تست سلامت روان (GHQ)

تست سلامت روان (GHQ)

در تست سلامت روان GHQ ما علاوه بر تعیین وضعیت تان در ابعاد چهارگانه  سلامت روان، برای هر شاخص راهکارهای مجزایی ارائه کرده ایم .

در تست سلامت روان GHQ ما علاوه بر تعیین وضعیت تان در ابعاد چهارگانه  سلامت روان، برای هر شاخص راهکارهای مجزایی ارائه کرده ایم .


تعداد انجام 123381
تعداد سوالات 28 سوال
رده سنی بزرگسالان - نوجوانان
زمان تقریبی 10 دقیقه
تعداد نظرات 259
امتیاز 5 / 5.0

تست سلامت

تست سلامت برای ارزیابی جنبه های مختلف سلامتی مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از معروف ترین تست های سلامت که برای ارزیابی سلامت روان کاربرد زیادی دارد تست GHQ است. تست GHQ علاوه بر در نظر گرفتن ویژگی های روانی ویژگی ها و علائم جسمانی را نیز مدنظر قرار می دهد. 

بدون شک با داشتن سلامت روانی -جسمانی به راحتی می توانید با استرس ها و فشارهای روزمره مقابله کنید و  این سبب موفقیت بیشتر در زندگی تحصیلی و شغلی شما خواهد شد. 

تست سلامت روان GHQ و کاربردهای آن

تست GHQ در پژوهش های زیادی مورد استفاده قرار گرفته و از اعتبار بین المللی برخوردار است. از این تست می توان برای موارد زیر استفاده کرد:

 • ​ خودشناسی و ارتقاء توانمندی روانی
 •  مشاوره شغلی و تحصیلی
 •  غربال گری در مراکز پزشکی 
 •  غربال گری اولیه در مراکز روانپزشکی
 •  پژوهش ها و مطالعات علمی

مولفه های چهارگانه سلامت روان:

تست سلامت روان

تست سلامت روان GHQ

تست سلامت روان یا تست سلامت عمومی (GHQ) یک ابزار غربالگری برای برای تشخیص کسانی است که مبتلا یا در معرض خطر ابتلا به اختلالات روانپزشکی باشند.

البته تست GHQ برای شناسایی اختلالات روانپزشکی جزئی در جمعیت های عمومی یا محیط های غیر روانپزشکی مانند مراقبت های اولیه یا بیماران سرپایی پزشکی عمومی به کار می رود.

تست سلامت روان برای تمام سنین از نوجوانی به بالا مناسب است. این آزمون وضعیت فعلی پاسخ دهنده را ارزیابی می کند، بنابراین به اختلالات روانپزشکی کوتاه مدت حساس است اما به ویژگی های طولانی مدت حساس نیست.

 اگر داشتن زندگی با  آسایش و آرامش جز اهداف شماست باید به ابعاد مختلف سلامتی توجه کنید .

ویژگی های تست سلامت روان GHQ

تست سلامت روان GHQ در سال 1972 توسط گلدبرگ و هیلر طراحی و ساخته شد که هدف آن سنجش میزان سلامت عمومی افراد می باشد.

این آزمون دارای 28 سوال می باشد که با استفاده از روش تحلیل عاملی بر روی فرم بلند این آزمون (که دارای 60 سوال است) ساخته شده است. فرم های مختلف این پرسشنامه 12، 20 ، 28 ، 30 و 43 سوالی است که همگی از فرم بلند گرفته  شده اند. این آزمون سلامت عمومی را در بعد های زیر می سنجد:

 •  علایم جسمانی
 •  اضطراب و اختلال خواب
 •  اختلال در کارکرد اجتماعی
 •  افسردگی شدید

پس از انجام این تست در سایت ای سنج می توانید آگاهی کاملی از ابعاد چارگانه کفته شده به دست آورید. همچنین تیم روانشناسی ای سنج تلاش نموده است تا با ارائه راهکارهای مناسب شما را متناسب با نیازهایتان یاری نماید.

بر اساس پژوهش های سازمان جهانی بهداشت (WHO)  افراد دارای سلامت روانی از نظر روحی احساس راحتی می کنند، خود و همچنین دیگران را دوست دارند و بسیار قوی و تاثیر گذار در نقش های خود ظاهر می شوند.

سلامت روان چیست؟

سلامت روان بخش مهمی از نظام سلامتی است که بیشتر بر آسایش، آرامش و امنیت روانی اجتماعی فرد تاکید دارد. سلامت روان سه جنبه مهم یعنی تفکر، احساس و رفتار ما را تحت تاثیر فرا می دهد.

بنابراین وقتی می گوییم فردی دارای سلامت روانی است یعنی هم به لحاظ فرایندهای فکری، هم به لحاظ هیجانی یا احساسی و هم به لحاظ رفتاری در شرایط مطلوبی قرار دارد.

برایند سلامت در سه جنبه گفته شده باعث بهبود عملکرد فرد در ارتباط با دیگران و زندگی اجتماعی خواهد بود. بنابراین وقتی افکار، هیجان و رفتارمان تحت کنترل قرار گیرد می توانیم به نحو مطلوبی با محیط اطراف خود تعامل کنیم.

چرا انجام تست سلامت روان مهم است؟

استفاده از تست سلامت روان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در واقع ریشه بسیاری از آسیب های جسمانی و اجتماعی را می توان به سلامت روان مربوط دانست. سلامت روان باعث می شود تا شما:

- روابط سالم و سازنده ای داشته باشید.

- با استرس ها و مشکلات زندگی بهتر کنار بیایید.

-  از نظر جسمانی فعال و پرانرژی باشید.

- روابط مطلوب و پرثمری در جامعه داشته باشید.

- احساس مثبت نسبت به خودتان داشته باشید.

- بتوانید قدرت درونی خود را کشف کنید تا بهترین خودتان باشید.

 با توجه به مواردی که گفته شد، باید تست سلامت روان بدهیم چون؛

 •  عملکرد شغلی و تحصیلی ما برای موفقیت شدیدا به سلامت روان ما بستگی دارد.
 •  بسیاری از بیماری های جسمی مانند بیماری قلبی به خاطر بی توجهی به سلامت روان رخ می دهند.
 •  بسیاری از مشکلات ارتباطی ما از جمله اختلاف با همسر، اختلاف با دوستان و خانواده به خاطر بی توجهی به سلامت روان است.

نظرات کاربران

6 روز پیش

عالی

خانم 11 روز پیش

نظر بنده درمورد فردی که در دوران سالمندی هستش باید مراقبت های لازم را هر چند وقت یک بار به طور کامل انجام دهد ونسخه ها و دارو های خود را نگه دارد تا مراقبت بعدی و کارهای که از عهده اش برنمی‌آید را به کسی بسپارد

خانم 12 روز پیش

نظرشخصی بنده درمورد فردی که در دوران سالمندی قرار داره اینه که از عهده هر کاری یا هر موردی که قبلا از عهده اش برمی‌آمد درحال حاضر توانایی خوبی برای کارهایش ندارد مانند مسائل جسمانی وروانی وعاطفی و...

12 روز پیش

تست خوبی بود ممنون

خانم 15 روز پیش

خیلی دوست داشتم وبرام جالب بود

آقا 20 روز پیش

❤❤❤❤❤

آقا 24 روز پیش

عالی بود

1 ماه پیش

عالی

1 ماه پیش

عالی

خانم 1 ماه پیش

عالی

تست سلامت روان آزمونی 28 سوالی است که برای سنجش 4 بعد سلامت عمومی مورد استفاده قرار می گیرد. این چهار بعد عبارتند از؛ علائم جسمانی، اضطراب و اختلال خواب، اختلال در کارکرد اجتماعی، افسردگی شدید.

تست سلامت روان به شما کمک می کند تا یک چک آپ کلی از سلامت عمومی خود داشته باشید. بدون شک موفقیت و عملکرد شما در کار، تحصیل و ازدواج تحت تاثیر سلامت روان قرار دارد. بنابراین استفاده از این تست کمک می کند تا بتوانید با شناخت بهتر خود در جهت اقدام برای بهبود سلامت روانی گام موثری بردارید.

تفسیر تست سلامت روان در سایت ای سنج به طور اختصاصی می باشد. این به شما کمک می کند تا اطلاعات دقیق و کاملی در مورد سلامت روان خود کسب نمایید. هریک از ویژگی های این تست به طور کامل و توسط روانشناسان بالینی ای سنج بررسی و تحلیل شده اند. همچنین در تفسیر تست GHQ همکاران ما راهکارهای اختصاصی را متناسب با نمرات شما ارائه می دهند.

پس از انجام تست سلامت روان حتما با دقت تفسیر خود را مطالعه نمایید. سپس با توجه به راهکارهایی که در خروجی آزمون به شما ارائه داده ایم عمل کنید. در انتهای تفسیر نیز آزمون هایی که ممکن است برایتان مفید باشد آورده شده است. می توانید با استفاده از تست های تکمیلی پیشنهاد شده، وضعیت خود را بهتر ارزیابی نمایید.

سلام، جز کدوم دسته از کاربران ای سنج هستید؟
قدیمی جدید