تست هوش IQ کتل (فرم - A)

تست هوش IQ کتل (فرم - A)

تست هوش IQ کتل را هم اکنون  می توانید بصورت کاملا رایگان و با کامل ترین تفسیر ممکن انجام دهید، این تست یکی از معتبر ترین تست های هوش تصویری می باشد.

تست هوش IQ کتل را هم اکنون  می توانید بصورت کاملا رایگان و با کامل ترین تفسیر ممکن انجام دهید، این تست یکی از معتبر ترین تست های هوش تصویری می باشد.


تعداد انجام 1929113
تعداد سوالات 60 سوال
رده سنی بزرگسالان - نوجوانان
زمان تقریبی 10 دقیقه
تعداد نظرات 850
امتیاز 5 / 4.8

تست هوش IQ کتل (فرم - A)

تست هوش تصویری IQ کتل برای نخستین بار در ایران توسط گروه ای سنج آماده شده است. پیش از این، تست های هوش متفاوتی نظیر آزمون هوش ریون برای استفاده کاربران در سطح وب گسترش یافته بود. با این حال برخی از متخصصان معتقدند که این تست هوش IQ می تواند هوش افراد را بیش برآورد نماید.

ما در تلاشیم که تست های هوشی استاندارد بسیاری را جهت استفاده و آگاهی بیشتر برای همراهان خود فراهم نماییم. بنابراین گروه ای سنج بر آن است که علاوه بر تست هوش کتل که به طور عمومی هوش را مورد ارزیابی قرار می دهد بسیاری از تست های استاندارد هوش را به صورت آنلاین منتشر نماید. در زیر مهمترین تست های هوش ای سنج آمده است:

توجه: در صورتی که تمایل دارید مجدد هوش خود را محک بزنید و نسبت به نتیجه تست اطمینان بیشتری پیدا کنید، پیشنهاد می کنیم تست هوش تصویری کتل فرم B را انجام دهید که دشواری و شرایط مشابه این تست، اما سوالاتی متفاوت دارد و نهایتا نمره میانگین دو فرم A و B تست کتل هوشبهر حقیقی شما خواهد بود..

هوش و اهمیت آن

همانطور که می دانید هوش یکی از جذاب ترین مفاهیم روانشناسی می باشد که باعث شده تا بسیاری از افراد به دنبال روش هایی برای سنجش آن باشند. اندیشمندان و محققانی که در حوزه هوش فعالیت می کنند آن را به عنوان یک عامل مهم برای موفقیت در نظر می گیرند.

هوش مقوله ای قابل رویت یا احساس شدنی نیست، بلکه یک صفت فرضی و یک مفهوم انتزاعی و ذهنی است و آثار آن مورد مطالعه قرار می گیرد.

در تعریف هوش  سه جنبه مد نظر می باشد: توانایی و استعداد کافی برای یادگیری و درک امور،  هماهنگی و سازش با محیط، بهره برداری از تجربیات گذشته با به کار بردن قضاوت و استدلال صحیح و پیدا کردن راه حل منطقی در مواجه با مشکلات.

ضریب هوش

ضریب هوش یا همان بهره هوشی که با مخفف IQ آن را می شناسیم، نمره ای است که پس از انجام تست هوش به افراد داده می شود. در واقع ضریب هوش یک نمره کلی است که از مجموعه ای سوالات، تست ها یا خرده آزمون ها در راستای ارزیابی هوش به دست می آید. این ضریب می تواند برای انواع هوش به طور مجزا محاسبه گردد.

در تست های هوش استاندارد ضریب هوش دارای یک متوسط و انحراف استاندارد مشخص می باشد که بر اساس آن افراد را تقسیم بندی می کنند. به طور معمول میانگین نمرات تست هوش 100 و انحراف استاندارد آن 15 می باشد.

به زبان ساده می توان گفت اکثر افراد در دامنه 15 نمره کمتر و 15 نمره بالاتر از 100 قرار می گیرند. یعنی ضریب هوشی دو سوم جمعیت جهان عددی بین 85 تا 115 می باشد

 

توجه: چنانچه سن شما بین 7 تا 13 سال است یا می خواهید این تست را برای فرزند خود انجام دهید لازم است از تست هوش IQ  کتل کودکان - (فرم A ) استفاده کنید.

 

طبقه بندی هوش

طبقه‌بندی بهره ی هوشی عمل دسته‌بندی نتایج آزمون بهره هوشی در دسته‌های مجزا بطور مثال «تیزهوش» یا «متوسط» است. حتی قبل از اختراع آزمون بهره ی هوشی یا IQ، تلاش برای طبقه‌بندی افراد بر اساس هوش آنها انجام می‌شد.

به همین منظور است که انواع تست هوش طراحی شده است.  مهم ترین تست های هوش در ادامه گزارش می شود:

 تست هوش نابسته به فرهنگ کتل

آزمونهای نابسته به فرهنگ کتل توسط ریموند کتل در سال 1994 برای سنجش هوش تدوین شده است. هدف او از ساخت این پرسشنامه ابزاری بود که توانایی های شناختی افراد را فارغ از تاثیر زمینه فرهنگی و آموزشی بسنجد.

به عقیده کتل هوش دارای دو جنبه سیال و متبلور است؛ هوش سیال وابسته به زمینه ژنتیکی زیستی فرد است و هوش متبلور تحت تاثیر آموزش و فرهنگ است. در این آزمون هوش سیال شما مورد ارزیابی قرار می گیرد. این آزمون برای سه سطح زیر تهیه شده است:

  • مقیاس 1 برای کودکان 4 تا 8 ساله ، برای افراد دارای هوش پایین و برای بزرگسالانی که در بیمارستانهای روانی بستری هستند.
  • مقیاس 2  برای کودکان 8 تا 13ساله ، برای بزرگسالانی که کمتر از دیپلم سواد دارند و برای اکثر کسانی که بیش از 50 سال دارند.
  • مقیاس 3  برای سطوح بالاتر از دیپلم، برای دانشگاهیان و بزرگسالان با هوش


آزمون پیش روی شما که توسط گروه ای سنج به صورت آنلاین تدوین شده است فرم A از مقیاس 3 می باشد که از چهار آزمون فرعی تشکیل شده است  و شامل 50 سوال می باشد. تعدادی هم آزمون نمونه برای هریک از آزمون های فرعی درنظر گرفته شده است. پس از دادن این آزمون شما می توانید اطلاعات خوبی از هوش خود دریافت نمایید.

البته باید بدانید که شرایط آزمون دهی و همچنین زمانی که این آزمون را می دهید می تواند روی عملکرد شما تاثیر داشته باشد. بنابراین سعی کنید در شرایط مناسب و در آرامش کامل به این تست پاسخ دهید.

پس از یک بار آزمون دادن برای آزمون مجدد آن می توانید به فرم موازی آن یعنی فرم B مراجعه نمایید. این به این دلیل است که اثر یادگیری و تکرار بر نتیجه شما تاثیر گذار نباشد. در زیر می توانید نموارهایی که ما پس از انجام این آزمون در اختیار شما قرار می دهیم را ببینید:

طبقه بندی هوش

نمودار z

در صورتی که می خواهید هوش خود را تقویت کنید می توانید محصول تمرین هوش با پاسخ کامل را از سایت ای سنج تهیه نمایید(لطفا کلیک نمایید).

  •  تست هوش وکسلر

یکی از مهم ترین و کاربردی ترین آزمون ها در سنجش هوش کودکان پیش دبستانی، دبستانی و بزرگسالان تست هوش وکسلر می باشد. این آزمون نه تنها بهره هوشی کلی را می سنجد بلکه توان این را دارد که کاملا تفکیک شده بهره هوشی کلامی و بهره هوشی عملی را در دسته های مجزا اندازه گیری نماید.

در بخش کلامی به درک زبان نیاز داشته و با استفاده از آن به صورت های مختلف از جمله خواندن، نوشتن، صحبت کردن می توان عملکرد فرد را ارزیابی نمود. در بخش عملی نیز به استفاده و کاربرد زبان بستگی نداشته و به نوعی نا وابسته به فرهنگ می باشد.

  •  تست هوش آدمک (گودیناف)

تست ترسیم آدمک از آزمون های جهانی، راحت و مطمئن است. هدف اصلی این آزمون، تعیین سن عقلی و بهره هوشی کودک است. این آزمون برای کودکانی که زبان نمی دانند یا نمی توانند صحبت کنند مناسب است. سن اجرای این آزمون 3 تا 13 سال است.

آزمون هوشی ماتریس های پیشرونده ریون از جمله معروف ترین آزمون های هوشی است. این آزمون برای سنجش و اندازه گیری هوش کلی است.  در این آزمون می بایست از بین 6 الی 8 تصویر جداگانه تصویری را که تکمیل کننده هر سوال است را انتخاب نمود. بر اساس امتیازی که افراد کسب می کنند می توان آن ها را به هفت طبقه هوشی تقسیم نمود. 

  •   تست هوش استنفورد- بینه

بینه و هانری در سال 1896 با انتقاد از سایر آزمون های هوشی(به ویژه سادگی آن ها) آزمون های واقعی تری را پیشنهاد نمودند. به دنبال همین انتقادات تست هوش استفورد-بینه توسط بینه و سیمون برای بررسی توانایی های کلی ذهن بر اساس سن تهیه و تنظیم شد.

این آزمون برخی از مهارت‌های شناختی شامل دانش، توانایی یادگیری، حافظه، حل مسئله، توانایی قضاوت، استدلال، انجام محاسبات، توانایی استفاده از زبان و توجه را مورد ارزیابی قرار می دهد. 

گاردنر در انتقاد به تک بعدی دیدن هوش، مدلی را ارائه داده است که در آن اعتقاد به گستردگی آن دارد. وی ابتدا مدل 7 گانه و سپس مدل 9 گانه هوش را ارائه داد. ابعاد 9 گانه هوش ارائه شده توسط وی عبارتند از:
1- هوش کلامی زبانی: توانایی استفاده از زبان و کلمات مربوط به این نوع هوش می باشد.
2- هوش ریاضی: توانایی استدلال، منطق و کار با اعداد مربوط به این هوش می باشد.
3- هوش فضایی: توانایی درک پدیده های دیداری و تفکر با تصاویر یا تصویر سازی ذهنی مربوط به این هوش می باشد.
4- هوش موسیقیایی: توانایی تولید موسیقی و درک آن مربوط به این نوع هوش است.
5- هوش جنبشی-حرکتی: توانایی کنترل در تنظیم بدن در حین حرکات مربوط به این نوع هوش می باشد.
6- هوش درون فردی: درک و شناخت مسائل از نگاه یا نگرش دیگران مربوط به این نوع هوش می باشد.
7- هوش میان فردی: علاقه به کارهای گروهی و لذت بردن از بودن در کنار دیگران مربوط به این نوع هوش می باشد.
8- هوش طبیعت گرا: توانایی درک و دقت به مسائل محیطی و طبیعی از وِیژگی های این نوع هوش می باشد.
9 هوش وجودی: توجه به مسائل هستی شناختی و معنوی و درک آن از ویژگی های این نوع هوش می باشد.

نظرات کاربران

10 روز پیش

از همه تست ها بهتر بود راستش من 12 سالمه و برای اینکه بتونم تو تست شرکت کنم تولدم رو زدم 88

12 روز پیش

ب نظر من خوبه و من ب شما پیشنهاد میکنم ک حتما تست بدید من که واقعا در تلاشم ب نابغه سر آمد برسم

13 روز پیش

سلام تقریبا یا دقیقا همان که تفسیر شده درست است

آقا 18 روز پیش

جالب بود. 138 شدم :)

آقا 18 روز پیش

استفاده از خطوط ریز در شکل‌ها کار تشخیص را بعلت ضعف در بینایی در سن و سال من)53سال) سخت میکرد و چند تست را به این دلیل از دست دادم

25 روز پیش

من یک کودن هستم

1 ماه پیش

73😂 ولی باز به من میگن باهوش

1 ماه پیش

خیلیم عالی و جداب . ضریب هوشیه من شد 141 در 18 سالگی

1 ماه پیش

دشوار بود و جالب

2 ماه پیش

اصلا از خودم انتظار نداشتم انقدر بالا باشه

به طور خلاصه و مفید تست هوش آزمونی است که از طریق آن می توانید توانایی عملکرد مغز خود را ارزیابی کنید.

آزمون های زیادی برای ارزیابی هوش وجود دارد. به طور دقیق نمی توان یک تست هوش را بهتر از بقیه آزمون ها دانست. با توجه به اینکه هوش جنبه های مختلفی دارد توصیه ما این است که از انواع تست هوش برای سنجش هوش استفاده کنید.

تست هوش کتل بیشتر هوش عملی را مورد سنجش قرار می دهد. این تست برای ارزیابی هوش تجسمی و هوش ریاضی مفید است.

تست هوش کتل آزمونی نیست که توسط ما طراحی شده باشد. این تست یک ابزار بین المللی و معتبر برای سنجش هوش می باشد. همچنین تست کتل به فرهنگ وابسته نیست. به این معنی که همه افراد از هرجامعه ای می توانند از این آزمون استفاده کنند.

در رابطه با افزایش و تقویت هوش نظریه های مختلفی وجود دارد. بعضی موافق و برخی مخالف رشد هوش بعد از 5 سالگی هستند. اما با این حال بررسی های علمی و تخصصی نشان می دهد که تمرین های هوش می توانند تاثیر زیادی بر عملکرد مغز افراد داشته باشند.