تست هوش IQ کتل کودکان - فرم A

تست هوش IQ کتل کودکان - فرم A

هوش تصويری IQ كتل برای كودكان  ابزاری شناخته شده در سراسر جهان می باشد. هم اکنون هوش فرزندتان را می توانید با انجام این تست بسنجید

هوش تصويری IQ كتل برای كودكان  ابزاری شناخته شده در سراسر جهان می باشد. هم اکنون هوش فرزندتان را می توانید با انجام این تست بسنجید


تعداد انجام 1570
تعداد سوالات 57 سوال
رده سنی کودکان
زمان تقریبی 15 دقیقه
تعداد نظرات 30
امتیاز 5 / 4.9
توجه چنانچه می خواهید نسبت به نتیجه تست اطمینان حاصل کنید پیشنهاد می کنیم بعد از گذشت چند روز فرم B انجام شود و میانگین نمره دو فرم تست هوش به عنوان نمره اصلی هوشبهر لحاظ شود.

هوش یک قابلیت ذهنی است که به فرد  توانایی فراگیری،  تامل ذهنی، توانایی پاسخ به پرسش ها، حل مسائل پیچیده  و... را می دهد. میتوان هوش را مترادف انرژی در فیزیک دانست که فقط از روی نشانه هایی می توان آن را درک کرد و به وجودش پی برد.

در افراد هم هوش را باید از رفتار ، عمل و کنشهایشان تشخیص داد.هوش باعث می شود که فرد به محض درگیری با مباحث و اتفاقات گوناگون، به روش های مشخص ، معلوم و معقولی برخورد کند.

تست هوش کتل کودکان 

ریموند کتل اعتقاد داشت که آزمون های غیر کلامی مناسب ترین ابزار جهت اندازه گیری هوش عمومی می باشند. زیرا از نظر او اینگونه آزمون ها به فرهنگ خاصی وابسته نیستند و هر فرد با هر سابقه ی فرهنگی می تواند به آنها پاسخ دهد. به همین دلیل آزمون هوشی نابسته به فرهنگ خود را طراحی کرد.

آزمون پیش روی شما فرم A آزمون هوش کتل کودکان می باشد که دارای 46 سوال است و  برای کودکان 8 تا 13 ساله طراحی شده است. برای بزرگسالانی که کمتر از دیپلم سواد دارند  و اکثر کسانی که زیر 50 سال دارند نیز قابل اجراست. زمان لازم برای اجرای آزمون 14 دقیقه است. این آزمون  دارای 4 خرده آزمون است که  زمان اجرای هرکدام از آنها  بدین صورت است:
 خرده تست اول: سریها، 12 سوال در 3 دقیقه
 خرده تست دوم: طبقه بندی ها، 14 سوال در 4 دقیقه
 خرده تست سوم: ماتریسها، 12 سوال در 3 دقیقه
 خرده تست چهارم: شرایط، 8 سوال در 4 دقیقه
شروع آزمون بدین صورت است که  ابتدا خرده آزمونی که راحت تر است در اختیار آزمودنی قرار داده می شود.سوالات بر حسب درجه ی دشواری تنظیم شده است. تعدادی مثال نیز در ابتدای  هر خرده تست،جهت آشنایی آزمودنیها با نحوه ی پاسخگویی، تنظیم شده است.

تست هوش کتل کودکان ابزار قدرتمند و دقیقی برای سنجش هوش تجسمی و هوش منطقی ریاضی می باشد.

مبنای نظری تست هوش کتل

کتل با  الهام از نظریه اسپیرمن و بکارگیری روش های نوین تحلیل عامل، نظریه ی دوعاملی خود در خصوص هوش انسان را مطرح نمود. او معتقد بود که عامل عمومی(g) ترکیبی از دو عامل عمومی دیگر یعنی توانایی عمومی سیال ذهن و توانایی عمومی متبلور ذهن می باشد.کتل هوش سیال را به عوامل زیستی و فیزیولوزیکی ربط می داد و عقیده داشت که این نوع هوش در مقابل تحریکات مغزی و یا آسیب ها حساس است و می تواند صدمه ببیند.

کتل این نوع توانایی را کاملا مجزا از محیط اطراف و یا اجتماعی شدن و تجارب فرد می دانست. از نظر او این نوع هوش آموزش دادنی نیست و نوعی توانایی بالقوه می باشد که خود اساس تمامی یادگیری های فرد می باشد.

کتل هوش سیال را توانایی استدلال، توانایی حل مسائل، کسب علوم جدید، کاربرد اطلاعات و ظرفیت کلی ادراک می دانست و به واسطه ی این توانایی فرد قادر به درک روابط پیچیده از میان عناصر اولیه می باشد. در مقابل هوش متبلور بازتابی از تجارب و تعاملات فرهنگی و همچنین آموزش هاییست که به فرد داده می شود.

به عبارتی دیگر می توان آن را نتیجه ی محیط،فرهنگ و تعلیم و تربیت هر جامعه دانست که بیانگر رفتارهای عادی و یادگرفته شده است. در واقعا هوش متبلور با یادآوری اطلاعات از حافظه ارتباط تنگاتنگی دارد و واژه ی متبلور نمودی از ثبات و پایداری این توانایی می باشد.

برای انجام تست هوش بزرگسالان رایگان می توانید به تست هوش کتل مراجعه کنید.

تست هوش کودک

متخصصان می گویند اگر بتوان تغییراتی اساسی در میزان هوش افراد ایجاد کرد، چنین امری در دوران کودکی امکان پذیر است که بهترین زمان برای پرورش هوش و استعداد های کودک می باشد. به همین سبب است که سنجش هوش کودک  بسیار حائز اهمیت است، زیرا این میزان توانایی ذهنی و استعداد کودک است که تا حد زیادی آینده اش را رقم میزند.

با آگاهی از میزان هوش کودکان می توان دریافت که کودک با این سطح از هوش چه استعدادی دارد و این به  هدایت کردن کودک در مسیرهای درست آموزش و  پرورش استعداد های اوکمک می کند.

متخصصان و روان شناسان مطرح دنیا سن طلایی شناخت و هدایت و تقویت  توانایی های هوشی در کودکان را زیر 13 سال  تخمین زده اند و عقیده دارند  کودکانی که در این سن طلایی آموزش های لازم و مربوط به خود را با توجه به سطح توانایی هایشان ببینند،  قطعاً در سنین بالاتر  در مهارت هایی که در آن هوش دارند موفق تر از سایر کودکان عمل می کنند و هدفمند تر زندگی خواهند کرد.

نظرات کاربران

خانم 7 روز پیش

آزمون خیلی خوبی بود

خانم 17 روز پیش

تشکر

آقا 2 ماه پیش

خوب بود

آقا 3 ماه پیش

نابغه خدارو شکر

خانم 3 ماه پیش

عالی بود ممنون

خانم 4 ماه پیش

عالی بود

خانم 4 ماه پیش

عالی

خانم 5 ماه پیش

ممنون‌ از شما من متوجه هوش بسیار بالای پسرم بودم و خیلی دوست دااشتم مطلع شم از شرایطش ممنون که باعث شدید انقدر از دیدن نتیجه شاد شوم

خانم 5 ماه پیش

بسیار نیک، جامع و مفید

آقا 5 ماه پیش

عالی

تست هوش کتل فرم A نسخه اول مقیاس دوم این تست است که برای سنجش هوش غیرکلامی کودکان طراحی شده است.

تست هوش کتل فرم A و B را می توان برای کودکان 8 تا 13 سال استفاده کرد. همچنین این آزمون برای بزرگسالانی که کمتر از دیپلم سواد دارند نیز قابل استفاده می باشد.

تست هوش کتل کودکان همانند فرم بزرگسالان آن دارای چهار آیتم اصلی یا خرده آزمون است. خرده آزمون های آن شامل سری ها، طبقه بندی ها، ماتریس ها و شرایط می باشد.

تست هوش کتل فرم A مانند کلیه مقیاس های هوش کتل بیشتر بر هوش غیرکلامی تمرکز دارد. این تست هوش عامل G یا هوش کلی را ارزیابی می کند.

تست های هوش کتل دارای دو فرم موازی A و B می باشد. سوالات این دو فرم یکسان نیست اما از نظر سختی، ساختار و نحوه اجرا کاملا شبیه هم هستند. فرم موازی برای این طراحی شده است که در آزمون گیری مجدد اثر یادگیری بر عملکرد فرد تاثیر نگذارد.

روانشناسان برای موارد مختلفی از تست های موازی استفاده می کنند. گاهی اوقات آزمون دهنده به دلیل عدم آگاهی، ناشآشنایی با تست و یا اضطراب ممکن است به فرم A این تست خوب پاسخ ندهد. فرم B برای این منظور طراحی شده است که در آزمون گیری مجدد فرد بتواند بدون اینکه پاسخ سوالات را یادگرفته باشد مجددا این آزمون را انجام دهد. از فرم های موازی برای ارزیابی های قبل و بعد از آموزش نیز استفاده می شود.

سلام، جز کدوم دسته از کاربران ای سنج هستید؟
قدیمی جدید