تست شخصیت شناسی نئو (NEO FFI) فرم کوتاه - نسخه پیشرفته

تست شخصیت شناسی نئو (NEO FFI) فرم کوتاه - نسخه پیشرفته

تست شخصیت شناسی نئو فرم کوتاه (NEO-FFI) آزمونی برای ارزیابی 5 ویژگی بزرگ شخصیتی است. این تست را با تتفسیر کاملا اختصاصی و کاربردی می توانید انجام دهید.

تست شخصیت شناسی نئو فرم کوتاه (NEO-FFI) آزمونی برای ارزیابی 5 ویژگی بزرگ شخصیتی است. این تست را با تتفسیر کاملا اختصاصی و کاربردی می توانید انجام دهید.


تعداد انجام 89080
تعداد سوالات 60 سوال
رده سنی بزرگسالان - نوجوانان
زمان تقریبی 5 دقیقه
تعداد نظرات 525
امتیاز 5 / 4.9

تست نئو فرم کوتاه (NEO-FFI)

پرسشنامه 5 عاملی شخصیت یا تست نئو، فرم کوتاه آزمون NEO برای ارزیابی 5 حوزه شخصیت با نام اختصاری OCEAN یا اقیانوس می باشد.

5 عامل تست نئو (Big-5) یا Five Factor Model شامل تجربه پذری (O)، با وجدان بودن (C)، برونگرایی (E)، سازش پذیری (A) و روان رنجوری (N) است.

موارد استفاده از تست نئو فرم کوتاه

تست نئو فرم کوتاه (NEO-FFI) روشی سریع و آسان برای ارزیابی شخصیت است. این تست در موارد زیر کاربرد دارد:

 • سنجش 5 ویژگی شخصیت کلی
 • ارزیابی سریع شخصیت در مشاوره تحصیلی
 • ارزیابی سریع شخصیت در مشاوره شغلی
 • جذب و استخدام کارکنان در کمترین زمان
 • بررسی و پژوهش های علمی

تفسیر تست نئو فرم کوتاه ای سنج

 • ارائه نتایج در قطب بالا و پایین 5 عامل شخصیت
 • تفسیر اختصاصی 5 عامل بزرگ شخصیت
 • تعیین سبک های رفتاری غالب
 • ارائه نتایج دقیق و کاربردی

5 عامل تست نئو فرم کوتاه

همانطور که گفتیم تست نئو فرم کوتاه، 5 عامل اصلی شخصیت را اندازه گیری می کند. در زیر به طور مختصر این 5 عامل را توضیح می دهیم:

تجربه پذیری (O)

O مخفف واژه Openness می باشد. افراد با چنین ویژگی هایی پذیرای تجربیات جدید هستند و اغلب تحت عنوان «شخصیت چالش برانگیز» نامیده می شوند. در مقابل آن افرادی هستند که به راحتی تغییرات را در زندگی خود نمی پذیرند.

با وجدان بودن (C)

C مخفف واژه Conscientiousness است. افراد در این حوزه وظایف و مسئولیت‌های خود را به خوبی انجام می دهند. در مقابل آن افرادی هستند که همیشه سهل انگار و بی تعهد هستند.

برونگرایی (E)

E مخفف واژه Extraversion است. افرادی که دارای چنین ویژگی هایی هستند دوست دارند با افراد جدید در محیط اجتماعی ارتباط برقرار کنند و روابط خود را تقویت کنند، در حالی که افراد با نمرات پایین خجالتی و مخالف این ویژگی ها هستند.

سازش پذیری (A)

A مخفف واژه Agreeableness است. چنین شخصیت هایی نوع دوست و دلسوز بوده و با همه همکاری می کنند. افرادی که نمره پایین دارند می خواهند همه چیز را در محیط خود کنترل کنند.

روان رنجوری (N)

N مخفف کلمه مخفف Neuroticism است. برخی از افراد با چنین ویژگی تمایل دارند همیشه احساسات منفی را بپذیرند و همه عوامل مثبت زندگی را نادیده بگیرند، در حالی که عکس این افراد از نظر عاطفی پایدار هستند.

ویژگی های تست نئو فرم کوتاه

تست نئو فرم کوتاه دارای 60 سوال است که پاسخ های آن به صورت 5 درجه ای از «کاملا موافقم» تا «کاملا مخالفم» می باشد.

تست نئو توسط «کاستا و مک کری» ساخته شده و بر اساس نظریه صفات شخصیت می باشد. روانشناسان و پژوهشگران از فرم کوتاه تست نئو برای ارزیابی سریع شخصیت استفاده می کنند.

تست نئو NEO-FFI بین 10 تا 15 دقیقه زمان می برد. این تست به 9 زبان زنده دنیا ترجمه شده و در مطالعات زیادی مورد استفاده قرار گرفته است.

تفاوت تست نئو فرم کوتاه با نئو فرم بلند

تست نئو فرم بلند دارای 240 سوال اصلی می باشد. اما تست نئو فرم کوتاه 60 سوال از آیتم های فرم بلند را شامل می شود.

همچنین تست نئو فرم کوتاه فقط 5 عامل بزرگ شخصیت را ارزیابی می کند. این در حالی است که فرم کوتاه علاوه بر 5 عامل شخصیت 30 ویژگی جزئی را نیز محاسبه و نتایج آن را ارائه می دهد.

به طور کلی تست نئو فرم بلند دقیق تر است و بیشتر می توان به نتایج آن تکیه کرد. اما زمانی که هدف ارزیابی سریع شخصیت و درآوردن نتایج کلی باشد، معمولا از تست نئو فرم کوتاه استفاده می شود.

تفاوت تست نئو فرم کوتاه و تست نئو فرم بلند ای سنج

تست نئو فرم کوتاه در سایت ای سنج تفسیرهای اختصاصی را برای 5 مولفه نشان می دهد. همچنین در نتایج این آزمون می توانید سبک های شخصیتی خود را نیز ارزیابی کنید.

در تست نئو فرم بلند ای سنج، تفسیر نتایج کاملا پیچیده و پیشرفته است. تست فرم بلند با سیستم نمره گذاری چندمحوری و ماتریسی موارد زیر را به شما ارائه می کند:

 • تفسیر کامل 5 عامل بزرگ شخصیت
 • تفسیر کامل 30 عامل فرعی شخصیت
 • ارائه شاخص های اعتباری
 • بررسی تاثیر ویژگی ها بر رفتار
 • استخراج تیپ بارز
 • مقایسه شخصیت در جامعه ایرانی و آمریکایی
 • ارائه نتایج تطابق شغل و شاغل
 • برنامه ریزی استراتژیک توسعه فردی
 • پیش بینی وضعیت شغلی-تحصیلی
 • بررسی زمینه بروز اختلالات شخصیت
 • بررسی زمینه بروز مشکلات زندگی

چرا کارفرمایان از تست نئو فرم کوتاه استفاده می کنند؟

با اینکه تست نئو در گذشته بیشتر در ارزیابی های روانشناسان و پژوهشگران به کار می رفت، اما در سال های اخیر تعداد زیادی از کارفرمایان از آن برای ارزیابی نیروهای خود استفاده می کنند.

تعداد سوالات کم و نتایج سریع 5 ویژگی شخصیتی کمک می کند تا آن ها بتوانند در کمترین زمان نیروهای خود را مورد سنجش قرار دهند. در زیر چند نمونه از کاربردهای این تست آمده است:

 • در مشاغل پرخطر پلیسی و خلبانی، کارفرما معمولا به دنبال نمره روان رنجوری پایین است تاز از ثبات عاطفی و خودکنترلی اطمینان حاصل کند.
 • نمره تجربه پذیری نشان دهنده فردی است که خلاق و علاقه مند به روندهای جدید است. نمره بالا در این این شاخص هنگام استخدام یک طراح گرافیک می تواند ایده آل باشد.
 • برای یک پزشک، توانایی بالا در سازماندهی، برنامه ریزی، توجه به جزئیات و به طور کلی با وجدان بودن از اهمیت زیادی برخوردار است.
 • برای مهماندار، متصدی بانک و مشاغلی که روابط اجتماعی در آن ها بسیار مهم هستند برونگرایی حائز اهمیت است.
 • برای معلمان و یا افرادی که در مشاغل آموزشی کار می کنند صمیمت، همدلی و یا به عبارتی سازش پذیری شاخص کلیدی به شمار می رود.

چرا مراکز مشاوره از تست نئو NEO-FFI فرم کوتاه استفاده می کنند؟

مراکز مشاوره معمولا از تست نئو فرم بلند استفاده می کنند. اما زمانی که مراجع در پاسخگویی به سوالات مشکل داشته باشد یا زمان کافی برای سنجش نباشد از فرم کوتاه جهت ارزیابی استفاده می کنند. اطلاعات کلی ارائه شده در تست نئو فرم کوتاه می تواند به جنبه های زیر کمک کند:

 • به تسهیل فرایند مشاوره
 • ایجاد ارتباط موثرتر با مراجع
 • ارائه راهکارها و تمرین های سریع
 • غربال گری اولیه

چرا مدارس از تست نئو فرم کوتاه استفاده می کنند؟

مدارس و مشاوران مدرسه برای غربال گری تعداد زیادی از دانش آموزان و دسته بندی آن ها بر اساس ویژگی های شخصیتی به طور معمول از تست نئو فرم کوتاه استفاده می کنند.

با توجه به کم بودن سوالات نئو FFI آن ها می توانند نتایج دانش آموزان خود را به سرعت تحلیل نموده و برای هدایت تحصیلی از آن استفاده کنند.

نکات مهم در انجام تست نئو فرم کوتاه (NEO-FFI)

برخلاف آزمون های هوش و استعداد تست نئو نیاز به آمادگی خاصی ندارد. کافی است شما سوالات را با دقت خوانده و از بین 5 گزینه مواردی که به شما نزدیک تر است را انتخاب کنید.

هنگام انجام این تست فقط باید چیزی که به واقعیت شما نزدیک است را پاسخ دهید نه آنچه که می خواهید یا دوست دارید باشید. برای دریافت تفسیر دقیق تر حتما باید صادقانه به این آزمون پاسخ دهید.

نظرات کاربران

آقا 16 ساعت پیش

عالی

17 ساعت پیش

عالی بود

1 روز پیش

جالب

1 روز پیش

خوب است ممنون

خانم 1 روز پیش

سوالات خوب بودن

2 روز پیش

سوالات خوب بودن

2 روز پیش

عالی بود سپاس

3 روز پیش

بسیار عالی

آقا 3 روز پیش

عالی

خانم 4 روز پیش

5

تست نئو فرم کوتاه آزمونی 60 سوالی است که برای ارزیابی 5 عامل شخصیت یعنی؛ تجربه پذیری (O)، با وجدان وبدن (C)، برونگرایی (E)، سازش پذیری (A) و روان رنجوری (N) به کار می رود.

مطالعات و پژوهش های زیادی از تست نئو برای ارزیابی شخصیت استفاده کرده اند. تحلیل عاملی این تست نشان می دهد که ساختار 5 عاملی آن در ایران مورد تایید است. همچنین روایی آزمون نئو بسیار مطلوب گزارش شده است.

این تست برای مشاوره شغلی و تحصیلی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از این آزمون برای آموزش و توسعه کارکنان نیز استفاده می کنند. بعلاوه تست نئو رایج ترین آزمون در مطالعات شخصیت شناسی است.

بر خلاف آزمون های هوش و استعداد تست شخصیت نئو نیاز به آمادگی قبلی ندارد. در این تست پاسخ غلط یا درستی وجود ندارد. فقط کافی است به سوالات بر اساس 5 گزینه ارائه شده پاسخ دهید.

تست نئو ابزاری سریع و علمی برای اندازه گیری شخصیت است. به همین خاطر در روانشناسی صنعتی و سازمانی به عنوان پرکاربردترین تست شخصیت شناسی از آن یاد می شود.

تست نئو ای سنج با تفسیر کامل و کاربردی به شما کمک می کند تا خصوصیات خود را در 5 عامل شخصیتی پیدا کنید. همچنین شما می توانید با سبک های بارز شخصیت خود نیز آشنا شوید.

سلام، جز کدوم دسته از کاربران ای سنج هستید؟
قدیمی جدید