تست شخصیت شناسی MMPI فرم بلند (567 سوالی)

تست شخصیت شناسی MMPI فرم بلند (567 سوالی)

با انجام این تست می توانید پروفایل کامل MMPI را همراه با «تفسیر دقیق» شاخص های اعتباری و بالینی دریافت کنید. نمودارها و پاسخنامه اختصاصی با طراحی حرفه ای به همراه «راهکارهای ضروری و مفید» از ویژگی های مهم تست MMPI ای سنج است.

با انجام این تست می توانید پروفایل کامل MMPI را همراه با «تفسیر دقیق» شاخص های اعتباری و بالینی دریافت کنید. نمودارها و پاسخنامه اختصاصی با طراحی حرفه ای به همراه «راهکارهای ضروری و مفید» از ویژگی های مهم تست MMPI ای سنج است.


تعداد انجام 12721
تعداد سوالات 567 سوال
رده سنی بزرگسالان
زمان تقریبی 60 دقیقه
تعداد نظرات 23
امتیاز 5 / 4.8
general-health-offer
هشدار: تست MMPI پیش رو نسخه متخصصان است. در واقع تفسیر این آزمون برای استفاده روانشناسان و درمانگران طراحی شده است.

تست MMPI چیست؟

تست شخصیت شناسی چندوجهی مینه سوتا (MMPI) یکی از رایج ترین و معتبرترین تست های روانشناسی در سراسر جهان است. این تست اولین بار توسط مک کینلی و هاتاوی در دانشگاه مینه سوتا ساخته و منتشر شده است.

کاربردهای تست MMPI

روانشناسان از تست MMPI برای اهداف مختلفی استفاده می کنند. مهمترین کاربردهای تست MMPI عبارتند از:

 • ارزیابی قبل از مداخلات درمانی
 • ارزیابی روانپزشکی بیماران بستری
 • مشاوره پیش از ازدواج
 • مشاوره طلاق و اختلافات بین زوجین
 • ارزیابی روانی در دعاوی حقوقی
 • ارزیابی شغلی به ویژه در مشاغل پرخطر

 

تست MMPI  فرم بلند چه زمانی استفاده می شود؟

تست شخصیت شناسی MMPI معمولا توسط روانشناسان و مشاوران قبل از مصاحبه های تشخیصی انجام می شود. این تست به آن ها کمک می کند تا ارزیابی دقیق تری از مشکلات فرد داشته باشند.

همچنین نتایج تست MMPI به عنوان مدرک پزشکی قانونی در دعاوی کیفری و حضانت استفاده می شود.

بعلاوه به گفته انتشارات دانشگاه مینه سوتا برخی از کارفرمایان نیز از این تست برای غربال گری های شغلی به ویژه در مشاغل پرخطر(افسران پلیس، آتش نشانان، خلبانان) استفاده می کنند.

ویژگی های تست MMPI

ویژگی های تست MMPI فرم بلند ای سنج

تست MMPI ای سنج نسخه 567 سوالی آلفا ویژه روانشناسان و متخصصان می باشد. در این تست موارد زیر در نظر گرفته شده است:

 • بررسی زمان صرف شده و تحلیل آن
 • نمودار 8 شاخص اعتباری
 • نمودار 10 شاخص بالینی
 • تفسیر و توضیحات شاخص های اعتباری و بالینی
 • ارائه شرط ها و نکات همزمان در مورد شاخص ها
 • ارائه راهکارهای بالینی مقیاس ها متناسب با نتایج
 • امکان دانلود پاسخنامه آزمودنی
 • دانلود پروفایل یکپارچه تک صفحه ای از نتایج کلی آزمودنی

شاخص های تست MMPI

تست MMPI دو شاخص اصلی دارد که در نسخه آلفا آن ها را به دقت تحلیل می کنیم.

الف- شاخص های اعتباری تست MMPI

شاخص های اعتباری مقیاس های مهمی است که برای بررسی دقت و صحت تست مورد استفاده قرار می گیرد. در حال حاضر در تست MMPI ای سنج مهمترین شاخص های اعتباری زیر تحلیل می شوند:

 • مقیاس ناهمسانی پاسخ متغیر (VERIN)
 • مقیاس ناهمسانی پاسخ درست (TRIN)
 • مقیاس تظاهر به بدی (F)
 • مقیاس نابسامدی انتهای آزمون (FB)
 • مقیاس نابسامدی آسیب شناسی روانی (FP)
 • مقیاس تظاهر به خوبی (دروغ) (L)
 • مقیاس حالت تدافعی (K)
 • مقیاس خودتوصیفی عالی (S)

ب- شاخص های بالینی تست MMPI

شاخص های بالینی مربوط به علائم و اختلالات اصلی در تست MMPI می باشد. در تست ای سنج شما می توانید نتایج 10 شاخص اصلی و تفسیرهای آن را با در نظر گرفتن شاخص های ترکیبی و شرط های ضروری بررسی کنید. شاخص های بالینی اصلی در تست «ام ام پی آی» ای سنج عبارتند از:

 • مقیاس خودبیمارانگاری (Hs)
 • مقیاس افسردگی (D)
 • مقیاس هیستری (Hy)
 • مقیاس انحراف روانی-اجتماعی (Pd)
 • مقیاس زنانگی / مردانگی (MF)
 • مقیاس پارانویا (Pa)
 • مقیاس ضعف روانی (Pt)
 • مقیاس اسکیزوفرنی (Sc)
 • مقیاس هیپومانیا (Ma)
 • مقیاس درونگرایی اجتماعی (Si)

باز هم تاکید می کنیم که «تست MMPI فرم بلند آلفا» در سایت ای سنج، نسخه متخصصان است. بنابراین محتوا و تفسیر آن باید توسط یک روانشناس بررسی شود.

 

 

روایی و اعتبار تست MMPI

منظور از روایی و اعتبار تست MMPI، میزان قابلیت اطمینان این آزمون است. در ادامه به طور مختصر در مورد این مساله صحبت خواهیم کرد:

 روایی و اعتبار بر اساس مطالعات بین المللی

این تست یکی از معتبرترین آزمون های روانشناسی است که تا کنون به بیش از 125 زبان مختلف ترجمه شده است. در یک فراتحلیل که توسط هانسلی و همکارانش انجام شده است نتایج نشان می دهد که همه مقیاس های MMPI از پایایی مطلوبی برخوردار هستند. به اعتقاد او ضریب پایایی این تست به طور متوسط برای زیرمقیاس ها بین 0/71 تا 0/84  می باشد. بعلاوه ضریب اعتبار این تست برای بیماران روانپزشکی 0/80 و برای افراد بهنجار 0/70 گزارش شده است.

 روایی و اعتبار بر اساس مطالعات داخلی

در ایران مطالعه جامعی برای بررسی اعتبار و هنجاریابی نسخه 576 سوالی تست MMPI انجام نشده است. اما نسخه های کوتاه آن از جمله فرم 370 سوالی بارها مورد بررسی قرار گرفته است. در یکی از همین مطالعات دهقانی و همکاران ضریب اعتبار این تست را برای زیرمقیاس های آن بین 0/43 تا 0/89 گزارش کرده اند. بعلاوه آن ها نشان داده اند که این تست با زیرمقیاس های تست SCL90، تست شخصیت آیزنک و تست افسردگی-اضطراب-استرس همبستگی قابل قبولی دارد.

 

آقا 5 روز پیش

عالی است

آقا 24 روز پیش

عالی

آقا 1 ماه پیش

خوب بود

آقا 7 ماه پیش

عالی و کامل.

خانم 7 ماه پیش

فک کنم خوبه

آقا 7 ماه پیش

تو این تحلیل من تناقض میبینم یعنی چیزی که خودم تو دانشگاه خوندم با چیزی که اینجا زده همخوانی نداره نمیدونم استادم میگفت وقتی اولین بار این تست رو انجام بدی حالت دفاعی میگیری ولی خب ببینید اینجا درباره اعتماد به نفس دو نحوه جدا گونه گفته و همین طور درباره درون گرایی و برون گرایی ی قسمت گفته درون گرایی بالایی داره ی قسمت گفته برون گرایی بالایی داره هر کدوم اینا باشه نمیتونه اون یکی درست باشه و اینکه گاها بعضی از خصوصیات گفته شده اون یکی رو نقض میکنه چطور ممکنه یک شخص احتمال جنایت هاش بالا باشه ولی هم دردی با مردم زیاد باشه.... شاخص هارو درست کنید لطفا.... بعد من اینجا افسردگی خفیف گرفتم ولی بعدش رفتم تست افسردگی بک رو هم زدم شاخصم 3 بود... و اصلا سعی کردم حس واقعیمو بزنم....

logo
پشتیبانی ای سنج چند ثانیه پیش

با سلام ممنونم از نظری که گذاشتید. همانطور که ابتدای این تست نیز اشاره کرده ایم آزمون حاضر نسخه متخصص است. تفاوت در عزت نفس و همچنین وجود درونگرایی و برونگرایی همزمان در تست MMPI ناشی از تناقض نیست. چرا که این آزمون به خوبی می تواند «ambivalence» را نیز تشخیص دهد. بالا بودن افسردگی و در عین حال هیپومانیا ممکن است نشانه های دوقطبی باشد و به همین دلیل «علائم متناقض» دیده شود. بعلاوه با توجه به شاخص های اعتباری نظیر F همانطور که در پروتکل گفته شده است نتایج نامعتبر است و باید متخصصی که تسلط کافی به تست MMPI دارد پس از مصاحبه تشخیصی نتایج را مطابق آن تحلیل نماید. در مورد تست افسردگی نیز اضافه می کنم که تست افسردگی بک برای تشخیص دوقطبی و سایر اختلالات همزمان کافی نیست بعلاوه توانایی تفکیک تناقض ها، تلاش برای تمارض و یا دیگر جنبه های اعتباری در آن لحاظ نشده است. بنابراین توصیه می کنیم نتایج MMPI توسط متخصص بالینی تفسیر شود...

آقا 8 ماه پیش

عالی

آقا 8 ماه پیش

متوجه منظور ازمون نشدم خیلی گیج کنندس

آقا 8 ماه پیش

واقعا کارتون عالی و حرفه ایی هست.متشکرم

آقا 8 ماه پیش

سبک باحالی بود

🕟در تاریخ 1401/05/22 خروجی نتایج توسط متخصص  بررسی شد (آخرین بروزرسانی).

نسخه آلفا تست MMPI ای سنج ورژنی از این آزمون است که تفسیر آن برای متخصصان طراحی شده است. این آزمون به روانشناسان کمک می کند تا در سریعترین زمان ممکن به پروفایل و نتایج آزمودنی خود دسترسی پیدا کنند.

اگر شما روانشناس نیستید و فقط می خواهید خود را ارزیابی کنید بهتر است خروجی و نتایج آن را خودتان بررسی و مطالعه نکنید. در واقع این تست برای متخصصان طراحی شده است و تفسیر آن باید با احتیاط و دانش کافی به بیماری ها و اختلالات روانی بررسی شود. بنابراین اگر می خواهید این آزمون را انجام دهید حتما نتیجه آن را پیش روانشناس تان ببرید تا او در مورد مشکلات نهایی شما جمع بندی نماید.

در خروجی این تست ما سعی کرده ایم که 8 شاخص اعتباری و 10 شاخص بالینی را بیاوریم. همچنین تفسیر هریک از شاخص ها به طور مجزا گزارش می شود. ما سعی کرده ایم برای مواردی که دارای نشانه های بالینی هستند با استفاده از شرط های پیچیده تر راهکارهای مورد نیاز را ارائه کنیم. این تست توسط هسته روانشناسی بالینی ای سنج به طور پیوسته بروزرسانی خواهد شد.

تست MMPI ای سنج توسط روانشناسان بالینی ای سنج بروزرسانی خواهد شد. به طوریکه به مرور تفسیرها و نمره گذاری های پیشرفته تری به آن اضافه می شود. ما سعی داریم در این آزمون شاخص های بیشتری که در این تست تعریف شده است را بیاوریم. زمانی که نتایج بروزرسانی می شود نتایج آن در تفسیر ذخیره شده شما اعمال خواهد شد.

ما سعی می کنیم با در نظر گرفتن شرط های پیچیده و نمره گذاری چندمحوری فرایند تفسیر و استفاده از نتایج این تست را برای شما آسان نماییم. شما می توانید با این تست وضعیت مراجع خود را با سرعت بیشتری تحلیل کنید. همچنین سعی کرده ایم در تفسیر تست نکاتی که در مصاحبه بالینی باید به آن توجه کنید را به طور اختصاصی برای آزمودنی شما ارائه کنیم.