تست هوش IQ کتل کودکان - فرم B

تست هوش IQ کتل کودکان - فرم B

تست هوش كتل ابزاری دقيق برای سنجش هوش غيركلامی می باشد. با ای سنج مي توانيد ميزان هوش خود را سنجيده و با استانداردهای جهانی مقايسه نماييد.

تست هوش كتل ابزاری دقيق برای سنجش هوش غيركلامی می باشد. با ای سنج مي توانيد ميزان هوش خود را سنجيده و با استانداردهای جهانی مقايسه نماييد.


تعداد انجام 446
تعداد سوالات 57 سوال
رده سنی بزرگسالان - نوجوانان - کودکان
زمان تقریبی 15 دقیقه
تعداد نظرات 6
امتیاز 5 / 3.3

تست هوش کودکان کتل

به اعتقاد کتل اساسا ما به آزمونی نیاز داریم که بتواند هوش متعلق به فرهنگ ها، زبان ها، سطوح اجتماعی، اقتصادی و تحصیلی مختلف را بدون تاکید روی چنین عواملی اندازه گیری کند. هدف اصلی آزمون مشخص نمودن پایدارترین هسته توانایی ذهنی پایه است و مفروضه های آن عبارت اند از:

  • یکسان بودن مواد آزمون نسبت به تجارب فرهنگی 
  • تک عاملی بودن آن یعنی حداکثر اشباع بودن از عامل هوش سیال.

از نظر ریموند کتل آزمون های غیر کلامی مناسب ترین ابزار جهت اندازه گیری هوش عمومی می باشند. او اینگونه آزمونها را به دلیل ارتباط نداشتن با فرهنگ خاصی، می پسندید و این زمینه ای شد تا  آزمون هوشی نابسته به فرهنگ خود را طراحی کند. تست

پیش روی شما فرم B تست هوش کتل کودکان می باشد که دارای 46 سوال است و  برای کودکان 8 تا 13 ساله طراحی شده است. برای بزرگسالانی که کمتر از دیپلم سواد دارند  و اکثر کسانی که زیر 50 سال دارند نیز قابل اجراست. زمان لازم برای اجرای آزمون 14 دقیقه است. این آزمون  دارای 4 خرده آزمون است که  زمان اجرای هرکدام از آنها  بدین صورت است:

 خرده تست اول: سریها، 12 سوال در 3 دقیقه

 خرده تست دوم: طبقه بندی ها، 14 سوال در 4 دقیقه

 خرده تست سوم: ماتریسها، 12 سوال در 3 دقیقه

 خرده تست چهارم: شرایط، 8 سوال در 4 دقیقه

شروع آزمون بدین صورت است که  ابتدا خرده آزمونی که راحت تر است در اختیار آزمودنی قرار داده می شود.سوالات بر حسب درجه ی دشواری تنظیم شده است. تعدادی مثال نیز در ابتدای  هر خرده تست،جهت آشنایی آزمودنیها با نحوه ی پاسخگویی، تنظیم شده است.

لطفا قبل از انجام فرم B ابتدا فرم A را با دقت انجام دهید. برای انجام تست هوش کتل کودک فرم A کلیک کنید.

اهمیت هوش در زندگی

هوش باعث می شود که شخص  با داشتن ویژگی هایی منحصر به فرد، با بقیه تمایز داشته باشد. افراد باهوش حساسیت بالاتری نسبت به  رخدادهای اطرافشان دارند و بسیار دقیق تر از بقیه به همه چیز می نگرند.

افراد باهوش همه چیز را در ذهن خود بیشتر مجسم  و نگه داری می کنند. میزان تخیلاتشان زیاد است، در انجام کارها ابتکار بیشتری به خرج می دهند و ذهن خلاقی دارند. از بصیرت بالایی برخوردارند و پشتکارشان در انجام هرکاری به چشم می آید. اعتماد به نفس قابل توجهی دارند و میزان انگیزه یشان بالاست. افراد باهوش از انتقاد کردن از خود نمی هراسند و در صورت لزوم این کار را انجام می دهند.

اولین فرد معروفی که هوش را تعریف کرد دیوید وکسلر بود؛ از نظر او هوش  یک توانایی کلی و جامع در فرد است که باعث می شود با محیط سازگار شود، فعالیت های هدفمند انجام دهد و منطقی بیندیشد. او هوش را یک قابلیت و توانایی جامع می داند، به گونه ای که ترکیبی از عناصری جزئی تر است و این کل باعث می شود که آن  فرد بصورتی منطقی بیندیشد و اعمالی که انجام می دهد و رفتارهایی که از او سر می زند بدون هدف نباشد،همچنین براحتی بتواند با شرایط محیطی خود راسازگار سازد.

از نظر کاپلان و سادوک هوش را می توان توانایی شخص برای همگن سازی معلومات واقعی، یادآوری حوادث گذشته دور ونزدیک ،استدلال منطقی،ساختن وپرداختن مفاهیم و...  تعریف کرده است . آلفرد بینه، روان‌شناس فرانسوی می‌گوید: هوش آن چیزی است كه آزمون‌های هوش آن را می‌سنجد و باعث می‌شود افراد عقب‌مانده ذهنی از افراد طبیعی و باهوش متمایز شوند.

تست هوش کتل در سایت ای سنج

هوش از پیچیده‌ترین قابلیت های ذهنی و  فرآیندهای روانی بشر است. سنجیدن این توانایی کار راحتی نیست و  به کمک آزمون‌های روان‌شناسی و یا  سنجش‌های مغزی پیچیده  میسر است.

آزمون های متعددی در زمینه ی سنجش هوش در سطح جهان طراحی و منتشر شده است و  تا کنون در  ای سنج شاهد آزمون های مشهور و استاندارد هوشی بوده اید. این بار تست هوش کودکان کتل فرم B جهت سنجش هوش شما، توسط تیم روانشناسی ای سنج آماده شده و قابل اجرا می باشد.

نظرات کاربران

آقا 1 سال پیش

عالی بود

خانم 2 سال پیش

خیلی خوب بود دوس داشتم تست باحالی، ممنون از شما

خانم 3 سال پیش

بسیار عالی بود

3 سال پیش

جالب بود، ولی درکش برای یک فرد 13 ساله کمی سخت بود، لازم بود براش توضیح بدم ولی طبق تستهایی کە قبلا ازش گرفتە بود حدس میزدم هوش متوسط بەبالا باشە

3 سال پیش

آزمون هاتون رو درست کنید مگ رفتم آزمون بزرگسال رو دادم IQ ام بالای ۱۶۰ شد حالا واسه کودکان می زنید ۱۱۲ ؟؟؟ آزمون کتل معتبره ولی من دیگه از این به بعد بهش اعتماد ندارم

5 سال پیش

تو سن بزرگسالان 156 شدم تو کودکان148😂

این تست یک آزمون هوش تصویری است که برای کودکان طراحی شده است. با استفاده از این آزمون می توانید ضریب هوش غیرکلامی کودکان را ارزیابی کنید.

تست هوش کتل کودکان دارای سه مقیاس است که مقیاس دوم آن برای کودکان طراحی شده است. مقیاس دوم هوش کتل دارای دو فرم موازی A و B می باشد.

تست هوش کتل کودکان یکی از معروف ترین تست های هوش برای ارزیابی کودکان می باشد. در مورد این تست مطالعات زیادی انجام شده است. شواهد علمی نشان می دهد که این آزمون از اعتباری خوبی برخوردار است.

تست هوش کتل کودکان از سری تست های هوش تصویری است که بیشتر هوش غیرکلامی را ارزیابی می کند. تست هوش کتل کودکان برای سنجش هوش کلی یا همان عامل G مورد استفاده قرار می گیرد. این تست علاوه بر کودکان برای بزرگسالانی که سطح سواد پایینی دارند و همچنین سالمندان به کار می رود.

سوالات تست هوش کتل کودکان به چهار حوزه تقسیم می شود. این چهار حوزه عبارتند از؛ «سری ها»، «طبقه بندی ها»، «ماتریس ها» و «توپولوژی یا شرایط».

تست های هوش کتل دارای دو فرم موازی A و B می باشد. سوالات این دو فرم یکسان نیست اما از نظر سختی، ساختار و نحوه اجرا کاملا شبیه هم هستند. فرم موازی برای این طراحی شده است که در آزمون گیری مجدد اثر یادگیری بر عملکرد فرد تاثیر نگذارد.

روانشناسان برای موارد مختلفی از تست های موازی استفاده می کنند. گاهی اوقات آزمون دهنده به دلیل عدم آگاهی، ناشآشنایی با تست و یا اضطراب ممکن است به فرم A این تست خوب پاسخ ندهد. فرم B برای این منظور طراحی شده است که در آزمون گیری مجدد فرد بتواند بدون اینکه پاسخ سوالات را یادگرفته باشد مجددا این آزمون را انجام دهد. از فرم های موازی برای ارزیابی های قبل و بعد از آموزش نیز استفاده می شود.

سلام، جز کدوم دسته از کاربران ای سنج هستید؟
قدیمی جدید