تست دسته بندی کارت های ویسکانسین (WCST)

تست دسته بندی کارت های ویسکانسین (WCST)

تست دسته بندی کارت های ویسکانسین یکی از آزمون های معروف بین المللی برای سنجش توانایی های شناختی ذهنی و کارکردهای اجرایی می باشد.

تست دسته بندی کارت های ویسکانسین یکی از آزمون های معروف بین المللی برای سنجش توانایی های شناختی ذهنی و کارکردهای اجرایی می باشد.


تعداد انجام 1974
تعداد سوالات 60 سوال
رده سنی بزرگسالان - نوجوانان
زمان تقریبی 20 دقیقه
تعداد نظرات 2
امتیاز 5 / 4.0

تست جور کردن کارت های ویسکانسین

آزمون های طبقه بندی کارت در روانشناسی یک سنت طولانی دارد و با قدمت بیش از 100 سال به کارهای علمی "اش" بر می گردد. سال ها بعد گرانت و برگ تست طبقه بندی کارت ویسکانسین را که اکنون بسیار معروف است، منتشر کردند. تست ویسکانسین یک آزمون استدلال شناختی است. برخی از محققان از جمله میلنر از این آزمون شناختی برای ارزیابی سطح آسیب مغزی قشر جلوی مغز استفاده کرده اند.

تست کارت های ویسکانسین آنلاین

به طور خلاصه، در تست ویسکانسین، فرد باید کارتها را با توجه به معیارهای مختلف طبقه بندی کند. در این مطالعه فرم کوتاه این تست که شامل 64 کارت است، مورد استفاده قرار گرفته و از اعتبار خوبی برخوردار می باشد.

 کاربردهای تست ویسکانسین

تست ویسکانسین می تواند برای سنجش فرایندهای عالی مغز مورد استفاده قرار گیرد. این تست را می توان برای موارد زیر به کار برد:

 سنجش کارکردهای اجرایی به طور کلی

 سنجش برخی از توانایی های مغزی

 سنجش برخی از آسیب های مغزی

 مطالعات و پژوهش های علمی

اطلاعات خروجی تفسیر تست ویسکانسین

در این تست جنبه های مختلفی ثبت می شود که هرکدام می تواند به طور مجزا و یا ترکیبی مورد تفسیر و تجزیه و تحلیل قرار گیرد. به طور کلی می توان موارد زیر را پس از انجام این تست ثبت و ارائه نمود:

 تعداد طبقات تکمیل شده

 تعداد کل کوشش ها

 تعداد خطاهای درجا ماندگی

 پاسخ های صحیح

 پاسخ های غلط

 کوشش ها برای تکمیل الگوی اول

 شکست در حفظ توالی

 تعداد پاسخ های مفهومی

 تفسیر نهایی بر اساس عملکرد مغزی

 

__special__

تست ویسکانسین به چه عملکردهایی از مغز وابسته است؟

به طور کلی تست ویسکانسین برای ارزیابی کارکردهای اجرایی مورد استفاده قرار می گیرد. سه حوزه برای عملکرد اجرایی وجود دارد که می تواند در این تست نیز مدنظر قرار گیرد:

  حافظه فعال (Working memory)

 انعطاف پذیری شناختی (Cognitive flexibility)

 کنترل بازدارندگی (Inhibitory control)

برخی افراد عملکرد اجرایی را "سیستم مدیریت مغز" توصیف می کنند. این به این دلیل است که مهارت های موجود به ما اجازه می دهد هدف تعیین کنیم، برنامه ریزی کنیم و کارها را انجام دهیم. بنابراین عملکرد اجرایی مهارت هایی به فرد می دهد که در عملکرد زندگی او تأثیر می گذارند. عملکرد اجرایی مسئول بسیاری از مهارت ها است، از مهمترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 توجه (attention)

 سازماندهی (Organizing)

 برنامه ریزی (planning)

 اولویت بندی (prioritizing)

 شروع کارها و تمرکز روی آنها تا پایان کار

 درک دیدگاه های مختلف

 تنظیم هیجانات (Regulating emotions)

 نظارت بر خود (Self-monitoring)

توجه

برای مطالعه بیشتر می توانید  پست "کارکرد اجرایی چیست؟" را مطالعه نمایید.

تست ویسکانسین برای چه کسانی قابل اجراست؟

شواهد نشان می دهد که تست ویسکانسین برای طیف گسترده ای از افراد استفاده شده است. در واقع با اینکه این آزمون بیشتر برای بیماران با آسیب های مغزی به کار رفته است اما برای بسیاری از اختلالات روانشناختی و همچنین افراد سالم نیز استفاده شده است. این تست را به ویژه برای ارزیابی کارکرد مغزی سالمندان و کودکان به کار برد. اما به طور کلی این آزمون برای ارزیابی کارکردهای اجرایی افراد بهنجار مناسب است. افرادی که در مهارت های اجرایی مغز مشکل دارند به طور معمول ویژگی های زیر را دارند:

 افرادی که در شروع و یا تکمیل کارها مشکل دارند.

 افرادی که در اولویت بندی کارها مشکل دارند.

 افرادی که شنیده ها و خوانده های جدید را فراموش می کنند.

 افرادی که در دنبال کردن دستورالعمل ها یا دنباله ای از مراحل مشکل دارند.

 افرادی که هنگام تغییر قوانین یا روال دچار سردرگمی می شوند.

 افرادی که در تغییر تمرکز از یک کار به کار دیگر مشکل دارند.

 افرادی که در سازماندهی افکار خود مشکل دارند.

 افرادی که در مدیریت وقت خود مشکل دارند.

توضیح علمی: عملکردهای اجرایی (EF) مجموعه توانایی هایی در مغز هستند که فرایندهای شناختی اساسی تری را کنترل، نظارت و هماهنگ می کنند. عملکرد های اجرایی نقش اساسی در مدل های استدلال پیچیده، یادگیری و تصمیم گیری دارند و تفاوت های فردی در آن به طور مستقیم با تفاوت های فردی در تست هوش ارتباط دارد.

استفاده های بالینی یا درمانی تست ویسکانسین

این آزمایش توسط روانشناسان مغز و اعصاب و روانشناسان بالینی در بیماران مختلف از جمله مبتلا به آسیب مغزی، بیماری های تخریب کننده عصب (Neurodegenerative Disease (NDD)) یا بیماری روانی مانند اسکیزوفرنی استفاده شده است.  تست ویسکانسین از جمله آزمایش های معروف روانشناختی است که برای اندازه گیری اختلال عملکرد لوب پیشانی در بیماران به کار می رود.

این تست به درمانگر اجازه می دهد تا عملکردهای لوب پیشیانی از جمله برنامه ریزی استراتژیک، جستجوی سازمان یافته، توانایی بازخورد محیطی برای تغییر، هدایت رفتار به سمت هدف و تعدیل پاسخ تکانشی را مورد ارزیابی قرار دهد. نگاهی به مطالعات نشان می دهد که مهمترین استفاده بالینی این تست در بیماران زیر بوده است:

 بیماران با آسیب لوب پیشانی

 بیماران سکته مغزی

 بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی

 بیماران مبتلا به MS

 بیماران مبتلا به صرع

 بیماران به اختلال طیف اوتیسم

 بیماران مبتلا به افسردگی شدید

تست جور کردن کارت های ویسکانسین در سایت ای سنج

تست کارکردهای اجرایی برای نخستین بار با تفسیر آنلاین جهت ارزیابی کارکردهای اجرایی، به کمک متخصصان روانشناسی و روانسنجی تیم ای سنج تنظیم شده است. این آزمون می تواند توسط روانشناسان، درمانگران، پژوهشگران و پزشکان به عنوان یک ابزار کمکی مورد استفاده قرار گیرد. افرادی که قصد استفاده به صورت عمومی از این تست را دارند در نظر داشته باشند که این آزمون فقط یکبار قابل اجرا است و نتایج آن در ارزیابی دوم معتبر نیست. در واقع تست ویسکانسین به اثر یادگیری حساس بوده و نمی توان تفسیر آن را در ارزیابی دوم، ملاک قرار داد.

ضمن تشکر از همراهی شما با ای سنج، تیم روانشناسی ما از شما می خواهد که نکات و مطالبی که متناسب با تست به شما ارائه می شود را حتما با دقت مطالعه کنید.

روایی و اعتبار تست طرحواره های ناسازگار

روایی و اعتبار تست دسته بندی کارت های ویسکانسین (WCST) نشان می دهد که این آزمون دارای قابلیت اطمینان مناسبی برای سنجش کارکردهای اجرایی است. در زیر روایی و اعتبار تست کارت های ویسکانسین در مطالعات بین المللی و مطالعات ایرانی گزارش شده است:

 روایی و اعتبار بر اساس مطالعات بین المللی

میزان روانیی این تست برای سنجش نقایص شناختی در پی آسیب های مغزی برابر با 0/86 گزارش شده است. همچنین در پژوهش استراس و اسپیرمن (1991) ضریب توافق میان ارزیابی کنندگان بابر با 0/83 به دست آمده است. در یکی از مطالعات اخیر در سال 2019 کوب نشان داده است که قابلیت اطمینان تعداد مرتب سازی ها، دسته ها و خطاهای درجاماندگی در محدوده مطلوب قرار دارند. به اعتقاد این پژوهشگر تست ویسکانسین به اندازه کافی قابل اعتماد بوده و یافته های آن ها کاربرد این آزمون برجسته روانشناسی را برای ارزیابی عصب روانشناختی تقویت می کند.

 روایی و اعتبار بر اساس مطالعات داخلی

ضریب آلفای کرونباخ این تست برای تعداد طبقات تکمیل شده و خطای درجاماندگی به ترتیب برابر با 0/73 و 0/74 به دست آمده است. همچنین ضریب دو نیمه آزمون نیز 0/83 و 0/87 گزارش شده است. همچنین روایی افتراقی نسخه کامپیوتری این تست نشان می دهد که می توان از آن برای تفکیک بیماران اضطرابی از افراد هنجار استفاده نمود (شاهقلیان و همکاران، 1390).

روایی و اعتبار چیست؟

روایی و اعتبار اشاره به بررسی های علمی در رابطه با کاربردپذیری و ارزش گذاری تست های مورد استفاده دارد. در این روش های علمی با استفاده از محاسبات و آزمونهای پذیرفته شده بین المللی میزان توانایی تست را مورد سنجش قرار می دهند.

روایی (Validity) نشان می دهد که تست مورد نظر تا چه میزان ویژگی هدف را می سنجد. در اینجا به این معنی که تا چه میزان تست کارت های ویسکانسین می تواند به طور دقیق کارکرد اجرایی را بسنجد.

اعتبار (Reliability) نشان می دهد که یک تست تا چه میزان ثبات دارد. یعنی تست کارت های ویسکانسین در شرایط یکسان به چه میزان می تواند نتایج یکسانی را نشان دهد.

1 سال پیش

بد نبود‌ اما اگر تفسیر بهتر و کامل تری هم اعمال کنید برای اینکه بدونیم مشکلاتی که بر اساس این تست تشخیص داده شده چطوری رفع میشه این تستو کاملتر و کاربردی تر میکنه

آقا 1 سال پیش

سلام‌و‌عرض ادب خسته نباشید ببخشید الان بنده تست ویسکانسین رو انجام دادم و بسیار جالب بود که به موارد مهمی اشاره کرد و ایراد ها رو گفت ، اما راهکار و راه حلی داده نشده است برای روند بهبودی، من بسیار زیاد مشتاق بودم که خب‌این ایراداتی که در ذهنم هست با چه راهکاری درست خواهد شد ، ولی در تفسیر اصلا اشاره ای‌نشد ، در تست های دیگه مثل خود ام بی‌ تی‌ای راه حل و راهکار داده شده، یا مثل تست دسته بندی هوش ها ، راهکار و کتاب و تمرین و فایل صوتی پیشنهاد شده برای بهود هر هوش ، ولی در این تست ویسکانسین که بسیار موارد مهمی رو اشاره کرد ولی راهکاری برای هر کدام از‌‌ بخش های مورد ارزیابی پیشنهاد نداده است ... ممنون میشم رسیدگی بفرمایید با تشکر

تست ویسکانسین یک آزمون «استدلال شناختی» است که عموما توسط روانشناسان برای سنجش «کارکردهای اجرایی» مورد استفاده قرار می گیرد.

تست کارت های ویسکانسین آنلاین بر اساس نمونه فیزیکی آن برای نخستین بار توسط سایت ای سنج طراحی شده است. این نسخه نیز همانند نسخه فیزیکی تست ویسکانسین برای سنجش «کارکردهای اجرایی مغز» بسیار مفید است.

در تست کارت های ویسکانیسن افراد باید بر اساس معیارهای مختلف کارت ها را طبقه بندی کنند. در این آزمون 64 کارت نمایش داده می شود که فرد باید آن را در یکی از چهار گروه کارت های اصلی جایگذاری کند.

در تست ویسکانسین شاخص های مهمی مثل «مدت زمان اجرا»، «تعداد طبقات تکمیل شده»، «تعداد کل کوشش ها»، « خطای درجاماندگی»، «پاسخ های صحیح»، «پاسخ های غلط»، «شکست در حفظ توالی»، «پاسخ های مفهومی» ثبت و بررسی می شود. همچنین نتیجه نهایی به صورت تفسیر اختصاصی نیز ارائه می گردد.

🕟 در تاریخ 1401/04/12 خروجی نتایج توسط روانسنج بررسی شد (آخرین بروزرسانی).