تست هوش هیجانی EQ کودکان (CEIT-R) - تصویری

تست هوش هیجانی EQ کودکان (CEIT-R) - تصویری

تست هوش هیجانی کودکان یا همان EQ کودک آزمونی تصویری است که می تواند برای سنجش هوش هیجانی کودکان مورد استفاده قرار گیرد.هم اکنون می توانید انجام دهید.

تست هوش هیجانی کودکان یا همان EQ کودک آزمونی تصویری است که می تواند برای سنجش هوش هیجانی کودکان مورد استفاده قرار گیرد.هم اکنون می توانید انجام دهید.


تعداد انجام 24455
تعداد سوالات 31 سوال
رده سنی کودکان
زمان تقریبی 10 دقیقه
تعداد نظرات 134
امتیاز 5 / 4.9

تست هوش هیجانی EQ تصویری کودکان

نسخه اولیه این تست توسط قیدر در سال 2015 طراحی شده است. نسخه تجدید نظر شده این ابزار که به صورت رنگی طراحی شده و تغییراتی در ساختار سوالات و تفسیر رخ داده است توسط تیم روانسنجی ای سنج انجام گرفته است. تست هوش هیجانی کودک شامل 31 سوال می باشد که هر سوال دارای سه گزینه پاسخ تصویری است.

این ابزار بر اساس نظریه هوش هیجانی گلمن تنظیم شده است و برای سنجش بهتر کودکان سعی شده است تا از تصاویر رنگی استفاده گردد. در زیر یکی از سوالات این تست را به عنوان نمونه قرار داده ایم:

یکی از سوالات تست هوش هیجانی کودک

کاربردهای تست هوش هیجانی EQ کودک

تست هوش هیجانی کودک جهت سنجش 4 جنبه از هوش هیجانی کودکان مورد استفاده قرار می گیرد. از این تست می توان برای موارد زیر استفاده نمود:

 •  شناسایی میزان هوش هیجانی کودکان
 •  اقدام برای افزایش هوش هیجانی کودک
 •  مشاوره تحصیلی و برنامه ریزی درسی
 •  پژوهش ها و مطالعات علمی

چگونه از تست هوش هیجانی EQ کودک استفاده کنم؟

برای سنجش و افزایش هوش هیجانی کودک خود و استفاده از این تست باید  باید مراحل زیر را طی کنید:

گام اول- ارزیابی 

در این مرحله ابتدا باید کودک خود را بسنجید. وارد تست شده و تصاویر را به فرزند خود نشان دهید. توجه کنید این تست توسط کودک تکمیل می شود. بنابراین باید حتما فرزندتان در شرایط مناسب به سوالات تصویری رنگی پاسخ دهد.

گام دوم- مطالعه راهکارها 

در این گام مادر یا سرپرست باید روش ها و توصیه های پیشنهادی را مطالعه کند. در این تست، ای سنج راهکارها و نکات را متناسب با نمرات کودک تنظیم نموده است. این راهکارها تمرین های عملی هستتند که به طور مشخص می توانید برای فرزند خود استفاده کنید.

گام سوم- استفاده از بازی و تمرین

از تمرین ها و بازی های افزایش و تقویت هوش هیجانی ای سنج استفاده کنید. این تمرین هاها برای تمرین، درک بهتر و ارائه راه حل های درست تر  برای فرزند شما تنظیم شده و در تفسیر شما قابل روئیت است. حتما آن ها را مطالعه و برای تمرین بیشتر فایل مشخص شده را از داخل تفسیر دانلود کنید. 

هوش هیجانی کودکان

بسیاری از روانشناسان توجه والدین را به اهمیت آموزش هوش هیجانی به کودکان در سنین پایین جلب می کنن. تحقیقات نشان داده است که این مهارتها می توانند شاخصهای قدرتمندی در موفقیت در رابطه، سلامتی و کیفیت زندگی باشند. حتی مطالعات نشان داده است کودکان با هوش هیجانی بالا بهتر عمل می کنند، مدت بیشتری در مدرسه می مانند و به طور کلی انتخاب های سالم تری دارند.

دانیل گلمن، یکی از اولین افرادی که آگاهی از هوش هیجانی را افزایش داده عناصر مهمی را برای سنجش هوش هیجانی قرار داده است. به اعتقاد او توجه صرف والدین بر هوش کودک ممکن است مسیر انحرافی بوده و باعث شود تا جنبه های هیجانی و عاطفی آن ها را نادیه بگیریم. در اینجا نگاهی می اندازیم به هر یک از راه های شناسایی جنبه های هوش هیجانی که کودکان شما باید بیشتر در آن بررسی و ارزیابی شوند.

تست هوش هیجانی کودک چه جنبه هایی را می سنجد؟

تست هوش هیجانی کودک 4 مولفه از هوش هیجانی را می سنجد. همچنین این تست یک نمره کلی برای هوش هیجانی در اختیار شما قرار می دهد. در زیر این ابعاد چهارگانه را با هم مرور می کنیم:

خودآگاهی

خوداگاهی یکی از جنبه های هوش هیجانی است که توسط تست هوش تصویری کودک قابل ارزیابی است. خودآگاهی به ما کمک می کند بفهمیم آیا دیگران اقدامات ما را درک می کنند، چه موقع از نقاط قوت خود استفاده می کنیم (و چه زمانی باید عقب نشینی کنیم) و چگونه می توان زمینه های پیشرفت را پیدا کرد.

 آیا فرزند شما خودآگاهی دارد؟

 •  آنها نقاط قوت و ضعف خود را درک و تأیید می کنند.
 •  آنها از عزت نفس بالایی برخوردار هستند و از ایستادن درمورد آنچه نیاز دارند نمی ترسند.
 •  آنها می دانند که نحوه دیدن خودشان می تواند متفاوت از دید دیگران باشد.

آگاهی اجتماعی

آگاهی اجتماعی یکی دیگر از جنبه های مهم هوش هیجانی است که توسط تست هوش هیجانی کودک مورد ارزیابی قرار می گیرد. مهارت های اجتماعی بخش مهمی از عملکرد جامعه هستند. آنها به ما کمک می کنند تعاملات سالم و مثبتی در زندگی شخصی و شغلی خود ایجاد کنیم.

  آیا فرزند شما آگاهی اجتماعی دارد؟

 •  آنها رفتار خوبی دارند و با دیگران ارتباط خوبی برقرار می کنند.
 •  آنها احساسات و علایق دوستان ، خانواده و همکاران خود را در نظر می گیرند.
 •  آنها می توانند احساسات خود را به وضوح ، آرام و با احترام بیان کنند.

خودمدیریتی

خودمدیریتی یکی دیگر از مهمترین بخش های هوش هیجانی می باشد که با استفاده از تست هوش هیجانی کودک می توانید آن را ارزیابی نمایید. آگاهی اجتماعی به ما کمک می کند، علی رغم غیرقابل پیش بینی بودن جهان و احساسات، رفتار خود را بر روی یک هدف متمرکز کنیم.

 آیا فرزند شما خودمدیریتی دارد؟

 •  آنها می توانند احساسات و رفتار خود را بر حسب اقتضاع كنترل كنند.
 •  وقتی نا امید شوند، می توانند آرام شوند - به جای اینکه رفتارهای پرخاشگرانه را انجام دهند.
 •  آنها می دانند چگونه آرام رفتار نموده و تصمیمات تکانشی اتخاذ نکنند.

مدیریت رابطه

مدیریت رابطه بخش دیگری از هوش هیجانی است که با استفاده از تست هوش هیجانی تصویری می توانید آن را در کودک خود ارزیابی نمایید. مدیریت رابطه فقط درک احساسات دیگران نیست و تعامل مثبت نیست، بلکه بیان حساسیت آنها نسبت به آنها و بازخورد هیجانی مناسب است. کودکانی که مدیریت رابطه دارند، راحت تر می توانند با بزرگسالان و همسالان خود ارتباط برقرار نمایند.

 آیا فرزند شما توانایی مدیریت رابطه دارد؟

 •  این کودکان به عنوان یک تیم خوب کار می کنند و به محض بروز مشکلات می توانند (با هم) مشکلات را حل کنند.
 •  می توانند از نظر احساسی با دیگران ارتباط برقرار کنید و احساسات دیگران را در نظر بگیرند.
 •  آن ها به خوبی همدلی نموده و می توانند مسائل را از دید شخص دیگری ببینند.

هشدار هشدار

 تاکید بیش از حد بر هوش عقلی یا IQ باعث می شود که والدین به طور معمول EQ را فراموش کنند. بی توجهی به هوش هیجانی کودک در بلند مدت مشکلات عدیده ای برای فرزندتان ایجاد می کند. هرچه در سنین پایین تری این موضوع را بررسی کنید می توانید در اینده احتمال رشد و موفقیت اجتماعی، تخصیلی و شغلی را افزایش دهید.

تست هوش هیجانی کودکان در ای سنج

ما معتقدیم که هوش هیجانی کودک از هوش عقیلی یا همان بهره هوشی که به IQ عروف است اهمیت بیشتری دارد.  تیم ای سنج این تست را برای ارزیابی هوش هیجانی کودکان با تفسیر کامل تهیه نموده است. همچنین علاوه بر تفسیر برای هر تقویت هوش هیجانی کودک فیلم، راهکار، تمرین و بازی هایی به طور مجزا ارائه شده است.

این تست از تصاویری رنگی  برای ارتباط بهتر کودک با ازمون طراحی شده است. لطفا در شرایط مناسب در حالی که مطمئن هستید کودک دستورالعمل تست را متوجه ده است، آن را روی وی اجرا نمایید.

ضمن تشکر از همراهی شما با ای سنج، تیم روانشناسی ما از شما می خواهد که نکات، تمرین ها و بازی های را حتما با دقت مطالعه و اجرا نمایید. 

نظرات کاربران

خانم 12 روز پیش

عالی

خانم 12 روز پیش

عالی

خانم 13 روز پیش

خوب است

آقا 14 روز پیش

خیلی عالی بود واقعا استفاده کردم

17 روز پیش

عالی

خانم 20 روز پیش

خوب بود

21 روز پیش

عالی

1 ماه پیش

عالی

1 ماه پیش

ممنونم

1 ماه پیش

خیلی خوب بود

گلمن معتقد است که هوش هیجانی مهمتر از هوش عقلی است. شواهد و تجربیان نشان می دهد که هوش هیجانی می تواند تاثیر بیشتری بر موفقیت شغلی و رضایت از زندگی داشته باشد. چرا که درک هیجانات خود و دیگران باعث می شود تا بتوانیم تعامل اجتماعی بهتری داشته و مسیر زندگی را برای خود هموارتر سازیم.

با توجه به اینکه کودکان در سن پایین قابلیت تغییر و آموزش بیشتری دارند، بنابراین در این دوران با استفاده از بازی ها و تمرین ها می توان مقدار هوش هیجانی را در آن ها به راحتی افزایش داد.

با توجه به اینکه استفاده از سوالات خودارزیابی برای کودکان در سنین پایین قابل درک نیست، از تصاویر رنگی برای سنجش هوش هیجانی کودک استفاده می شود.

این تست توسط خود کودک تکمیل می گردد. با این حال حتما انجام آن باید تحت نظارت والدین، سرپرست و یا معلم انجام گیرد.

سلام، جز کدوم دسته از کاربران ای سنج هستید؟
قدیمی جدید