اطلاع از تخفیف ها و تست های جدید در اینستاگرام
لوگوی ای سنج ورود و ثبت نام
داشبورد
پروفایل من
آزمون های من
گردش حساب
امتیاز من
خروج
ورود در سایت
ثبت نام در سایت

تست اعتياد به اينترنت يانگ | آنلاین (IAT)


تفاوت بین تكنولوژي و بردگی در این است که بردگان کاملاً آگاه هستند که آزاد نیستند.

نيكلاس

تست اعتیاد به اینترنت آگاهی شما را برای کنترل بیشتر بر زندگی تان، افزایش خواهد داد.

 

به جرات می توان گفت که اینترنت یکی از مهم ترین و پر رنگ ترین ابداع بشر در زمینه ی ارتباطات بوده است و حتی میتوان گفت بهترین اختراع انسان  از میان تمامی ابزار ارتباطی بوده است. اینترنت سبب بالا رفتن سرعت و دقت در کارها شده است و سراسر این دنیای بزرگ را به یک دهکده ی جهانی تبدیل کرده است. منابع اطلاعاتی فراوان، خدمات انلاین و تجارت الکترونیک، سرعت در انتقال اطلاعات کاری و شخصی، تفریح و سرگرمی،آموزش های مختلف و... همه و همه از مزایای اینترنت می باشند.
اما نباید این را نادیده گرفت که باوجود تمامی مزیت های بیشماری که دارد، مشکلات زیادی را نیز در سطح جامعه بوجود آورده است که نگرانی خیلی ها را برانگیخته است. از  اساسی ترین مشکلات اینترنت می توان به اعتیاد به آن اشاره کرد. اعتیاد یعنی وابستگی بیش از حد به چیزی که بدون آن زندگی کردن برای فرد سخت و در بعضی از موارد غیر ممکن می باشد. وقتی فرد به چیزی وابسته است خود را در بند آن می داند و نمی تواند خود را از قید اسارت آن رها کند. فرد مبتلا  تمام فکر و ذکرش لذت بردن از آن است و با گذشت زمان این تلاش شدت پیدا می کند و دفعات پرداخت به آن بیشتر و بیشتر می شود.  وابستگی به اینترنت  همانند وابستگی به مواد مخدر و یا وابستگی های دیگر می باشد. هرچند در ظاهر با هم متفاوت اند و هیچگونه مشکلات جسمانی در فرد مشاهده نمی شود، اما مشکلاتی که از لحاظ اجتماعی برای فرد به بار می آورد همانند اعتیاد های دیگر است،چه بسا پیامد های بیشتری نیز دارد.

اعتیاد به اینترنت چیست؟
اعتیاد به اینترنت نیز همانند سایر اعتیاد های دیگر دارای علایم و نشانه هایی می باشد.این علایم می تواند شامل این موارد باشد: عدم کنترل فرد  بر روی رفتار، عطش زیاد برای کار با اینترنت، انزوا طلبی و دوری از اجتماع، افت در زمینه ی تحصیلی، کاهش عملکرد در زمینه ی شغلی، بی حوصلگی، آشفتگی بیش از حد در صورت نبود اینترنت، علایم ناخوشایند ناشی از ترک و... . 
ظهور چنین اعتیادی به عنوان یک اختلال جداگانه، در سال 1995 برای اولین بار توسط ایوان گلدبرگ مطرح شد. در سال 1996 چنین بحثی دوباره پیش کشیده شد و اینبار توسط یانگ توسعه پیدا کرد و در ادامه به فکر ساخت آزمونی جهت سنجش چنین اعتیادی شد. سپس  بعد از آن به طور جدی تر در تمامی مراکز درمانی آمریکا در دستور کار قرار گرفت و حتی در دادگاه های این کشور،وابستگی به اینترنت به عنوان یک اختلال روانی شناخته و پذیرفته شد. در کشور ما هنوز اعتیاد به اینترنت به عنوان یک بیماری و اعتیاد رسمی شناخته نشده است و متاسفانه با اینکه افراد زیادی دیده می شوند که درگیر چنین اعتیادی هستند اما برای بیشتر افراد جامعه  این مسئله عادی است.  

تست اعتیاد به اینترنت یانگ

این پرسشنامه درسال 1998 توسط کیمبرلی یانگ برای سنجش اعتیاد به اینترنت تدوین شد که یکی از معتبرترین تست های مربوط به سنجش اعتیاد به اینترنت می باشد. گویه های این آزمون براساس ملاک های DSM برای اختلال قماربازی بیمارگون ساخته شده زیرا تصور می شود بین این دو شباهت هایی وجود دارد. این پرسشنامه  قابلیت این را دارد که میزان استفاده  از اینترنت افراد را بسنجد ،سطح وابستگی و یا اعتیاد را تعیین کند و مشخص می کند که  تا چه میزان برزندگی آزمودنی تاثیر گذاشته است. این آزمون دارای 20سوال است که دریک درجه بندی 5 درجه ای از بندرت تا همیشه  به آن پاسخ داده می شود. 


آزمون های مشابهآدرس ایمیل : info [ at ] esanj.ir
×

دنبال چه آزمونی میگردی ؟