لوگوی ای سنج ورود و ثبت نام
داشبورد
پروفایل من
آزمون های من
گردش حساب
امتیاز من
خروج
ورود در سایت
ثبت نام در سایت

تست هوش ریون - IQ کودکان | آنلاین (RCPM)


هر وقت صحبت از هوش می شود بلافاصله یک نوع توانایی ذهنی تصور می شود  که دارای قابلیت هایی چون حل مسئله، یادگیری سریع، استعداد تشکیل مفاهیم، قدرت استدلال، برنامه ریزی و تفکر انتزاعی و ... می باشد. در بیشتر تعاریف هوش را استعداد حل مسئله می خوانند، اما مسائل خود دو نوع هستند:  ذهنی و عینی. 
هوش عینی: توانایی درک اشیاء
هوش ذهنی: مختص انسان  بوده و منظور از آن توانایی درک علایم کلامی و ریاضی و کار کردن با آن هاست.
در مورد هوش کودکان باید ذکر کرد که سرعت رشد هوش در آنها بسیار زیاد است و در یک برهه ی زمانی خاص سیر تکاملی چشم گیری را طی می کند. مقوله ی هوش علل الخصوص در کودکان بسیار حائز اهمیت است . همانگونه که سنجشش اهمیت دارد، فراهم کردن زمینه برای رشد و ترقی آن  دو چندان بازم است. امروزه اعتقاد بر این است که هوش درهردو کودک عادی و عقب مانده رشد میکند با این تفاوت که در کودک عقب مانده رشد هوشی کندتراست و زودتر متوقف میشود.
سنجش هوش کودکان به راحتی سنجش هوش در بزرگسالان نیست. آزمون های زیادی در زمینه ی سنجش هوش کودک وجود دارد که سوالات و آیتم  های آنان بصورت های مختلف طراحی شده اند. آزمون ها  بصورت کلامی، عملی، تصویری، مداد کاغذی و....  متناسب با سن کودک طراحی شده اند. هر کدام از آزمون های هوش بر اساس تعریفی که متخصص و طراح آن آزمون از هوش داشته و همچنین بسته به  جنبه ای از هوش که می سنجد در قالب های متفاوتی طراحی شده اند. بعنوان مثال تعاریف متعددی از هوش را در زیر ملاحظه می کنید که توسط متخصصین ارائه شده است:
ترستون می گوید هوش از هفت استعداد ذهنی بنیادی و مستقل از یكدیگر تشكیل می‌شود که عبارتند از: كلامی، سیالی كلامی، استعداد عددی، استعداد تجسم فضایی، حافظه تداعی، سرعت ادراك و استدلال .... گیلفورد این تعداد را افزایش داده و اظهار داشت: هوش، دست‌كم از 120 عامل تشكیل می‌شود.ریموند كتل عقیده دارد که هوش  مجموعه استعدادهایی  است كه توسط آنها به شناخت می‎رسیم، شناخت‌ها را به ذهن می‌سپاریم وعناصر تشكیل‌دهنده فرهنگ را به‌كار می‌بریم تا مسائل روزانه را حل كنیم و با محیط سازگار شویم. به نظر ترستون هفت عامل اولیه اساس هوش را تشکیل می‌دهند: کلامی، عددی،تجسم فضایی، حافظه،استدلال،سیالی کلامی،سرعت ادراک. عملکرد هریک از این ها در افراد مختلف، فرق میکند که تفاوت های فردی را به دنبال دارد.

آزمون ماتریس های پیشرونده ریون:

یک روانشناس انگلیسی به نام جان کارلیل ریون به دلیل علاقه ی زیادش به روانشناسی ،ابزارهای سنجش توانایی کودکان را مورد مطالعه قرار می داد. او به این نتیجه رسید که انجام آزمون های رایج آن زمان در مدارس سخت و تفسیرشان در ان فضا نیز مشکل است. به همین دلیل آزمون بهره ی هوشی ریون را طراحی و تدوین کرد. این آزمون در مجموع 36تصویر دارد و برای کودکان 5تا11 ساله قابل اجرا است. همچنین برای افراد بالغی که  محدودیت فیزیکی و ذهنی دارند نیز قابل اجراست. آزمودنی باید هریک از تصاویر پایینی را انتخاب کند که قسمت برید شده تصویر هر بخش را کامل می کند. براین اساس، آزمودنی ابتدا تصویر بالایی  راخوب نگاه کند و سپس از بین 6تصویر پایین ، تصویر مورد نظر را پیدا کند . ماتریس های این آزمون به تدریج دشوارتر می شوند . زمان لازم برای اجرای ریون کودکان 30دقیقه است. این آزمون استدلال انتزاعی و هوش سیال ( وابسته به ژنتیک) فرد را می سنجد. همچنین این آزمون برای اندازه گیری عامل g  یا هوش عمومی اسپیرمن طراحی شده است. 


خــرید آزمون    4,000 تومان 10,000 تومان

اشتراک گذاری

هزینه آزمون : 4,000 تومان
زمان تقریبی : 1 ساعت
تعداد سوالات : 36 سوال
دسته بندی : آزمون های هوش و حافظه, آزمون های رشدی و کودک
برچسب ها : تست روانشناسی, تست روانشناسی آنلاین, تست هوش
رده سنی : کودکان
بازه سنی : 5 تا 10 سال
تعداد دفعات انجام شده : 35
تعداد نظرات :
1


شماره تماس : 02144483904
آدرس ایمیل : info [ at ] esanj.ir