تست اعتياد به اينترنت يانگ (IAT)

تست اعتياد به اينترنت يانگ (IAT)

تست اعتیاد به اینترنت آگاهی شما را برای کنترل بیشتر بر زندگی افزایش خواهد داد. هم اکنون می توانید این تست را بصورت کاملا رایگان  در سایت ای سنج انجام دهید.

تست اعتیاد به اینترنت آگاهی شما را برای کنترل بیشتر بر زندگی افزایش خواهد داد. هم اکنون می توانید این تست را بصورت کاملا رایگان  در سایت ای سنج انجام دهید.


تعداد انجام 34318
تعداد سوالات 20 سوال
رده سنی بزرگسالان - نوجوانان - کودکان
زمان تقریبی 5 دقیقه
تعداد نظرات 100
امتیاز 5 / 4.9

تست اعتیاد به اینترنت یانگ

آیا ممکن است با گذراندن زمان بیش از حد در اینترنت مانند بازی کردن، خرید کردن، مطالعه کردن و یا چت کردن معتاد شوید؟ بله، اگر فعالیت هایی مانند این در برقراری ارتباط با افراد در زندگی واقعی اختلال ایجاد کند، می گوییم که دچار اعتیاد شده اید. البته نگران نباشید. پرسشنامه ای که در پیش رو دارید برای ارزیابی همین مسئله طراحی شده است.

این تست درسال 1998 توسط کیمبرلی یانگ برای سنجش اعتیاد به اینترنت تدوین شد که یکی از معتبرترین تست های مربوط به سنجش اعتیاد به اینترنت می باشد. سوال های این آزمون براساس ملاک های DSM برای اختلال قماربازی بیمارگون ساخته شده زیرا تصور می شود بین این دو شباهت هایی وجود دارد.

 کاربردهای تست اعتیاد به اینترنت

از آنجا که اعتیاد به اینترنت روابط را مختل می سازد و می تواند به عنوان علت یا همراه مشکلات دیگر ایجاد شود. سنجش آن معمولا به عنوان یک تست کمکی یا همراه ضرورت دارد. از مهمترین استفاده های این تست عبارتند از:

چک باکس خودشناسی و آگاهی از میزان درگیری با شبکه های مجازی

چک باکس تست همراه در مشاوره و درمان اعتیاد به اینترنت

چک باکس تست کمکی در مشاوره تحصیلی

چک باکس تست کمکی در مشاوره ارتباطی

چک باکس تست کمکی در مشاوره روابط زناشویی

چک باکس پژوهش ها و مطالعات علمی

تست اعتیاد به اینترنت چیست؟

اعتیاد به اینترنت در اینجا به عنوان یک رفتار اجباری آنلاین تعریف می شود که باعث اختلال در تعاملات اجتماعی عادی می شود و همچنین استرس روزانه و احساس تنهایی، اضطراب و افسردگی را افزایش می دهد. این آزمون میزان درگیری در فعالیت‌های آنلاین را با استفاده از پاسخ‌های مقیاس 5 درجه‌ای لیکرت اندازه‌گیری می‌کند و رفتار اعتیاد آور را به چهار دسته طبقه‌بندی می‌کند:

 • عدم اعتیاد
 • علائم خفیف اعتیاد
 • نشانه‌های متوسط ​​اعتیاد
 • رفتار اعتیادی شدید

تست اعتیاد به اینترنت

ویژگی های تست اعتیاد به اینترنت

- تاریخچه ساخت تست اعتیاد به اینترنت

ظهور اعتیاد به اینتنرت به عنوان یک اختلال جداگانه، در سال 1995 برای اولین بار توسط ایوان گلدبرگ مطرح شد. در سال 1996 چنین بحثی دوباره پیش کشیده شد و اینبار توسط یانگ توسعه پیدا کرد و در ادامه به فکر ساخت آزمونی جهت سنجش چنین اعتیادی شد. سپس  بعد از آن به طور جدی تر در تمامی مراکز درمانی آمریکا در دستور کار قرار گرفت و حتی در دادگاه های این کشور،وابستگی به اینترنت به عنوان یک اختلال روانی شناخته و پذیرفته شد. در کشور ما هنوز اعتیاد به اینترنت به عنوان یک بیماری و اعتیاد رسمی شناخته نشده است و متاسفانه با اینکه افراد زیادی دیده می شوند که درگیر چنین اعتیادی هستند اما برای بیشتر افراد جامعه  این مسئله عادی است. 

- خصوصیات کلی تست اعتیاد به اینترنت

این پرسشنامه  قابلیت این را دارد که میزان استفاده  از اینترنت افراد را بسنجد، سطح وابستگی و یا اعتیاد را تعیین کند و مشخص  کند که  تا چه میزان بر زندگی آزمودنی تاثیر گذاشته است. این آزمون دارای 20 سوال است که دریک درجه بندی 5 درجه ای از بندرت تا همیشه  به آن پاسخ داده می شود. 

- ملاک های ساخت تست اعتیاد به اینترنت

یانگ برای تشخیص استفاده مشکل ساز از اینترنت  از هشت معیار اصلی برای سنجش اعتیاد استفاده کرد. این هشت ملاک برای داشتن اعتیاد به اینترنت اهمیت ویژه ای دارند.

1 - ذهن فرد به طور مداوم درگیر اینترنت است.

2 - نیاز به صرف زمان بیشتر و بیشتر در اینترنت برای رسیدن به رضایت وجود دارد.

3 - تلاش ناموفق برای کنترل، کاهش یا قطع استفاده از اینترنت دیده می شود.

4 - در کاهش یا توقف استفاده از اینترنت احساس اضطراب و افسردگی دیده می شود.

5 - فرد بسیار بیشتر از آنچه در نظر گرفته شده در اینترنت باقی می ماند.

6 - درگیری با اینترنت ارتباطات شخصی، شغل و تحصیلی را به خطر می اندازد.

7 - حقایق استفاده زیاد از اینترنت را از اعضای خانواده و کمک به متخصصان پنهان می کند.

8 - از اینترنت برای فرار از مشکلات استفاده می کند.

چرا باید اعتیاد به اینترنت را جدی بگیریم؟

به جرات می توان گفت که اینترنت یکی از مهم ترین و پر رنگ ترین ابداع بشر در زمینه ی ارتباطات بوده است. اینترنت سبب بالا رفتن سرعت و دقت در کارها شده است و سراسر این دنیای بزرگ را به یک دهکده ی جهانی تبدیل کرده است. منابع اطلاعاتی فراوان، خدمات انلاین و تجارت الکترونیک، سرعت در انتقال اطلاعات کاری و شخصی، تفریح و سرگرمی،آموزش های مختلف و... همه و همه از مزایای اینترنت می باشند.
اما نباید این را نادیده گرفت که باوجود تمامی مزیت های بیشماری که دارد، مشکلات زیادی را نیز در سطح جامعه بوجود آورده است که نگرانی خیلی ها را برانگیخته است. از  اساسی ترین مشکلات اینترنت می توان به اعتیاد به آن اشاره کرد. اعتیاد یعنی وابستگی بیش از حد به چیزی که بدون آن زندگی کردن برای فرد سخت و در بعضی از موارد غیر ممکن می باشد. وقتی فرد به چیزی وابسته است خود را در بند آن می داند و نمی تواند خود را از قید اسارت آن رها کند. فرد مبتلا  تمام فکر و ذکرش لذت بردن از آن است و با گذشت زمان این تلاش شدت پیدا می کند و دفعات پرداخت به آن بیشتر و بیشتر می شود. 

وابستگی به اینترنت  همانند وابستگی به مواد مخدر و یا وابستگی های دیگر می باشد. هرچند در ظاهر با هم متفاوت اند و هیچگونه مشکلات جسمانی در فرد مشاهده نمی شود، اما مشکلاتی که از لحاظ اجتماعی برای فرد به بار می آورد همانند اعتیاد های دیگر است، چه بسا پیامد های بیشتری نیز دارد. اعتیاد به اینترنت ندارای علایم و نشانه هایی می باشد. این علایم می تواند شامل این موارد باشد:

 • عدم کنترل فرد  بر روی رفتار
 • عطش زیاد برای کار با اینترنت
 • انزوا طلبی و دوری از اجتماع
 • افت در زمینه ی تحصیلی
 • کاهش عملکرد در زمینه ی شغلی
 • بی حوصلگی
 • آشفتگی بیش از حد در صورت نبود اینترنت
 • علایم ناخوشایند ناشی از ترک و... .

با توجه به علائم و مشکلاتی که اعتیاد به اینترنت ایجاد می کند، باید آن را حتما جدی بگیرید. بی توجهی به این نوع از اعتیاد می تواند نه تنها بر سلامت جسمی شما تاثیر بگذارد بلکه عواقب روانی و عاطفی زیادی را به همراه دارد. با انجام تست اعتیاد به اینترنت در سایت ای سنج می توانید میزان آن را در خود ارزیابی نمایید. ما سعی کرده ایم علاوه بر تفسیر تخصصی متناسب با شما راهکارهایی را نیز برای درجات مختلف وابستگی به اینترنت ارائه نماییم.

نظرات کاربران

17 روز پیش

خوب

خانم 1 ماه پیش

خوب بود متشکرم

1 ماه پیش

خيلى كامل و جامع بود

2 ماه پیش

عالی بود

خانم 2 ماه پیش

خوب بود

2 ماه پیش

عالی‌بود

آقا 3 ماه پیش

سلام برنامه خوبیه،. ولی از نظر من علیرغم جالب و مفید بودن برنامه، باید این نکته رو فراموش نکنید، برای نتیجه گرفتن و ب هدف رسیدن باید مطالب هر بخش برنامه افزایش داده بشه.

3 ماه پیش

عاالی

آقا 4 ماه پیش

خوب بود ولی گزینه هاش تو همه ی سوالات مثل هم بود. یعنی دد بعضی سوالاتش یک جواب دیگه میخواستم بدم ولی تو گزینه ها نداشت. بعضی سوالاتش هم غیرمنطقی بود. ولی در کل خوب بود.

4 ماه پیش

خوب بود

اعتیاد به اینترنت یک اصطلاح کلی است که به نیاز اجباری برای گذراندن زمان زیاد در اینترنت اشاره دارد. این اختلال تا جایی پیش می رود که باعث آسیب به روابط، کار و سلامتی می شود.

اعتیاد به اینترنت مشکلات عدیده ای را برای هر فرد ایجاد می کند. بدن درد، بی خوابی، مشکلات بینایی، افزایش یا کاهش وزن تنها برخی از مشکلات فیزیکی هستند که ممکن است در نتیجه اعتیاد به اینترنت از آن رنج ببرید. اثرات عاطفی ممکن است شامل افسردگی، عدم صداقت، اضطراب، انزوای اجتماعی، پرخاشگری، و نوسانات خلقی باشد. بی توجهی به این تست و عدم ارزیابی خود باعث می شود تا با ناآگاهی در این زمینه هر روز بیشتر در دام این نوع از اعتیاد فرور رویم. با ارزیابی سطح وابستگی خود به اینترنت می توانید از ابتلاء و اعتیاد به آن پیشگیری نمایید. همچنین در صورت وجود اعتیاد قادر خواهید بود تا برای رهایی از آن مطابق توصیه هایی که به شما می شود عمل نمایید.

از تست اعتیاد به اینترنت می توان به عنوان یک تست کمکی و همراه استفاده کرد. اکثر افرادی که دچار مشکلات ارتباطی هستند ممکن است زمان بیش از حدی را صرف شبکه های مجازی کنند. بنابراین هنگامی که می خواهیم مشکلات بین فردی را حل نماییم بهتر است میزان استفاده و تاثیر اینترنت را بر روابطمان، بررسی کنیم. همچنین می توان از این تست علاوه بر مطالعات علمی به عنوان پیش تست قبل از مشاوره و درمان اعتیاد به اینترنت استفاده نمود.

مطالعات زیادی نشان داده اند که تست اعتیاد به اینترنت ساخته شده توسط یانگ، معیار قابل اعتمادی است که ویژگی‌های کلیدی آسیب‌شناسی استفاده از اینترنت را پوشش می‌دهد. این تست در کشورهای مختلف و با جمعیت های مختلف مورد استفاده و تایید قرار گرفته است.

سلام، جز کدوم دسته از کاربران ای سنج هستید؟
قدیمی جدید