تست شادکامی آکسفورد (OHI)

تست شادکامی آکسفورد (OHI)

شادکامی راز اصلی سلامت روانشناختی و جسمانی و در نتیجه رضایت از زندگی است. با ما همراه شوید تا به کمک این آزمون این بخش از خود را بیشتر بشناسید.

شادکامی راز اصلی سلامت روانشناختی و جسمانی و در نتیجه رضایت از زندگی است. با ما همراه شوید تا به کمک این آزمون این بخش از خود را بیشتر بشناسید.


تعداد انجام 44539
تعداد سوالات 29 سوال
رده سنی بزرگسالان - نوجوانان
زمان تقریبی 10 دقیقه
تعداد نظرات 61
امتیاز 5 / 4.8

اگر بخواهید بدانید که راز موفقیت در زندگی چیست، باید بگویم که تنها یک واژه است آن هم شادکامی است.

پیترگلمن

تست شادکامی

تست شادکامی آکسفورد توسط آرجیل، مارتین و کراسلند؛ براساس پرسشنامه افسردگی بک طراحی شده است.

 شادکامی در این آزمون به میزان شدت عاطفه مثبت، سطح رضایتمندی و عدم احساسات منفی تعریف شده است. شما توسط پرسشنامه حاضر می توانید در مولفه های زیر خود را بسنجید و در نهایت به نمره ی شادکامی تان دست یابید.

تیک 8 خودپنداره (شامل: نگرش‏ ها، احساسات و دانش فرد درباره توانایی، مهارت و قابلیت پذیرش اجتماعی)

تیک 8 رضایت از زندگی
تیک 8 آمادگی روانی
تیک 8 سرذوق بودن (سر حال بودن و داشتن انگیزه بالا برای انجام هرکاری)
تیک 8 احساس زیبایی شناختی (تصور فرد از سلامت و شادابی خود)
تیک 8 خود کارآمدی (احساس فرد به  زندگی  و همچنین تاثیر گذاری بر دنیای اطراف)
تیک 8 امیدواری   
مقیاس های تفسیر تست شادکامی
 

کاربردهای تست شادکامی آکسفورد

تست شادکامی آکسفورد برای سنجش 7 مولفه اصلی شادکامی مورد استفاده قرار می گیرد. این آزمون را می توان برای موارد زیر به کار برد:

  •  تعیین میزان شادکامی
  •  اقدام برای افزایش شادکامی
  •  مشاوره تحصیلی 
  •  مشاوره شغلی و افزایش عملکرد
  •  مشاوره فردی جهت موفقیت و خودشکوفایی
  •  پژوهش ها و مطالعات علمی

شادکامی و اهمیت آن

چرا برخی به خاک دست می زنند طلا می شود؟ آیا تمام سنگ های دنیا زیر پای مردم لنگ یافت می شود؟ با کمی جستجو در رابطه با این سوالات پی بردیم بسیاری از مشاهیر، شادکامی را به عنوان عامل خوشبختی و سلامت روان در زندگی می دانند.

شادکامی مقوله ای است که جنبه های بسیاری از زندگی انسان را تحت تاثیر قرار می دهد. شادکامی نوعی ارزشیابی است که فرد از زندگی اش دارد و مواردی چون رضایت از زندگی، هیجان و خلق مثبت و عدم افسردگی و اضطراب را دربرمی گیرد. برخی از پژوهشگران معتقدند که شادکامی مهمترین مولفه در ارزیابی کیفیت زندگی افراد است.

به نظر می رسد شادکامی یک مسئله مهم در زندگی به شمار می رود. به جرات می توان گفت عملکرد ما با شاد بودن ما در ارتباط است و زمانی که غمگین هستیم تمایلی به فعالیت در زندگی نداشته و گوشه گیر و منفعل خواهیم شد.

افراد غمگین مدام از دیگران کناره گیری می کنند و روابط اجتماعی محدودی خواهند داشت. همچنین آن ها در حرفه و شغل خود نیز نمی توانند موفق باشند. شادکامی با مثبت اندیشی همراه است و نتیجه آن این است که می توانیم با انرژی بیشتری زندگی کنیم. 

شادکامی

چرا باید تست شادکامی را انجام دهیم؟

بسیاری از مشکلات اجتماعی و اقتصادی که مردم با آن دست به گریبان هستند لزوم توجه به شادی و نشاط را بیش از هر زمان دیگری مهم جلوه می دهد. برای این منظور ابزارهای مختلفی از جمله تست شادکامی آکسفورد طراحی شده است تا شما بتوانید میزان شادکامی خود را بسنجید.

پژوهشگران دانشگاه استنفورد و آکسفورد نشان داده اند بخش هایی از مغز افرادی که در آزمون شادکامی فعال تر از بقیه بوده، حافظه و یادگیری بهتری نسبت به دیگران داشته اند. همچنین شواهد بسیاری تاثیر شادکامی را بر سلامت روانشناختی و افزایش طول عمر نشان داده اند. 

با سنجش شادکامی می توانیم بازخورد مناسبی دریافت نماییم که پس از آن به دنبال راهکارهایی برای افزایش آن باشیم.

ویژگی های تست شادکامی ای سنج

تیم ای سنج با توسعه تفاسیر این آزمون شرایطی را فراهم نموده است که شما بتوانید بر حسب میزان شادکامی خود راهکارهای مناسب را دریافت نمایید. سعی کنید این راهکارها را به کار ببنیدید. در زیر مختصری از تفسیر این آزمون که توسط تیم ای سنج طراحی شده است برای شما ارائه می گردد:

نمودار اجمالی در تفسیر تست شادکامی

به شما توصیه می کنیم که حتما تست شادکامی را انجام دهید. مطمئن باشید، شما می تواند تغییراتی که دلخواهتان است را در زندگی خود بوجود بیاورد. یاس و نا امیدی نمی تواند راهکاری برای رهایی از مشکلات باشد.

تنها با مثبت اندیشی و شاد بودن است که می توانید زندگی خود را سراسر آرامش نموده و در مسیر رشد و پیشرفت گام بردارید.

 

نظرات کاربران

2 روز پیش

سعی کردم از توانایی هایی که خداوند به من هدیه کرده به خوبی استفاده کنم

4 روز پیش

میتوان گفت تفسیر من حدودا درست و کامل است . اما در کل وبسایت ای سنج به شدت عالی و مورد اعتماد و آگاه است .

1 ماه پیش

سلاموبرنامه خیلی خوبی هست ممنون از سازندش

1 ماه پیش

عالی

4 ماه پیش

عالی بود سپاسگزارم

4 ماه پیش

خوبه

5 ماه پیش

خیلی جگر خون ام😭😭☹🙁😢

6 ماه پیش

عالی و همه چی درست

6 ماه پیش

مرسی عالی بود:)

خانم 6 ماه پیش

بسیار عالی

تست شادکامی یکی آزمون های معروف برای سنجش میزان عواطف و ویژگی های مثبت می باشد. این تست 29 سوال دارد و هفت ویژگی شادکامی را در شما مورد ارزیابی قرار می دهد.

تست شادکامی آکسفورد 5 مولفه را ارزیابی می کند. این هفت ویژگی مربوط به شادکامی عبارتند از: (1) خودپنداره (2) رضایت از زندگی (3) آمادگی روانی (4) سر ذوق بودن (5) احساس زیبایی شناختی (7) خودکار آمدی (8) امیدواری.

تست شادکامی آکسفورد یکی از آزمون هایی است که مطالعات زیادی در مورد آن انجام شده است. بررسی اعتبار خارجی آن نشان می دهد که این آزمون کفایت لازم برای سنجش شادکامی افراد را دارد. همچنین این تست در ایران نیز اعتباریابی شده و بارها در مطالعات و پژوهش های مختلف استفاده شده است.

تست شادکامی در سایت ای سنج با تفسیر کامل ارائه شده است. در این تست با قرار دادن صدها شرط خروجی را ارائه می دهیم تا شما بتوانید متناسب با میزان شادکامی خود راهکارهای مناسب را دریافت نمایید.

سلام، جز کدوم دسته از کاربران ای سنج هستید؟
قدیمی جدید