تست اضطراب کتل (CAQ)

تست اضطراب کتل (CAQ)

تست اضطراب کتل یکی از معروف ترین ابزارهای سنجش اضطراب است. با استفاده از تست اضطراب و راهکارهای آن می توانید با استرس های زندگی خود مقابله نمایید.

تست اضطراب کتل یکی از معروف ترین ابزارهای سنجش اضطراب است. با استفاده از تست اضطراب و راهکارهای آن می توانید با استرس های زندگی خود مقابله نمایید.


تعداد انجام 65097
تعداد سوالات 40 سوال
رده سنی بزرگسالان - نوجوانان
زمان تقریبی 10 دقیقه
تعداد نظرات 168
امتیاز 5 / 4.9

تست اضطراب کتل

تست اضطراب کتل ابزاری برای سنجش میزان اضطراب و انواع آن به شمار می رود. تست های زیادی برای ارزیابی اضطراب توسط روانشناسان تهیه شده است که از معروف ترین آن ها می توان به تست اضطراب کتل، تست اضطراب بک و تست اضطراب همیلتون اشاره نمود.

کلیه این آزمون ها برای این منظور مورد استفاده قرار می گیرند تا روانشناسان بتوانند سطح و میزان اضطراب فرد را سنجیده و متناسب با آن راهکارهای مناسب را به آن ها ارائه نمایند.

اضطراب، مادر همه مشکلات روانی و اجتماعی است. برای بهبود شرایط زندگی و کاهش مشکلاتتان انجام این تست را اکیدا توصیه می کنیم.

 

تست اضطراب کتلتست اضطراب کتل     

تست اضطراب کتل توسط ریموند برنارد کتل تهیه شده است. این تست شامل 40 سوال می باشد که هر فرد بر اساس سه گزینه پیش رو وضعیت خود را گزارش می نماید. 20 سوال از این تست مربوط به اضطراب پنهان و 20 سوال نیز مربوط به اضطراب آشکار فرد است. این تست دارای یک نمره کلی اضطراب و وضعیت فرد در پنج حالت زیر می باشد:

 •   ناپایداری هیجانی
 •  بی اعتمادی توام با اضطراب
 •  اطمینان به خود
 •  مهار اراده و پایداری خلق و خو
 •  تنش عصبی

اضطراب چیست؟

اضطراب پاسخ طبیعی بدن شما به استرس است. این حالت، احساس ترس یا دلهره نسبت به چیزی است که در آینده رخ می دهد.

بسیاری از افراد زمان انجام فعالیت های جدید، مانند روز اول مدرسه، مراجعه به مصاحبه شغلی یا سخنرانی ممکن است احساس ترس  یا نگرانی کنند. این اتفاقات وحالت هایی که تجربه می شود کاملا طبیعی است و حتی مقداری اضطراب می تواند برای فرد مفید باشد.

توجه- اگر احساس اضطراب تان بیش از شش ماه دوام داشته و باعث ایجاد مشکلات در زندگی شوند، به عنوان یک اختلال نیاز به درمان دارند.

اختلالات اضطرابی چیست؟

طبیعی است که از رفتن به مکان جدید، شروع کار جدید یا امتحان کردن احساس نگرانی کنید. این نوع اضطراب ناخوشایند است اما ممکن است باعث افزایش انگیزه برای کارهای سخت تر و بهتر شوند.

اضطراب معمولی، زودگذر است و احساسی است که در زندگی روزمره شما دخالت نمی کند. اما اختلال اضطرابی معمولا طولانی تر بوده و باعث می شود که نتوانید به درستی فعالیت های خود را انجام دهید.

این نوع اضطراب ممکن است باعث شود که شما کارهایی را که از آن لذت می برید، متوقف کنید. در موارد شدید، اضطراب ممکن است مانع از ورود به آسانسور، عبور از خیابان یا حتی بیرون رفتن از خانه شود.

به یاد داشته باشید؛ اضطراب اگر درمان نشود هر روز وخیم تر می شود.

اختلالات اضطرابی شایع ترین شکل اختلال عاطفی است و می تواند هر کسی را در هر سنی تحت تأثیر قرار دهد. طبق اعلام انجمن روانپزشکی آمریکا ، زنان نسبت به مردان بیشتر از مردان مبتلا به اختلال اضطراب تشخیص داده می شوند.

تفاوت بین اضطراب و استرس

اضطراب و استرس معمولا به جای هم به کار می روند. اما این دو واژه به لحاظ  کاربردی تفاوت هایی دارند. علت استرس و اضطراب معمولاً متفاوت است. استرس بیشتر بر فشارهای بیرونی متمرکز است.

هنگامی که دچار استرس می شویم، معمولاً می دانیم که در مورد چه مواردی استرس داریم و بعد از پایان وضعیت استرس زا، علائم استرس ناپدید می شوند. از طرف دیگر، علت اضطراب به آسانی قابل تشخیص نیست.

زمانی که نگرانی ها و دل شوره های ما بدون دلیل هستند، دچار اضطراب هستیم. استرس و اضطراب هر دو بخشی از زندگی ما می باشند. اما در صورت ماندگاری طولانی مدت می توانند سلامت روانی و جسمانی مان را به خطر بیندازند.

تفاوت بین اضطراب و استرس

اضطراب انواع مختلفی دارد و بر اساس آخرین ملاک های تشخیصی روانپزشکی (DSM-5) انواع اختلالات اضطرابی را می توان به صورت زیر دانست:

 • اختلال پانیک- تجربه حملات مکرر هراس در مواقع غیر منتظره که فرد گاهاً از ترس حمله بعدی دچار وحشت زدگی می شود.
 • اختلال هراس- ترس بیش از حد از یک شیء ، موقعیت یا فعالیت خاص.
 • اختلال اضطراب اجتماعی- ترس شدید از قضاوت دیگران در موقعیت های اجتماعی.
 • اختلال اضطراب جدایی- ترس از دوری از خانه یا دوری از عزیزان.
 • اختلال اضطراب بیماری- اضطراب در مورد سلامتی شما (که قبلاً هیپوکندری نامیده می شد).

علائم اضطراب چیست؟

بسته به شخصی که آن را تجربه می کند، اضطراب می تواند علائم متفاوتی داشته باشد. علائم می تواند از احساس حالت هایی در شکم تا تپش قلب متغیر باشد. ممکن است احساس ترس و نگرانی کلی داشته باشید یا ممکن است از مکان یا رویداد خاصی هراس داشته باشید. علائم اضطراب عمومی شامل موارد زیر است:

 •  افزایش ضربان قلب
 •  تنفس سریع و پی در پی
 •  بی قراری
 •  تمرکز مشکل دارد
 •  مشکل در خوابیدن

علائم اضطراب شما ممکن است کاملاً متفاوت از علائم شخص دیگری باشد. به همین دلیل مهم است که بدانید همه راه هایی که اضطراب می تواند در خود ایجاد کند، مهم است.

شما باید در مورد انواع مختلف علائم اضطرابی که ممکن است تجربه کنید، اطلاع بیشتری به دست آورید. استفاده از تست اضطراب کتل به همراه راهنمای ها و توضیحاتی که پس از انجام این تست به شما داده می شود می توانید توانایی کنترل این مشکل را در خود افزایش دهید.

 
 

 

 

نظرات کاربران

1 روز پیش

عالی

2 روز پیش

عالی ودقیق بود

آقا 2 روز پیش

5

2 روز پیش

کاملا درست ممنونم

خانم 3 روز پیش

ممنون عالی بود و احتیاج به تمرین و خودسازی دارم امیدوارم از پسش بربیام

5 روز پیش

خیلی خستم

خانم 6 روز پیش

تفسیر مختصر و مفید بود

خانم 11 روز پیش

عالی

13 روز پیش

عالی بود

خانم 1 ماه پیش

بسیار عالی بود. ممنونم

تست اضطراب کتل آزمونی، شامل 40 سوال است که برای سنجش اضطراب و انواع آن طراحی شده است. این تست که بر اساس مقیاس برنارد کتل می باشد دارای 20 سوال مربوط به «اضطراب پنهان» و 20 سوال مربوط به «اضطراب آشکار» است.

آزمون اضطراب کتل 5 ویژگی یعنی «ناپایداری هیجانی»، «بی اعتمادی توام با اضطراب»، «اطمینان به خود»، «مهار اراده و پایداری خلق و خو» و «تنش عصبی» را می سنجد.

تست اضطراب کتل در مطالعات خارجی و ایرانی بسیار مورد استفاده قرار گرفته است. پژوهش های زیادی نشان داده اند که تست اضطراب کتل از اعتبار و روایی مطلوبی برخوردار است.

در خروجی این تست نتایج بر اساس 5 مولفه اضطراب کتل و همچنین اضطراب آشکار و پنهان ارائه می شود. بعلاوه مطابق نمرات شما «توضیحات اختصاصی» برای هر مولفه به تفکیک گزارش خواهد شد. علاوه بر این در نتایج این تست می توانید از «راهکارهای کاربردی»، «کتاب ها» و «فیلم های پیشنهادی» استفاده کنید.

تست اضطراب کتل علاوه بر «خودارزیابی» و سنجش میزان اضطراب، می تواند به عنوان یک آزمون کاربردی در مراکز روانشناسی، مدارس، سازمان ها و همچنین مطالعات علمی مورد استفاده قرار بگیرد.

سلام، جز کدوم دسته از کاربران ای سنج هستید؟
قدیمی جدید