استدلال انتزاعی به کار می رود.

آزمون ریون را می توان تخمین خوبی برای برآورد جنبه های غیر کلامی از هوش سیال دانست. به عبارتی این آزمون برای اندازه گیری عامل g یا هوش عمومی اسپیرمن طراحی شده است. ابزار ریون رایج ترین و پرکاربردترین آزمایش برای دامنه سنین مختلف از 5 ساله تا افراد مسن می باشد. 

این تست ابتدا توسط جان سی ریون در سال 1936 طراحی شد. در هر سوال از فرد خواسته می شود تا بخش مشخص شده را تکمیل کند. الگوهای بسیاری به شکل ماتریس های 6 × 6 ، 4 × 4 ، 3 × 3 یا 2 × 2 برای این پرسشنامه تنظیم شده است. 

آزمودنی در مدت 40 دقیقه باید به 60 سوال پاسخ دهد. ماتریس های این آزمون به تدریج دشوارتر می شوند و فرد باید از بین 6 تا 8 گزینه تصویری که منطق الگو را تکمیل می کند را انتخاب کند. ماتریس های پیش رونده در سه شکل مختلف برای شرکت کنندگان با توانایی های مختلف وجود دارد:

 ماتریس های پیشرفته استاندارد

ماتریس های پیشرونده استاندارد (Standard Progressive Matrices) شکل اصلی ماتریس ها هستند که نخستین بار در سال 1938 منتشر شد. ماتریس های استاندارد شامل 5 مجموعه (A تا E) و  12 مورد (به عنوان مثال ، A1 تا A12) است، در این آزمون هرچه از سوالی به سوال دیگر می رویم دشوارتر می شود.

در ماتریس های استانداردجهت تجزیه و تحلیل سوالات انتهایی نیاز به توانایی شناختی بیشتری وجود دارد. در این مدل ریون سوالات با رنگ سیاه و سفید ارائه شده اند.

 ماتریس پیشرونده رنگی 

مدل دیگری از تست ریون ماتریس های پیشرونده رنگی (Colored Progressive Matrices) است. باین نوع از تست ریون برای کودکان 5 تا 11 ساله، سالمندان و افراد دارای اختلال ذهنی و جسمی طراحی شده است. این آزمایش شامل مجموعه های A و B از ماتریس های استاندارد است.

اکثر موارد بر روی یک پس زمینه رنگی ارائه شده اند تا  به لحاظ بصری برای شرکت کنندگان جذاب تر باشد. با این حال، موارد کمی که در مجموعه B وجود دارد، به صورت سیاه و سفید ارائه می شوند. به این ترتیب، اگر موضوعی بیش از انتظارات آزمایشگر باشد، به مجموعه های C ، D و E از ماتریس های استاندارد رجوع می کند.

ماتریس های پیشرفته 

فرم پیشرفته ماتریس ها (Advanced Progressive Matrices) شامل 48 سوال است که به صورت یک مجموعه 12 تایی (مجموعه اول) و 36 تایی (مجموعه دوم) ارائه می شود.

در این مدل نیز همانند ماتریس های پیشرفته استاندارد سوالات به صورت سیاه و سفید بر روی زمینه سفید ارائه می شوند، و با پیشرفت در هر مجموعه پاسخدهی سخت تر می گردد. این آزمون برای بزرگسالان و نوجوانان دارای هوش متوسط به بالا مناسب است.

 
 

 

 

نظرات کاربران

خانم 14 ساعت پیش

خوب بود

1 روز پیش

خوب

خانم 2 روز پیش

عالی بود

2 روز پیش

سلام من فکر میکردم ضریب هوشیم از جللک های کف دریا هم کمتر است اما الان فهمیدم که ف.اکینگ132 ایکیوم دو صد جمعیت کلا این ایکیو دارن ممنون از وبسایت خوبتون.

2 روز پیش

خیلی جالب بود مرسی

2 روز پیش

عالي بود.

خانم 4 روز پیش

عاای

4 روز پیش

عالی

5 روز پیش

عالی

5 روز پیش

برای من زده سر امد 132 با 7 تا غلط من 12 سالمه خیلی‌ بده ؟

تست هوش ریون یا ماتریس های پیشرونده آزمونی است که برای سنجش هوش کلی مورد استفاده قرار می گیرد. این تست شامل 60 سوال است که برای افراد 9 سال به بالا می تواند انجام شود. این تست وابسته به فرهنگ نیست. یعنی اینکه نژاد و و قومیت روی این آزمون تاثیر نمی گذارد و هر کسی با هر قومیت و فرهنگی می تواند از آن استفاده کند.

اگر می خواهید خیلی سریع هوش کلی خود را ارزیابی کنید، بهتر است از تست هوش ریون استفاده کنید. این تست روشی بسیار آسان برای ارزیابی هوش کلی است و به شما کمک می کند تا در کمترین زمان ممکن آن را بسنجید.

تست هوش ریون می تواند توانایی استدلال فرد را مورد ارزیابی قرار دهد. در واقع این تست در درجه اول هوش فضایی و تجسمی را می سنجد. بنابراین تست هوش ریون ارتباطی به هوش کلامی ندارد و به نوعی ارزیابی هوش غیرکلامی را انجام می دهد. البته پژوهشگران معتقدند که تست هوش ریون برای سنجش هوش کلی یا عامل G طراحی شده است.

بله تست هوش ریون به زمان بستگی دارد. در واقع طبق دستورالعمل استاندارد این تست زمان انجام آزمون باید 45 دقیقه باشد. همچنین این زمان در نمره گذاری تست مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین بدون در نظر گرفتن آن عملا نتیجه آزموندهی دچار خطا خواهد شد.

تست هوش ریون 3 نسخه کلی دارد. تست هوش ریون استاندارد که برای افراد عادی بزرگسال است. تست هوش ریون کودکان که برای افراد 5 تا 11 سال طراحی شده است. تست هوش ریون پیشرفته که برای افراد با هوش بالای متوسط مناسب می باشد.

تست هوش ریون افراد را در 7 طبقه بندی اصلی قرار می دهد. این هفت طبقه از بالا به پایین عبارتند از: 1- نابغه 2- بسیار ممتاز 3- ممتاز 4- متوسط 5- پایین تر از متوسط 6- کم توان مرزی 7- کم توان ذهنی

تست هوش ریون آزمونی است که در مدارس و مراکز آموزشی، ارزیابی های کلینیکی و مطالعات آزمایشی و پژوهشی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در برخی از مشاغل به منظور بررسی توانایی استدلال منطقی از این آزمون استفاده می شود.

همان طور که در توضیحات تست ذکر شده است، در این نسخه تست ریون برای افراد 18 سال و بالاتر، قابلیت تشخیص سطح نابغه و نابغه سرآمد وجود ندارد. ماکسیمم هوشبهر این تست برای سنین بالای 18 سال 133 هست.

سلام، جز کدوم دسته از کاربران ای سنج هستید؟
قدیمی جدید